Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

mirekcich    138

tez własnie widze badania z tamtego roku i nieciekawie to wygląda,ale jakos sie sprawdza bo duzo osób go chwali,sam go troche miałem na piach i był całkiem fajny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makiavel87    3
3 godziny temu, danielhaker napisał:

Ale siewnik nie wie jaka jest zdolność kiełkowania i jeżeli worek 80tys ma zdolność 90%, czyli 88tys w worku, to aby wysłać te 80tys na hektar teoretycznie trzeba ustawić 88tys 😛

to wszystko prawda. Zwróćcie jeszcze uwagę że trzeba wziąć poprawkę na to że faktyczne wschody to nie to samo co zdolność kiełkowania. Producent danej odmiany zaleca jakąś obsadę np 8szt/m2 czyli 80 000 na hektar i żeby mieć tą obsadę to trzeba wysiać np. 85 000 nasion zdolnych do kiełkowania, tak zaleca np. KWS (a może nawet 90 000 jak zimno albo uprawa uproszczona) a że zdolność kiełkowania też nie jest 100% tylko np 95% to jednostka siewna zawiera odpowiednio więcej nasion i dlatego siewnik trzeba ustawić np na 90 000 żeby nasion zdolnych do kiełkowania zostało zasianych 85 000 żeby z tego wzeszło 80 000 tak jak zaleca producent. Myślałem że akurat to nie podlega dyskusji że tak jest.
A wracając do mojego pytania. Jakie są Wasze doświadczenia z odmianami o niskim Fao210-220 na dobrych stanowiskach? Siejecie gęściej niż inne? Jeśli tak to o ile? 10% gęściej? Pytam o konkretne doświadczenia bo teorię że to zależy fix/flex/zasobność/ilość wody to znam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Jest do kupienia kukurydza pakowana w 2017r.Podobno ma bardzo dobre kiełkowanie a cena bardzo niska.Co o tym myślicie.Ja chodziłem na kurs r3 i tam sialiśmy kukurydzę 3 czy 4 letnia w workach ze sklepu i normalnie powschodziła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makiavel87    3
27 minut temu, krzysztofz14 napisał:

Jest do kupienia kukurydza pakowana w 2017r.Podobno ma bardzo dobre kiełkowanie a cena bardzo niska.Co o tym myślicie.Ja chodziłem na kurs r3 i tam sialiśmy kukurydzę 3 czy 4 letnia w workach ze sklepu i normalnie powschodziła.

Na "Podobno ma bardzo dobre kiełkowanie" to bym się nie opierał. Powinna mieć aktualne badanie a najlepiej samemu sprawdzić. Raczej powinna wykiełkować i powschodzić ale policz czy opłaca Ci się ryzykować. Jak jest sporo tańsza i masz możliwość otwarcia worka i samemu sprawdzenia kiełkowania w warunkach domowych to jeszcze można myśleć a jak nie to bym nie ryzykował. Możesz zostać z pustą kieszenią na jesieni albo brakiem paszy dla zwierzaków. Sąsiad z celów oszczędnościowych siał kiedyś kukurydzę na kiszonkę od handlarza z rynku, parę lat było ok, jednego roku nic mu nie wzeszło i koniec maja przesiewał. Trafił suchy rok i został bez odpowiedniej ilości paszy dla krów. Musiał trochę dokupować na wiosnę. Niestety biednemu wiatr zawsze w oczy...
Teraz sąsiad kupuje kwalifikat. Najtańszy ale kwalifikat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898
krzysztofz14 napisał:

Jest do kupienia kukurydza pakowana w 2017r.Podobno ma bardzo dobre kiełkowanie a cena bardzo niska.Co o tym myślicie.Ja chodziłem na kurs r3 i tam sialiśmy kukurydzę 3 czy 4 letnia w workach ze sklepu i normalnie powschodziła.

Siałem worek w 2020 pakowaną z 11/2017 bo też miałem okazję za grosze zabrać i normalnie powschodziła. Kwestia w jakich warunkach była przechowywana. Musisz sam zdecydować w zależności ile ogółem tego siejesz (jak duże ryzyko straty paszy, bo 100% tym zasiać to bym się nie odważył )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138
Dnia 11.03.2021 o 13:01, zetorr6441 napisał:

W tym roku miałem po 2 przejścia, w ubiegłym po 1, w obu przypadkach różnica między odmianami znaczna. 

W tym roku mam strawność 73.4% przy 33sm. Badane w listopadzie przez labo expert. Większość kentos + Sucorn, coduziouk, Hulk i niewielka ilość piasta.

W ubiegłym miałem 76% przy 31sm

Kilka lat temu miałem oddzielna pryzmę z programu animal lg 30.275 po roku od zbioru wyszło o niecaly pricent więcej od  subito, sudrix, susan, archimedes badanych 2mc po zbiorze 😂

W federacji skrobi miałem kilka % więcej ale strawności nie pamiętam 

a siałeś Hardware ? bo niby i masa i ziarno na bardzo wysokim poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Mirekcich Nie niby tylko naprawdę warta uwagi odmian Bardzo duży wigor i ładnie sypie i równo nie zależnie od roku  sam zasiej jej trochę I dlatego mam dwa worki kokuny  i w sumie mogą być jeszcze 4 Hardware bo jakoś o ruskiej nazwie mam mieć jeszcze tylko nie wiem ile zostało i czy starczy dla mnie do zbycia jak ktoś chce zapraszam na prv  

Edytowano przez Emil39

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Z igp miałem tylko codyziouk ( oficjalnie najwyższego w 2020 💪 😂

Na ten rok z nowych mam kokune na ziarno + obiecane demonstracyjne z igp ale jakie i ile to jeszcze nie wiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

ktos kiedys pisał ,ze  miał codizouk i hardware ,obie poszły na ziarno i hardware petarda a masy zielonej podobne ilosci,tylko hardware z przewagą denta i ciekawe jak ze strawnoscią ... chociaz piszą na stronie ,ze bardzo wysoka

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja na ziarna dałem sie namówic na hardware zobaczymy czy nie będę żałował


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

A siał ktoś Eduardo po gorzowskiej? Jakieś opinie?

Może polecieć coś z mega szybkim startem ziarno/kiszonka z przeznaczeniem na kiszonkę (210-230).

Póki co , to Amawit i Eduardo na celowniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898

SY Vitamin, czy SY Amfora?

obraz.png

obraz.png

obraz.png

obraz.png

obraz.png

FAO zbliżone, Amfora ciut większe wymagania glebowe i większy plon suchej masy, Vitamin niższy plon s.m. ale z większym udziałem ziarna (ale końcowe parametry jakościowe obu odmian jeśli wierzyć ich badaniom identyczne 🤔)

Działka IIIb-IVa-IVb ph ponad 5, zasobności średnie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Mirekcich Jak może być farmsata jak to ich odmiana igp fakt że podobne są ale to całkiem różne odmiany 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Tylko pisma to pisma i oni potrafią cudna pisać co nieraz nie jest dobre 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
21 godzin temu, Primula94 napisał:

A siał ktoś Eduardo po gorzowskiej? Jakieś opinie?

Może polecieć coś z mega szybkim startem ziarno/kiszonka z przeznaczeniem na kiszonkę (210-230).

Póki co , to Amawit i Eduardo na celowniku.

Amawit, Salamandra  kolega miał po gorzowskiej, potem 3x talerzówka  (wzdłuż i w poprzek) i siew, wyszła pięknie oraz ES Bond ale bonda miał na kiszonkę ale już w normalnym terminie zdajesie

Edytowano przez proxy8441
  • Thanks 1

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

na przyszły sezon też chce sy vitamin spróbować, w tym ponoć mam dostać jednostkę amfory na testy... oglądałem webinar to ją najbardziej wychwalali że wszystkich, myślę że jak dobra gleba to ją bym wziął. Najlepiej to weź obie i daj znać na jesieni jak wypadły.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ja słyszałem, że Kokuna z IGP jest wyhodowana przez Farmsaata. Nie wiem jak dokładnie nazywa się poprawnie hodowla Farmsaata.

Popatrzcie na Kokune i Farmoritza z Farmsaata. To ta sama linia genetyczna.

Poza tym ile jest hodowli, takich prawdziwych, które posiadają swój własny materiał genetyczny? Ja znam Pioneere, Masa i Farmsaata

 


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioRS    94

IGP zapożycza nasiona od innych hodowli to się zgadza może nie wszystkie jest to nowa grupa w porównaniu do innych dobry biznes reklama rozprowadzanie nasion i kasa leci . Sam mam od nich trzy odmiany .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cebulj    73

A co myślicie o sy talisman albo polećcie pioneera albo lg jakies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rzepakowiec    25

Miałem w tym roku LG 30.215 i szczerze nie sprawdziła się idealnie dostała wszystko co potrzeba potem długo schła i końcowo zeszła z pola przy 32 % wilgotności przy plonie 8 - 9 t / ha, w tym roku spróbujemy z Maisadourem dokładniej Mas 22r. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur312    0

Witam . Jakieś opinie o odmianę Lokatę / albo Zawisze na klasę 4 na ziarno.  Jaki plon daje przy średnim nawożeniu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj