Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

mirekcich    138
Dnia 1.03.2021 o 13:53, zetorr6441 napisał:

Można mieć ful masy i dobra strawność, 67 to tragedia. Przy jakiej sm ta strawność? 

w kentosie na stronie, podają strawnosc 65% .  Poprawka ,bo chyba jakis sprzedawca nawet przepisac strony nie potrafi ;)   oficjalnie 75% strawnosci ;)

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nigdy jeszcze nie widziałem strawności większej niż 73% nie licząc jezewa. Ich maszyna wszystkim pokazuje taka samą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Jak szeroko radzicie robić poletka qq? W tym roku będę sial swoim siewnikiem i chce zrobić porównanie 7 odmian, siewnik 4 rzędy. 

Każdej odmiany jeden przejazd czy zrobić szerzej, każdej odmiany po 8 rzędów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
21 minut temu, damianzetor9540 napisał:

Jak szeroko radzicie robić poletka qq? W tym roku będę sial swoim siewnikiem i chce zrobić porównanie 7 odmian, siewnik 4 rzędy. 

Każdej odmiany jeden przejazd czy zrobić szerzej, każdej odmiany po 8 rzędów? 

W tym roku miałem po 2 przejścia, w ubiegłym po 1, w obu przypadkach różnica między odmianami znaczna. 

12 godzin temu, mirekcich napisał:

w kentosie na stronie, podają strawnosc 65% .  Poprawka ,bo chyba jakis sprzedawca nawet przepisac strony nie potrafi ;)   oficjalnie 75% strawnosci ;)

W tym roku mam strawność 73.4% przy 33sm. Badane w listopadzie przez labo expert. Większość kentos + Sucorn, coduziouk, Hulk i niewielka ilość piasta.

W ubiegłym miałem 76% przy 31sm

Kilka lat temu miałem oddzielna pryzmę z programu animal lg 30.275 po roku od zbioru wyszło o niecaly pricent więcej od  subito, sudrix, susan, archimedes badanych 2mc po zbiorze 😂

W federacji skrobi miałem kilka % więcej ale strawności nie pamiętam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
33 minuty temu, danielhaker napisał:

O przepraszam, w 2018 miałem 74% w Jeżewie :P

No właśnie napisałem nie licząc jezewa. Tam wszyscy mają tyle 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900

Aaa źle przeczytałem :D U mnie co rok 73%, tylko w 2018 było 74% na ich sprzęcie :P  Gdybym współpracował z jakąś firmą paszową to wysłałbym dla porównania tą samą próbkę do Jeżewa i do zewnętrznego laboratorium, ciekawe czy duże byłyby różnice ;)

@zetor6441 jaka wyszła Ci skrobia z tych odmian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
42 minuty temu, zetorr6441 napisał:

W tym roku miałem po 2 przejścia, w ubiegłym po 1, w obu przypadkach różnica między odmianami znaczna. 

Przejścia to znaczy przyjazd tak? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makiavel87    3

Cześć, mam pytanie co do obsady kukurydzy na ziarno o niskim Fao. Standardowo siałem zawsze odmiany o fao 230-250 w ilości 85 tys. na stanowiskach 3b/4a oraz 80 tys. na 4b. W tym roku zdecydowałem się m.in na Vistulę Fao 210-220. Czy miał ktoś do czynienia z tą odmianą? Jest sens zwiększać wysiew do 90-95 tys.? Co doradzicie w ilości wysiewu? Ma być wysiana na stanowisku 3b/4a, 170N 84P 120K, przedplonem była kuku 12,5t/ha mokrej. Kukurydza ma być z przeznaczeniem na zbiór ziarna.
Co prawda Smolice zalecają wysiew normalny ale z kolei KWS dla kukurydzy o niższym Fao na lepszych stanowiskach zaleca zwiększać obsadę. Co Wy na to?

Edytowano przez makiavel87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

nie wiem jaki rodzaj kolby, jeśli fix to możnaby do 90 podnieść ewentualnie, ale jeśli flex to kompletnie bez sensu. Obstawiam że to drugie skoro Smolice zalecają tylko 80 tys na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho3333    37

Ja bym lekko zwiększył normę bo kukurydza z FAO 210 zazwyczaj wygląda jak młodszy brat przy kukurydzy FAO 250 , gleba dobra nawożenie też to 90 możesz siać.

Po drugie mylicie często pojęcia norma wysiewu a zalecana obsada to nie jest to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

Standardowo te 5 tyś trzeba doliczyć jeśli chodzi o wysiew a obsadę także te 90 powinno być w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Trzeba zwracać uwagę na zdolność kielkowania mają od 90 do 99% przy 90  tracimy 10 % nasion trzeba to uwzglednic 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

Tylko nie wiem czemu nie piszą siły kiełkowania na etykiecie tylko trzeba się prosić handlarza o świadectwo na którym jest to napisane, a zawsze ciężko się doprosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
2 godziny temu, komodo napisał:

Trzeba zwracać uwagę na zdolność kielkowania mają od 90 do 99% przy 90  tracimy 10 % nasion trzeba to uwzglednic 

A guzik prawda w paczce jest 50 000 żywych nasion uwzględniając siłę kiełkowania tj przy np 90% mamy w paczce 55 000  

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

no dokładnie co Wy piszecie, przecież od tego są jednostki siewne, każda jednostka siewna czy to pszenicy mieszańcowej, żyta, kukurydzy czy rzepaku liniowego czy mieszańcowego ma dana liczbę nasion, w przypadku kukurydzy jest to 50 tys szt lub 80 tys sztuk dla gospodarstw i są to sztuki kiełkujące, jeżeli zdolnośc kiełkowania jest na poziomie 95% to odpowiednio więcej mamy nasion w worku tak aby uzyskac 50 tys sztuk kiełkujących, wniosek z tego taki że zakładając obsadę powinniśmy jednak znać zdolnośc kiełkowania bo ustawiając 73tys sztu siewnik tyle wysiewa zaś sztuk kiełkujących jest mniej niż 73tys

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

tak tak edytowałem ale Twojego komentarza tez nie było :)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waaak    13

Witam

Miał ktoś odmianę RGT Maxxatac na swoich polach? Możecie coś o niej powiedzieć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

Hulk był badany w coboru, 2016 rok w pdo i nie wypadł zbyt luksusowo prawdę mówiąc...wszystkich odmian nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj