Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

rolnik1986    36
lassie napisał:

maniek20 masz nieaktualne informacje bo mesurolu (zamienniku) już nie ma w handlu ,bo dziś byłem w jednej firmie i nie mają , chyba że ty masz jakieś namiary to daj 

maniek ma racje masurol mozna kupic ale trzeba wiedziec gdzie, 100zl za buteleczke jak dobrze pamietam. na 5 jednostek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Novalis jeszcze nie. 

Zamówione mam farmmoritz, kentos po 350zl, piast 190zl, i kilka ha ponownie zasieje hulk. 

Brigado dobra odmiana, mega start wiosna, aczkolwiek stay green mogłaby mieć mocniejszy i większą kolbe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
51 minut temu, rolnik1986 napisał:

maniek ma racje masurol mozna kupic ale trzeba wiedziec gdzie, 100zl za buteleczke jak dobrze pamietam. na 5 jednostek?

Dokładnie W Polsce można wszystko dostać  i zrobić tylko trzeba mieć trochę ścieżek przetartych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

A co to za zaprawa ten korit? 

Ja też mam już zamówione 25 jednostek wszystko z pioneera moim zdaniem nie stać mnie na siew polskich odmian wolę zapłacić 2x tyle i wiem co sieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zetorr6441 napisał:

Novalis jeszcze nie. 

Zamówione mam farmmoritz, kentos po 350zl, piast 190zl, i kilka ha ponownie zasieje hulk. 

Brigado dobra odmiana, mega start wiosna, aczkolwiek stay green mogłaby mieć mocniejszy i większą kolbe. 

bo z tego co wiem to jest nie dostępny w tym roku daj znać czy znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Próbował ktoś siać mieszanki kukurydzy? Nie chodzi mi o sianie odmian, w poszczególnych rzędach, tylko wymieszanie 2-3 odmian w betoniarce, oczywiście o jednakowej wczesności i podobnej wysokości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

A co to ma dać?

Co innego np mieszanki traw czy motylkowe. Jest piętrowość łanu jak i korzeni to jest wyższy plon.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakieś doświadczenia robili z kukurydzą i fasolą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Skoro mieszanie odmian powoduje zwyżkę plonów w uprawie jęczmienia, czy pszenicy, o 5-10% to może w kukurydzy będzie jakaś zwyżka plonów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

bardziej słyszałem o siewie dwóch odmian, tylko teraz nie pamiętam czy w oddzielnych rzędach czy pomieszanych o przykładowo FAO 250 a druga 270 i wtedy czas pylenia się wydłuża i niby daje to jakieś efekty na plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
37 minut temu, sylwek23111 napisał:

Próbował ktoś siać mieszanki kukurydzy? Nie chodzi mi o sianie odmian, w poszczególnych rzędach, tylko wymieszanie 2-3 odmian w betoniarce, oczywiście o jednakowej wczesności i podobnej wysokości?

Wystarczy posiać koło siebie podobne fao i same się po zapylają tylko żeby zakwitły w tym samym czasie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

Ja zawsze wsypuje 3 sekcje jednej odmiany a 3 innej ale czy to wpływa na plon🤔 jedyne co zauważyłem w tym roku to że grosso kws w sąsiadujących rzędach z kardoną był wyższy, miał lepszy wigor. Aczkolwiek myślę że to dlatego iż kardona z wiosny szybciej startuje i to wynikało z konkurencji o światło. Minus jest taki że trzeba dobierać podobne wielkości ziaren bo inaczej wysiew jest mniej dokładny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709
2 godziny temu, sylwek23111 napisał:

Próbował ktoś siać mieszanki kukurydzy? Nie chodzi mi o sianie odmian, w poszczególnych rzędach, tylko wymieszanie 2-3 odmian w betoniarce, oczywiście o jednakowej wczesności i podobnej wysokości?

Życzę powodzenia,różne KSZTAŁTY  nasion i siewnik będzie się pier**lił 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167
3 godziny temu, sylwek23111 napisał:

Próbował ktoś siać mieszanki kukurydzy? Nie chodzi mi o sianie odmian, w poszczególnych rzędach, tylko wymieszanie 2-3 odmian w betoniarce, oczywiście o jednakowej wczesności i podobnej wysokości?

W takiej mieszance nie idzie siewnika dokładnie ustawić, chyba, że wszystkie odmiany będą miały takie samo ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Kukurydzę sieję zazwyczaj pneumatycznym siewnikiem Monosem i  nie widziałem, żeby operator zmieniał tarcze, bo o wielkośc otwórów pewnie chodzi...

Edytowano przez sylwek23111
korekta tekstu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Wielkość pozostaje ta sama

Raz mnie pokorciło i  zrobiłem taką mieszankę, sial mi kolega horschem z silniczkami elektrycznymi to mało kierownicy nie zjadł z nerwów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja w tym roku  stawiam  na

Bogoria

Ułan

Dynamite

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167
17 minut temu, sylwek23111 napisał:

Kukurydzę sieję zazwyczaj pneumatycznym siewnikiem Monosem i  nie widziałem, żeby operator zmieniał tarcze, bo o wielkośc otwórów pewnie chodzi...

Tarcze to się zmienia w skrajnych przypadkach. Jest taka regulacja którą dostosowujesz  do wielkości ziarna żeby zgarniacz zostawiał jedno ziarno na jednym otworze,a nie dwa albo wcale. Jak masz duzże i drobne ziarna wymieszane to nie ma możliwości żeby dobrze działało.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miziun    7

Witam. Jaka odmianę kukurydzy byście zaproponowali na ten rok z polskich odmian na gleby słabe, z przeznaczeniem na kiszonkę. I która odmiana dobrze zniosła susze w ostatnich dwuch latach. Proszę o pomoc bo planuje zakup

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81
wicia433 napisał:

Ja zawsze wsypuje 3 sekcje jednej odmiany a 3 innej ale czy to wpływa na plon🤔 jedyne co zauważyłem w tym roku to że grosso kws w sąsiadujących rzędach z kardoną był wyższy, miał lepszy wigor. Aczkolwiek myślę że to dlatego iż kardona z wiosny szybciej startuje i to wynikało z konkurencji o światło. Minus jest taki że trzeba dobierać podobne wielkości ziaren bo inaczej wysiew jest mniej dokładny

ale skoro wsypujesz w różne sekcje różne odmiany to co ma tutaj wielkość nasion danej odmiany skoro każdą z sekcji ustawia się indywidualnie. Ogólnie wydaje mi się , że zboża to co innego, a kukurydza jest zbyt konkurencyjna o światło i potem ta co ma lepszy wigor wiosenny przysłoni tą ze słabszym i tamta będzie się już męczyła do samego końca.


wicia433 napisał:

Ja zawsze wsypuje 3 sekcje jednej odmiany a 3 innej ale czy to wpływa na plon🤔 jedyne co zauważyłem w tym roku to że grosso kws w sąsiadujących rzędach z kardoną był wyższy, miał lepszy wigor. Aczkolwiek myślę że to dlatego iż kardona z wiosny szybciej startuje i to wynikało z konkurencji o światło. Minus jest taki że trzeba dobierać podobne wielkości ziaren bo inaczej wysiew jest mniej dokładny

ale skoro wsypujesz w różne sekcje różne odmiany to co ma tutaj wielkość nasion danej odmiany skoro każdą z sekcji ustawia się indywidualnie. Ogólnie wydaje mi się , że zboża to co innego, a kukurydza jest zbyt konkurencyjna o światło i potem ta co ma lepszy wigor wiosenny przysłoni tą ze słabszym i tamta będzie się już męczyła do samego końca. Tarcz to jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się wymieniać , choć słyszałem o takich przypadkach w bardzo drobnym ziarnie że potrafiło przeciągnąć przez tarcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianbob    0

Które odmiany polecacie na ziarno Kokuna, Kidemos, Herkuli CS, Dkc 3730,Sy Talisman, Anovi CS, Sy Pandoras, Dkc 3595, Quentin? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Damianboc  Kokuna .Quentin. tylko  tą pierwszą nie wiem czy jeszcze dostaniesz .

Edytowano przez maniek20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho3333    37
46 minut temu, Damianbob napisał:

Które odmiany polecacie na ziarno Kokuna, Kidemos, Herkuli CS, Dkc 3730,Sy Talisman, Anovi CS, Sy Pandoras, Dkc 3595, Quentin? 

W 2018 miałem herkuli i dkc3730 siane akurat razem i zdecydowanie polecam dkc bardzo dobrze oddaje wodę trochę nietypowa kolba jak na denta cienka ale długa w 2019 miałem pandorasa u mnie niespecjalnie zachwycił ale w okolicy na dobrej glebie 17 z hektara i bardziej go chwalą jak talismana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucas29    42

Damianbob spróbuj odmiany Farmoritz, poradziła sobie świetnie nawet na słabszych stanowiskach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79
Damianbob napisał:

Które odmiany polecacie na ziarno Kokuna, Kidemos, Herkuli CS, Dkc 3730,Sy Talisman, Anovi CS, Sy Pandoras, Dkc 3595, Quentin? 

Jeśli nie masz gleby ciężkiej gliny to kidemos kws i dkc 3730.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj