Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ThePerkins    928

U nas sąsiad w tym roku miał super żyto i potem super qq więc zależy jaki rok. Ja spróbuję jeszcze raz, może się uda, a d*py trzeba czymś zapchać. Wcześniejszy siew nie zawsze taki super, u nas posieli też tak wcześnie i potem gadali e, można by było później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Wszystko zależy od roku. Nie ma jednej reguły. Raz będzie późniejsza wiosna ale dłuższa jesień przy mokrym lecie i też będzie super a raz wszystko się nie uda. Ja doradzam ludziom Gorzowską czy żyto z wyką ale u nas na północy niekoniecznie na 100% areału. Oczywiście nie mówimy o co najmniej kilkunastu ha kukurydzy tj część posiać wcześniej i część po międzyplonie ozimym.

Przykładowo 2019 rok u nas - wczesna wiosna ale od 10 kwietnia do 10 maja - dosłownie 0 opadów. 150-20 maja ciepło i super opady. Co prawda ja kukurydzy nie siałem w tym terminie ale siałem lucernę (a dokładnie mieszankę motylkowych tj lucerna + koniczyny + trawy) i wyszło rewelacyjnie. Jakbym posiał wcześniej to nic bym nie zyskał, a wręcz przeciwnie.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 godzin temu, Tigon napisał:

jakie odmiany siejesz i jaką obstaje stosujesz ;p? ja zazwyczaj koło 13 się kręcę ale są i lepsze kawałki ale nigdy nie ważę 

Sieję 90 % zasiewu   z rodziny IGP z czego większość to codigip ,hardware  Obsada około 85 tys 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
27 minut temu, ThePerkins napisał:

U nas sąsiad w tym roku miał super żyto i potem super qq więc zależy jaki rok. Ja spróbuję jeszcze raz, może się uda, a d*py trzeba czymś zapchać. Wcześniejszy siew nie zawsze taki super, u nas posieli też tak wcześnie i potem gadali e, można by było później.

Jak będą opady to bedzie ok a jak nie to o pozadnym plonie zapomnij. Znajomy w tym roku sial po trawie w polowie maja qq, plon do sianej w polowie kwietnia o 40% nizszy liczac po przyczepach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak ale jak u nas 2 i 3 pokosu było w sumie 6-8 bel z ha to wolę tą połowę plonu kukurydzy z ha😁tylko późny siew to wrony na potęgę tłuką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Mial ktos z was Talismana?? W szczegolnosci z kujawsko pomorskiego?? Zamierzam posiac na mocnej dzialce glownie 3a i doradca bardzo poleca ta odmiane. Jakies inne alternatywy?? Siew na ziarno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Talisman dobrze plonuje, ale wiatry go połamały w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem64    28

polecam tą odmianę, u mnie w tym roku plonował rekordowo, od 14 do nawet 19,2 T/ha przy wilgotności od 27 do 34%, 40 km dalej na słabszych glebach przy mizernej ilości opadów sypał w granicach 6 ton. 
Odmiana Flint więcej nie boi się chłodów wiosennych. 
Osobiście QQ u mnie na okolicy  sieją od 1 kwietnia tak jak buraki do około 25. Ja staram się posiać max do 10 kwietnia. 
W tym roku ten kto posiał wcześniej to jest do 15 kwietnia to miał w "gratisie" około 1-1,5 tony z ha więcej.
Znajomi sieją ja od 3 lat i zawsze była na podium 

1 godzinę temu, konio1011 napisał:

Mial ktos z was Talismana?? W szczegolnosci z kujawsko pomorskiego?? Zamierzam posiac na mocnej dzialce glownie 3a i doradca bardzo poleca ta odmiane. Jakies inne alternatywy?? Siew na ziarno

 

Edytowano przez przem64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucas29    42

 

13 godzin temu, konio1011 napisał:

Mial ktos z was Talismana?? W szczegolnosci z kujawsko pomorskiego?? Zamierzam posiac na mocnej dzialce glownie 3a i doradca bardzo poleca ta odmiane. Jakies inne alternatywy?? Siew na ziarno

Zasiej odmianę Farmoritz, znajomy zbierał w tym roku od 15 do 18t na 3 klasie.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

Koledzy co powiecie o kuku na kiszonke, chodzi mi o odmiany  Sucorn, Skywalker, Stromboli, Kardona,Neutrino? Jakieś opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho3333    37
1 godzinę temu, slawekr6 napisał:

Koledzy co powiecie o kuku na kiszonke, chodzi mi o odmiany  Sucorn, Skywalker, Stromboli, Kardona,Neutrino? Jakieś opinie.

Jeśli zależy Ci na jakości to według niemieckich badań najlepszy jest Skywalker, a stromboli i neutrino słabo, kardone atakuje glownia, sucorna nie widziałem, w szepietowie stromboli wyglądała 2 lata pieknie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109
Dnia Monday, January 06, 2020 o 08:49, solek01 napisał:

A jakie ich odmiany siejesz? Ja też na nich bazuję. W ostatnim roku miałem Conexxiona i Exxclama a w tym COnexxiona i CHromixxa zamówiłem. 

Co kto posieje to trochę zależy od tego u kogo kupuje nasiona, bo firmy nasienne każdemu dystrybutorowi dają inne odmiany do sprzedaży.

Ja wybieram odmiany na kiszonke ty  widzę  że ziarno siejesz.W dobie Internetu nie ma problemu jeśli się poszuka to się ma co się chce .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    77

Sucorn neutrino dużo masy ale jakościowo dość słabo obie. Skywalker w tym roku coboru numer jeden także ciekawy. Kardona jak kolega mówi bardzo łapie głownie. U mnie na 6 odmian jako jedyna. Zamiast sucorn daj walterinio, podobna masa a jakość świetna ale tak do 5 klasy gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Sucorn kolby miał piękne, także nie zgodzę sie że jest słaby jakościowo

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho3333    37
27 minut temu, kr9292 napisał:

Sucorn kolby miał piękne, także nie zgodzę sie że jest słaby jakościowo

Jakość kiszonki to nie tylko kolba, wiadomo że przy plonie 50 ton masy z hektara lepiej  mieć tam 13 ton ziarna niż 10 ale liczy się też co jest w tych pozostałych tonach i to wzięte razem w całość stanowi o energii kiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
57 minut temu, krzycho3333 napisał:

Jakość kiszonki to nie tylko kolba, wiadomo że przy plonie 50 ton masy z hektara lepiej  mieć tam 13 ton ziarna niż 10 ale liczy się też co jest w tych pozostałych tonach i to wzięte razem w całość stanowi o energii kiszonki

0.97 JPM 37% skrobi w drugim lab 33%,  strawność chyba 74%, przy duzej masie to wydaje mi sie że to bardzo dobry wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Kardone bym sobie odpuścił, wyrosła wysoka ale jakoś mocno nie sypała , a głownia totalną porażką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

Walterinio to ja akurat nie chce znać.  Miałem ją rok temu to wcale jej nie zebrałem bo plackiem leżała, badziewie cholerne.Prasa ja zbierałem i ścieliłem pod byki na luzie.

To ja juz sam nie wiem co w tym roku zasiać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho3333    37
2 godziny temu, slawekr6 napisał:

Walterinio to ja akurat nie chce znać.  Miałem ją rok temu to wcale jej nie zebrałem bo plackiem leżała, badziewie cholerne.Prasa ja zbierałem i ścieliłem pod byki na luzie.

To ja juz sam nie wiem co w tym roku zasiać .

Zasiej Skywalker lub sy gordius może byś jeszcze es Bond i joker 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

W tamtym roku miałem kardone walterinio meldon amecka i kardona te 3 ostanie najlepiej wypadły wedog plonu i ceny. Polskie odmiany są ok szkoda przepłacać za zagraniczne już parę razy się przekonałem na własnej skórze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Czy ktoś miał do czynienia z odmianą barman na ziarno.?jakieś opinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    77
ZUCH1234 napisał:

W tamtym roku miałem kardone walterinio meldon amecka i kardona te 3 ostanie najlepiej wypadły wedog plonu i ceny. Polskie odmiany są ok szkoda przepłacać za zagraniczne już parę razy się przekonałem na własnej skórze 

Może w plonie masy bo nie jakości. Co roku testuje różne odmiany polskie i zagraniczne i o ile masa wychodzi bardzo podobnie to kolba z małymi wyjątkami zawsze lepiej wychodzi w zagranicznych. Polecam zwazyc ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj