Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

pasio    22
50 minut temu, JozB napisał:

Macie jakieś doświadczenia z odmianą 8307  w kontekście gęstości siewu? Przy korzystnych warunkach pogodowych przy zbiorze ma być 90 tys roślin, czyli trzeba ze 95 tys wysiać. Trochę dużo kurde. Zauważyłem, że wcześniejsze w ogóle wymagają większej obsady. Taka 9241 ma o 5-10 tys mniejsze wymagania, co przy większej ilości ha jednak zrobi różnicę na starcie

Też zauważyłem tę prawidłowość. Ponadto trzeba zwracać uwagę jaki dana odmiana ma typ kolby, fex czy fix. Ten drugi z założenia trzeba gęściej zasiać. Osobiście wolę flexa, bo mozna rzadziej posiac no i jak obsada wyjdzie niedopowiednia  to nadrobi kolbą.

Jaką polecasz odmianę, taką aby bezpiecznie mozna było po niej ''zdążyć" posiać pszenice. Dotychcasz siałem N86, ona dość wczesnie dochodzi mimo swojego FAO. Teraz mam zamówionego 9241, ale będzie posiana na stanowiskach, gdzie rośliną nastepczą będa ziemniaki. Sprzedaję qq na mokro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181
2 godziny temu, pasio napisał:

Też zauważyłem tę prawidłowość. Ponadto trzeba zwracać uwagę jaki dana odmiana ma typ kolby, fex czy fix. Ten drugi z założenia trzeba gęściej zasiać. Osobiście wolę flexa, bo mozna rzadziej posiac no i jak obsada wyjdzie niedopowiednia  to nadrobi kolbą.

Jaką polecasz odmianę, taką aby bezpiecznie mozna było po niej ''zdążyć" posiać pszenice. Dotychcasz siałem N86, ona dość wczesnie dochodzi mimo swojego FAO. Teraz mam zamówionego 9241, ale będzie posiana na stanowiskach, gdzie rośliną nastepczą będa ziemniaki. Sprzedaję qq na mokro.

Jak chcesz siać pszenicę to na pewno 8134 lub talisman. Miałem w tym roku od 15,5-17 wilgotności przy zbiorze tych odmian. Sytuacja z poprzedniego roku może się już szybko nie powtórzyć, dlatego jeżeli nie chcesz talismana badz 8134 to spróbuj 8307. W poprzednim roku siałem ją w obsadzie 88 tys, ale w tym roku zwiększam obsade ze względu informacje w broszurze. A nóż plon odrobinę skoczy przy sprzyjającej pogodzie. Ale najlepiej pytać praktyków, stąd moje wcześniejsze pytanie. 

Poza tym dowiedziałem się ostatnio, że zdecydowana większość odmian pioneerowskich ma kolby typu flex, także można ryzykować rzadszy siew. Z fixami trzeba trafić z pogodą i mieć dobrze skalibrowany siewnik :D. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157
14 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Ja w tym roku na kiszonke postawiłem na hulk i brigado +subito na 6kl i jednostkę kurant na próbę. 

Sial ktos na ziarno incentive, faraday bądź casandro? 

 

Jeśli można wiedzieć to ile płaciłeś za tego hulka. Lokalny przedstawiciel u nas krzyczy 455 netto 80 tyś. Jeśli ma być zaprawione mesurolem to dochodzi 79 netto.

A siał ktoś Danubio na ziarno i jak to wyszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil_NH    12
47 minut temu, gregory81 napisał:

A siał ktoś Danubio na ziarno i jak to wyszło?

Na ziemi bardzo niskiej kl IV i V gdzie wody nie brakowało w ogóle i dodatkowo poszło 30t/ha obornika + nawozy sypała 16,540t/ha (zważone) wilgotność 24% koszona koniec września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom79    0

witam

Co sądzicie o kukurydzy CODIZUK  na kiszonkę miał moze ktoś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2343

adam12341 napisał:

Odmiane popis ze smolic ktoś siał?

 

mialem zeszlym roku wysoka na 4 m kolba srednia stay gren sredni lubi dobra ziemie


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Popis strasznie cienka łodyga, i jako jedyna ze wszystkich była 2 razy połamana przez silne wiatry, a obok 4 czy tam 5 innych odmian wyglądało jak gdyby nigdy nic. 

Popis to dobry jak duża działka to obsiać dookoła po kilka przejazdów i okoliczni ludzie ciągle mają temat do rozmów jaką to ma qq ten gospodarz. 😂😂 

U mnie był on grubo wyższy od Rosomaka, Kadryla, mas19H, a mimo to operator sieczkarni powiedział że maszyna miała dużo lżej i szybciej zbierał, także nie zawsze wysoka odmiana = duży plon

Edytowano przez damianzetor9540
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890
Dnia 16.01.2019 o 14:31, zetorr6441 napisał:

Na 6kl przy lesie w ciagu ostatnich kilku lat sialem subito co roku i w jedna sekcje badz kilka przejść obok :suanito, surprime, sudrix, dynamite, ambrosini, lg 30.260, lg 30.275 na starcie wszystkie podobnie a na jesieni do metra roznicy i co niektóre kolby praktycznie nie wyksztalcily

Jak Ci wypadła ta lg 30.275? Miałem ją w tym roku obok Sudrixa to masy trochę mniej, a kolby dużo słabsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Daniel 

Podobne i ja mam spostrzeżenia tylko ze u mnie była w 2017 i 2016. Od su niższa i kolba mniejsza ale bardziej liściasta i fajnie startuje, nie widziałem jeszcze odmiany z takim wigorem. I jak zostało trochę na ziarno to się zdziwiłem ile z pozornie małej molby można nakosic bo wyszło ok 15t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Koledzy co jest coś z pioniera lub kws na najsłabsze gleby V, VI? Na kiszonkę ,Pionier f58?

Edytowano przez GrzesiekAgro
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wszyscy z bule czego koszą po 15 16 ton i to takiej co została  z początkowego przeznaczenia na kiszonkę ? Dobrze tu czytam ? A pies je jebał i te zboże  w takim razie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

15 lub 16 ton to zdarza się z najlepszych kawałków co po u niektórych. Średnia jest jednak trochę inna, szczególnie jeżeli jest wiele działek  i jedna zapierdzieli całość. Niestety, jak np. świecący John Deere stoi na podwórku  lub co gorsza ego nei pozwala przyznać się do tego co rzeczywiście nakosiło się z pola,  to nie może być mniej niż u sąsiada, a w zasadzie ze 3 tony więcej niż się faktycznie miało :D.  Mój wybór padł ostatecznie na 8307 i 9234. Zastanawiałem się też nad anovi, ale niestety gratisy z pioneera przeważyły szalę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil_NH    12
10 godzin temu, zkordalski napisał:

wszyscy z bule czego koszą po 15 16 ton i to takiej co została  z początkowego przeznaczenia na kiszonkę ? Dobrze tu czytam ? A pies je jebał i te zboże  w takim razie 

Średnia najczęściej przy różnorodnych glebach wychodzi 9t/ha +-1t/ha.Jeżeli chcesz osiągnąć plon powyżej 12t na sucho to w okresie nalewania kolby nie może jej zabraknąć wody, nawożenie na wysokim poziomie i gleba w kulturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jawor182    3
Dnia ‎2019‎-‎01‎-‎18 o 08:48, gregory81 napisał:

Jeśli można wiedzieć to ile płaciłeś za tego hulka. Lokalny przedstawiciel u nas krzyczy 455 netto 80 tyś. Jeśli ma być zaprawione mesurolem to dochodzi 79 netto.

A siał ktoś Danubio na ziarno i jak to wyszło?

hulk 420 netto, mesurol plus 79 netto

Dnia ‎2019‎-‎01‎-‎16 o 21:25, zetorr6441 napisał:

Żółto czy nie laboratorium wszystko weryfikuje, co do dwóch kolb to niektóre odmiany moga tak reagować na waronki stresowe, u mnie w tym roku surprime np. się krzewilo na dobrej glebie 

surprime u mnie na mozaice też się krzewiło...przedstawiciel SU stwierdził że robak mi ją podgryzał nie pamiętam jaki...sialem sussan o surprime...glowni zero surprime była wyższa ale kolby nie zaziarnila całkiem....sussan kolba cała w ziarnie roślina dobrze ulistniona lepiej trzymała wilgoć na ten rok hulk i coś jeszcze z z dużą ilością energii...ale jeszcze nie wiem co...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hebiii2300    5

Siemanko ,macie może cennik z nasionami kukurydz . Interesują mnie odmiany Subito , Rosomak ,Legion ,jesli macie to podeślijcie bo chciałbym  porównać ceny może da się gdzieś kupić taniej . Piszcie tez ilość nasion w jednostce ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

 

U mnie w tym roku surprime bylo na kilku działkach i na każdej kolby miało małe do togo tak jak wyżej nie wypełni zaziarnione i miejscami rośliny połamane mimo ze masy bardzo duzo to więcej jej nie sieje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157
13 godzin temu, Hebiii2300 napisał:

Siemanko ,macie może cennik z nasionami kukurydz . Interesują mnie odmiany Subito , Rosomak ,Legion ,jesli macie to podeślijcie bo chciałbym  porównać ceny może da się gdzieś kupić taniej . Piszcie tez ilość nasion w jednostce ;)

rosomak 350 zł netto 80 tyś. Powiat WSE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj