Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
beeduin    9

jak w tym roku taka sama susza będzie to chyba na słabej ziemi saladera zostanie do siania;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Oj, u mnie na razie wilgoci nie brakuje. A co będzie czas pokażę, w październiku pooceniamy ten rok;)


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

no wapnowanie na pewno daje efekt. co do głęboszowania to nie wypowiem się. ale myśle że jak by to była zachodnia odmiana więcej też by nie sypneła na tej klasie ziemi przy tej suszy

 

Śmiem się nie zgodzić ,co do wapnowania ,że jest tak dobre ,jak piszesz .Przez granicę na klasie 3a sąsiad jesienią(2014r) wapnował pole bardzo dobrym wapnem ,a ja nawiozłem pole obornikiem .Niestety u mnie okazało się ,że ziemia jest kwaśna ok 5,2 ph.Na tym wspomnianym polu sąsiada od wiosny cudowali sieli nawozy ,agregatowali,przeróżne odżywki w czasie wegetacji  ,a agronom ,co tydzień był na tym polu  etc .Zasieli LG odmiany dokładnie nie znam ...plon ledwo 4 tony z ha średnio .Moja sypała ok 10 ton z ha  i przypominam pole nie wapnowane ,spóźniłem się z zabiegiem herbicydowym .Do podsiewacza wsypałem 300 kg polifoski 6 na ha i na pole 200 kg mocznika ,druga dawka 150 kg mocznika .Dwa zabiegi z odżywkami ,mikro ,siarczan ,bor ,cynk ,PK .U mnie ziemia mozaika od 3a kawałek,przeważnie 4 a,b   do 5 kl.Na tym samym polu przed kukurydzą pszenżyto ozime sypało 8 ton z ha .Zdjęcia kukurydzy i zboża do wglądu w galerii .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Czyli śmiesz twierdzić, że wapno nic nie daje, wręcz psuje efekt tak?


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beeduin    9

ale kolego nie wiesz jak mocno sąsiad miał zakwaszoną ziemie. i nieraz te,,bardzo dobre wapna" działają tak jak te tanie;-). no ja jestem zdania że wapno na pewno nie zaszkodzi tylko pomoże.. i jak dla mnie  nie było przyczyną tak niskich plonów u sąsiada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Zasiej na jednakowej ziemi kukurydze tylko ze jednej strony pola nie wapnuj przez kilka lat a zobaczysz jaka się ruznica już od samego wschodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Proste, że tak. My te durne kredowe wapno daliśmy, po pół tony na hektar i widze efekty, wcześniej wap mag sypaliśmy w dużych ilościach i to nic nie dawało. Jeżeli u niego po 4 tony sypało a u Ciebie po 10 to albo spalił swoją, albo mróz mu sieknął ją, albo nawożenie miał na prawdę słabe.


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prox7441    5

napisze ktoś coś o mas 26k? bo cena nasion niższa jak za polskie 185zl za 50 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

ale kolego nie wiesz jak mocno sąsiad miał zakwaszoną ziemie. i nieraz te,,bardzo dobre wapna" działają tak jak te tanie;-). no ja jestem zdania że wapno na pewno nie zaszkodzi tylko pomoże.. i jak dla mnie  nie było przyczyną tak niskich plonów u sąsiada

 

Ja jestem przekonany ,że to wapno było przyczyną tak słabego plonu .W czasie suszy kukurydza z pięknej plantacji wręcz pokazowej w oczach zasychała .A moja na kwaśnej ziemi była do zbiorów zielona kukurydza ,żeby nie mróz ,to chyba w grudniu bym kosił .

A jakie jest  Twoje zdanie ?

Ja nie twierdzę ,że wapno jest złe ,ale w tym przypadku przyczyniło się do efektu,(czyli spotęgowało suszę ) ,jaki zaistniał na tej działce i tak dobrej ziemi .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

To nie była wina wapna, w życiu. U mnie dwóch większych rolników zamówiło z 4 lata temu samochód soli, luzem, dawki dali dość normalnę, co się okazało, sprzedali im sól drogową, która się zbytnio nie różniła od normalnej jeżeli chodzi o wygląd, rośliny były SPALONE, mimo że suszy nie było wtedy. Może i ten Twój sąsiad został oszukany, bo w życiu nie uwierzę w to, że dobre jakościowo wapno przyczyniło się do słabego plonu i podsychania kukurydzy, kolejna bajka-współczynnik FAO, o nim wielu nie pamięta przy doborze ziarna, więc nie porównuj zbytnio swojej do sąsiada, bo gdyby na obydwu było takie samo nawożenie i ziarno, można cokolwiek porównywać. I termin siewu. I kolejna sprawa na którą uczulony już jestem GŁĘBOSZOWANIE. Może już i tam jest potrzebne?

Edytowano przez yahooo777

KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beeduin    9

mogło też zależeć też  od nawożenia. może azotu dał za dużo. albo czegoś kukurydzy brakowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo9939    3

Panowie co lepiej wybrać na kiszonke bo miałem próbować w tym roku jedną jednostkę Ułana bo bede potrzebował dużo masy z tego kawałka, ale zaproponowali mi też Opoke jak z jej wysokością i kolbą? Da się z niej wyciągnąć wysoką kukurydze o duzej ilosci masy i dostatecznej zawartości ziarna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Kolego głęboszowania nie potrzeba ,bo i na co ? .Sąsiad ma super sprzęt to może w kolano przeorać i ,co jakiś czas głębiej ora .Tak więc o podeszwie płużnej nie ma mowy  .Jedno mnie zastanawia ,co mogło być przyczyną tak kiepskiego plonu tej kukurydzy ,bo nasiona kosztowały ok 600zł na ha w zeszłym roku .

Mam nadzieję ,że moja kukurydza na kiszonkę Reduta i na ziarno Delito dadzą radę :-)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojteslaw    1

Opoka jest wcześniejsza i na pewno da mniejszą masę, kolba raczej oki. Na szkoleniu jednej firmy widziałem zdjęcia z kuku Firebal. Grubo ponad 3 metry niby z 4 klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo9939    3

Pewnie zasieje Ułana tylko musze go poszukać gdzieś w necie bo w okolicznych sklepach mają tylko słabe odmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rafał ciekawe masz teorie. Zmienna głębokość orki jest dobra, ale to i tak nie rozwiąże problemu podeszy płużnej. Głęboszowanie to nie tylko likwidowanie podeszwy, ale poprawienie podsiąkania wody. Korzenie roślin mają łatwiej się przedostać do głębszych warstw. Ciekawe co to za bardzo dobre wapno? To jakieś tlenkowe było? Na swoich polach mam doskonale widoczne różnice, gdzie różnią się poziomem wody. Pola w mam blisko siebie, na jednym kukurydza ładna zielona z dobrą kolbą a kilkaset metrow na innym już znacznie gorsza, podsycha itd.
Za dużo zmiennych by z góry zakładać jakieś teorie, że wapno złe, że głęboszowanie nic nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

No bo nie robi, to stara odmiana jak reduta, prosna czy san. To już się nie rodzi jak kiedyś niestety. Jest mnóstwo nowszych odmian w podobnych pieniądzach


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Rodzi sie tak samo hehe zes napisał,tylko ze dzisiejsze odmiany mają wiekszy potencjał genetyczny i tak samo bedzie za kilka lat ze topowe odmiany na teraz bedą wypadały słabo na tle nowych odmian ,choć nie które naprawdę utrzymują sie długo na rynku i to pewnie nie wielkość plonów a wierność plonowania w ruznych warunkach je trzyma w ciągłej sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Hm, no ja bym troche polemizował, u mnie glejt inaczej wyglądał kiedyś, niż dwa lata temu, umiejscowienie kolby, ilość liści czy grubość roślin. Wg mnie, te rośliny mają zupełnie inny wygląd, inaczej się rozwijają więc dalej przy tym zostaje. Po to siejemy po 5, 6 odmian, żeby zaobserwować różnicę i wybrać tą DLA NAS optymalnie najlepszą. To są moje wnioski, nikt nikomu przecież tu niczego nie zabrania, no ale warto szukać, próbować, eksperymentować na własnych polach i samemu wyciągać wnioski, nieprawdaż?;)


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Oczywiście każdy ma wolną wolę .Jednak nie polecam Glejta ,a to z bardzo prostej przyczyny .Sąsiad miał zasianą tą odmianę w 2014 roku to kolby ze świeczką szukać na roślinach .Sama plantacja też opłakana .Susza zrobiła swoje .Na 4 klasę mogę polecić inne o niebo lepsze odmiany np na ziarno Blask ,San  na kiszonkę Reduta ,Wiarus i Jawor bardzo dobra kukurydza uniwersalna na ziarno i kiszonkę .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

To normalne ze inaczej sie zachowa ta sama odmiana np na mazowszu a i naczej w wielkopolsce ,dlatego widzieliście ze nie które firmy podają wyniki poszczególnie odniesione do danego wojewudctwa.YTrudno o taką samą kukurydze co roku bo kazdy rok ma inny przebieg pogody.W optymalnym wygląda znacznie lepiej niż w skrajnym to prawda.

Edytowano przez Eliot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj