Tomek__

Bydło nie chce pić z poideł

Polecane posty

Tomek__    6

Mam pewien problem po drobnej modernizacji w starej obory a dokładniej po zamontowaniu poideł, krowy jakoś nie potrafią nacisnąć tego języka który wpuszcza wodę.

Znacie jakieś metody żeby nauczyć je pić z tych poideł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trzeba im napuszczać . Powoli się nauczą jak będą spragnione to załapią .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek__    6

Napuszczam, wypiją wszystko ale tak że nie dopuszczą tam nic wody.

Jedna nawet ma lęki tego dzwięku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16855
9 minut temu, Tomek__ napisał:

Znacie jakieś metody żeby nauczyć je pić z tych poideł?

jutro, najpóźniej pojutrze same się nauczą. Śpij spokojnie.

 

możliwe, że masz zbyt wysokie ciśnienie wody na instalacji, polecam jakiś reduktor. Miałem podobnie z tym, że byki piły od razu po zamontowaniu poideł. Ciśnienie zredukowałem dlatego, bo na jednej linii jest dom i obora. A podczas pobierania wody przez byki nie szło usiedzieć w domu, taki był łomot na rurach.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek__    6
no juz 3 dni minęły a poidla co chwilę wylizane, w innej oborze odrazu byczki zalapaly a krowy widac glupsze sa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki18l    52

wrzuć fotkę tych poideł, ja testowałem dwa rodzaje jeden do d*py niby piły ale poidło do czysta wylizane a w drugim zawsze zostaje połowa poidła wody nie mają możliwości wszystkiego wypijać 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aga_Foto   
Gość Aga_Foto

Może spróbuj wchodzić do nich do stanowiska i starać się je zainteresować tym jak naciskasz dłonią poidło ? ;)

Ewentualnie weź spróbuj kawałek pokrojonego buraka włożyć do poidła i może uda im się wpaść na to, że jest tam coś interesującego i przy próbie zdobycia buraczka uda się im nalać sobie wody. Krowy są inteligentne więc powinny szybko załapać,tylko trzeba je zachęcić troszkę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek__    6
ta sa te zwykłe żeliwne ok 60zl za szt. nie wiem jak tu fote z tel wrzucic.
spróbuje może zadziała:) próbowałem im ten jezyk sola posypac a to nic nie dalo
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

To są te takie pewnie z dużym językiem?   Buraków tam nie kladz w nich ,bo jak nie nauczone to się zadlawia i wtedy kłopot jeszcze większy.Na zapach to najlepiej ciut śruty sypnąć, sąsiad tak uczył krowy by przedstawić z pojenia wiadrem na poidła i szybko załapały.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bronek    248
Ja u siebie mam przed każdym poidłem zawór. Jak cielak nie umie pić z poidła to po pierwsze przykręcam zawór prawie do końca, tak aby w poidle było minimalne ciśnienie. Przy dużym cisnieniu ciężej jest nacisnąć jezyk poidla, a dodatkowo poidło ,,robi" wiecej hałasu czego bydło na początku się boi. Druga sprawa, niestety trzeba przez jakiś czas recznie dopuszczać wody do poidła. Trzecia sprawa sprawdź dobrym miernikiem czy nie ma żadnego nawet minimalnego napięcia w poidłach. Miałem kiedyś taki przypadek, że było za słabe uziemienie i na rurach bylo 3V. niektórym krowom przeszkadzało to i po prostu nie piły wody. Dopiero zabicie w ziemię uziomu na 6m w głąb dało efekt.
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aga_Foto   
Gość Aga_Foto

Pomysł Bronka jest bardzo mądry, daj znać czy się udało i zaskoczyły:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek__    6

Ciśnienie zmniejszone już tak nie hałasują trochę łatwiej się je naciska, do koryta już wody nie dostały dziś jeszcze im sam dopuszczałem żeby załapały jutro się okaże czy się nauczyły, a poidła nie są ani za nisko ani za wysoko :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek__    6

Trochę to jeszcze zajęło ale wczoraj ostatni simentalek nauczył się pić z niektórymi trzeba posiedzieć jak są spragnione i naciskać ten język jak piją, dzięki wszystkim za rady :)

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mlodykom1
      Witam wszystkich. Posiadam Farmtrac 685 i problem mam taki ze po wciśnieciu hamulca załącza się przedni napęd tylko że póżniej nie chce się rozłączyć. Czy ktoś wie co może być tego przyczyną? Dodam że na guzik działa bez zarzutu czyli załączy i rozłączy bez problemu. Z góry dzięki za pomoc 
    • Przez MIKUr1
      Witam.
       
      Nie ma chyba w Polsce forum z lepszymi fachowcami od sprzętów rolniczych, więc zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Mój tata kupił ciągnik Case 5130, praktycznie nic nie zdążył popracować i sprzęt po zgaszeniu i ponownym odpaleniu nie chce jechać. W ogóle nie rusza ani do przodu ani do tyłu, WOM działa, wspomaganie działa. Co sprawdzić? Jaka może być przyczyna?
       
      Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    • Przez Michał6180
      witam mam problem z ciągnikiem 6180 polega on na tym ze traktor nie chce jezdzic po rozgrzaniu ostatnio prasowałem słome ok 8ha po przepracowaniu 4 hektarów traktor ustał na polu nie chciał jeździć biegi bez sprzegła wchodziły po jakimś czasie traktor zaczął jezdzić cały czas sie to działo wymieniłem pompkę sprzęgła był jakiś czas spokój a później przyszedł czas na kukurydzę woziłem nim jakiś czas był spokój po paru godzinach traktor na pusto nie dawał rady podjeżdżać pod z górkę na drodze silnik nie tracił obrotów tylko było czuć jak traktor spowalniał a wjazd na pryzmę nie było mowy zebym wjechał szosowymi biegami traktor stawał w miejscu i nie chciał jechać z terenowymi miał nawet problemy wjezdzać zdecydowałem wymienić pompę w skrzyni wymieniłem ale okazało sie ze nadal ciężko podjeżdża pod górę i teraz stoi na podwórku i nie chce jezdzić biegi wchodzą bez sprzęgła i nie wiem co robić więc prosze was o pomoc co z tym robić za wszelkie odpowiedzi Bardzo Dziękuję :)
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj