M1999

Dofinansowanie budowy płyty gnojowej

Polecane posty

M1999    0

Witam. Czy ktoś z was w ostatnich latach korzystał z dofinansowania na budowę płyty gnojowej na obszarach OSN ?  Chciałbym się dowiedzieć jak się to odbywa od samego początku. ( np. kiedy są przelewanie pieniądze przed budową czy po, jak są liczone wymiary płyty jakie mają być, czy płytę można wykonać samemu czy musi firma ? itp. )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934
rozmiar to wyliczaja Ci z tabel, to wyprodukuje tyle to tyle i mnożą to razy ilość sztuk i ma to wystarczyć na 6 mies. Też będziemy zainteresowani na następny nabór...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Też jestem zainteresowany tym tematem. Z tego co się kiedyś dowiadywalem to wszystko powinno być robione przez firmę. Obsada to powiedzmy 20 sztuk doroslych bydla opasowego. Kiedyś liczyłem dokladnie jakiej potrzebuję, ale nie pamiętam już. Orientuje się ktoś jakie są koszty budowy płyty ze zbiornikiem na szambo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Koniecznie musi być to firma ?. Rozmyślam też nad silosem do qq i trawy , ale jak firma ma robić to zrezygnuję. Ogólnie to chyba 50 % zwrotu a dla MR 60 % nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Ja również jestem tym zainteresowany, tyle że nie jestem na OSN-nie.  Te wyliczenia, to o kant d potłuc, kuzynowi na jakieś 30szt gość wyliczał, to się śmiał że mu wyszła wielkości płyty nagrobnej. Zrobić płytę, i po miesiącu pełna. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Od stycznia każdy jest w OSN'nie :). Będzie się trzeba przejechać do ODR lub agencji i popytać. Oby nie musiała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Można samemu wyliczać choć nie jest to proste z racji ciągłego przeklasowywania zwierząt, zmienia się DJP. Są programy, lub skoroszyty do tego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

Tak jak kolega wyżej napisał cała Polska dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszego ministranta rolnictwa w sprawy jego resortu jest strefą OSN...

Co do samej płyty to po pierwsze nie każdy musi bo można na gruncie tylko trzeba pryzmę przerzucać co jakiś czas co zajmuje trochę czasu ale w sumie jest korzystne dla samego obornika a po drugie jeśli ktoś tą płytę jedna musi mieć to trzeba dobrze przekalkulować czy nie taniej wyjdzie zrobić samemu z zachowaniem wymogów bez żadnego dofinansowania i kłaniania się Chujni Europejskiej czy brać to dofinansowanie i pewnie całe oddać firmie...jedno jest pewne...z tego gówna będzie duża kasa dla cementowni i firm budowlanych i to oni przejmą te ewentualne dofinansowania.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Akurat  OSN  to z tego  co wiem to UE  od 2014  roku  już  naciskała  na zwiększenie  obszaru .  I OSN  wprowadziło  Ministerstwo   Środowiska .

A co do płyt  to nie trzeba  ich  do  przechowywania  obornika na polu   do 4 miesięcy  i nie może  być  na piachu  pryzma.   Ja mam nie dużą  płytę  do płytkiej ściółki  a reszta na głębokiej.   a Obornik woże  na pole  gdzie  chcę go  rozwozić  bo jest  potem wygodniej.

Na razie  do więzienia wsadzać  za brak płyt  chyba  nie będą  więc  niema  sensu  sobie  tym głowy  zawracać

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Z tym gdzie chcesz wywalalac na pole to nie do końca tak jest. Zawsze trzeba wywalac w inne miejsce i powinna być mapka z zaznaczonym miejscem na polu. 

Co do płyty to nigdzie nie jest zapisane z jakiego ma być materiału wykonana, ważne by wykonać tak by nie było podsiakania do gleby i wielkość wystarczyła na pomieszczenie towaru z 4 czy 6 miesiecy (już nie pamietam) 

Do wiezienia nie będą wsadzać, ale dopłaty będą obcinać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

To samo tyczy się silosów na QQ w obszarach OSN. Też nie mam i nie uśmiecha mi się budować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Niema się  czym  przejmować  zanim będą   to  kontrolować  i sprawdzać to będzie za 5 lat  bodajże  a do tego  czasu  już  ,, H*jni,, nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Mój kuzyn jesienią miał nalot z agencji, objechali terenówką wszystkie działki, papiery opryski, i właśnie miejsce składowania obornika. Płyty nie posiada. I co chcieli mu rąbnąć połowę dopłat ale jakoś tam ich ugadał. Powiedzieli że ma czas do następnej kontroli na ogarnięcie tematu, także nie ma żartów. Połowa dopłat na kilka lat przewyższy znacznie koszt tej płyty. Generalnie to się strasznie do wszystkiego czepiali, a obornik na ziemi może leżeć maksymalnie 120dni. Do tego przy okazji się dowiedziałem, że trzeba prowadzić księgę pola, bo tak to mam porządek w papierach  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

Wolę mapki rysować i przewalić obornik co 120 dni niż pakować kasę w betonową płytę, która w każdej chwili może się okazać albo nie w tym miejscu albo zwyczajnie nie potrzebna bo kolejne idiotyczne przepisy zmuszą do zwinięcia hodowli. Zresztą od kilku lat gdy przestałem praktycznie karmić w jednym miejscu nie mam obornika. Przez okres zimowy daję bele codziennie w innym miejscu. W ten sposób mam odchody i nasiona traw po całym pastwisku. Wiosną lecę włóką łąkową i pozamiatane. Rozrzutnik obornika wystawiłem do sprzedania jako zbędna maszyna w gospodarstwie. Jedynie w duże mrozy karmię w jednym miejscu i tu tworzy się trochę obornika. Wiosną sypię na to zrębki drzewne z rębaka, zgarniam do kupy i robię kompost. Przerzucę ze dwa razy i jest wspaniały towar. Będzie tego kilka rozrzutników to wymienię na słomę i po problemie. Trzeba jakoś sobie radzić w tym chorym systemie.

Co do OSN to już pisałem ale powtórzę bo pewnie nie wszyscy wiedzą...Chujnia Europejska naciskała na zwiększenie obszarów OSN na terenie Polski. Rząd a raczej ministerstwo rolnictwa ze śpiącym ministrantem na czele mieli na to co najmniej dwa lata...nie zrobili nic w tym temacie więc pod presją kar z Chujni Europejskiej zaznaczono całą Polskę jako OSN...tak było najłatwiej bo nie musieli robić badań,analiz i konsultacji społecznych...jak zwykle postawili nas przed faktem dokonanym i mogą sobie dalej spokojnie spać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Nie  dwa lata  a czetery  bo  dwa  lata  przespał  Minister  ,,Sowiecki,,  Potem Jurgiel też nie zabłysną

A propo  płyt  Gnojowych nie wprowadzajcie  ludzi w błąd  jak nie wiecie  co poniektórzy !!!!!

Przepisy dopuszczają czasowe składowanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych. Nie może to trwać jednak dłużej niż przez 6 miesięcy. Takie pryzmy lokalizuje się poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim terenie, o dopuszczalnym spadku do 3%, w miejscu niepiaszczystym i niepodmokłym. W odległości większej niż 20 m od linii brzegu wódpowierzchniowych. Nie dopuszcza się ponownego składowania obornika na pryzmie w tym samym miejscu przez okres 3 lat.

Bezpośrednio na gruncie przez cały rok nie wolno składować pomiotu ptasiego oraz kiszonek.

Kiszonki należy przechowywać w szczególności w silosach, w rękawach foliowych, na płytach lub na podkładzie z foli, sieczki, słomy lub innym materiale, który pochłania odcieki, oraz pod przykryciem foliowym. Przy czym miejsce lokalizacji podkładów trzeba zmieniać, tak by ta sama lokalizacja wystąpiła minimum po 3 latach. Przepisy zabraniają składowania i przechowywania nawozów naturalnych oraz kiszonek w odległości mniejszej niż 20 m od studni i od linii brzegu wód powierzchniowych.

Czas na dostosowanie powierzchni (pojemności) miejsc do przechowywania nawozów naturalnych:

  1. do 31 grudnia 2021 r. mają czas prowadzący chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 tys. stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior;
  2. do 31 grudnia 2023 r. – prowadzący chów lub hodowlę zwierząt w liczbie równej lub większej 210 DJP, inni niż wymienieni powyżej;
  3. do 31 grudnia 2025 r. – prowadzący chów lub hodowlę zwierząt w liczbie równej lub większej 40 DJP do mniej niż 210 DJP;
  4. do 31 grudnia 2027 r. – prowadzący chów lub hodowlę zwierząt w liczbie równej lub większej niż 10 DJP, do mniej niż 40 DJP;
  5. do 31 grudnia 2029 r. – prowadzący chów lub hodowlę zwierząt w liczbie mniejszej niż 10 DJP.

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/cala-polska-osn-nowe-wymogi-dla-rolnikow/?page=3#lead

 

Edytowano przez marekfarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Wszystko się zgadza, tylko na polu bez płyty można skladować jedynie przez pewien okres. Dokładnie nie pamietam, ale napewno nie można w okresie zimowym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Na pryzme  na pole  ale nie dłużej jak na 6 msc  nie ma  zakazu w zimę  wywozu na pryzmę na Polę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Angelo
      A co powiecie o tym zapisie: (tekst cytowany z najnowszego projektu)

      § 21
      W 2007 r. o pomoc mogą się ubiegać wyłącznie osoby, o których mowa w § 4.

      Czyli:
      § 4
      1. Pomoc przyznaje się osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku prowadzi działalność rolniczą, jednakże nie dłużej niż 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

      Tak więc, kto nie jest właścicielem gospodarstawa (tzn. przed złożeniem wniosku o MR) to może zapomieć o premii w tym roku!!!
      Co proponujecie robić? Czekać, czy przepisywać gospodarstwo i składać wniosek?
    • Przez radekrolnik
      Właśnie podpisaliśmy umowę czy nie będzie z tym całym PROW żadnych problemów ?
       
      czy ktoś z was budował oborę na PROW ?
    • Przez MartineZ
      Witam. Szukałem tego tematu ale przyznam szczerze, że przeglądanie 48 stron skłoniło mnie do podjęcia ryzyka narażenia się adminowi Wracając do tematu... wiem, że były kiedyś takie dofinansowania ale szerzej nigdy nic o nich nie przeczytałem. Dzisiaj znalazłem jedynie kilka informacji, z których wynikało, że dopłatami objęte są poszczególne województwa w różnych latach. Do tego konieczne próbki gleby i potem decyzja czy dopłata będzie przyznana czy nie. Do Was pytania: czy taki program jest realizowany,bądź już się skończył lub też dalej wszyscy czekają na decyzje? jakie terminy składania wniosków?
    • Przez Casley
      Witam, chciałbym zapytać z jakich dofinansowań mógłbym skorzystać kupując nowy ciągnik, aktualnie mam 21lat i planuje użytkować gospodarstwo 10ha. Mam teraz na myśli dofinansowanie młody rolnik (w moim regionie średnia gospodarstw rolnych to 5,49ha - więc łapie się - lecz są też inne warunki do spełnienia). Ciągnik nad którym się zastanawiam to NH T5040. Koszt jego to około 148tyś. Proszę o jakieś doradzenie.
       
      Pozdrawiam!
    • Przez Mat
      Witam.
       
      Przedstawię moje pytanie z jakim się borykam.
       
       
      Wybieram się do pracy i idę na rozmowę lecz umowa będzie o pracę.
       
      A dostałem dzisiaj drugą ofertę, tyle że musiał bym założyć własną działalność gospodarczą. A pytanie moje brzmi. Jeżeli w przyszłości bede chciał się starać o młodego rolnika (2,3,4 lata) to będę mógł złożyć wniosek prowadząc prywatną działalność gospodarczą?
      Obecnie nie mam żadnej ziemi na siebie. Ale składając wniosek nie bedzie problemu z jej przepisaniem. Chodzi mi jedynie o tę zależność czy prowadząc działalność gospodarczą bede mógł bez problemu starać sie o młodego rolnika czy też trzeba będzie rozwiązać ją?
      Bo również myślałem nad wnioskiem o dofinansowanie z urzędu pracy iż w chwili obecnej jestem bezrobotnym. Lecz korzystając z pomocy urzędu nie bedę mógł potem z młodego rolnika.
       
       
      Czekam na odpowiedzi i z góry dziękuje.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj