radek1996

Limousine

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
radek1996    0

Witam, prosze o pomoc w rozwianiu moich watpliwosci.  Planuje kupic bydlo rasy limousine tylko przeczytalem chyba wszystkie tematy dotyczace tej rasy.  wstepnie zdecydowalem sie na zakup okolo 30 odsadkow jalówek plus byka odchowaniu ich do wieku rozrodczego i zaplodnienie. Teraz pytanie do Was mam okolo 1 hektar tuz za obora i chce to ogrodzic siatka lesna slupkami betonowymi drutem kolczastym i pastuchem.  I trzymac to caly rok w tym wygrodzeniu.  Latem dowozic trawe zima sianokiszonke z lucerny koniczyny i siano.  Czy to bydlo faktycznie tak ucieka jak pisza,  czy jest sens inwestowania w takie cos pieniedzy.  Bo coraz czesciej widze ze ludzi decyduja sie na taka chodowle nie majac wcale po 50 ha pastwisk obok domu.  Co o tym myslicie?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo2662    70
jest zakaz budowy nowych ogrodzeń z wykorzystaniem drutu kolczastego, hektar na tyle sztuk to trochę mało, pomyśl o angusach wdzięczne bydł i wiele spokojniejsze od limousine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1996    0
51 minut temu, JarekBazydlo napisał:

O człowieku nie wiem czy zdążysz im dowozic trawy:) Na 30mamek 2bele to na dzień

No tyle liczylem okolo.  Zbierajaca moze my dal rade.  

Edytowano przez radek1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxpiotrek111    13

Znajdź pełny artykuł i go przeczytaj http://www.tygodnik-rolniczy.pl/archiwum/2015/122015/article/mamki-na-alkierzu-nie-polecam/ , jest niedaleko mnie  gospodarstwo które trzyma tym sposobem (latem dowożą trawę śćinaczem zielonek a zimą siano sianokiszonka, mamki chodzą na 2ha wybiegu) mamki ok 50 sztuk i średnio to im się sprawdza, ekonomiczniej jest już (wywieźć mamki na pastwiska na okres wypasu a trzymać w takim wybiegu  zimą) koszty wyprodukowania kiszonki lub dowożenia trawy znacząco podniosą ci koszty utrzymania, które przy mamkach trzeba ograniczać aby zarobić. Kupywałem odsadki od rolnika, który wyganiał mamki na pastwiska oddalone od gospodarstwa o 4-6km. Osobiście uważam, że bez dużych ilości pastwisk (nie muszą być koniecznie koło domu) nie ma sensu trzymać mamki, lepiej opasać byki bo dokładając do kiszonki z sianych traw lub koniczyny, lucerni kiszonkę z kukurydzy i trochę treściwej można osiągnąć ładne przyrosty i lepszy wynik ekonomiczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego u nas chowamy około 150 sztuk tego bydła i pasą się "pod chmurką" od maja do zimy. Co do twoich pytań to trzeba przyznać, że jest to bydło z charakterkiem. Jak na pastwisku kończy się lepsza trawa to mimo bardzo mocnego pastucha, któraś pchnie inną i ucieczka gotowa, czując zagrożenie zbierają się w kupę. Jeżeli byś miał ogrodzone to siatką i jeszcze najlepiej pod napięciem to już bajka, byle miały ciągły dostęp do jedzenia i wody. Jak coś pisz pw postaram się coś doradzić ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1996    0

Zaintrygowala mnie pierwsza odpowiedz.  Nie bralem innej rasy pod uwage tzn bralem hereforda ale podobno bardzo obtluszczaja sie i ponoc za odsadka tez placa 1zl mniej na kg. A co do tych pastwisk to mam mozliwosc.  Tylko jest problem ze wszystko nie jest w jednym kawalku.  Tylko trzeba by przeganiac. A sporo tez obok mnie ludzi kosi laki tylko dla doplat.  Wiec zakupilbym jeszcze mulczera i mysle ze mozna sie z nimi dogadac wypasac bydlo tam a oni maja czysta kase z dop

Edytowano przez radek1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
50 minut temu, KrowieBieszczady napisał:

Kolego u nas chowamy około 150 sztuk tego bydła i pasą się "pod chmurką" od maja do zimy. Co do twoich pytań to trzeba przyznać, że jest to bydło z charakterkiem. Jak na pastwisku kończy się lepsza trawa to mimo bardzo mocnego pastucha, któraś pchnie inną i ucieczka gotowa, czując zagrożenie zbierają się w kupę. Jeżeli byś miał ogrodzone to siatką i jeszcze najlepiej pod napięciem to już bajka, byle miały ciągły dostęp do jedzenia i wody. Jak coś pisz pw postaram się coś doradzić ;) 

A wilki nie łapią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, staszek131415 napisał:

A wilki nie łapią?

Zdarzyło się, że zagryzły cielaka i niedzwiedź krowę tyle, że to była bardzo słaba sztuka, która odstawała od stada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxpiotrek111    13

Przeganianie  to kwestia aby raz nauczyć stado a nie jest to wielki problem. U mnie przegonienie przez drogę z kwatery na kwaterę zajmuje ok. 10 minut dla jednej osoby (stado nieduże 20-25 sztuk). Mamki nauczone są iść za śrutą, są codzienie w nie dużych nią dokarmiane. Są tak wyuczone, że spokojnie w kilka osób mógłbym je zaprowadzić te 2-3 km na pastwisko dwa razy do roku. Ten rolnik o którym wcześniej wspominałem właśnie wypasał łąki dla "dopłatowców" wypasanych łąk już nie trzeba wykaszać więc on był zadowolony (miał darmową trawę) i właściciel gruntów bo nie musiał wykaszać raz do roku.  Przykład z  większym stadem: https://www.youtube.com/watch?v=JdF4Z0MnTf4

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tupac12
      Witam pytanie jak w temacie jak trzymacie krowy z cielakami?Krowy na uwięzi a cielaki luzem czy może krowy i cielaki luzem proszę o doradzenie które rozwiązanie będzie waszym zdaniem lepsze.Pozdrawiam
    • Przez Artaban
      Cześć! Mam kilka sztuk jałówek rasy Simental nie są one czystorasowe tylko około 75-90% i chcę je zacielić rasą Limousine (kilka już zacieliłem). Możecie mi powiedzieć czy taka krzyżówka nada się na opas? Chciałbym tak robić już co roku. wszystkie rady mile widziane )
    • Przez Ernst98
      Witam,
      Chciałbym dowiedzieć się wszystkiego o tej hodowli, a mianowicie:
      -czy przez cały rok mogą być na pastwisku, czy muszą mieć jakieś schronienie? ,
      -jak to jest z wycieleniami?,
      -jaką paszę powinny dostawać?,
      Liczę na wasze liczne komentarze i wskazówki.
      Z góry dziękuję.
    • Przez latka890098
      Czy ktoś zapładniał krowy buhajem limousine SARKLEY GODDARD   (http://www.genusbreeding.co.uk/wp-content/uploads/2012/08/Goddard2.pdf     ,  http://www.genusbreeding.co.uk/wp-content/uploads/2012/10/Sarkley-GODDARD-Unproven1.pdf     ) Jak przebiegał poród ? Ładne cielaki? Ogólnie czy warto zapładniać tym buhajem krowy >?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj