szymon29

Deszczownie

Polecane posty

andrzej2110    535

Robił może ktoś przewiert przez tory kolejowe? Jak wyglądają wymogi i pozwolenia w tej sprawie?

 

Idź do właściciela lini (nie zawsze jest to PKP) i zapytaj jakie wymagania musisz spełnić żeby przeprowadzić wodę pod szynami.

 

No chyba ze tam nic nie jeździ to byś położył wąż normalnie na torach.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cuabab    1

Witam

mam pytanie.

Co myślicie o deszczowni "WŁOSKIEJ IDROFOGLIA"?

Czy to dobry wybór za taką cenę i czy marka ta jest dobra?

http://www.allegro.pl/item1117311111_deszczownia_szpulowa_idrofoglia_63_300_70_270.html

ma ona pracować na nie całym hektarze ziemniaków;P

a tak na boku.

nie sądzicie że pogoda robi sobie z nas jaja raz pada do uporu raz sucho że płakać się chcę;(

U mnie nie padało dwa tygodnie więc zdecydowaliśmy zakupić deszczownie.

a z racji tej że stare deszczownie są po prostu zajechane lub za drogę w porównaniu do nowej.

to zdecydowaliśmy się zakupić nową. Czy to dobry wybór?

 

pozdrawiam.

post-23548-077461600 1279039380_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sandman    0

W planie mam zalecana głębokość wiercenia 80m średnica 225mm czy sądzicie, że warto dać większa średnice na podlewanie 20ha cebuli i ziemniaków( nie robiłem próbnego odwiertu) jakie zadanie ma sączek ? Oczyszcza z zanieczyszczeń wodę? Jakie jest koszt aktualnie pozwolenia wodnoprawnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

a ja mam pytanie-chodzi mi o podlewanie ziemniaków-czy oprysk na zarazę zastosować przed podlewaniem czy po?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Oprysk zawsze po deszczowaniu jak rośliny obeschną. Ja biłem w lipcu 16 metrów, średnica 40 cm. Filtr od 5 do 12 metrów. Puściłem pompę to przy 50 tyś litrów/h lustro zeszło na 5 metrów i tak się trzymało. Na odrę z napędem wodnym w zupełności wystarczy. A sączek to chyba filtr przynajmniej tak mi się wydaje. Rura ponacinana i obwinięta siatką żeby nic tam nie zaciągało przy ciągnięciu wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xirlo    0

U mnie dobili do 70m i dali sobie spokój, deka wody nie było. Wszystko zależy jaki wydatek będzie miała studnia, czy będziesz nawadniał deszczownia czy systemem kropelkowym, ale 20h to napewno deszczownia. Przy suchym roku żadna studnia nie da Ci tyle wody ile będziesz potrzebował. Ja mam zbiornik o pojemności 6 tys m3 i przy suchym roku wystarczył by na jakieś 8-10h prawidłowego podlewania (kukurydza).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeSolyRomeK    17

A co to za różnica czy rok suchy czy mokry porządna studnia będzie "chodzić" non stop przez kilka tygodni i wody nie ma prawa braknąć, warunek to warstwa wodonośna zasobna w wodę.


Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Dokładnie. U mnie gruntowa teraz jest na 5 cm a jak pamiętam najgłębiej zeszła na 160cm. I obojętnie ile czasu będę pompował to jej nie wyciągnę. Staw głęboki na 1,5 metra w 3 godz wypompowałem ale na drugi dzień było tyle co przed pompowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xirlo    0

Nie wszyscy maja tyle szczęścia, na glinach tak nie ma dobrze i tego co nie złapię na wiosnę do stawu to już nie moje. Nasz obszar na mapach geologicznych zaznaczony jest czerwonym kółkiem. u nas wody nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

A co to za różnica czy rok suchy czy mokry porządna studnia będzie "chodzić" non stop przez kilka tygodni i wody nie ma prawa braknąć, warunek to warstwa wodonośna zasobna w wodę.

 

A różnica jest i do duża bo przy mokrym roku dasz radę nawodnić 20ha a przy suchym jak będziesz nawadniał 7 hektar to deszczowni nie przestawisz na 8 tylko z powrotem na 1 pozostałe 12 zostanie bez nawadniania.

Dla mnie porządna studnia to taka co daje 30 kubików/h pod ciśnieniem i o takiej właśnie piszę.

Nie chodzi o to że w studni wody braknie tylko że tej wody nie wystarczy w krytycznych momentach dla roślin o dużych potrzebach wodnych na więcej niż 7 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Moja studnia ma 52m, filtr(a tym samym warstwa wodonośna)od 28-50m. Lustro na 6m opada do 8-9m. Pompa polska 13kw. Deszczownia BAUER z konsolą. Podlewam tylko cebulę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Jakie ciśnienie dajesz na konsolę? Bo trzeba dużo wody a małe ciśnienie chyba. Jaka duża konsola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

Mam dwie studnie, jedną 60m woda jest na 2m przy dłuższym podlewaniu i nie do przebrania, druga 100m woda na 30m i przy wierceniu była obawa że wcale nie będzie, jeszcze nie miałem okazji z niej nawadniać. Odległość miedzy studniami mała a z wodą taka przepaść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeSolyRomeK    17

A różnica jest i do duża bo przy mokrym roku dasz radę nawodnić 20ha a przy suchym jak będziesz nawadniał 7 hektar to deszczowni nie przestawisz na 8 tylko z powrotem na 1 pozostałe 12 zostanie bez nawadniania.

Dla mnie porządna studnia to taka co daje 30 kubików/h pod ciśnieniem i o takiej właśnie piszę.

Nie chodzi o to że w studni wody braknie tylko że tej wody nie wystarczy w krytycznych momentach dla roślin o dużych potrzebach wodnych na więcej niż 7 ha.

 

Jak jest mokry rok to nie ma potrzeby nawadniania (czasami trzeba nawet spuszczać) A co do tego czy dasz rade podlać 20ha czy nie dasz to zależy od tego jakim sprzętem dysponujesz, jak masz rozplanowane nawadnianie, czy masz ziemie w jednym kawałku czy porozrzucane w dużych odległościach od siebie czy masz doprowadzoną wodę na stałe czy musisz za każdym razem rozwijać węże przedłużki itd

Zależy też od tego jaką uprawę nawadniasz i jaka to jest ziemia (czy potrafi wodę zmagazynować na dłużej czy po przejściu deszczowni właściwie za parę godzin już jest sucho)


Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Już dawno nie było tak mokrego roku jak miniony i niedobory wody były - trzeba było deszczować tylko że mniej (odczułem to na własnej skórze tak jak sąsiedzi)

Warzywa z ojcem uprawiam od ponad 20 lat i od ponad 20 lat użytkuje deszczownię. Mogę powiedzieć co potwierdzi wielu użytkowników że najważniejsze jest źródło ale oczywiście można pisać o wszystkim tylko za chiny nie brać pod uwagę tego czy wpływ będzie miało to że rok jest wilgotny lub suchy.

Wszystko o czym piszesz to czynniki stałe bo ma się taki a nie inny sprzęt, uprawę i glebę a także źródło i idzie to zmierzyć i wyliczyć i tak naprawdę to czy da się radę czy nie zależy tylko i wyłącznie od aury czyli czy rok jest suchy czy mokry, czy rozkład opadów jest sprzyjający czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

witam koledzy chciałem sie zapytac jak to jest z wymogami co do kopania studni głebinowej jak jest z pozwoleniami wodno prawnymi czy jak nie przekrocze 30 m to nie musze miec pozwolenia? prosze o podpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Do 30 możesz kopać bez ale na pobór ponad 5000 litrów na dobę musisz mieć pozwolenie. Czyli nawet jak z kałuży pompujesz ponad 5000 to musisz mieć pozwolenie. Kop i nie pacz na papiery. Po za tym to minimum 10 tyś i pół roku załatwiania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

papierkowa robota nie kosztuje aż 10 tys zł :) w zeszłym roku kopałem studnie i pan który załatwiał mi papierkową robote skasował 5 tys:) minusem jest to że jednak troche czasu to zajmuje, ale za to jest wszystko legalnie. Poza tym 25% kosztów związanych z nawadnianiem można odliczać w podatku rolnym, więc chyba warto zrobić to legalnie:)

Edytowano przez nasil90
Cytowanie posta

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

no to chyba stawki nie są jednakowe. U nas kosztuje 12 tyś. Ja mam 3 zł podatku na rok więc nie mam co odliczać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenon5072    0

Witam wszystkich;]

 

Mam kilka pytań bardzo pilnych do osób które mają do czynienia lub miały ze studniami głebinowymi. Chce wykonać taki odwiert i go jeszcze tej wiosny i z tej strony moje pytania jakie musze zalatwić formalności prawne oraz ich koszt, skąd wiedzieć gdzie dokladnie kopać czy sa jakies badania i czy mozecie mi kogos polecic oraz ich koszt (woj. łódzkie) Mam do podlania ok 9ha ziemniaka. Jaką metodę polecacie odwiertu i moze jakiegos wykonawce? A także jaką pompe mi polecacie o jakiej mocy oraz deszczownie jakąś, chciałbym szpule 450m zeby na "dwa razy" ogarnąc temat ale w takim przypadku jaki przekrój? Z góry wielkie dzięki za zaangażowanie w mojej sprawie!! Proszę o wypowiedzi;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Jak u siebie kopalem studnie w 2007 to najpierw geolog zrobil mi projetk (1200zl) i cala dokumentacje ktora jest potrzebna do rozpoczecia budowy, geolog na podstawie danych z archiwum okresla jakie jest podloze a ekipa wiertnicza majac plan POWINNA wykonac odwiert probny na SWOJ KOSZT zeby sprawdzic podłoze(nie chca tego robic).pozniej geolog testuje studnie i robi dalcza czesci dokumentacja.

Pomp jest duzo do wyboru ja mam polska grudziadza 15kw wydajnosc 36tys na godzine,słup wznoszenia 140m..,pompy omigeny lub belardi sa tansze ale wyzylowane a grundfos strasznie drogi. W wyborze pompy musisz kierowac sie tym ile metrów jest do lustra wody(przyjmuje sie ze na wznoszeniu 10m ginie 1 atm.),ile bedziesz pchał wode oraz jakim sprzetem bedziesz podlewal..

a u ciebie w okolicy sa studnie? bo to nigdy nie wiadomo na ktorym metrze bedzie woda

np ja mam studnie 98 m a sasiad 600m dalej na 60 pare :blink:

lustro wody mam ma na 8 metrach a przy deszczowaniu spada na 13

 

metoda wiercenia z pluczka z obiegiem normalnym

i pamietaj ze po wywierceniu studnia powinna zostac dobrze wyplukana czyli wiertnicy musza wlac do studni wode(u mnie 2x20tys litrów)

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

jak na płuczę to trzeba płukać bo boki są zabite tym kitem. Bo jak normalna to sama się wypłucze tylko nie można od razu na maxa ciągnąć.

@przemol ta grudziądzka to głębinówka oczywiście? na ile metrów ją spuszczasz? Ja dzisiaj patrzyłem to lustro mam na 60 cm. Ale mam ten plus że nawet kilometr dalej będę miał ten sam poziom i wydajność. Wody gruntowe :)

@zenon weź dwa druty miedziane i poszukaj. Bo przyjedzie radiesteta i cię skasuje. A pokaże to samo miejsce co ty sobie znajdziesz(półżartem-półserio). Do ziemniaka to lepsza jest konsola chociaż mniej wydajna i trochę więcej roboty z nią. Ale za to pompa dużo tańsza bo małe ciśnienie potrzeba. Na 450 m to już na pewno 90 mm średnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

masz filtrówke?

 

17m

 

@zenon jesli kupisz deszczownie z wezem 90 to podpawadzajacy powininien byc < niz90

 

@saszeta konsola sprawdza sie w innych warzywach a w ziemniakach niekoniecznie a przede wszyskim konsola to nie jest tania rzecz

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

odnośnie zasilania pompy w studni głębinowej prądem to o ile orientuje się to trzeba wypełnić wniosek o określenie warunków przyłączenia odbiorczych urządzeń, instalacji lub sieci do sieci elektroenergetycznej z tym ,że do tego trzeba dołączyć schemat instalacji, wypis działalności gospodarczej itp. czy ktoś to robił? sam a może zlecił to komuś z energetyki bo w końcu nie dotarłem do tego jak wykonać ten schemat instalacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


    • Przez raven18
      Przyczepa skorupowa z własną hydrauliką, siłownik po wymianie uszczelniaczy gdyż tłoczysko jest w dobrym stanie. Cieknie. Chyba nawet bardziej niż przed wymianą uszczelnień, tylko cały problem jest w tym że nie cieknie podczas podnoszenia czy opuszczania ale już po opuszczeniu, złożeniu, dodam że wcześniej było to samo dlatego poszedł do regeneracji... 😒 Dopiero jak daje dźwignię przy pompie od opuszczania na tzw wolny spływ przestaje, co to może być, tam się jakieś ciśnienie tworzy czy jak. Normalnie paka podniesiona nic nie cieknie, nie opada a jak złożę to zaczyna ciec ... 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj