szymon29

Deszczownie

Polecane posty

satori    1
Napisano (edytowany)

Odnośnie przewodu, z tego co słyszałem od elektryka na temat aluminiowych przewodów, to nie ryzykował bym kłaśc do pompy głębinowej takiego. Aluminium oksyduje, pokrywa sie jakims nalotem w puszkach, upala sie gdy jest przeciążony, gdy zasniedzieje masa, może nieźle pokopac. Chyba , że naprawde ktoś ma 500 m przewodu do położenia.

 

Do studni jak najbardziej może być położony kabel aluminiowy (YAKY lub YAKXS). Przy studni powinno być hermetyczne złącze, z przejściówka Al/Cu i dalej kabel/przewód w izolacji nadającej się do ułożenia w wodzie (np. PROFIPLAST PBS-R i PBS8-F) no i z odpowiednią mufą na końcu fabrycznego kabla pompy.

 

Miedź też się utlenia (patyna). I w miedzi i aluminium ważna jest jakość połączeń i odpowiednio dobrany przekrój przewodu.

Od przekroju zależy:

  • ochrona przeciwporażeniowa
  • spadki napięć
  • obciążalność prądowa długotrwała (każdy źle dobrany kabel bedzie się grzał a to szybka droga do awarii...) 
  • i kilka jeszcze innych mniej istotnych aspektów

W prądzie przemiennym nie ma masy!

Edytowano przez satori

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartone    0

Hermetycznie połączenia to największy priorytet, z własnego doświadczenia dodam jeszcze żeby dobrze obudować studnie, ale by byl dobry dostęp do zlsczek , obsługi, oraz zrobić duży zapas linki i kabla, podwyższyć trochę poziom gleby wokół przyłącza by ew. Wylana woda sama spływała z dala od studni. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Muszę przyznac sie do błędu. :) Zwracam honor. Jednak przewód ameliniowy też jest dobry, Po rozmowie przed chwilą z elektrykiem wytłumaczył mi wszystko. przyznał , że aluminium jest do bani ale w instalacji 220V i cienkich przewodach na 360V. Ale do takich przyłączy jak studnia czy suszarka jak u mnie to jednak ameliniowy przewód jest najodpowiedniejszy. Musi byc grubu, żeby napięcie nie spadało.  I wyszło na to że położe u siebie od przyłącza do suszarki (19KW) 70 m.b. przewód 4x35 i dalej 55m.b do studni (15KW)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Kto ma na sprzedaż używaną deszczownie 82/400 w dobrym stanie??? :) Nic nie mogę znaleźć w ogłoszeniach do 20 tyś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Witam.

ma ktoś doświadczenie w rozwijaniu węża PE 110 i 90 w celu ułożenia go w wykopie na 130cm głęboko. Bo teraz jest taka sprawa, czy wykop robic taki szeroki np. 70 cm żeby kulać cały wąż w wykopie, czy może zrobic węższy wykop np 30cm i rozwijac wąż obok  a potem zesunąć go do wykopu. Na węższym wykopie sporo zaoszczędze czasu i pieniędzy.
Czy temperatura +10C wystarczy do rozwijania? Dodam że węże mam w garażu w temp +20. (grzane kurierkiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akko    52

Tak jest ale podobnie można rozwijać taką rurę .Nie potrzeba aż tak skomplikowanego sprzętu .Przerabiając stary wodociąg z lat 60 robiliśmy podobnie tylko nad wąskim wykopem jechał traktor i rozwijane było z rolki .Akurat nasz prywatny wodociąg ma koło 3 km długości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Tylko że wąż PE nie jest tak elastyczny jak wąż do melioracji i przeważnie jest co kawałek łączony.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilus1025    14

Najlepiej będzie rozłożyć wąż obok wykopu i póżniej go zsunąć. Najbardziej to wyjdzie ekonomicznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomktad    3

Dzień dobry czy ktoś ma na sprzedaż małą deszczownię z wężem 50mm lub 63mm,będzie to moja pierwsza deszczownia i nie wiem jaką deszczownię dobrac,woda pompowana jest z głębinówki i po 600metrach przesyłu rurą 50mm wypływa 15tyś.litrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

to nie nowina , jesli masz wszystko legalnie to masz opłatę do Urzędu Marszałkowskiego za korzystanie ze srodowiska


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majkelo    3

KOLEDZY jaka polecacie NOWĄ deszczownie szpulową ? Pod uwagę biorę OCMIS, BAUER, RM (może macie też jakieś swoje opcje deszczowni). Wąż 75/350 + komputer, solar itd.
Która z nich najlepiej Wam się sprawdza ? Przyznam się skromnie ze moją największą uwagę zwróciła firma RM, nie ukrywam chodzi tu m.in. o cenę. POZDRAWIAM SERDECZNIE I CZEKAM NA DYSKUSJE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Ja mam deszczownie irrimec i polecam :) Jak będziesz kupował deszczownie to zwróć uwagę jak jest rozwiązany sposób zwijania węża. :)


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

U mnie w okolicy z nowych to tylko ocmis, sam mam jednego


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majkelo    3

ocmis jest najdroższy z wymienionych przeze mnie , ale być może za cena idzie jakość wykonania...
marc co masz na myśli pisząc sposób zwijania węża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

W niektórych deszczowniach do przesuwania prowadnicy, która pozwala na prawidłowe ułożenie węża na bębnie, używany jest kamień. Z tego co słyszałem wytrzymuje on ok 2 lata i trzeba wymieniać. Przy Bauer'ze koszt ok 600zł. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Warto na takie szczegóły zwrócić uwagę :)


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

KOLEDZY jaka polecacie NOWĄ deszczownie szpulową ? Pod uwagę biorę OCMIS, BAUER, RM (może macie też jakieś swoje opcje deszczowni). Wąż 75/350 + komputer, solar itd.

Która z nich najlepiej Wam się sprawdza ? Przyznam się skromnie ze moją największą uwagę zwróciła firma RM, nie ukrywam chodzi tu m.in. o cenę. POZDRAWIAM SERDECZNIE I CZEKAM NA DYSKUSJE.

 

Wszystkie wymienione przez Ciebie są dobre, u nas w Sieradzkiem najbardziej popularny jest Ocmis.

Jeśli chodzi o ten "kamień', to zużycie zależy w dużym stopniu od użytkowania - powolne rozwijanie węża i ustawianie bębna deszczowni na polu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Moze i 2 lata ale jak czesto byla uzytkowana?
W ocmisie w r2 jest walek ze specjalnym frezem po ktorym przesuwa sie prowadnica. Deszczownie mam od 2007 roku a np w minionym sezonie byla ok80 razy rozwijana i nic sie nie dzieje.
Ile chca teraz ocmisa?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majkelo    3

ocmis-a R2 75/300 wyceniono mi na 11900 euro (netto) + odpowiednie wyposażenie ,mianowicie.....podpory hydrauliczne ,wózek 3 kołowy asymetryczny, zraszacze QUASAR zamiast SYNKRO, komputer AQUA SYSTEM, solar panel, zawór zrzutów 2 " , mocniejsze koła 10x12 8 PR
RAZEM 14400 OJRO (netto) czyli brutto wyjdzie 75000 pln

Dlatego też zważywszy na cenę grubo zainteresowałem się deszczownią RM 570 GX 75/350 . Natomiast tą wyceniono mi na 62000pln brutto ra z em z konsola RM 30/40 (szer podlewania 40 metrów )
CO WY NA TO? POSIADA KTOŚ RM ?
* zawór zrzutowy miało być, sorki słownik przekrecił słówko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luki987654321
      witam, stoje przed zakupem wycinaka piłowego do kiszonek na tylny tuz, jaką markę wybrać strautmann, triolet, bvl czy inny? na co zwracać uwagę przy zakupie i jak z ceną i dostępnością części zamiennych
    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj