szymon29

Deszczownie

Polecane posty

38m podczas podlewania, to dysza chyba prawdopodobnie 27  - minimum 90

spusty są zbyteczne, u nas nikt tego nie praktykuje, a tylu lini przesyłowych to chyba nie ma w innym rejonie kraju co u nas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
satori    1

Ja mam 38 m3 na godz, to według Ciebie jakiej średnicy musi być rurociąg??

 

38m3, długośc 500m, max 10 atm, po płaskim

 

rurociąg 90mm, grubość ścianki 5,4mm,  to spadek ciśnienia 2,841 bara, jak pompa daje 10 to na końcu masz 7,159 bara

rurociąg 110mm, grubość ścianki 6,6mm, to spadek ciśnienia 1,071 bara...

 

ja bym szedł w 110mm

Edytowano przez satori

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

38m podczas podlewania, to dysza chyba prawdopodobnie 27  - minimum 90

spusty są zbyteczne, u nas nikt tego nie praktykuje, a tylu lini przesyłowych to chyba nie ma w innym rejonie kraju co u nas

 

38 m3/godz daje pompa w studni zmierzone w trakcie pompowania próbnego po odwiercie. A ile w trakcie podlewania to jeszcze nie wiem. Dysze w naszych okolicach wiara używa 22. Nad spustami jescze pomyśle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Witam Kolegów Forumowiczów!

 

Powiedzcie jakie macie linie przesyłowe? PE? PVC? Alu? W ziemi czy na powierzchni? Jakie średnice i na jakie odległości przesyłacie wodę?

 

A pompy jakie? pojedyncze czy w zestawach?

 

Gromadzicie wodę w zbiornikach / lagunach / stawach ?

 

 

Wysokich plonów w Nowym Roku i jeszcze wyższych cen!  :)

Pompa 15kw słup wznoszenia 130.W studni wąż 90mm, później 400m pipelife 75 na głębokości 60cm, następnie w zalezności od pola 600m weza75 mobilnej lini przesyłowej(fotka w galerii) i deszczownia z wezem 75mm 500m dysza 20mm. Rzeczywisty wydalek 24m3/h natomiast jesli deszczownia przy studnnia to wydatek 30m3/h

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

38m3, długośc 500m, max 10 atm, po płaskim

 

rurociąg 90mm, grubość ścianki 5,4mm,  to spadek ciśnienia 2,841 bara, jak pompa daje 10 to na końcu masz 7,159 bara

rurociąg 110mm, grubość ścianki 6,6mm, to spadek ciśnienia 1,071 bara...

 

ja bym szedł w 110mm

 

Dzięki za szczegółowe dane. Gdzie je znalazłeś?

Wynika z tego że fi 110mm lepsza.

Z tym że PE 100 fi 110mm jest dużo droższ od fi 90mm. Według ostatnij wyceny z Jelcza  za 110 chcieli 18zł netto, a w Felmix za 90mm 15zł Brutto. to duża różnica

Alternatywą możę być PVC fi 110 ze ścianą 4mm na uszczelki w sztangach. cena 13 zł Netto. Ciekawe jaki ciśnienie wytrzyma.

I tu mam dylemat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

38 m3/godz daje pompa w studni zmierzone w trakcie pompowania próbnego po odwiercie. A ile w trakcie podlewania to jeszcze nie wiem. Dysze w naszych okolicach wiara używa 22. Nad spustami jescze pomyśle

 

38m na wolnym wypływie przy tej pompie?  przy podlewaniu dyszą 20 lub 22 linia 90 będzie odpowiednia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

110 Droższa bo średnica większa i grubsza ścianka, ale to inwestycja na lata a nie na jeden rok. Po drugie grubsza ścianka to mniejsze prawdopodobieństwo że rura pęknie, a ponowne kopanie to nic przyjemnego :D Bierz też pod uwagę ulgę inwestycyjną :)


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam około 28m, ale podlewam tylko 18, w Twoim przypadku dysza 20 będzie ok, więc linia przesyłowa 90 wystarczająca, bo przy pracy przepływ będzie około 27m(tak mniemam), więc ta kalkulacja podana przez kolegę nie będzie już tak korzystna, pvc bym odpuścił, podobno sprawdza się w instalacja wodociągowych, gdzie jest ciągle ciśnienie dociskające uszczelki, w większych średnicach węży ścianka musi być grubsza przy tym samym ciśnieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Ja mam około 28m, ale podlewam tylko 18, w Twoim przypadku dysza 20 będzie ok, więc linia przesyłowa 90 wystarczająca, bo przy pracy przepływ będzie około 27m(tak mniemam), więc ta kalkulacja podana przez kolegę nie będzie już tak korzystna, pvc bym odpuścił, podobno sprawdza się w instalacja wodociągowych, gdzie jest ciągle ciśnienie dociskające uszczelki, w większych średnicach węży ścianka musi być grubsza przy tym samym ciśnieniu

 

To jak długo nawadniasz hektar przy tych 18 m3/godz jeśli dajesz 20 litr/m2 ? 10 godzin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
satori    1

pvc bym odpuścił, podobno sprawdza się w instalacja wodociągowych, gdzie jest ciągle ciśnienie dociskające uszczelki

 

Ciekawa informacja, wydaje się nawet logiczna ale czy ktoś jeszcze ma takie praktyczne doświadczenia z rurami PVC?  :)

Edytowano przez satori

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Ja mam kolege co ma studnie i rurociag ma z PVC fi 110 długości ok 500m i nic nie wspominał o jakichkolwiek problemach z uszczelkami czy może z pękaniem rur. Jego PVC maja ścianki 4 mm. Cienkie. A kupił PVC bo sa dużo tańsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

znajomy nie spuścił wody z deszczowni i zaskoczyła go zima. Teraz boi się że może wąż popękać. Faktycznie może się rozmarznąć? znam gości co trzymał rurociąg na powierzchni i nic mu nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas19    2

Jestem na etapie projektowania studni. Chciałbym się dowiedzieć czy kabel zasilający do pompy 15kw wystarczy 4x70mm2 aluminium. Długość linii prądowej będzie wynosiła 650 metrów. Koszt takiego kabla to ok. 15 zł/metr. Dodam że początkowo chciałem położyć tylko 350 metrów kabla bo od słupa do granicy mojej działki jest właśnie te 350 metrów a pole 300 metrów długie i szedł by rurociąg te 300m do następnego pola i dalej 500m do kolejnego. ale z tego co się orientuje to kabel wychodzi teraz taniej niż linia przesyłowa 110mm. Wąż PE 110 z tego co piszą przedmówcy 18zł netto/metr. Niby wyjdzie to samo ale studnie będę miał bliżej pozostałych dwóch pól i może wtedy wystarczyłaby linia przesyłowa 90mm???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Ja też jestem na etapie wyboru przewodu. u mnie będzie to co prawda 100m od przyłącza z tym że myśle o miedzianym. A dlaczego ty chcesz aluminium?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas19    2

aluminiowy jest dużo tańszy od miedzianego. dzisiaj dzwoniłem do hurtowni odnośnie kabla i wygląda to następująco 4x50mm2 8,13 netto/metr, 4x70mm2 10,30 netto metr a 4 x120mm2 17,28 netto za metr. U siebie będę musiał kłaść właśnie tego ostatniego bo jest duża odległość i byłyby za duże spadki napięcia przy kablu 4x70mm2 którego z początku chciałem kłaść. Od transformatora do słupa przy którym będę miał przyłącze jest 900 metrów i masa odbiorników po drodze bo transformator jest w połowie wioski i dalej od przyłącza jeszcze będę miał 650 metrów do studni. Linia jest stara od lat nie modernizowana i dlatego tak to wychodzi. Sam kabel 14000 zł plus jakieś skrzynki, plus projekt położenia kabla, plus robota elektryka, plus zakopanie kabla. W sumie koszt samego przyłącza może mnie wynieść koło 20 tys. złotych. Sporo ale co innego zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
satori    1

Ja też jestem na etapie wyboru przewodu. u mnie będzie to co prawda 100m od przyłącza z tym że myśle o miedzianym. A dlaczego ty chcesz aluminium?

 

Miedzianego kabla nie ma co kłaść chyba ze są jakieś specjalne przesłanki ku temu (prawo, projekt). 

 

Dobrze dobrany kabel aluminiowy spełni idealnie swoje zadanie a i będzie tańszy.

 

Sieci kablowe i napowietrzne niskiego, średniego i wysokiego napięcia w niemal 100% są wykonana z przewodów aluminiowych.

Edytowano przez satori

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartone    0

Witam kolegów sam mam do zakopania rurociąg 110 z instalplast Łask kupiłem za 10 zł netto. 

Edytowano przez Bartone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Bartone  - a ten rurociąg to zapewne PN 6 PVC 110, z scianą 2.7 mm ?  Brałeś bezpośrednio z Łasku czy od jakiegoś pośrednika?

Edytowano przez Barcol84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartone    0

drodzy koledzy wprowadziłem Was w błąd cena 10 netto to jednak za pe pn100-90x5,4 mm w szpuli 100 metrowej pomyliłem się bo widziałem fakturę a nie widziałem rury bo maja przywieźć bo im się nie zmieściły razem z nawozem, myślałem ze ojciec wziol 110 a po zerknięciu na fakturę tak stwierdziłem. Jak ktoś chce wiedzieć gdzie to na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

każda jest godna polecenia pod warunkiem ,że jest sprawna i robi robotę ;)


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Odnośnie przewodu, z tego co słyszałem od elektryka na temat aluminiowych przewodów, to nie ryzykował bym kłaśc do pompy głębinowej takiego. Aluminium oksyduje, pokrywa sie jakims nalotem w puszkach, upala sie gdy jest przeciążony, gdy zasniedzieje masa, może nieźle pokopac. Chyba , że naprawde ktoś ma 500 m przewodu do położenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luki987654321
      witam, stoje przed zakupem wycinaka piłowego do kiszonek na tylny tuz, jaką markę wybrać strautmann, triolet, bvl czy inny? na co zwracać uwagę przy zakupie i jak z ceną i dostępnością części zamiennych
    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj