szymon29

Deszczownie

Polecane posty

Barcol84    6

Dzięki za adres, jak narazie dzwniłem do Dyki z Jelcza - to 110 PE koszt 18zł net. - KOSMOS !!!

A odnośnie nawadniania ODRĄ, myśle że to zależy od wydajności studni i ciśnienia, ale 4 ha to chyba max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

średnio z jaką częstotliwością trzeba podlewać kukurydzę? Co ile dni, co jaki czas. Bo skoro tak mały areał podleje, dodając małe działki i częste przestawianie deszczowni to często się nie pojawi ponownie na działce podlewanej. Więc jak to jest w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

nie wiem jak w kukurydzy ale w warzywach zalezy od pogody jak byly te upaly po 35 stopni to po 3 dniach z podlewania nie bylo sladu ale za zwyczaj podlewam raz na 5-8 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

To bardzo ładnie sypnela QQ, mimo kosztów opłaciło się. Ja od przyszłego roku też będe uszykowany na podlewanie QQ. Pogoda jest coraz bardziej kapryśna. Teraz poszukuje szpuli. Wybór padnie chyba na Odre 75-400. Ciekawe czy ją c-330 uciągne.  :)

 

odra w oryginale ma 280metrów. Reszta to dokładka.

rury pe do przesyłu w ziemi to góra 10 zł/mb. Drogie są te do nawijania bo muszą być grubościenne

jak ma 400m to porzadne podlewanie ponad 20mm zajmie jakies 10h i siegnie pewnie ok 50m ja ustawiam co 45 

 

wiec 400*50

4ha na dzien teoretycznie ale jak bedzie wialo tak jak to bylo w tym roku to tylko nocami podlewac albo partaczyc 

 

20mm to porządne podlewanie? Ja lałem po 50mm

a ustawiam co 70 metrów i się dosyć dobrze nakłada

średnio z jaką częstotliwością trzeba podlewać kukurydzę? Co ile dni, co jaki czas. Bo skoro tak mały areał podleje, dodając małe działki i częste przestawianie deszczowni to często się nie pojawi ponownie na działce podlewanej. Więc jak to jest w praktyce?

 

ja lałem co tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

50mm :D

 

to powodzenia :D  lepiej na gorce puscic wode z weza po co deszczownia po co dzialko?

 

70m moze zalezy od dyszy i pompy ale watpie zeby to bylo rowno podlane a wystarczy lekki wiatr i juz po nakladaniu sie :D

Edytowano przez Plagrafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A z tą górką to żart czy poważnie? Bo przyznam się szczerze że o tym myślałem, wiem że część roślin wymyje, ale wzniesienie nie za wielkie więc szybko by nie spływało i na pierwszy rok od wywiercenia studni koszty były by minimalne, jak na próbę czy to w ogóle ma sens przy kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

odra w oryginale ma 280metrów. Reszta to dokładka.

rury pe do przesyłu w ziemi to góra 10 zł/mb. Drogie są te do nawijania bo muszą być grubościenne

 

A gdzie takie dostac , dzisiaj obdzwoniłem firmy które podali koledzy wyżej i PVC 110 13zł net, PE 110 18zł net !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

węże bardzo podrożały w ostatnim czasie, wiem bo kupowałem za 10 zł nie kupisz


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

węże bardzo podrożały w ostatnim czasie, wiem bo kupowałem za 10 zł nie kupisz

 

czyli 13 zł za rure 110 PVC to dobra cena?

Edytowano przez Barcol84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akko    52

Jak macie dużo hektarów to poczytajcie o tej firmie http://www.valleyirrigation.com/valley-irrigation/us/irrigation-management/drought-solutions Tu ich przedstawicielstwa w europie http://irrigationeurope.eu/organization/valmont-sau-valley-europe Często będąc w Izraelu widziałem na polach ich systemy takie jak z tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=GQ_BhyNkUDc Kolejne to ta firma http://irriline.com/product/side-roll-irrigation/ Tu filmik

Edytowano przez akko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

50mm :D

 

to powodzenia :D  lepiej na gorce puscic wode z weza po co deszczownia po co dzialko?

 

70m moze zalezy od dyszy i pompy ale watpie zeby to bylo rowno podlane a wystarczy lekki wiatr i juz po nakladaniu sie :D

 

u mnie górek nie ma. Dawałem też 60 mm. I dalej twierdzę że lepiej raz a dobrze niż rosić co dwa dni

normalnie mam 84 metry zasięg czyli 42 metry promień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

mozna wiedziec co podlewasz 60mm?

nawet piach nie jest w stanie przyjac takiej ilosci wody w tak krotkim czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balejaz    5

Witam was wszystkich

Jako nowy forumowicz chciałbym się ładnie przywitać  :)

 

Otóż mam pewne wątpliwości, otóż po obecnym roku postanowiłem zainwestować w nawodnienie.

Wykopałem już głębinówkę (gł. 70 m. testowy wydajność nie określona gdyż studniarze włożyli największą pompę jaką mieli i wydajność wyniosła 36 kubików/h, a lustro wody ustabilizowało się na 15 m.) 

Po pierwsze nie wiem jakiej pompy użyć wiadomo że 6" i o wydajności co najmniej 800l/min, tylko pytanie jakiej firmy i jaka jest godna polecenia.

Po drugie pompę planuje podłączyc do deszczowni szpulowej Irtec 100G/F4 550 (dodam że pole które będę nawadniał ma 600 m dł.), a uprawy jakie będę podlewał to warzywa (kalafior, papryka polowa, por) na areale 14 ha. I tutaj pojawia się kolejne pytanie do deszczowni planuję podłączyć konsole nawadniającą, ale czy ze względu na wyżej wymienione uprawy pasowało by użyć konsoli czy nie. Jeśli tak to jak to ma się do pompy głębinowej (ma się rozumieć chodzi mi o ciśnienie na wejściu do urządzenia)

Dodam że zamierzam podlewać bezpośrednio z głębinówki po nocach.

Uff. mam nadzieję że nie zamęczyłem zbytnio pytaniami

Pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

przy takich uprawach i takiej konfiguracji pola zastanowiłbym się nad kropelkowym - a nie szpulą - fakt węże tracone to jest roczny koszt - ale przy tego typu uprawach utrzymywanie nonstop odpowiedniej wilgotności gleby da ci więcej jak lanie z góry. mniejsza pompa mniej energii traconej na pompowanie i możliwość podlewania całą dobę. brak ryzyka poparzenia, przewrócenia i zagrożenia chorobami grzybowymi. Chyba że wychodzisz z założenia że ma być podlewane tylko interwencyjnie -to wtedy konsola podnosi wydajność przy tej samej sile strumienia - a że noce w lecie krótkie to musiałbyś policzyć - ale przy uprawach wrażliwych nie sadzę abyś używał dyszy większej jak 20 mm - więc możesz wylać 30 m3 na godzinę - konsola pozwoli ci to zwiększyć razy 2 - zachowując to samo ciśnienie - czy to się opłaci? jak masz idealnie płaskie pole bez słupów możesz próbować konsolę- ale większość konsol które widziałem stoją na podwórkach bo to strasznie upierdliwe. tak czy inaczej - przy takich uprawach myślałbym o kropelkowym - zero pierdzielenia się na polu - da się spać w łózku - rozkładasz, potem tylko guziczek i się podlewa, albo nawet automatyczny czujnik wilgotności gleby - i masz idealne warunki do bicia rekordów plonów - dodatkowo możesz nawozić. 

Ja przy ziemniakach nie mam takiej możliwości, bo to za droga zabawa przy takich powierzchniach. na dodatek u mnie w grę wchodzą tylko pompy spalinowe -no i na szpulę przypada po 60 ha - ale lane ze zbiorników powierzchniowych więc całą dobę. w tym roku równo 2 miesiące  non stop. :) koszty - hm kosmos - zmęczenie szkoda gadać - bo w polu non stop musi ktoś być. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
satori    1

Witam Kolegów Forumowiczów!

 

Powiedzcie jakie macie linie przesyłowe? PE? PVC? Alu? W ziemi czy na powierzchni? Jakie średnice i na jakie odległości przesyłacie wodę?

 

A pompy jakie? pojedyncze czy w zestawach?

 

Gromadzicie wodę w zbiornikach / lagunach / stawach ?

 

 

Wysokich plonów w Nowym Roku i jeszcze wyższych cen!  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Linie przesyłowe to chyba najtaniej i najlepiej zrobić z PE w ziemi. Ja do przesyłu mam 100 średnicy i najdalszy hydrant ok 500m od studni.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
satori    1

Linie przesyłowe to chyba najtaniej i najlepiej zrobić z PE w ziemi. Ja do przesyłu mam 100 średnicy i najdalszy hydrant ok 500m od studni.

 

Dzięki za info.

 

 

Zastanawiam się czy tylko ja się martwię prawidłowym doborem pomp i rurociągu przesyłowego - średnica, spadki ciśnienia, wydajność etc.

 

Czy wszyscy zlecili projekt jakiejś firmie czy w ogóle się tym nie specjalnie przejmują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Pompę dobiera się do parametrów studni, a spadków ciśnienia i tak się zlikwiduje. 


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
satori    1

Pompe dobiera się do parametrów studni, lini przesyłowej i deszczowni, dyszy na działku i jakie chcemy mieć ciśnienie.

 

 

Pompę dobiera się do parametrów studni, a spadków ciśnienia i tak się zlikwiduje. 

 

Jasna sprawa Panowie, technicznie mam to ogarnięte. Chyba nie ma sensu żeby ten aspekt tutaj dalej wałkować.

 

Byłem tylko ciekaw jakie parametry techniczne mają wasze instalacje.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Co do instalacji (bo akurat te parametry pamiętam :D ) to linie przesyłową mam średnicy 100, potem redukcja do 90 i wąż na szpuli 82 :)


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Ja też jestem na etapie wyboru rurociągu, zastanawiam sie nad wężem PE co wytrzymuje 10 ATM, o średnicy minimu 90 lub 110mm. Ruretłoczną w studni mam 3 cale a na szpuli będzie 75. Planuje zakopać rurociąg na głębokości 120cm i dodatkowo zrobić spusty na zime. Mam oferte z firmy FELMIX z Mazowsza, na rurociąg PE 90mm 10atm, za niecałe 15zł Brutto. To jak narazie najtańsza opcja jaką poszukałem. Czy ktoś z was zna tą firmę i może coś o niej powiedzieć? Powiedzieli mi , że jeśli do najdalszego hydrantu jest 500m to śred 90 wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Ja też myślałem nad spustami, ale zrezygnowałem z tego pomysłu :) Na zimę zostawiam tylko otwarte hydranty


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Ja też myślałem nad spustami, ale zrezygnowałem z tego pomysłu :) Na zimę zostawiam tylko otwarte hydranty

 

Z tej firmy Felmix powiedzieli mi, że przy studni robi się wentel na powietrze i na zime wypycha nadmiar wody sprężarką. Czy ktoś z was tak robi?

Linie przesyłową dobiera się do ilości przepływającej wody.

 

Ja mam 38 m3 na godz, to według Ciebie jakiej średnicy musi być rurociąg??

Edytowano przez Barcol84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


    • Przez raven18
      Przyczepa skorupowa z własną hydrauliką, siłownik po wymianie uszczelniaczy gdyż tłoczysko jest w dobrym stanie. Cieknie. Chyba nawet bardziej niż przed wymianą uszczelnień, tylko cały problem jest w tym że nie cieknie podczas podnoszenia czy opuszczania ale już po opuszczeniu, złożeniu, dodam że wcześniej było to samo dlatego poszedł do regeneracji... 😒 Dopiero jak daje dźwignię przy pompie od opuszczania na tzw wolny spływ przestaje, co to może być, tam się jakieś ciśnienie tworzy czy jak. Normalnie paka podniesiona nic nie cieknie, nie opada a jak złożę to zaczyna ciec ... 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj