knoro21

Co zasiać po łące

Polecane posty

Tomek90    2260

Po łące mam zamiar pszenżyto jare, jedynie zwiększe obsadę. Jakbym był bardziej pewny co do ph to napewno jęczmień jary. Pszenice ozimą miałem pare razy po łące, plon bez rewelacji ale i biedy też nie było. Pszenica jara także pare razy po łące i zawsze porażka, rzadka strasznie. Po łące nigdy nie randopowane było, talerzówka na max kąt bądz gruber, orka, talerzówka na 0 kąt bądz pod lekkim. Na wiosne brona cięzka i siew uprawowo siewnym biernym. Perzu nie było potem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

A ile się sieje łubinu na ha i ile kosztuje. A może gorczyce bo trochę mam ?

Teść sieje łubin - mogę go zapytać ile płacił. Sieje się chyba coś ok 100 czy 150kg/ha. Cena 100kg to ok 100zł jeśli dobrze pamiętam ale to mogę się dowiedzieć. Na pewno lepszy jest niż gorczyca choć i ona może być tylko nie siej bardzo wcześnie. Plusem tej plantacji jest nie tylko płodozmian ale i możliwość pryskania chwastów i odrostów - na jesień gotowe pole pod uprawę pszenicy.

Tu masz wszystko:

http://www.hrsmolice.pl/index.php?p=lubin_03

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnyrs    21

Myślę że łubin odpada bo czytałem że nie wskazane są gleby podmokłe, o dużej zawartości próchnicy. Moja łąka jest częściowo podmokła a około 12lat temu było pastwisko (zagroda) gdzie przebywało dużo sztuk bydła, teraz trawa co roku rośnie dwa razy po "pas" bez grama nawozu. Chcę zmienić uprawę bo siano ciężko sprzedać a zboże zawsze.

Dzięki za link.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

Witam odświeżę troszkę temat. Mam dylemat nie wiem co zasiać na łące. Mam łąkę która ma ponad 20 lat. W tym roku na jesień dziki tak zbyły mi łąkę że niema szans aby ją odratować i mam teraz dylemat co zrobić. Czy wsiąść i na wiosnę ją zaorać i uprawić i zasiać owies albo pszenicę jarą znalazłem w internecie oprysk o nazwie atribuut który bierze min perz,miotłe zbożową, owsik i wiele innych i nim można pryskać w pszenicy . Tylko czy urośnie jakaś pszenica przecież pszenica potrzebuje dobrego stanowiska. Czy może lepiej owies sieją u mnie w okolicy owies na ugorach i ładnie im plonuje. Czy może lepiej wsiąść i randap na wiosnę jak się zazieleni i potem to zaorać uprawić i zasiać jakiś poplon np. łubin i dopiero na jesień zasiać pszenicę na jesień.Porszę o jakieś wskazówki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256

Wapno stosowałeś na tą łąkę? Chociaż po łące na ogół jest kwaśno. Kiedyś wyorałem łąkę i na połowie (IV-V klasie) posiałem pszenicę jarą która wydała 6t z ha a na drugiej połowie (V-VI klasa) posiałem owies z jęczmieniem z tym że tego jęczmienia nie było widać wcale i był sam owies który wydał 4t z ha, więc nie wiem co doradzać w takiej sytuacji bo gleba glebie nierówna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

Właśnie ze wapnowane nie było, nie pamiętam kiedy ale z ponad 10 lat nie widziało wapna Klasa ziemi to między 3/4. Właśnie nie wiem czy zasiać jarke i opryskac tym opryskiem co bierze perz bo napewno będzie. Czy może zasiać gęściej owies. Może ktoś inny też się wypowie.

Edytowano przez ur330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dylemat, na wiosne biore w dzierżawe łąke o powierzchni około hektara, i tutaj mam problem na łące koszona była tylko trawa żadnego nawożenia, a ja mam plan na wiosne to zaorac i zasiać owsem, a po zbiorze wywiezc obornik zrobic podorywke i zasiac pszenice jara, dodam że w moim regionie oziminy sie nie udawają, mile widziane wskazówki do nawozenia i ochrony oraz czy dobrze myśle, czy jeszcze siac co innego zboże ma byc na pasze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalmr99    22
Tak po łące najlepiej owies tak jak piszesz. Co do nawożenia to azot ok 60-80 kg , fosfor ok 60 kg i potas ok 60 kg. Po zbioże owsa posiej wapno ok 3-4 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358
podaj wiecej konkretow jaka to ziemia i co potrzebujesz do gospodarstwa. Ja osobiscie zrobil bym tak glifosat orka mieszanka owsa z jeczmieniem z przewaga owsa i w to wsial trawe ale ja potrzebuje trawy

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
czemu oziminy się nie udaja??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oziminy się nie udają bo to są góry już, ja trzymam opasy ale traw mam dość a zboże musze kupować, klasa ziemi to 4b łąka tam była ok 15 lat wieć to wszystko jest jałowe, myślałem dać 300kg polifoski 6 przedsiewnie i 150 kg saletry a 100 na zielono nie wiem czy dobrze myśle.... chyba że wapno przedsiewnie.. jakiego plonu moge się spodziewac bo nie wiem czy jest to sens uprawiać..

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
sieje owies na plodozmian pszenicy i zawsze tylko na chwasty pryskam plus nawóz 250kg polifoski plus 100kg saletry. co do żyta to nie wiem ale z owsa też kiedyś zrobilem kiszonke i bardzo fajnie wyszła, nie pamiętam ale chyba musi być w fazie mleka ziarno jak się mylę to niech ktoś poprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Ja sialem po lace owies z dodatkiem pszenicy i jeczmienia z czego owsa bylo okolo 70% bardzo ladnie wyszla taka mieszanka oddala jakies 3.8-4 ton z ha 

Uprawialem bez glifosatu tylko po skoszeniu laki orka agragat siew tylko ja zwiekszylem wysiew chyba w okolicach 230kg ha pozniej normalnie oprysk na chwasty przedsiewnie poszlo okolo 200kg pol 6 i 200-250kg mocznika i na tym koniec do zniw 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja też na pewno zwiększam wysiew, w sąsiedniej miejscowości w optymalnym terminie sieją 250kg/ha pszenicy ozimej bo inaczej nie ma co młócić, a tak chociaż tych 7 ton jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Widzisz sa rozne szkoły jedni ci powiedza ze jak za gesto to nic nie bedzie a inni ze musi byc optymalna ilosc zeby był plon

A druga sprawa to to jak zboze idzie na sprzedaz i musi miec parametry a inne jak idzie dla swoich zwierzat

Ja tam zawsze troche wiecej wysiewam niz powinno sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Nie chciałem zakładać nowego tematu

Mam do zaorania ok 1 ha łąki czy jest sens jeszcze pryskać randapem czy już za późno?

Czy talerzować następnie  orka zimowa  na wiosnę siew owsa?


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj