knoro21

Co zasiać po łące

Polecane posty

Filipo    15

Koledzy!!

A co zasiać po łące na 4-5 klasie???? (przeważnie 5)

Chodzi raczej o jare bo na zimowe juz za pózno??????

 

Czy tu wogóle ktoś jest?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptasiek    0

Witam. Mam 9 ha na których rośnie obecnie trawa, którą zaorze. Myślałem o tym żeby posiać przed orką 2tony/ha mączki mięsno kostnej, posiać 200kg saletry pod korzeń i zasiać pszenice jarą. Co o tym myślicie? Myślałem o rzepaku jarym, ale ph jest niskie.

Edytowano przez ptasiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

broń boże rzepak po łące nawet zimowy.a może grykę posiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja po łące na dobrej ziemi przeważnie sieję pszenice.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

nie powiem ci dlaczego ponieważ kiedyś gdzieś czytałem na ten temat i utkwiło mi w pamięci że nie powinno sie siać ale dlaczego <_< hmmm kó.... nie pamietam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

witam. mam parenaście hektarów łąk i pastwisk na ktorych chce siać zboża. zastanawiam się nad owsem lub pszenicą jarą. co polecacie? może gryke? na łąkch obecnie rośnie rajgras i resztki koniczyny, klasa IV-VI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Owies, jeczmien jary kukurydze, ewentualnie pszenice jarą, oczywiście jest wiele roślin które powinny tam urosnąć ale te moim zdaniem są najbardziej opłacalne, przynajmniej u mnie


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buba    0

pszenicy to raczej na iV-VI klasie nie posiejesz :D ja bym na twoim miejscu postawił na żyto hybrydowe, żyto będzie w cenie a plon przy średniej kulturze uprawy to jakieś minimum 6t a przy odpowiednim doglądaniu i dbaniu 8 t nie powinno być problemem, tylko kup kwalifikat, nie baw się w kupowanie od kogoś ponieważ hybryde co roku powinno siać się z kwalifikatu gdyż plon może spaść nawet o 20%, :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

Panowie pamiętajcie ze ta ziemia nie byla jakis czas uprawiana....mysle ze na pierwszy siew najlepszy byłby owies....moje skromne zdanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

siej ozimine napewno lepszy plon niż jarego , a żyto to spokojnie da sobie rade i siej hybryde plon o wiele lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Na lepszych klasach siej pszenicę , a na najgorszych owies :) ewentualnie jeśli na paszę to mięszankę owies+jęczmień+pszenica -zawsze któremuś zbożu będzie lepiej pasowało stanowisko i będziesz miał wyrównany plon :)

 

U nas na wiosnę w wieloletnim pastwisku została zasiana pszenica , po uprzednim nawiezieniu obornikiem w ilości około 30t/ha , plon nie był rewelacyjny (jakieś 4 tony z ha ) ale myślę ,że gdyby dać jeszcze dawkę nawozu mineralnego i trafić na mokry rok (za wczesnie ją podpaliło słońce) to plon byłby zadowalający . Co ważne po tym pastwisku przy dobrym uprawieniu nie ma śladów chwastów - ściernie czyściutkie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

no tak tyko żeby uprawić łąke pod zasew na jesień to będzie mały problem. już widze te kępy darni na całej powierzchni...też myslałem o życie ale gdyby gleba przemarzła do wiosny to sie fajnie rozkruszyła i możnaby jakos normalnie zasiać...pytałem juz pare osób i niektorzy twierdzą że pszenica bedzie miała dobre stanowisko po lące, inni że owies bo niewiele wymaga inni jeszcze że jęczmień bo to coś pomiędzy...z koleii sąsiad jak przejmuje jakieś nieużytki to zawsze gryke sieje bo niby poprawia strukture gleby...kuku odpada bo dzicz się panoszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

W zeszłym roku robiłem 2 kawałki pola własnie po ugorze. Poszedł najpierw 2 razy kultywator i potem głęboka orka i siew pszenicy ozimej. W tym roku wziąłem kolejny kawałek i robię tak samo. Przy minimalnym nawożeniu i ochronie plon był 5t/h na klasie IV a. Polecam Ci siać pszenice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Ja w zeszłym roku tez wydzierżawiłem kawałek, który był dwa lata nie uprawiany, ziemia klasy 4. Opryskałem glifosatem, dałem wapno nawożenie NPK 140 60 90, do tego pełna ochrona i mikro dolistnie. Plon jaki osiągnąłem to 2 tony z hektara, dobrze ze droga pszenica to się prawie koszta wróciły. Ale moje niepowodzenie mogło byc spowodowane wiosennymi mrozami, bo jak wjechałem siać nawozy to pszenica była brązowa( a po zejściu śniegu była ok), ale tylko u mnie tak wyglądała u sąsiadów była spoko, a na innych moich polach( oddalonych o 1-2 km) ta sama odmiana przezimowała bez problemów. Dlatego w tym roku na kolejnym zdobycznym kawałku nie porywam sie z pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Nie myślałeś o mieszance ? Ja bym zasiał mieszankę z dużą ilością owsa a potem to co tylko chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1827

Odnowię trochę temat i aby nie zakładać nowego zapytam tu

Jesienią gdzieś tak w październiku wyorałem hektar łąki. Zaorało się jako tako, gdzie lepiej gdzie słabiej obróciło wiadomo jak to jest.

Po orce po bronowałem to dwa razy wzdłuż i w poprzek pola dla lepszego wyrównania. Na wiosnę planuję tam zasiać pszenicę jarą.

I teraz pytanko jak na wiosnę najlepiej doprawić to pole?? Puścić talerzówkę czy kultywator z wałkiem, aby jako tako to wyglądało i dało się posiać.

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Stosowałeś coś na wypalenie tej łąki jesienią ? Bo jeśli nie to wiosną Ci perz odbije i będziesz miał łąkę w pszenicy <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1827

Nic niestety nie stosowałem została ona zaorana tuż po wykoszeniu

Myślałem po zasianiu potraktować ten kawałek Attributem 100g + Mustang lub Attribut 100g + Chwastox Extra co o tym myślicie

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Pszenica (zwłaszcza jara) to niezbyt dobry pomysł nie myślałeś o czymś innym? jesli już postanowione to posiej to gęsto, ja stosowałem atribut i powiem szczerze że srednio jestem z niego zadowolony lepiej poszukaj coś innego


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1827

No raczej postanowione bo zostaje mi materiał siewny właśnie z pszenicy, co do gęstości myślałem o 250 kg/ha

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

250 powinno być ok, nie talerzuj już tego tylko po bronuj dobrze i najlepiej daj jakieś wapno, po żniwach popryskaj np randapem i bedzie git.

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj