damiandg

Uprawa bardzo cięzkiej ziemi.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damiandg    21

Witam macie jakiś sposób na uprawę ciężkiej ziemi do siewu. Jeździłem kultywatorem i ciężkimi bronami i bryły zostały dość spore. Na przyszły rok planuje posiać pierwszy raz rzepak i zastanawiam się jak uprawić. Tak wygląda pole po uprawie w tym roku tylko w tym roku było dość mokro.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Musisz nabyć bronę wirnikową albo jakiś cięzki agregat z wałem porządnym najlepiej pakera 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszido007    155

Na takie warunki najlepszy mróz ;) Czyli orka zimowa obowiązkowo... Sam mam u siebie kilka kawałków, gdzie miejscami wyorują się niezłe bryły i staram się je orać właśnie na zimę. Mróz zrobi swoje i na następny rok wystarczą 2, w skrajnych przypadkach 3 przejazdy agregatem biernym z 2 wałkami i można siać. Wiadomo, przy rzepaku trzeba bardziej się przyłożyć do uprawy ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bronek    248
Tak jak kolega Buszido007 pisze, podstawa to zimowa orka. Jak bryly dobrze przemarzną, to na wiosnę duzo łatwiej się kruszą. Ja u siebie na glinach i iłach uprawiam agregatem talerzowym z wałem rurowym. Masa agregatu sprawia, że talerze dość dobrze się zagłębiają w glebie i tną bryly na mniejsze elementy, a wał wyrównuje i też trochę kruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

No wszystko fajnie ale z mrozem w sierpniu będzie ciężko jak chce posiać rzepak. Chciałem jak najmniejszym kosztem żeby nie kupować drogich maszyn. Myślicie że wał strunowy albo dwa coś dadzą. Czy najlepiej zainwestować w wał pakera do mojego kultywatora. Myślałem nad broną aktywną ale do poznaniaka 2,7m bardzo ciężko znaleźć a nie chce sprzedawać tego siewnika bo kupiłem go po pieniądzach w stanie jak nowym bo gość zasiał nim 2h pola i 20 lat stał w stodole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszido007    155

Wał strunowy w takich warunkach niewiele Ci pomoże, choćby i był potrójny... Jeździłbyś tylko po polu, paliwa spalił a efektu brak. Możesz pokusić się o zakup jakiegoś agregatu aktywnego (brona wirowa). A z siewnikiem nie ma problemu - wywalasz po jednej skrajnej redlicy z obu stron i masz 2.5m bez wymiany siewnika ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

No właśnie nie chce inwestować za bardzo w sprzęt bo nie mam za dużo pola. Wcześniej dziadek wszystkie pola gryzł glebogryzarką ale to się wiąże z bardzo dużymi kosztami na paliwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

To jakiej ty odpowiedzi oczekujesz jak nie chcesz inwestować w sprzęt a mieć równe pole ? Co ja ci powiem żebyś wynajmował ? jak brone za 5k można wyrwać ? a usługa 300 zł h ? Nie kupujesz na rok dwa tylko na dluzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Z tego co oglądałem to za 5000zł to można kupić coś co nadaje się jedynie na złom w lepszym stanie to około 10000zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354
siewnik mozesz rozstawic na 3 m. ale do aktywnego 3 m to potrzebny duuuzy kon

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszido007    155

No to nieźle Ci powiedział z tymi 80 km do 3 m aktywnego.... U mnie taki ciągają 135 km NH... Jeśli masz zamiar dłużej użytkować takie pole to musisz zainwestować w odpowiedni sprzęt. No chyba że wolisz tłuc się po kilka/kilkanaście razy jakimś biernym agregatem lub co gorsza bronami. Paliwa spalisz, czasu na tym spędzisz a i tak efektu nie będzie. Kupisz 2.5 m bronę wirową za ok 7 tys i będziesz miał pięknie pole przygotowane w jednym max dwóch przejazdach... Tym bardziej że chcesz tam siać rzepak to do uprawek musisz się przyłożyć. Jak kupisz dobry egzemplarz brony, najlepiej od razu z hydropakiem to masz maszynę na lata i z perspektywą, jak byś w przyszłości kupił większego konia pociągowego ;) Możesz również próbować orać na zimę, ale tak jak koledzy piszą nie zawsze są warunki by orkę wykonać. No i pozostaje kwestia siewu ozimin. W tym momencie bez odpowiedniego sprzętu jesteś w przysłowiowej d*pie :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj