Skocz do zawartości
damiandg

Uprawa bardzo cięzkiej ziemi.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Uprawa
damiandg    5

Witam macie jakiś sposób na uprawę ciężkiej ziemi do siewu. Jeździłem kultywatorem i ciężkimi bronami i bryły zostały dość spore. Na przyszły rok planuje posiać pierwszy raz rzepak i zastanawiam się jak uprawić. Tak wygląda pole po uprawie w tym roku tylko w tym roku było dość mokro.

Zefir    15

Musisz nabyć bronę wirnikową albo jakiś cięzki agregat z wałem porządnym najlepiej pakera 

Buszido007    50

Na takie warunki najlepszy mróz ;) Czyli orka zimowa obowiązkowo... Sam mam u siebie kilka kawałków, gdzie miejscami wyorują się niezłe bryły i staram się je orać właśnie na zimę. Mróz zrobi swoje i na następny rok wystarczą 2, w skrajnych przypadkach 3 przejazdy agregatem biernym z 2 wałkami i można siać. Wiadomo, przy rzepaku trzeba bardziej się przyłożyć do uprawy ;) 

Wiadomość z agroFakt.pl

bronek    53
Tak jak kolega Buszido007 pisze, podstawa to zimowa orka. Jak bryly dobrze przemarzną, to na wiosnę duzo łatwiej się kruszą. Ja u siebie na glinach i iłach uprawiam agregatem talerzowym z wałem rurowym. Masa agregatu sprawia, że talerze dość dobrze się zagłębiają w glebie i tną bryly na mniejsze elementy, a wał wyrównuje i też trochę kruszy.

damiandg    5

No wszystko fajnie ale z mrozem w sierpniu będzie ciężko jak chce posiać rzepak. Chciałem jak najmniejszym kosztem żeby nie kupować drogich maszyn. Myślicie że wał strunowy albo dwa coś dadzą. Czy najlepiej zainwestować w wał pakera do mojego kultywatora. Myślałem nad broną aktywną ale do poznaniaka 2,7m bardzo ciężko znaleźć a nie chce sprzedawać tego siewnika bo kupiłem go po pieniądzach w stanie jak nowym bo gość zasiał nim 2h pola i 20 lat stał w stodole.

Buszido007    50

Wał strunowy w takich warunkach niewiele Ci pomoże, choćby i był potrójny... Jeździłbyś tylko po polu, paliwa spalił a efektu brak. Możesz pokusić się o zakup jakiegoś agregatu aktywnego (brona wirowa). A z siewnikiem nie ma problemu - wywalasz po jednej skrajnej redlicy z obu stron i masz 2.5m bez wymiany siewnika ;) 

damiandg    5

No właśnie nie chce inwestować za bardzo w sprzęt bo nie mam za dużo pola. Wcześniej dziadek wszystkie pola gryzł glebogryzarką ale to się wiąże z bardzo dużymi kosztami na paliwo.

Zefir    15

To jakiej ty odpowiedzi oczekujesz jak nie chcesz inwestować w sprzęt a mieć równe pole ? Co ja ci powiem żebyś wynajmował ? jak brone za 5k można wyrwać ? a usługa 300 zł h ? Nie kupujesz na rok dwa tylko na dluzej

damiandg    5

Z tego co oglądałem to za 5000zł to można kupić coś co nadaje się jedynie na złom w lepszym stanie to około 10000zł.

Buszido007    50

No to nieźle Ci powiedział z tymi 80 km do 3 m aktywnego.... U mnie taki ciągają 135 km NH... Jeśli masz zamiar dłużej użytkować takie pole to musisz zainwestować w odpowiedni sprzęt. No chyba że wolisz tłuc się po kilka/kilkanaście razy jakimś biernym agregatem lub co gorsza bronami. Paliwa spalisz, czasu na tym spędzisz a i tak efektu nie będzie. Kupisz 2.5 m bronę wirową za ok 7 tys i będziesz miał pięknie pole przygotowane w jednym max dwóch przejazdach... Tym bardziej że chcesz tam siać rzepak to do uprawek musisz się przyłożyć. Jak kupisz dobry egzemplarz brony, najlepiej od razu z hydropakiem to masz maszynę na lata i z perspektywą, jak byś w przyszłości kupił większego konia pociągowego ;) Możesz również próbować orać na zimę, ale tak jak koledzy piszą nie zawsze są warunki by orkę wykonać. No i pozostaje kwestia siewu ozimin. W tym momencie bez odpowiedniego sprzętu jesteś w przysłowiowej d*pie :) 

Zefir    15

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez aprochota
      witam planuje kupno sn 300 na bronie talerzoweji mam pytanie do was bo te agregaty mozna kupic tylko z walem packer albo gumowy i ani jeden ani drugi mi nie odpowiada bo mam lekkie ziemie i na swiezej orce sie pcha tezeba trzymac na podnosniku a to nie robota .mam teraz w starym agregacie wal rurowy i jest bez problemu czy do sn300 mozna by zalozyc taki rurowy wal? czy zapadnie sie pod ciężarem siewnika?
    • Przez Bigfarmer
      Witam czy można razem rozsiewac wapno granulowane i nawóz chodzi mi o to czy składniki w nawozie i wapnie w połączeniu będą działały jak należy???
    • Przez damiandg
      Noszę się z zamiarem zakupu agregatu talerzowego i jaki wygrać wał na dość ciężką ziemię żeby rozbijał dobrze bryły. Może polecicie coś?
    • Przez Starzyno
      Witam ! Chciałbym poznać waszą opinię i zarazem dowiedzieć się czegoś. A mianowicie przymierzam się do kupna agregatu uprawowego, myślałem nad Unia Ares L 2,7m z przednim wałem płaskownikowym, z trzema rzędami zębów, z wałem packera 500 mm i hydropak na dwóch siłownikach, przedstawiciel zaoferował mi ceną z małym rabacikiem - 13400 zł, Czy opłaca się go wziąć ? Czy jest to dobra firma, UNIA ? Może znacie jeszcze jakieś dobre i nie drogie agregaty z takim właśnie wyposażeniem. ?? Czekam na odp.

Bardzo Przepraszam lecz pomyliły mi się zakładki, gdyby dla adminów nie był by to problem i przeniósł temat do odpowiedniego działu. Prosiłbym również o nie usuwanie tematu, gdyż informacje te potrzebuje "na wczoraj".
    • Przez Andrzej1998
      Jak odorujecie od granicy pługiem 3 skibowym? Chodzi mi głównie o dwa ostatnie przejazdy. Jak ustawiacie pług, aby granica nie była za szeroka. Wiem, że jedzie się kołem po granicy, ale zostaje mi dość szeroka granica. Przybliżcie mi ustawienie pługa do odorania oraz jak manewrować dwa ostatnie przejazdy prze granicy. 

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.