wueska

Łuparka do drewna

Polecane posty

lamboR6    5

Pracowałem taką hydrauliczną i powiem tak, na proste krótkie kawałki drewna się nadaje ale robiłem takie 50-60cm dł i 50cm średnicy topolowe ze sękami to nie raz piłą nie szło tego klina wydobyć tak się skręciło.

Jak chcesz proste drewno rąbać i krótkie to takie coś zmajstruj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

A jaką miała moc ta hydrauliczna którą pracowałeś. Ja myślę tak do trzech tysięcy netto mam kupę drzewa na rowach skrawkach laskach i mam dość łupania.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Myślałem o tym ale nie bardzo wiem kto jest producentem i jak z wytrzymałością tego i z efektywnością. Jak by to miało łupać kłody 130cm o grubości do 49 cm to by było super tylko czy się nie skończy jedną wielką porażką


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

A jaką miała moc ta hydrauliczna którą pracowałeś. Ja myślę tak do trzech tysięcy netto mam kupę drzewa na rowach skrawkach laskach i mam dość łupania.

Nie wiem jaką moc, była to samoróbka, tłok od wózka widłowego, cofał się od sprężyny. Całość do traktora była podłączona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

wow na ebayu niemieckim są średnio o 500 pln tansze albo tylko tak mi sięwydaje


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ja mam taką starą łuparkę ale 1,2 idzie łupać. Silnik elektryczny który napędza pompę hydr jest w niej i tłok dość gruby. Kiedyś właśnie łupaliśmy takie wałki pow 35cm średnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Przymierzam się do amr hp 1000 jak zbiorę środki w myśl zasady kupić raz a dobrze hp 1000


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ciekawy pomysł wykorzystania koparki ciagnikowej.

PS ja bym siekiero szybciej to porąbał niż oni to koparko :lol:


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamis    0

Ja osobiście jak bym miał kupować lub robić jakąkolwiek łuparkę na własne potrzeby, to znaczy przygotowanie drewna na jednorodzinny dom, jest to koło 20 m sześciennych wałków drzewa. Ja bym za inwestował w profesjonalną piłę motorową tak około 4km i porządną siekierę do łupania. Piła w gospodarstwie się często przydaje a siekiera też. Najlepiej pracuje się w dwie osoby. Ja robię tak - tnę piłą na ziemi drzewo na klocki żądanej długości około 20 25 cm długości, druga osoba ustawia je na stojąco na ziemi tam gdzie leżą jak większe to dwa jeden na drugi, tak przygotuje partie wtedy to rozłupuje, a druga osoba te połupane odrzuca na bok, a robię w lesie albo na polu to na przyczepę. Świeżo ścięte drzewo zwłaszcza w zimie lekko się łupie. A na nacięcie przyczepy klocków potrzeba moją piłą 2 do 3 zbiorników paliwa, a czasu nigdy nie nie mierzyłem ale tak około 2 do 3 godzin. A na łuparką każdy klocek musisz przynieść i włożyć połupane odnieść poukładać a potem jeszcze raz to wszystko drzewo na piłę, zajmuje to sporo czasu i siły, natarga się tych grubych kloców na łuparkę co nie miara, a piłą tam gdzie leży potnie i porąbie na drobne i z głowy. A na cieńsze klocki i gałęzie mam zrobione taki stojak co się wkłada większą ilość i tnie więcej na raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Zakupiłem AMR VP 16. Już nią trochę popracowałem i stwierdzam ze to był udany zakup nie trafił mi się jeszcze klocek którego by nie rozłupała. Przełupałem wszystkie sękate co zawsze odkładałem na bok. Fajny bajer tylko trochę drogi. Ale na moje topole zarąbista maszyna. łuparka amr vp 16


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmkam    0

Fajny sprzęcik, najważniejsze ze nie trzeba do góry targać tych klocków tylko z poziomu ziemi wszystko. Ja w tamtym roku zainwestowałem a siekierę fiskarsa do rozłupywania ta największą i nawet idzie ale faktycznie do tych sekatych to by się taka maszyna przydała, ale ja tylko do kominka potrzebuje z 5mp. to jakoś przeżyje bez niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piszczalka    0

Witam!!!

Myślę nad zrobieniem łuparki świdrowej, potrzebna mi taka maszyno rozłupywania karp w których są korzenie obdziabane ( nie prostych pieńków), i miejsc zrostów podkładki z roślina szlachetną. Drewno pochodzi z sadu i jest co roku problem z jego "rozpracowaniem". w takim drzewie sprawdzi się ona czy lepiej hydrauliczna. Za informacje dziękuje.

Pozdrawiam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tprc330    0

mój sąsiad zrobił taką świdrową łuparkę i jakoś nie za bardzo mu to łupało i w końcu wyszło tak że zrobił tą łuparkę narobił się a i tak musiał potem siekierą za***rdalać.Myślę że jak chcesz zrobić łuparkę do drewna,pni z sadu to lepiej zrób hydrauliczną wiadomo większe koszty ale coś za coś <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

Ja mam taką łuparke świdrową i bardzo dobrze sobie radzi więc nie zgodze się z kolegą wyżej. Łupię nią drzewo z lasu, korzeni owocowych nigdy nie próbowałem wiec nie wiem ale myśle że da sobie rade. Jeżeli masz jakieś pytania to wal śmiało :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piszczalka    0

Same karpy możne rozłupywać, nie przeczę.

Głównie mi chodzi o miejsca zrostu podkładki z odmianą szlachetną. jak wbijam Klin w taki klocek to najczęściej on wchodzi i tyle lub odłupuje kawałek, trzeba wbijać po 2 kliny i do dziabać siekierą.

Nie mam aparatu bo bym zrobił zdjęcia jak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

witam temat też drzewny może sie dowiem ile kosztuje i dajecie za opał metr kneblówki 0k 60 zł metr wałków 105 zł akurat dziś kupiłem czy to tanio czy drogo czy w sam raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Same karpy możne rozłupywać, nie przeczę.

Głównie mi chodzi o miejsca zrostu podkładki z odmianą szlachetną. jak wbijam Klin w taki klocek to najczęściej on wchodzi i tyle lub odłupuje kawałek, trzeba wbijać po 2 kliny i do dziabać siekierą.

Nie mam aparatu bo bym zrobił zdjęcia jak to wygląda.

 

Co prawda nie posiadam ani rozłupywarki świdrowej ani hydraulicznej, ale widziałem obie i moim zdaniem: świdrowa to dobra rzecz dla amatorów do rozłupywania np. drewna kominkowego z lasu a jeśli chodzi o bardziej profesjonalne rozwiązania to na pewno hydrauliczna ma o wiele większą siłę i jest trwalsza (oczywiście zależy jak zrobiona). Mój sąsiad ma świdrową i sobie bardzo chwali. Rozłupywał sosnowe wałki z lasu pocięte na ok 40 cm i mówił, że szło bardzo szybko no i lżej niż siekierą, ale niestety po 20 metrach ukręciła się ośka. Z kolei u innego widziałem jak hydrauliczną (ale naprawdę porządną) rozłupywał wałki dwumetrowe. Moim zdaniem w Twoim przypadku świdrowa może nie dać rady bo drewno owocowe jest bardzo twarde i ciężko się łupie a z kolei hydrauliczna jest najlepsza do prostych wałków a drewno owocowe to najczęściej jakieś koślawe kawałki.

Ja kopiłem sobie niedawno siekiere Fiskars X25 (ta najcięższa do rozłupywania) naprawdę super sprawa! Może czymś takim spróbuj zamiast klinami. Niestety duży minus to cena ok. 220 złotych lub nawet więcej.

 

 

witam temat też drzewny może sie dowiem ile kosztuje i dajecie za opał metr kneblówki 0k 60 zł metr wałków 105 zł akurat dziś kupiłem czy to tanio czy drogo czy w sam raz

 

U mnie za metr wałków liściastych takie ceny, iglaste trochę tańsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302
Napisano (edytowany)

Witajcie

Planuje skonstruować łuparke hydrauliczna do drewna mam go troszke i łupac klocki po 50cm długosci i srednicy ok30-50cm. nie jest ani przyjemne ani lekkie a wiec przyszla pora na to aby czlowiek sobie prace uprościł.

A wiec mam zamiar zastosowac pompe od Cyklopa o wydajnosci ok 40l/min i tak wlasnie mysle jaki silnik zastosowac aby jako tako to dzialalo i jak doprowadzic naped na pompe czy bezposrednio z walka silnika czy poprzez szajbe na paski klinowe i jeszcze jedno jaki zastosowac siłownik aby łupac klocki o w/w długosci.

A wiec czekam na propozycje i uwagi dotyczoce budowy takiej łuparki

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

fajnie gdyby wypowiedział się ktoś z dobrym teoretycznym pojęciem o mechanie a nie tylko dobrym wyczuciem. a na ile części miałby być rozłupany taki fi500mm klocek? bo od tego najwięcej zależy. i jak rozwiązać kształt noża który potrafiłby taki balik rozłupać na 20 kawałków 10x10cm?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

na 4cześci

Ale to chyba nie jest tak istotne ponieważ każdy dodatkowy rozłupany kawalek moze odbyc sie w kolejnym kroku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

moj szef ma lupare wlasnej roboty pompa jest od 60 wiec ta twoja jest duzo lepsza a silnik trojfazowy 3kW i nie ma klocka zeby nie przeciela ma jedno ostrze na oko z 25 cm dlugosci

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Do swojej łuparki też miałem pompę z cyklopa a napęd z silnika szedł przez sprzęgło elastyczne, silnik był 7kw, 4-5kw śmiało by wystarczyło. Siłownik był również z cyklopa od podnoszenia ramienia, 60cm skoku. Na nim był zamocowany klin zrobiony z siekiery i naspawany na obcięte ucho na tłoczysku. Łuparka hydrauliczna jest naprawdę bezpiecznym urządzeniem w porównaniu za "świderkiem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tombo22
      Witam. Chciałbym wykonać łuparkę hydrauliczną do drewna dwusekcyjną czyli z regulacją wysokości noża. I w związku z tym mam kilka pytań. Otóż posiadam pompe hydrauliczną NSZ32 z Białorusi, silnik 5.5Kw, Siłownik o średnicy 10cm i wysuwie 50cm dwustopniowy, do posuwu noża siłownik z t25. I tu powstają pytania czy pompa nie jest zbyt duża? Jaki rozdzielacz zastosować ? oraz jakiej wielkości zbiornik oleju będzie potrzebny? Pozdrawiam.
    • Przez Grzesiek84
      Witam mam zamiar na użytek domowy kupić łuparkę, dodam że w sumie będzie pracować na 4 gospodarstwa domowe. Myślałem nad pionową 10 ton np. Zipper ZIHS10T lub Hecht 6100 proszę o pomoc w wyborze. Może ktoś tego typu posiada i może się wypowie lub przynajmniej na temat samych firm czy coś są warte. Cena max 1800-3000zł
       
      Proszę o usunięcie tematu otworzyłem temat z dziale narzędzia
    • Przez Grzesiek84
      Witam mam zamiar na użytek domowy kupić łuparkę, dodam że w sumie będzie pracować na 4 gospodarstwa domowe. Myślałem nad pionową 10 ton np. Zipper ZIHS10T lub Hecht 6100 proszę o pomoc w wyborze. Może ktoś tego typu posiada i może się wypowie lub przynajmniej na temat samych firm czy coś są warte. Cena max 1800-3000z ł
    • Przez kamil2111
      Będziemy budowali garaż na maszyny 10x5,5m, dach dwuspadowy, pokryty blachą i moje pytanie jest takie czy nadaje się na więźbe drewno osikowe albo olszynowe jeżeli tak to jakie elementy. Tego drzewa mamy w bród, szkoda ruszać sosny na taki garaż. 
    • Przez wiecho
      Witam, proszę o opinie posiadaczy wyciągarki z bloczkiem hydraulicznym . Czy wywijak spełnia swoje zadanie, czy jesteście z tego udogodnienia zadowoleni? Przykład:  
      https://www.olx.pl/oferta/wyciagarka-lesna-6-5-eh-krpan-nowa-z-bloczkiem-hydraulicznym-pilot-CID757-IDpjGGW.html#63a9738cfb
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj