Skocz do zawartości
andrew176

Żywienie krów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andrew176    0

Panowie mam do was jedno duże pytanie, a mianowicie jak zwiększyć wydajność mleczną krów?

A więc posiadam w tej chwili 15 sztuk dojnych i z wydajnością nie jest najlepiej ale też narzekać nie będę.

Mam krowy o różnej wydajności najsłabsze do 10l na dzień i mniej, najlepsze do 25l.

Krowy żywione są w następujący sposób:

Rano  czyli zaraz po doju I posiłek

-osypka z własnych zbóż (owies, pszenżyto, żyto) + otręby pszenne: około 3 kg na sztukę (wiadro 20l na 3 sztuki)

-susz z qq tak zwany DDGS: ok 10-15 l mleka/1kg na sztukę

ok 15-20 l mleka/do 1,5 kg

ok 20-25 l mleka/1,5 do 2,5 kg

II posiłek jak zjedzą osypkę :

Kiszonka z traw do godziny 13 praktycznie na bieżąco

III posiłek:

Tj około godziny 13 do 15 siano.

IV posiłek:

-kiszonka z qq 1,5-2 wiadra 20 litrowe na sztukę

-osypka ta co rano w tej samej dawce

-mieszanka uzupełniająca mineralna MIX-Vit wg zaleceń 100-200g/sztukę

lub Univit wg zaleceń 80-120g/sztukę

V posiłek po doju wieczornym:

-siano do rana.

Czasem jeszcze przed porannym dojem kiszonka z traw i po qq przed sianem kiszonka z traw  w niewielkich ilościach.

Czasem również kiszonkę z lucerny i koniczyny w miejsce kiszonki z trawy.

Krowy mają ciągły dostęp do soli a i jeszcze jedno nie dostają wcale słomy, czy zacząć dawać w niewielkich ilościach?

Krowy są dojone rano 6, wieczorem 17.

Mocznik na poziomie 200-300.

Białko ok 3,5%

Tłuszcz ok 4-4,5%

Z góry dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam

Edytowano przez andrew176

KarolGo    7

na samym początku to wyrazy współczucia że tak cały dzień w oborze spędzasz.... moi sąsiedzi tak też robią mają taką samą wydajność z tym że nie sypią witamin. ważne żeby witaminy były wymieszane ze śrutą. zaleca się dawać słomę ale jak dajesz dużo siana to też powinno pobudzić krowe do trawienia i produkcji mleka. dlaczego zrobiłeś tyle posiłków krową? 2 w zupełności starczą. to wszystko co cały dzień nosisz połącz i podziel na 2 posiłki na sztukę i w południe podgarnij tylko. po doju porannym daj jeden posiłek a drugi przed dojem. jakiś czas temu mówili że DDGS to świństwo ze względu na to że produkowane jest  z resztek spleśniałej kukurydzy. za DDGS wrzuć śrutę rzepakową. Śruta jest mlekopędna a najlepszy jest makuch rzepaczany. 

andrew176    0

Niestety tak żeby dać na dwa razy to nie da rady ponieważ mały korytarz paszowy :(

A co do DDGS to ma dużą zawartość białka, a poza tym mam zakupione tyle że na jakieś dwa miesiące mi starczy więc jak skarmię to zobaczymy.

Na pewno jest smakowite bo krowy się zabijają. Koszt tego DDGS to 1100zł/t.

Wiadomość z agroFakt.pl

andrew176    0

Przy ścianie:(

W węższym segmencie około 1,2m szerokości na długości 8 stanowisk, a reszta czyli 7 stanowisk 1,5 także ciasno:(

sebe1033    64

trochę wąsko, ja daję inaczej rano po udoju (ok 6.30) sianokiszonka na wierzch kukurydza , idę na pół godz do jałówek wracam do krów podgarniam i śrutę sypię , drugi odpas godz 15 to samo sianokiszonka na wierzch kuku pół godz do jałówek potem śruta i tak zjadają prawie do udoju na 17

sebe1033    64

no siana dawno nie widziały , muszę teraz troche dać bo mam za mokrą sianokiszonkę ,ale zabardzo nie mam jak bo w balotach mam a wejście na korytarz mam między krowami to taczka mi się mieści tylko ...

A ja kiszonki zadaje taczką w koryto 

Wydajność to szalona niby wszystkie to samo jedzą a jedna daje 5000 l druga 8000 l i wychodzi średnio od jednej 20 l dziennie , jak po wycieleniu są to dają niekture nawet 40 l ale niektóre to 20 max

andrew176    0

Ja mam krowę co po wycieleniu max 16 na dzień ale to simental i teraz prawie rok po wycieleniu 14 daje, mam też taką która przy cielaku ok 30l daje:)

Ogólnie mam kilka z wydajnością 10 na dzień ale to pierwiastki niskopienne hehe

Dwie na odstrzał na ubój 6-8 na dzień, trzymam po to żeby uzbierać 6000l w grudniu hehe

sebe1033    64

co do sim to słabo , mam mieszane 2 ze swoimi tzn 50% hf i sm to mało mleka dają , dwie mam nawet zakupione czystorasowe (bo mi w tamtym roku brakło) to też z 20 l na dzień tyle że pierwiastki i juz niedługo do zasuszenia

Al ci powiem że miałem krowa jeszcze raczej czarno-biała może domieszka hf i odniej jałówka po sm to kombajn był 60 l dziennie ale mam wąsko dla krów obok była już na rzeź krowa ale jeszcze sie doiła i ją poturbowała że aż nogę złamała i koniec ...

andrew176    0

No u mnie ten simental też po krzyżowce ze zwykłą starą rasą tylko wygląda jak rasowy simental.

Szkoda takiej sztuki co miałeś, ale cóż zrobić.

Mam młodą jałówkę ok roku i coś z nogą ma jakby złamana czy wytargnięta i niestety mamy takie chore prawo że nic z tym nie można zrobić w sensie zabić nawet na własny użytek bo to tylko w ubojni a u mnie w okolicy żadna tego nie zrobi, a oddać za 500 zł to też lipa.

Kiedyś ojciec kilka byków dziennie bił i woził na sprzedaż a teraz nawet sobie do wyrobów dodać nie mogę:(

Takim to sposobem albo się poprawi (mam nadzieję), albo ma się zmarnować:( ehh

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez matmic123
      Witam, poszukuje do kupna jalowek miesnych,najlepiej LM w wadze 250-300 kg, najlepiej w rejonie Biała Podlaska i powiat Bialski.
    • Przez rolnik200m
      Witam mam 2 jałówki które nie chcą pić mleka ani ze smoczka ani z wiaderka. Co zrobić żeby chociaż trochę wypiły. (Jałówki były najpierw przy krowie przed kupnem) Proszę nie pisać treści ,, Kup krowę "
    • Przez radek1996
      Witam wszystkich, jak na dzień dzisiejszy wygląda popyt na bydło rasy hereford zakłady chętnie to kupują jak płaca?? opłaca się zainwestować w swoje stado tej rasy  na dzisiejsze czasy? ? Dodam że wybrałem ta rasę z tego powodu iz mam sporo pastwisk oddalonych od gospodarstwa w kilkunastu kawałkach   poszukuje bydła o łagodnym temperamencie żeby nie było problemu z przeganianiem i ganianiem po lasach za stadem
    • Przez Ferdek07
      Składaliście wnioski o nadanie longin i hasła do zgłaszania zwierząt jak wam to się podoba i co wpisać w rubryke o miejscu pobytu/utylizacji zwierząt padłych czy coś takiego taka rubryka jest :rolleyes:
    • Przez marijusz
      Dobrych cen w  2018 roku. Zapraszam do dzielenia sie sprawdzonymi informacjami .