Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Seba092000    19

Witam wszystkich! Mam pewien pomysł w sprawie starego budynku. Chciałbym go zagospodarować, przeznaczyć na oborę na opasy :D Tylko nie wiem, nie mam pomysłu jak ten budynek "umeblować" aby było wygodnie obsługiwać zwierzęta :) Wymiary są niezbyt dobre.... Może  ktoś podsunie mi jakiś pomysł ;) Dziękuje z góry za odpowiedzi!
2,15m - drzwi (usytuowane są na środku ściany)

Obora.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

co masz wokół budynku? to jest wolnostojący budynek czy przylega do np stodoły itp. wrzuć grafikę z mapy satelitarnej to najlepiej będzie coś powiedzieć. w paincie przerób go i klik  

Edytowano przez KarolGo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

czyli ja bym widział to w ten sposób że na głęboką ściółkę od strony drzwi zrobić koryto 1,5m na całej długości 7,7m a z drugiej strony wykuć drzwi żebyś mógł czymś usunąć obornik. najlepszą sprawą są ruszta. ja mam tak. zobacz w mojej galerii 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba092000    19

Z żadnej strony nie mogę wykuć drzwi, ponieważ bo bokach budynku są inne budynki a z tyłu jest działka sąsiada :) Obornik muszę usuwać przez te drzwi, które teraz są, od strony podwórka :D Myślałem nad tym żeby na szerokość drzwi zrobić stół paszowy a po bokach by były kojce ale jak będą już duże opasy to będzie im ciasno bo niestety jest bardzo wąsko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

to zrób ganek paszowy w środku ALE nie do końca budynku. na końcu zrób 1,5m przejścia tak żebyś mogł przegonić byki z jednej strony budynku na drugi i odwrotnie. wtedy one będą biegać po całości a na potrzeby zganiasz na połowe zamykasz furtkę i cześć pieśni. wyciąganie obornika zrobisz sam bez pomocy innych. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
Przed chwilą, wojtal24 napisał:

zrób ruszta

ruszta są najwygodniejsze dla nas. niestety koszt ale polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba092000    19
1 minutę temu, KarolGo napisał:

to zrób ganek paszowy w środku ALE nie do końca budynku. na końcu zrób 1,5m przejścia tak żebyś mogł przegonić byki z jednej strony budynku na drugi i odwrotnie. wtedy one będą biegać po całości a na potrzeby zganiasz na połowe zamykasz furtkę i cześć pieśni. wyciąganie obornika zrobisz sam bez pomocy innych. 

 

No właśnie teraz też mi przyszedł taki pomysł do głowy! Obornik wyciągnał bym z jednej strony to byki na drugą stronę i do przodu :) Ile takich dorosłych byków by w tą oborę weszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba092000    19
2 minuty temu, KarolGo napisał:

ruszta są najwygodniejsze dla nas. niestety koszt ale polecam

Ruszta raczej odpadają bo chcę to zrobić jak najmniejszym kosztem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

musisz liczyć 2m kwadratowe na dorosłą sztukę chyba że miałbyś tam przejściową oborę, ganek paszowy zrób szerokości 1,4m żeby było więcej miejsca dla byków.., 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

no pewnie. inne umięśnienie i czyste są. nie wiem jak one to robią ale mogą kłaść się w zdeptane bagno a i tak są czyste a jak są na uwięzi to możesz im pod tylek ścielić bardzo grubo a i tak są ujechane jakby nigdy nie miały ścielone.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie chcem Cie kolego martwić ale czy to się opłaca robić

Dorosłych sztuk wejdzie tam może z 7-8szt. a ilości jak kolega w/w wspomniał zapomnij no chyba ze takich żarłaków.

Według mnie  w obecnej sytuacji jeśli masz problemy z obejściem tj. zrobieniem dodatkowego wejścia pozostaje wyłacznie wariant najdroższy -ruszta. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba092000    19
22 minuty temu, janczar810 napisał:

nie chcem Cie kolego martwić ale czy to się opłaca robić

Dorosłych sztuk wejdzie tam może z 7-8szt. a ilości jak kolega w/w wspomniał zapomnij no chyba ze takich żarłaków.

Według mnie  w obecnej sytuacji jeśli masz problemy z obejściem tj. zrobieniem dodatkowego wejścia pozostaje wyłacznie wariant najdroższy -ruszta. 

No wiesz narazie to tylko zbieram różne pomysły! Stoi budynek wolny to wiesz chciałbym to jakoś mądrze zagospodarować, bo trochę szkoda jak tak stoi ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

ja mam pod rusztami zbiornik. 3x8m i głębokości nie pamiętam dokładnie. 36tys litrów jest miałem tam 9 dużych byków i na czas zimowania mi wystarczył 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Kolego Karol możesz mi opisać sposób użytkowania ruszt u bydła, nigdy nie miałem styczności z tego typu utrzymaniem bydła. Chodzi mi głownie o kwestie czy to rzeczywiście jest rozwiązanie bez obsługowe, ograniczające sie do mieszadła-beczkowóz. Miałeś takie sytuacje ze musiałeś tam cos skrobać itd.

 

Ze zdjęć które u Ciebie oglądałęm wyglada ciekawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
1 minutę temu, janczar810 napisał:

Kolego Karol możesz mi opisać sposób użytkowania ruszt u bydła, nigdy nie miałem styczności z tego typu utrzymaniem bydła. Chodzi mi głownie o kwestie czy to rzeczywiście jest rozwiązanie bez obsługowe, ograniczające sie do mieszadła-beczkowóz. Miałeś takie sytuacje ze musiałeś tam cos skrobać itd.

 

Ze zdjęć które u Ciebie oglądałęm wyglada ciekawie

raz musiałem wejść pod ruszta bo tym dużym bykom wstawiłem balot sianokiszonki gorszej jakości i go zaczęły wciągać na ruszta. mikser mi się nie zapchał tylko tyle ze przyblokował się obieg. w środku zbiornika jest jeszcze ściana która powoduje obieg jak się włączy mieszadło. widłami wybrałem trochę sianokiszonki i obieg dalej był. to tylko raz było że musiałem coś robić oprócz mieszania i wywozu. Gdybym miał paszowóz to nie byłoby problemu :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reniu86    0

Wyszło by 1,5 metra głębokość dzięki ☺️

Edytowano przez reniu86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
Przed chwilą, reniu86 napisał:

Wyszło by 1,5 metra głębokość, używasz jakiegoś mieszadla? 

mam mikser. co do głębokości to tak może być. robiłem posadzkę ze spadem więc w jednym miejscu mogę się wyprostować a na końcu nie. mam 176cm wzrostu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reniu86    0
28 minut temu, KarolGo napisał:

mam mikser. co do głębokości to tak może być. robiłem posadzkę ze spadem więc w jednym miejscu mogę się wyprostować a na końcu nie. mam 176cm wzrostu :P

Co robisz z bydlem jak wypompowujesz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez DANDYS
      Kupie byczki do odpojenia hf lub mieszance . Zachodniopomorskie Lubuskie 
    • Przez MafiaLolek
      Witam chciałem się dowiedzieć czy opłaca się hodowla bydła opasowego proszę aby ktoś mi napisał czy wyjdę na plus czy wyjdę na minus tego co napisałem niżej.
      Jeżeli będę miał swoją sianokiszonkę swoje siano swoją słomę kiszonke  z trawy swoją ospę ze zboża i będę musiał kupić wysłodki ile wyjdę na plus licząc te koszty w sensie paliwo itd. może nie najlepiej to napisałem ale chcę się dowiedzieć w przybliżeniu ile można wyjść na plus z bydła opasowego.
    • Przez NewhollandT5050
      Witam kolegow chciałbym w przyszłości z rodzicami postawic obore i mam pytanie odnośnie budynku murowanego lub z płyty obornickiej. Obora ma być uwieziowa. Chciałbym wiedzieć czy posiada ktoś taka obore z płyt i jak się spisuje ? oraz najważniejsze czy obora z płyt będzie tańsza niż cała murowana ? Dodam ze jeżeli już Budowa by się odbyła z płyt to byłby podmurowany mur na wysokość około 1.5 m. Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi
    • Przez Jarosław1981
      Jestem zainteresowany w kupowaniu byczków i jałówek (żerlaki,odsaki,cielaki) z Łotwy i Estonii. Co myślicie o tym?  Ktoś może już ma takie doświadczenie?
    • Przez NiMamHa
      Bydło. Jakie jest wasze zdanie w temacie hodowli byków. Zastanawia mnie czy hodowla byków luzem to mit, że są spokojniiejsze czy jednak prawda?. A może są tacy którzy zdecydowanie popierają metodę wiązania byka łańcuchem jeden obok drugiego?. 
      Czekam na wasze odpowiedzi 😉
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj