Gość

Mamki. Angus , Hereford, Salers czy może Limousine???

Polecane posty

Gość   
Gość

Jaką rasę wybrać do chowu ekstensywnego caly rok na pastwisku (pod wiatą) ??? Jak wasze doświadczenia ??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Wszystkie rasy mięsne nadają się do takiego chowu. To jaką rasę wybrać zależy więc bardziej od tego ile ich chcesz hodować, jaką masz powierzchnię, którą na to przeznaczysz i co w sumie najważniejsze jaki będziesz miał zbyt na to co wyhodujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Ja tylko dodam od siebie że limusine w czystej rasie jest agresywne i ciężko cokolwiek przy nich zrobić.  Ja osobiście wolałbym bym Piemonte, charolaise czy blonde d' aquitaine. Najfajniejsza rasa jaką miałem to chianina niestety żadna firma jej teraz nie ma w sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

a jak jest ze zbytem odsadków hereforda ?

mi sie najbardziej podoba hereford za to ze dobrze wykorzystuje pasze i jest łagodny

jedyne co mnie martwi to to ze mamki mało mleka mają i jak jest ze zbytem odsadków .....

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam 14 ha w jednym kawalki pastwiska w około domu, dwa rowki w ktorych zawsze jest woda(ktore planuje tez przekopac rozszerzyc). Do tego jeszcze 10 ha, część pastwisk i ornych. Chce aby bydlo mi caly rok chodziło na powietrzu. Gospodarstwo będzie bez dodatków nawozów. Sama trawa i siano , sianokiszonka , troche słomy zimą. W pełni ekstensywnie. Rozgladam sie za jałówkami . Chce wydac jakies 40 tys. złotych. Angusy są najtansze z tego co widzę i najwiecej ofert. Bo za 3,5-4 tys mozna kupic dojrzala jalowke , za 4,5tys zacieloną. Natomiast np salers najmniej dostepny i tez za odsadki czystorasowe tyle krzycza co za jalowke angusa.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

czerwonego angusa ma na tym forum uzytkownik startom i chyba sobie chwali  :)

duży plus angusa jest taki ze to bydło jest genetycznie bezrogie

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to właśnie też jest pożądane.. bezrogie wiadomo , zawsze bezpieczniej.  A jak z kryciem angusa. Bo jest czarny i czerwony  . Niby czerwony jest troche wiekszy.  Jak kupie np dwa rodzaje czarny i czerwony i byka np czerwonego i byk będzie kryć jałówki czarne i czerowone to jakoś będzie to kolidowało ze sobą. Bo chodzi mi ze chcę tylko czystorasowe bydło , nie chce pomieszać. Czy ten gen czerwonej maści też posiadają sztuki czarne. Czy powinno byc czerwony do czerwonej , czarny do czarnej ???Jak to jest z tym bo nigdzie tego nie ma ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

jak nie chcesz mieszac to zdecyduj sie na jeden kolor, chyba proste :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piozz    65
kolego ja mam tak samo -tylko 7 ha łaki swojej w kawalku przedzielonym rowe plus todego mnóstwo łąki niekoszonej przez rolnikow i kazden oddalby lake za samo koszenie ..ja pewnie zdecyduje sie na herefordy chociaż angusy tez jesze rozważam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Jak by ktoś z Was chciał iść w ekstremalnie ekstensywny chów ekstremalnie ekstensywnej i prymitywnej rasy to mam do sprzedania 8 jałówek Higland Cattle z tego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 godzin temu, ozzborn napisał:

jak nie chcesz mieszac to zdecyduj sie na jeden kolor, chyba proste :D

kolego źle zinterpretowałeś moje pytanie. Albo ja źle je postawiłem . Chodzi mi o to że na aukcjach internetowych jest dużo ofert sprzedaży stad mieszanych black/red . Chodzi mi o to czy kryjąc np czarnym bykiem jałówkę czerwoną to czy cielak wychodzi losowo po ojcu (czarny) albo matce (czerwony). Czy moze jakis inny odcień czerwonego czy cos , że nie jest  ani w pełni czerwony ani  w pełni czarny. O to mi chodzi. Bo znalazlem ofertę całego stadka jałówek odsadków gdzie są i czarne i czerwone. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a może mamki simental a byk red Angus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449
16 godzin temu, tomaszmab napisał:

No to właśnie też jest pożądane.. bezrogie wiadomo , zawsze bezpieczniej.  A jak z kryciem angusa. Bo jest czarny i czerwony  . Niby czerwony jest troche wiekszy.  Jak kupie np dwa rodzaje czarny i czerwony i byka np czerwonego i byk będzie kryć jałówki czarne i czerowone to jakoś będzie to kolidowało ze sobą. Bo chodzi mi ze chcę tylko czystorasowe bydło , nie chce pomieszać. Czy ten gen czerwonej maści też posiadają sztuki czarne. Czy powinno byc czerwony do czerwonej , czarny do czarnej ???Jak to jest z tym bo nigdzie tego nie ma ???

hereford tez jest bez różny..ozzborn ...  gorzej chyba ze sprzedarza odsadkow a o mleko się nie martw

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

wiem że jest zarówno z rogami jak i bez...

myslicie ze angusa łatwiej sprzedac niz hereforda ?

z drugiej strony w firmie herefordwarmia maja nie wiem sstrzelam 300-400 krów hereforda i odsadki na zapisy i po kosmicznych cenach, także chyba nie jest tak zle z tymi herefordami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

hmm..tez nie wiem jak to z nimi jest ale u nas na olx sa ogłoszenia i się powtarzają przez pół roku..tak jakby nie można byłoby tego  sprzedac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn
13 godzin temu, extrabyk napisał:

Jak by ktoś z Was chciał iść w ekstremalnie ekstensywny chów ekstremalnie ekstensywnej i prymitywnej rasy to mam do sprzedania 8 jałówek Higland Cattle z tego roku.

a jak jest ze sprzedaża tej rasy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No wlasnie tu jest cały ból. Bo Angusy sa w fajnych cenach na aukcjach olx itp. Tylko że mnie to właśnie zastanawia. Czemu tyle tego jest.. Są nawet stada bo 60-90 jałówek na sprzedaż. Nie wiem w jaką rase się wstrzelić. Co do Herefordow to są z rogami i bez ale hodowcy sukcesywnie staja sie wypierac te z rogami. Nie wiem co robić. Limousine to bym mogl trzymac ale byki na opas w oborze. Bo jako mamki to juz czytałem rozne opinie. Ze krowy nie daja do cielaka podejsc ani jak krowa sie cieli itp.. o Simentalu tez myslalem pisza ze spokojny , dobrze rosnie,duzy kaliber,  mleka duzo itp.. Na mamki ok tylko czy to na samym sianie i trawie urosnie ?? I sa raczej porzadane na polski rynek. Widzialem w niektorych ubojniach płacą jak za limousine. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Simental jednak potrzebuje trochę lepszej paszy niż w/w rasy. Ogólnie ciężki temat bo w Polsce liczy się głównie szczęście jeśli chodzi o dobry zbyt. Te całe Herefordy z Warmii to jakieś "grube koty" mają. Duża kasa na promocję itp. Mają swoje sklepy i knajpy. Zwykły rolnik nie ma szans na podobny poziom hodowli i sprzedaży. To,że mają zbyt na odsadki też wynika z promocji bo ludzie, którzy chcą hodować Hereforda wszędzie o nich słyszą więc chętnie kupują odsadki dla swoich hodowli w przekonaniu,że to super towar i płacą za to odpowiednio więcej. Nie będę się wypowiadał czy są warte tej ceny bo nie widziałem ale wiem,że jak jest kasa i odpowiedni marketing to sprzedać można wszystko i to za dużą kasę...takie czasy. Zwykły "szary" hodowca może mieć super towar i będzie go sprzedawać za tyle ile mu da pośrednika a nie za ile by chciał i ile ten towar jest wart.

Smakosze wołowiny w miastach zajadają się burgerami i stekami gdzie kilogram mięsa kosztuje po zdjęciu z patelni od 200,- zł. i w górę...i nawet nie mają pojęcia,że hodowca dostaje 8-14 zł. za kilogram hodowanego miesiącami a czasem latami byka.

Ja do tej pory w zasadzie "budowałem" stado podstawowe i sprzedałem do tej pory kilka sztuk. Teraz mam pierwsze odsadki do sprzedania no i trochę byków. Zainteresowanie bykami jest ale co z tego wyjdzie to się okaże. Faktem jest,że przy małej skali najlepiej byłoby dać byka do ubojni, odebrać mięso i sprzedać je bezpośrednio bo chyba tylko to daje szanse na godziwy zysk.

Parę lat temu był bum na odsadki wszelkich ras mięsnych a najbardziej na nie słusznie promowanego Limousine. Obecnie rynek jest mocno nasycony i większość tych co chcieli mieć stada mamek już je mają więc ceny poszły w dół a wielu hodowców sprzedaje całe stada bo zobaczyli,że godziwych zysków to nie daje zwłaszcza jak się ma kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk...no ale do odważnych świat należy i jeśli ktoś ma warunki i chce to niech dobiera odpowiednią dla siebie rasę i zaczyna swoją przygodę życia...pamiętając jednak o tym,że warto mieć jeszcze jakieś źródło dochodu poza gospodarstwem... 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

budujac stado po sprzedaz odsadków chyba trzeba spojrzec na to okiem handlowca, czyli zadac sobie pytanie "co sie sprzedaje za dobre pieniadze i szybko ? "

w naszym kraju odpowiedz jest prosta rasa limousine ...

tylko ze to nie jest rasa ekstensywna, a do tego agresywna i niebezpieczna ...

sory taki mamy klimat ...

pakowanie sie w naszym kraju w rasy "egzotyczne" np. highland to pewne problemy ze zbytem, mimo ze mieso moze byc z tych ras 100 razy lepsze niz z LM to i tak nikogo to nie obchodzi ...

najlepsze sa angusy i herefordy ale nikogo to nie obchodzi ....

 

 

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Tu nie chodzi o to które odsady sa najdroższe ale które mają najwiekszą różnice koszty wychowu-cena zbytu. Limousine najdroższy odsad wiadomo ale niewielu wie ile kosztuje jego wyprodukowanie. Angus/hereford jest dobry w ciężkie warunki bez budynków. jak ktoś ma budynki i dobra pasze bo wcześniej miał mleczne b. dobry jest sim mięsny. Rasa to 5%, 60% płodność reszta to technologia utrzymania.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

sprzedajesz odsadki ?  bo z tego co pamietam trzymasz hereforda ...

łatwo/trudno sprzedac odsada hereforda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

W tym roku zostawiam na ciężkiego sobie. W tamtym roku sprzedałem bez problemu. Koło mnie sporo ludzi opasa odsady i kupia wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

LM staję sie agresywne i niebezpieczne gdy nie mają z kontaktu z hodowcą, gdy będziesz stawiał od zera, od jednej sztuki, przebywał wokół nich chociaz 1-2 godziny dziennie, zachowywał się normlanie,  nie bił ich to będziesz miał stado wdzięcznych misiaczków. Agresja rodzi się ze strachu, tak jak u ludzi.

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agroleon
      Panowie zwracam się z prośbą a natomiast chciałbym kupić bydło mięsne byczki oraz jałówki ras typowo mięsnych . Poradźcie gdzie mogę szukać może macie namiary na rzetelnego sprzedawcę lub sami sprzedajecie odsadzone sztuki. Zajmuję się hodowlą bydła na rzeź kupuje byczki i jałówki trzymam i sprzedaję duże sztuki do rzeźni. zeszło mi parę sztuk i chce dokupić. Znacie może rejony gdzie można kupić cielęta mięsne lub sprzedawców albo sami sprzedajecie to dajcie znać. Prosił bym o kontakt z takimi osobami obliguje to współpracą na dłuższą metę.
    • Przez adammo
      Cześć, od dłuższego czasu przeglądam forum aż w końcu postanowiłem się zarejestrować
       
      Słowem wstępu opowiem, razem z tatą zajmujemy się produkcją mleka, mamy około 70 sztuk (krowy, jałówki, cielęta) głownie simentale. Do tej pory zwykle wszytskie cielęta sprzedawliśmy oprócz tych najbardziej obiecujących jałóweczek, z racji tego że kończe niedługo studia postanowiłem zająć się hodowlą opasów. Zakupiłem 10ha ziemi z budynkami w cenie. Do dyspozycji mam starą oborę 6x20m na 2,2 wysokości  z częsciowo zawalonym dachem i tu moje pytanie jak to zrobić? Myślimy podnieść dach i wydłużyć zadaszenie do ok 11m zeby zrobić zadaszony stół paszowy, plan jest zeby zrobić to na dźwigarach drewnianych krytych blachą z filcem ( powłoka antydyspersyjna) wydaje mi się że wyjdzie taniej niż eurofala? jak myślicie ? Budynek miałby byc na byczki do około roku przewidziany boks dla nich to 6x13m reszta budynku będzie przeznaczona na paszarnie.
       
      Z modernizacji planuje do isntniejącego budynku dobudować nowy w jak najtańszej technologii czyli boxy tylko z jednej strony z drugiej stół paszowy. Zastanawiam się jak lepiej chować byki do dużej wagi luzem? czy uwięziowo? teoretycznie powinny być większe przyrosty na uwięzi ale jakoś mi to jednak nie pasuje. Myśłałem żeby w nowym budynku ustawić zwierzęta rusztach wiem że to duży wydatek ale powinien się zwrócić ze względu na wygodę łatwe usuwanie gnojowicy mniej paliwochłonne niż usuwanie obornika no i szybko działający nawóz... Jedna po czasie pomyślałem żeby ruszty dać tylko pod największe opasy by obniżyć koszty. Docelowo chciałbym trzymać około 100 sztuk 40 dużych i 60 do roku.
       
      Byłbym wdzięczny jakbyści napisali jakieś uwagi porady jak wiadomo co co dwie głowy to nie jedna, a co dopiero całe forum:)
      z góry dziękuję pozdrawiam Adam
    • Przez elgrado91
      W końcu udało mi się uzyskać cielaka z krzyżówki BBB x Simenthale, bo cały czas wychodziły cieliczki I teraz pytanie jak wygląda chów takich byczków, jak z przyrostami i zdrowotnością? Byczek po urodzeniu miał 76kg wagi a matka krowa SM w wadze około 800kg.
    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie wszystkich ze względu na to, że niedługo przejmuje gospodarstwo po tacie i chciałbym sie nastawić na produkcje bydła opasowego moje pytanie brzmi posiadam 9ha 3 klasy ziemi, ok. 5 ha ziem klasy 4 i 5 gdzie nie gdzieś trafi się 3 klasa i 1,60 kl 6 do tego dochodzi 2 ha łąk (oczywiście dojdą łąki kolejne), z których zbieram 2 pokosy łąki będą przeznaczane na sianokiszonke i najważniejsze ile bym dał rady na takim areale utrzymać sztuk bydła opasowego?
    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj