Skocz do zawartości
agrofoto

System Wczesnego Ostrzegania - BASF

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
BASF
agrofoto    82

Rzepak ozimy

 

Po bardzo śnieżnej i ostrej zimie rośliny rzepaku na wielu plantacjach wymarzły (Fot. 1,3).

Często są to wymarznięcia placowe, rzadziej dotyczy to całych plantacji. Przede wszystkim widoczne to jest na polach, które nie były traktowane produktem Caramba 60 SL, która niweluje ujemne skutki zimy.

 

Przezimowanie odmian rzepaku po stosowaniu produktu Caramba 60 SL jesienią w fazie 4-6 liści w porównaniu do obiektów kontrolnych wygląda bardzo dobrze (Fot. 5). Uszkodzenia mrozowe są niewielkie (Fot. 2,4) i dotyczą przede wszystkim najstarszych liści, które nie będą odgrywały istotnej roli w dalszym rozwoju rzepaku. Natomiast plantacje kontrolne (bez zabiegu) są bardzo przerzedzone.

 

basf1.jpg

 

basf2.jpg

 

 

Na wielu plantacjach, widoczne są również uszkodzenia spowodowane przez nornice (Fot. 6,7)

 

 

basf3.jpg

 

Rośliny rzepaku są osłabione i dlatego powinny być intensywnie nawożone. Pierwsza dawka azotu powinna być już zastosowana w ilości ok. 80-100 kg N/ha. Wielu rolników stosuje już drugą i zarazem ostatnią dawkę azotu, która powinna być dostarczona roślinom na 3-4 tygodni przed przewidywanym kwitnieniem.

 

Wzrost temperatury w ostatnich dniach spowodował również pojawienie się pierwszych szkodników (np. chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny). Szczególnie to jest widoczne w województwach południowo-zachodnich i zachodnich, gdzie wegetacja ruszyła już od ponad tygodnia. Wielu rolników zdecydowało się na pierwsze w tym roku zabiegi insektycydowe. Aby kontrolować nalot szkodników bardzo pomocnym jest wystawienie żółtych naczyń. W przypadku wystąpienia chowacza brukwiaczka, stosujemy produkt Fastac 100 EC w dawce 0,12 l/ha.

 

Rzepak na wiosnę rośnie bardzo intensywnie, dlatego planujemy już ochronę fungicydową w postaci preparatu Caramba 60 SL w dawce

1,0 l/ha. Istnieje bowiem duże zagrożenie ze strony suchej zgnilizny kapustnych, która powoduje ogromne straty w plonie rzepaku. Choroba ta wystąpiła już jesienią i na pewno będzie się intensywnie rozwijać na osłabionych po zimie roślinach rzepaku. Zabieg stosujemy w fazie BBCH 32-39 (gdy rośliny mają około 25-40 cm wysokości). Preparat Caramba 60 SL oprócz silnego działania fungicydowego powoduje ograniczenie wzrostu pędu głównego i jednocześnie poprawia rozwój pędów bocznych, dzięki temu więcej łuszczyn zawiązuje się na roślinie.

 

Administrator nie bierze odpowiedzialności za prawdziwość i skuteczność przedstawionych w tym materiale rozwiązań, jak i skutki ich zastosowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×