danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Leszy    5204

Jak miałby zasuszyć taką ćwiartkę aby nic się nie przypaprało? Bo jakby przestał doić to może się wdać zakażenie i będzie jeszcze gorzej. W teorii można zasuszyć rywanolem, a w praktyce mi osobiście średnio to wyszło. Mleko nawet przestała dawać, ale po tygodniu ćwiartka zaczęła puchnąć, a krowa dodatkowo dostała gorączki i bez antybiotyków  ogólnoustrojowych  się nie obeszło, i jeszcze długo po leczeniu nie było różowo z nią. 

Mateusz1q    1862

Cześć, krowa po 3 wycileeniu wydajność ok 9000, była zatuczona. zero apetytu, trawieniec ok, ketozy brak kał rzadki ciemny. Miała zaleganie, ale wyprowadziliśmy. Wymię ok. Wypiła już kilogramy ruchamaxów, propiosanów i nic. Wątroba by siadła? Jakieś pomysły? Czy pod topór?

Edytowano przez Mateusz1q

nikolas29    451

A trawieniec wysluchiwalny przez veta? Miałem kiedyś tak dwa tyg nic nie żarła.jak można tak żyć..a potem zaczęła ale w twoim przypadku wątroba całkiem możliwa ale to vet powinien poznać gdy leki podaje to już wie.tylko nie pamiętam już wskazówek

Gość   
Gość
19 minut temu, Mateusz1q napisał:

Cześć, krowa po 3 wycileeniu wydajność ok 9000, była zatuczona. zero apetytu, trawieniec ok, ketozy brak kał rzadki ciemny. Miała zaleganie, ale wyprowadziliśmy. Wymię ok. Wypiła już kilogramy ruchamaxów, propiosanów i nic. Wątroba by siadła? Jakieś pomysły? Czy pod topór?

ciemny kał moze swiadczć o przetrawionej krwi z przewodu pokarmowego. Ciało obce?? byla próba bólowa?? Jak chce wam sie bawic to pobierzcie na wątrobę wyniki z krwi. Codziennie tego trawienca z lewej i prawej strony raczej bym szukała. 

Gość   
Gość

Co to jest ta próba "bólowa" 🤔

leszek1000    1816

Przy zatuczonych krowach warto działać przed porodem. Gorzkie sole i można spróbować z choliną i metioniną. Jeszcze choliny nie stosowałem, ale może warto. 

Gość   
Gość
20 minut temu, Ursus932 napisał:

Co to jest ta próba "bólowa" 🤔

naciskasz palcami od góry z dwoch stron kręgosłupa na wysokości żeber, jak krowa mocno się ugina,czasem az klęka, to znaczy cialo obce i magnes wkladasz.

Gość   
Gość

@Paulina1985 eee to wiem, dziadek jeszcze tak badał jak gwóźdź wypierdzieliła albo inne żelaztwo 😉

lukasz20    717
1 godzinę temu, Mateusz1q napisał:

Miałem 2 takie przypadki. Pierszwa poszła pod topór o drugą była walka grubo ponad tydzień. Objawy identyko. Przy dłuższym krwawieniu to by się przekręciła. Próby wątrobowe wyszły jak to przy takich problemach ale bez tragedii. Wet stwierdził silne zatrucie pokarmowe tylko czym? Szły wlewki z kawy sypanej, olej parafinowy, jakiś specjalny preparat z niacyna i cholina na wątrobę, kwaśny węglan, gliceryna i drożdże. Udało się laktacja nie będzie >10 tys jak powinna ale krowa żyje i zacielona od 1 razu w optymalnym terminie. Może i 1 by się uratowało takim sposobem 

Edytowano przez lukasz20

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Leszy    5204
2 godziny temu, Paulina1985 napisał:

@Leszy bo nie zasusza się rywanolem.🤪

Proszę panią. Weterynarz tak zalecił. Może jakiś niedouczony jest, chociaż było to już parę ładnych lat temu. 

Ogólnie to jak byś poleciła odpuścić sobie taką ćwiartkę? 

lusjan    249

@Paulina1985 na samej górze widnieje chyba Twój tekst w polecanym poście? Może czas, by zmieniono go na Twoje instrukcje z Polleną, bo co dwie strony ludzie o to pytają 😛

A prosić Panią to można do tańca 😛

Mateusz1q    1862
26 minut temu, lukasz20 napisał:

Miałem 2 takie przypadki. Pierszwa poszła pod topór o drugą była walka grubo ponad tydzień. Objawy identyko. Przy dłuższym krwawieniu to by się przekręciła. Próby wątrobowe wyszły jak to przy takich problemach ale bez tragedii. Wet stwierdził silne zatrucie pokarmowe tylko czym? Szły wlewki z kawy sypanej, olej parafinowy, jakiś specjalny preparat z niacyna i cholina na wątrobę, kwaśny węglan, gliceryna i drożdże. Udało się laktacja nie będzie >10 tys jak powinna ale krowa żyje i zacielona od 1 razu w optymalnym terminie. Może i 1 by się uratowało takim sposobem 

Dzięki, powalczę jeszcze o nią. Wet rano i wieczorem opukuje trawieńca. Żałuje tylko że nie dostała kexxtona, może byłoby łatwiej

Gość   
Gość
26 minut temu, lusjan napisał:

@Paulina1985 na samej górze widnieje chyba Twój tekst w polecanym poście? Może czas, by zmieniono go na Twoje instrukcje z Polleną, bo co dwie strony ludzie o to pytają 😛

hahahaha 🤣  dobrze prawisz 😆

lukasz20    717

Dokładnie istotne będzie wsparcie wątroby. Ciężko stwierdzić co mogło to spowodować. Jak kał już nie będzie ciemny to gliceryna drożdże i powinna ruszyć. 

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25

Gość   
Gość
39 minut temu, lusjan napisał:

@Paulina1985  😛

Prosi to się maciora 😎

lukasz20    717

@Paulina1985Wstrzykniecie tego roztworu jest bolesne dla krowy? Kiedyś jak wstrzykiwalem "coś" od weta na wypalenie to było widać że bolesne to jest no i często po tym ropień się robił. 

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25

malorolny121    207
30 minut temu, Paulina1985 napisał:

Ja wiem, mi też tak kiedyś lekarz zalecał. Tylko ten sposób raz się uda a raz nie. Zupełnie inaczej jesli rozpuszczasz rywanol z tabletek i mozesz sobie zrobic mocniejsze steżenie, choć mi i z tabletek słabo szło.

Pollena mnie jeszcze nie zawiodła.

@danielhaker moze wstawisz jak jest możliwość??

Zasuszenie ćwiartki "na amen" Pollena JK.

*Zrobić roztwór 40%, czyli 100ml wody+40ml Polleny = 140ml (można zrobić podwójną dawkę, czyli 280)

*Podać do zdojonej do sucha ćwiartki (strzykawka 20ml z jednorazową nasadką do wstrzykiwań)

*po 12h nie zdajać cwiartki (resztę cwiartek normalnie wydoić)

* po 24h zdoić ćwiartkę "do sucha", wstrzyknac kolejna dawkę roztworu

*zostawić, nie ruszać, cwiartka wypalona

A ta pollena to  chodzi o

ten plyn  myjaco-dezynfekujacy?

Gość   
Gość
58 minut temu, lukasz20 napisał:

@Paulina1985Wstrzykniecie tego roztworu jest bolesne dla krowy? Kiedyś jak wstrzykiwalem "coś" od weta na wypalenie to było widać że bolesne to jest no i często po tym ropień się robił. 

Mi lekarz mówił, że bolesne, ale zadna z naszych krów nie wykazywała objawów bolowych, a cwiartki zostały wypalone 🤷‍♀️

47 minut temu, malorolny121 napisał:

A ta pollena to  chodzi o

ten plyn  myjaco-dezynfekujacy?

tak Pollena JK

lukasz20    717

A mieliście przypadek że po pollenie schodził jeszcze jakiś syf czy zrobił się ropień? 

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25

Gość   
Gość
48 minut temu, lukasz20 napisał:

A mieliście przypadek że po pollenie schodził jeszcze jakiś syf czy zrobił się ropień? 

ja już ćwiartki nie ruszam i nie sprawdzam, chyba, że widać ropę ktora się leje (tego nie było po pollenie, po rywanolu niestety TAK). Jedna krowa miała przetokę przez dwie cwiartki z lejacą się ropą itd, ale po pollenie przetrwała cale zasuszenie, nie chorowała, wycieliła się i poszła na sprzedaż. Ale to już był hardkorowy przypadek. 

@malorolny121 TAK. Ale! jednej sztuce zasuszylam tak cwiartę na okres zasuszenia. Po  wycieleniu o dziwo daje z niej pół litra. Somatyka z probnego 27tys 😁

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj