danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

misiek    31

Jak u Was wygląda higiena doju? Chciałbym trochę ograniczyć somatykę (z 250). Przebadaliśmy krowy z podniesioną somatyką i najczęstszym powodem jest uberis. Vet zaleca używanie ręczników/chusteczek jednorazowych przed dojem tylko jakie będą lepsze? Suche czy mokre? Obora stanowiskowa, krowy czyste (zdarzają się pojedyncze wyjątki jak u każdego). Obecnie jeśli krowa czysta to tylko dłonią przetrę jednocześnie zdajając pierwsze strzyki, a jeśli brudna to używam szmaty ze starych ubrań (każda z brudnych ma swoją, ewentualnie sporadycznie użyję na sąsiadkę jeśli już tego wymaga)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ja używam mokrych i suchych i to ciula dało. Dopiero jak  wprowadziłem szczepienie to somatyka poszła w dół. Oczywiście problem nie zniknął ale idzie jakoś to wyleczyć w laktacji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek    31

Szczepienie też będzie, tylko zaleca zwrócić uwagę na higienę, żeby szczepienie miało sens. I szczepisz regularnie co pół roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Koleś na kursie inseminacji mówił że ktoś mu polecał ścierki ale miał jeszcze więcej somatyki... I wyciera tylko kapką słomy, z tym że stosuje dobry dipping i ogólnie ma bardzo czysto + ścieli 3 razy dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12186
misiek napisał:

Jak u Was wygląda higiena doju? Chciałbym trochę ograniczyć somatykę (z 250). Przebadaliśmy krowy z podniesioną somatyką i najczęstszym powodem jest uberis. Vet zaleca używanie ręczników/chusteczek jednorazowych przed dojem tylko jakie będą lepsze? Suche czy mokre? Obora stanowiskowa, krowy czyste (zdarzają się pojedyncze wyjątki jak u każdego). Obecnie jeśli krowa czysta to tylko dłonią przetrę jednocześnie zdajając pierwsze strzyki, a jeśli brudna to używam szmaty ze starych ubrań (każda z brudnych ma swoją, ewentualnie sporadycznie użyję na sąsiadkę jeśli już tego wymaga)

Na uberisa szczepienie a z higieny to piana przed i dip po doju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Co 5 miesięcy bo ja mam autoszczepionkę. U mnie co druga krowa brudna jest ale co zrobić nie będę po nocach poprawiał. Ale budowa ruszyła i będą krowy na legowiskach. Robię tak szczepię po dawcę a te z poliklinicznym daję za 2 tygodnie jeszcze raz i wtedy leczę. Mam przypadki że krowy z podkliniczmymi po szczepieniu poradziły sobie. 

Na ostatniej próbie miałem poniżej 200 tyś. Gorzej będzie latem no ale to normalne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, mam takie pytanie. Za pomocą portalu IRZ plus zgłosiłem przemieszczenie bydła, w dokumencie nie było żadnych błędów więc go złożyłem. Teraz gdy wszedłem w zakładkę zdarzenia. i mam jako sprzedaż i co ważne stan zdarzenia mam jako NIEPASUJĄCE. i nadodatek jest informacja na czerwnono że '' Dla zwierzęcia o numerze PL00......... brak zdarzenia parującego dla zdarzenia o typie Sprzedaż z datą ........ ze zgłoszenia o numerze dokumentu ....... I co z tym zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nikt nie zgłosił zakupu...

To nie tak jak na karteczkach gdzie zaznaczasz kupno/sprzedaż. Tutaj jedna i druga strona muszą zglosic swoje zdarzenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grucha18    15

Miałem to samo... musisz skontaktować się z kupującym żeby zgłosił "zakup" tej sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niech dzwoni do biura powiatowego, skoro jego błąd...

Z tego tlumaczenia i tak nie rozumiem co zrobił kupujący...w IRZ napisał sprzedaż??? przeciez by mu nie przeszło. Czy druk przemieszczenia miał z zaznaczonym (kupno/sprzedaż) ? 🤦‍♀️ Ja bym dzwonila do biura Arimr tam szybko naprawią sytuację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
9 godzin temu, slawek74 napisał:

Na uberisa szczepienie a z higieny to piana przed i dip po doju

Z dippingów polecam golden mix, albo inne na chlorze. U mnie sprawdził się bardzo dobrze, lepszy efekt niż po jodwym z 5500 ppm. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ktos skarmial gorczyce? rok temu nasialem tego na kazdym polu po zniwach i urosla spora. pozniej zalowalem ze nie zwinalem troche w bele i owinac bo juz paszy powoli brakuje a z blaku laku by bylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

U mnie na polu  jadły. Całe pole ogołociły, ale była w miarę młoda. 

Edytowano przez leszek1000
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
misiek napisał:

Jak u Was wygląda higiena doju? Chciałbym trochę ograniczyć somatykę (z 250).

rok temu mieliśmy sr 360 a wyniki po 700 i więcej a dziś mamy śr 140. i zero zapalen. idą ściereczki jednorazowe, diping natryskowy opryskiwaczem. Krowy zarazone szczepione mastibiovac a powoduje to że spada u nich som poniżej 400 a nawet 100. Dipping kubkiem to tak jak myć w szpitalu zakaznym pacjentów we wspólnej wodzie. Zakazone doimy na końcu a aparaty i przewody 2x dziennie w misce z chlorem zanurzane. Wapno regularnie na stanowiskach,rura karkowa odp ustawiona i czysto i wygodnie do pobierania tmr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kierownik    436

Wlasnie tez sie zawsze zastanawialem jak to jest z dipingiem maczanym a natryskowym. Akurat mam na hali instalacje do natryskowego i tak ogolnie to nigdy nie uzywana. U mnie bede wprowadzal szczepienie startvaciem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    518
32 minuty temu, marcinffff napisał:

do kubka nie wrócę...

Czym robisz diping? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Witam.

 

Problem jest następujący. Jałówka poronila wczoraj w 6 miesiącu ciąży bliźniaczej. Dziś przybrało wymie. 

Doic czy nie doic? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Nie wiem właśnie co robić. Vet mówi, że najprawdopodobniej to się cofnie i by narazie nie ruszał. A jak się nie cofnie to nie zaczął wtedy dopiero.

 

Właściwie to w początkach 5 miesiąca poronila

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Jak zaczniesz doić to będziesz miał chociaż kilka zł a tak będzie stała cały rok i będziesz stratny. Chyba że chcesz sprzedać .

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj