danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

slawek74    12186
Farmer6820 napisał:

Liczyłes 80 cm na krowę. Przy stole okey ale gdzie one się będą kładły. Pamiętaj jeszcze ze jak jedna krowa stoi przy korytarzu za nią musi być miejsce by 2 inne mogły się minąć w przeciwnych kierunkach żeby nie odganiać tych przy korytarzu. @slawek74 somsiad stawia dwie hale łukowe o szerokości 17 metrów a hale udojowa będzie robił w garażu 😎 A Ty @Rolnik7343 pogadaj narazie z tatą czy się zgodzi na te Twoje inwestycje a potem weź zawołaj fachure co Ci zrobi technologie obiektu i Ci powie co i jak i może on Cie przekona bo widzę tu koledzy mają ciężko 😊

Patłyk i Potel ? 😃 nakryją Was jak dwie 😉


Rolnik7343 napisał:

to wiem, oczywiście takie coś by nie stało na ziemi tylko na murku 1-1,5m także już by była sporo wyższa, tylko jednak jak bedzie krótszy stół paszowy to już mniej sztuk wejdzie
@slawek74 liczyłem 80cm na krowę przy stole to na 20m wychodzi 25szt., tyle samo może być np. na 15 metrach jeżeli hala bedzie szersza ? nie bedą walczyć przy stole ?

Jak chcesz bardzo bardzo tanio to weź bilet autobusowy i idź do wc😁


Oobora ma być szersza i nie krótsza i poprawka na 30% więcej miejsca niż twoje wyliczenia skończyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

poszedł do góry i somatyka też. Wydajność stoi jakoś u mnie się nie sprawdza a u ciebie ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Pytanie do doświadczonych hodowców . Mam krowę u której podejrzewam ketoze. Wyniki z próbnego udoju : ilość mleka 37.6 kg, tł 4.76, bi 2.70 , mocznik 149 . stosunek białko / tłuszcz 1.76 . Podaje tej krowie gliceryna 400 ml dziennie. Pasza to TMR z : sianokiszonaka , kiszonka z kukurydzy , śrut z owsa do tego soja.i rzepak. Krowa słabiej niż inne sztuki pobiera paszę . Sporo spadła jej masa ciała. Ale narazie daje ok. 38 litrów mleka na dobę . Co podawać tej tej krowie żeby jakoś" wyszła na prostą "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

Tłuszcz chroniony ze 300 gram na sztukę u mnie idzie specjalna mieszanka soja 30% kukurydza mielona 30% wyskodki tofi 30% i 10% tłuszczu chronionego 3 kg na sztukę dziennie 

Edytowano przez michalcium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

taaa uważaj  że się schyli do tłuszczu jak apetyt kiepski. Sojowej trzeba i drożdże, za niedługo kwasica może wyskoczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@leszek1000

Wlasnie sie zastanawiam czy jechac po makuch ekstrudowany (to samo co Amirap) czy po srute rzepakowa. Kusi mnie ten tluszcz i lepsza przyswajalnosc.

Minusy to, ze mam niski mocznik, wiec dodatkowa sruta powinna go szybciej podniesc, makuch ekstrudowany raczej mniej, ale ty piszesz, ze tobie podniosl. Zamieniales rzepak z amirapem 1 do 1, czy amirap poszedl dodatkowo ?

Nastepna sprawa to ta somatyka, tu mnie troche przeraziles.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367
1 minutę temu, marcinffff napisał:

taaa uważaj  że się schyli do tłuszczu jak apetyt kiepski. Sojowej trzeba i drożdże, za niedługo kwasica może wyskoczyć

Soja? Na ketoze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859
1 godzinę temu, asus921 napisał:

@Rolnik7343

One maja byc na glebokiej sciolce bez legowisk ?

@leszek1000

Jak tam mocznik po zastosowaniu Amirapu?

tak ;) powody są 2, potrzebne obornika bo ziemię słabe i jak kiedyś udało by się coś "lepszego" postawić t w tym miejscu chciał bym opasy trzymać, na początku miałem w głowie legowiska ale jednak później by trzeba było to przerabiać żeby opasy trzymać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

1-1 nie wiem czy somatyka od tego  amirapu jest. Może ktoś jeszcze stosuje i napisze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@leszek1000

A ile rzepaku i ile amirapu na sztuke szlo/idzie teraz ? Jaki mocznik i somatyka wczesniej jakie teraz ?

Wiekszosc tutaj pisalo o spadku mocznika, dlatego tak wypytuje.

Bialko cos poszlo do gory od tego tluszczu czy na to nie liczyc ?

8 minut temu, Rolnik7343 napisał:

tak ;) powody są 2, potrzebne obornika bo ziemię słabe i jak kiedyś udało by się coś "lepszego" postawić t w tym miejscu chciał bym opasy trzymać, na początku miałem w głowie legowiska ale jednak później by trzeba było to przerabiać żeby opasy trzymać

A jak obornik z tego sie usuwa i co jaki czas? Potrzebny wtedy wybieg dla krow ? Pytam, bo mam taka fajna dobudowke do obory, fajna wysoka, tylko szerokosc wlasnie slaba, bo chyba z 9 metrow i jakos nie mialem na ten budynek pomyslow. Przedluzyc zawsze mozna, ale szerokosci nie zmienie.

Budynek sie w sumie marnuje, bo tam jakies pierdoly typu opryskiwacz itd sa garazowane, a krowy i bydlo stoi w niskiej oborze stanowiskowej bez wjazdu.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

Przy 38 litrach i objawach ketozy to :

-wet glukoza do tego coś na wątrobę do wlewek z gliceryna 

-wlew dozawaczowy drozdzowo-energetyczny (zapobieganie przemieszczeniu trawienca)

-jakaś dobra mieszanka pasz eneregetyczna najlepiej na tłuszczu typu palmit z dodatkiem sojowej

- na przyszłość stosowanie takiej mieszanki ok 2 tyg przed porodem i do ok 150 dnia po wycieleniu przy odpowiedniej kondycji krów zapomnisz co to ketoza

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859
13 minut temu, asus921 napisał:

@leszek1000

A ile rzepaku i ile amirapu na sztuke szlo/idzie teraz ? Jaki mocznik i somatyka wczesniej jakie teraz ?

Wiekszosc tutaj pisalo o spadku mocznika, dlatego tak wypytuje.

Bialko cos poszlo do gory od tego tluszczu czy na to nie liczyc ?

A jak obornik z tego sie usuwa i co jaki czas? Potrzebny wtedy wybieg dla krow ? Pytam, bo mam taka fajna dobudowke do obory, fajna wysoka, tylko szerokosc wlasnie slaba, bo chyba z 9 metrow i jakos nie mialem na ten budynek pomyslow. Przedluzyc zawsze mozna, ale szerokosci nie zmienie.

Budynek sie w sumie marnuje, bo tam jakies pierdoly typu opryskiwacz itd sa garazowane, a krowy i bydlo stoi w niskiej oborze stanowiskowej bez wjazdu.

ja myślę żeby zrobić kojec niżej o jakieś 40-45cm podłóg stołu paszowego i obornik np. raz na miesiąc a na czas wywożenie obornika tak jak przy opasach czyli na stół paszowy przeganiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

czekam na wyniku próbne mleka. Dodałem jeszcze 50kg koniczyny późno koszonej może od tego wzrosło. Ale z 190 do 230 mocznik poszedł ale wydajność nic nie wzrosła więc  po co mam przepłacać. Z resztą jak jest to produkt który niby trafia do jelita to chyba soje trzeba zmiejszyć ale znowu 500kg rzepaku na tone paszy nie wsypie. Żywieniowcy nie są jakoś za tymi produktami ale niestety brat wziął 3 tony luzem i nic już nie zrobię. 

1,2kg na sztukę idzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

ściany z samej blachy to latem w środku temp +50. Robią takie natryski pianką i odśrodka można by pociągnąć ale 2m od środka też trzeb zabezpieczyć . Brat postawił halę namiotową 18x40 na słomę, latem z ciekawości pojadę sprawdzę temp ściany blacha, drzwi przesuwne

ile czasu wyniki z federacji do was idą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

To zależy kiedy skrzynki zabiorą od zootechnika na pocztę elektroniczną zwykle w ciągu 2-4 dni od dojenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859
11 minut temu, marcinffff napisał:

ściany z samej blachy to latem w środku temp +50. Robią takie natryski pianką i odśrodka można by pociągnąć ale 2m od środka też trzeb zabezpieczyć . Brat postawił halę namiotową 18x40 na słomę, latem z ciekawości pojadę sprawdzę temp ściany blacha, drzwi przesuwne

ile czasu wyniki z federacji do was idą?

mi chodzi o hale krytą plandeką ;) i ona by była postawiona na murku 1-1,5m także nic od środka nie trzeba by było obijać
jest też możliwość wypuszczania na pastwisko bo około 2ha jest pastwiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

w stodole mam 1,4m ściany betonowej i na niej wyżej płyta warstwowa, robią dziury rogami w płycie. rogi teraz wypalane ale i tak non stop drapią sobie mordy o tą płyte. Plandeka na 2 dni ich powstrzyma

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś paszowóz Euromilka w wersji Compact?  Namawia mnie przedstawiciel na to ale jakoś nie podoba mi się to rozwiązanie. 


Andree94444

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859
35 minut temu, marcinffff napisał:

w stodole mam 1,4m ściany betonowej i na niej wyżej płyta warstwowa, robią dziury rogami w płycie. rogi teraz wypalane ale i tak non stop drapią sobie mordy o tą płyte. Plandeka na 2 dni ich powstrzyma

Zawsze można jeszcze zrobić jakoś podbitka 1m z blachy nad murkiem ;) u tego gościa co byłem oglądać ta hale plandeką w ogóle nie jest zasłonięta i krowy się nią nie interesują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Sprawa ma się tak. Wczoraj był u niej wet, po raz 2 , z łaski swojej przyłożył stetoskop, zapalenie płuc, w oborze nie mam mocno gorąco , ( chodzę w swetrze i kurtce rozsuniętej ) , przeciągów też brak, jedynie jak przywożę pasze to są otwarte drzwi. Nigdy w życiu nie miałem problemu z zapelniem płuc. Dziś już ta jałówka ma biegunkę , mało co je ( identyczne objawy jak kupionej u tego dziadka wcześńiej ). W piątek szczepiłem na BVD. Szczepionką 1x na rok ( Nie wiem nazwy bo wet nie dał świstka ma dowieźć ) Mówił , że efekt około 2tyg. Mleka w zbiorniku już mało co jest , nie mam pojęcia co już robić ... Czyżby BVD aż tak gnębiło ?

 

@Paulina1985 , póki co problem tylko z jałówkami bo żadnego wycielenia nie miałem już od sierpnia ... 

Edytowano przez ThePerkins

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Raz na rok to żywa , trochę za mocna jak na pierwsze szczepienia. Co dał jej na płuca , przy bvd , antybiotyk ogranicza rozwój bakterii, a infekcja jest z wirusa. Dajesz coś peralgine czy ketoprofen na gorączkę ? 

 Na bvd jest niby jeden antybiotyk draxin , ale jest zarejestrowany na cielaki , bo na mleko , nie wiadomo jaka ma karencję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

wieczorem będę wiedział co to za szczepionka była. Na te płuca też nie wiem trzeba będzie go nadusić. Przeciwgorączkowego nic nie dostaje. Czyli mówisz , żeby nie dawać antybiotyku tylko zbijać gorączkę ?.

 

Szczepionka najprawdopodobniej ta 

image.png

Edytowano przez ThePerkins

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj