danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

czesio1612    102
3 godziny temu, emtec123 napisał:

Krowa pokryta w 46 dniu laktacji. Jak uważacie, można było czekać do kolejnej rui czy będzie ok? Po ilu dniach najwcześniej wy zacielacie?

Ja najwcześniej w 35 dniu pokryłem i laktację miała normalną tyle, że odrobinę krótszą, ogólnie jak wiem że sztuka jest problemowa do krycia to po wycieleniu kryje przed 40 dniem jak jest wtedy ruja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290
11 minut temu, Thomas2135 napisał:

Nie mam zamiaru już nigdy nic kupować a tym bardziej od konrada. Swoich jałówek mi wystarczy, kwestia czasu kiedy urosną.

Też tak mam, już zaczęłam sprzedawać . ;) Cieszę się , że po zakupach nic mi się nie przyplątało ino Mortellaro, a to ma każda Niemka. Trochę będzie mnie kosztować walka z tym dziadostwem. Dlatego obiecałam sobie żadnych zakupów więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja też zacząłem sprzedawać, bo było za dużo a potem się zjebało, kilka krów wypadło i jałówek zabrakło na wstawienie. Z resztą w okolicy niewielu jest amatorów na MO. Trzymają dziadostwo, zero postępu hodowlanego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Przed chwilą, Thomas2135 napisał:

Ja też zacząłem sprzedawać, bo było za dużo a potem się zjebało, kilka krów wypadło i jałówek zabrakło na wstawienie. Z resztą w okolicy niewielu jest amatorów na MO. Trzymają dziadostwo, zero postępu hodowlanego. 

Jeśli można wiedzieć to ile twoja najlepsza montka daje mleka i jaką masz średnią wydajność dobową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Tu chodzi o zł a bez litrów zł brak. 

Co do wczesnego krycia to u mnie im wczesniej pokryta tym ma lepszy start w następną laktacje

Krowy zasuszane na 25-30l sa w świetnej kondycji nie otluszczone i po okresie przejsciowym wciągają tmr jak odkurzacze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wiadomo, że również o wydajność chodzi. Nie chce mi się znów tłumaczyć i udowadniać, że hf nie jest na moje warunki. Każdy hoduje to co uważa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie chodzi mi o porównanie do hf Ale tak z ciekawości ile może dać czysty montbeliarde A nie krzyżówka z hf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Thomas ja nie do mo tylko do stwierdzenia ze wydajność nie jest ważna tylko jakość genetyczna.. 

Indeksy mleka nie dają ani tym bardziej złotówek! 

Rolas poczytaj trochę o hodowli montagro

Edytowano przez zetorr6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Ja kiedyś miałam czystą montkę dała przeszło 9000 jako pierwiastka, niestety nie zacieliła się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Jak Wy koledzy i koleżanki robicie że nie macie ketozy i to jak niektórzy piszą przy wydajnościach dobowych od stada blisko 30 l gdzie te ocielone Wam dają pewnie po 45-50. 

U mnie wydajność sporo niższa bo średnio 19-20 l, po ocieleniu max 30. 

W zasuszeniu dostają to co później w laktacji tylko w mniejszej ilości, a po wycieleniu srednio jedzą 17 kg qq (słaba jakość, nawet 30% skrobi nie ma), sianokiszonkę 7 kg z traw sianych ale trochę późno zebrana o dość sucha, wysłodki mokre 3 kg, i treściwa - 2 kg ccm, 1 kg śruty że zboża (pszenica-pszenzyto), 2 kg ddgs. I jeszcze po 300-400 gram gliceryny. A ketozy i tak się trafiają.

Wina może w słabej jakości kiszonek czy co?

Do tej treściwej dostają też kwaśny węglan 100 gram na dobę. Treściwa podawana w 2 odpasach. 

Krowy nie są zatuczone, stoją na uwięzi i tym przy końcu laktacji ni daje tyle treściwych

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

Jakość kiszonki z kukurydzy u mnie zwykle skrobia kręci się ok 40 ketoza to nic innego jak ujemny bilans energetyczny dorzuć po 4 kg na dzień suchych wyslodek po 300g  na głowę tłuszczu chronionego i problem ketozy zniknie a jeśli nie to znaczy że energi dalej mało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
15 minut temu, damianzetor9540 napisał:

Jak Wy koledzy i koleżanki robicie że nie macie ketozy i to jak niektórzy piszą przy wydajnościach dobowych od stada blisko 30 l gdzie te ocielone Wam dają pewnie po 45-50. 

U mnie wydajność sporo niższa bo średnio 19-20 l, po ocieleniu max 30. 

W zasuszeniu dostają to co później w laktacji tylko w mniejszej ilości, a po wycieleniu srednio jedzą 20 kg qq (słaba jakość, nawet 30% skrobi nie ma), sianokiszonkę 10 kg z traw sianych ale trochę późno zebrana, i treściwa - 2 kg ccm, 1 kg śruty że zboża (pszenica-pszenzyto), 2 kg ddgs. I jeszcze po 300-400 gram gliceryny. A ketozy i tak się trafiają.

Wina może w słabej jakości kiszonek czy co?

Do tej treściwej dostają też kwaśny węglan 100 gram na dobę. Treściwa podawana w 2 odpasach. 

Krowy nie są zatuczone, stoją na uwięzi i tym przy końcu laktacji ni daje tyle treściwych

Z białka tylko ddgs? Dużo energii mało białka czyli mało mleka i pewnie zataczają sie, stąd mogą być ketozy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

potrzebne 3 nawet 4 źródła białka, źwaczowe nr 1, jelitowe ddgs to gdy w żwaczu jest max ilość żwaczowego białka, więcej różnorodnych bakterii i dzięki temu lepiej trawią skrobię, cukry, i inne źródła energii o których nie wszyscy jeszcze wiemy. Mimo że dostarczasz energię to po prostu ląduje ona za krową. Jedzie na ketozie ponieważ nie ma białka w żwaczu rozkładającego śruty zbożowe i tą cudowną glicerynę

teść mój również tylko młóto kiszone daje, 14 dojnych, ketozy non stop , nie ma lżejszej krowy niż 800 kg, ale mu "bańkę mleka" walą miesiąc po cielaku, w 40 dniu standardowo lekarz i glukoza 

18 godzin temu, kr9292 napisał:

@radekz200 a przypadkiem nie FINEZJA? Ile to kosztuje bo ja robię o podobnych parametrach.

Finezja 22 ok 1540zł brutto  1020  VEm,(  kukurydza, ddgs soja, rzepakowa wysłodki  siemię lniane ekstru. melasa tłuszcz chroniony witaminy węglan sodu itp) .

Edytowano przez marcinffff
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Ja się pozbyłam problemów ze słabym apetytem po porodzie u krów nie będę jeszcze raz się rozpisywać zainteresowanych odsyłam do moich postów z luźnych rozmów i żywienia bydła mlecznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

@michalcium propozycja bardzo " na bogato " biorąc pod uwagę ten szczyt lajtacji. Tak jak kolega wyżej pisał, zamiast 2kg ddgsu daj 1kg i 1 kg rzepakowej. Jeśli nie robisz śruty na mąkę przy tej ilości treściwej kwaśny możesz sobie darować. Zamiast tego drożdże ( z Sano robią fajną robote, przynajmniej u mnie, ale w dawce 100g, bo po 50g szału nie bylo ) żeby poprawić fermentację skrobiową. Jeśli masz ccm, to możesz go dołożyć z 1,5kg, ale jako 3 odpas i wprowadzać go stopniowo na 2, a nawet 3 tygodnie przed planowanym porodem, żeby mikroflora żwacza "nauczyła się " radzić sobie z taką ilością skrobii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

@marcinffff @kr9292 od 2 tyg dostają jeszcze po 0.5 kg soi i 0.5 kg rzepaku (te wynalazki z Agroloku). 

Myślicie że może zmniejszyć ddgs dajmy na to na 1 kg a dać soi i rzepaku po 1 kg zamiast 0.5 kg?

@Konrad531 daje kwaśny bo od momentu jak go podaje poprawił się apetyt i nie wiem czy warto ryzykować i go zdjąć. Zrobi jakaś szkodę w tej symbolicznej dawce? 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

Jaki masz tłuszcz białko i mocznik w poszczególnych okresach laktacji? Bez tego to nic nie wiadomo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Damian ogarnij zywieniowca bo przez internet to możesz sobie tylko większych problemów narobić. Wszystko kosztuje duże pieniądze i takie zwiększanie na pałę jest nie opłacalne. Skoro bierzesz z agroloku to zadzwoń i żądaj zywieniowca,

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367
2 minuty temu, damianzetor9540 napisał:

Nie jestem pod ocena niestety

Chcąc dobrze żywić mleczne to pierwsza rzecz jaka musisz zrobić to wejść pod ocenę bez tego najlepszy zywieniowiec ci nie pomoże to tak jak by lekarz leczył pacjenta nie badając go 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

@damianzetor9540 szkody nie zrobi, ale moim zdaniem dobre i te trochę co w kieszeni zostanie. Po drożdżach apetyt na pewno się poprawi. Przy zejściu z kwaśnego możesz im soli dać 10-15g żeby zachować równowagę sodowo-potasową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

 

Damian tj koledzy pisza same pasze energetyczne bez bialkowych nic nie pomoga we wszystkim musi być bilans. 

Przerabialem kiedys te tematy na swoim stadzie ketozy i kartony glukozy były normą. Zrobiłem qq w rękawie dostały jako dodatek 2kg i nic nie dalo ,potem dołożyłem tłuszcz chroniony i dalej guzik o glicerynie itp specyfikach nie wspominajac...

1.ocena

2.zbadanie pasz

3.ulozenie dobrej dawki i umiejetne jej zadanie. 

Na swoim przykładzie x lat temu gdy mialem zbiornik 800l i w nim ok 700l a po kilku dniach mleko poszło gora to stary myslal ze zapomnial wody po myciu spuscic 😁 po nastepnych kilku odbiór byl juz codzienny bo brakło baniek do spuszczania mleka

 

 

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, damianzetor9540 napisał:

Nie jestem pod ocena niestety

Zrezygnowałeś czy nawet nie wszedłeś? Kiedyś w szkole nauczycielka od produkcji zwierzęcej podała proste porównanie. Białko to samochód, energia to paliwo. Możesz mieć samochód-białko, ale bez energi nic z tym nie zrobisz, zostanie wydalone. Odwrotnie masz paliwo-energię, ale nie ma gdzie go spalić, bo białka brak. Wtedy zaczyna się otłuszczanie wątroby i upośledzenie funkcjonowania. Watroba nie wydziela tak jak trzeba odpowiednich związków glokoplastycznych, nie spala ciał ketonowych i masz ketozę. Masz bystrego lekarza? Niech pobierze krew u krowy po wycielenie i zrobi morfologię, profil wątrobowy. Zobaczysz czarno na białym w jakim stanie jest wątroba, jakich zwiazków nie produkuje. U mnie lekarz zrobił i mnie przytkało. Krowy z zewnątrz mogą mieć dobrą kondycję, być chude a wątroba wrak przez żywienie na ślepo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj