danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawlak2507    255

Powiedz tej mądrej Pani że się myli dużo gospodarstw ma dobre wydajności powyżej 10 tys na słabych glebach, jak masz zadbane ziemie to siejesz lucernę samą czy z kupkówką np. kto jak woli i jak na kuku nie będzie wielkiej suszy i zbierzesz objętościówkę w odpowiednich fazach to już masz dużo z nich mleka także książka jedno a doświadczenia z lat pracy drugie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek91p    79

U mnie też sianokiszonka torfy, trochę lucerny oczywiście wszystko w pryzmie, żywieniowców już nie słucham tylko tak wg wyników mleka sobie koryguje co im dawać, no i już aktualnie udało się przebić 28l od sztuki i z mlekiem są bardzo stabilne tylko co gorsza na stado 32 krów może 7 to krowy cielne a reszta albo ma ruje i ciągle powtórki albo wgl nie mają 😶 wydaje mi się że muszę ziarno qq im dawać jeszcze ale sam nie wiem 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

jaki mocznik ? może poprostu zboża dorzucić


kukurydza też ok zależy co mamy bardziej dostępne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    315
2 godziny temu, niesamowity90 napisał:

Najwięcej średnią ze zbiornika od sztuki na dzień miałem 23l, taka mądra Pani żyweniowiec z federacji powiedziała kiedyś, że jak trawy z gleb 5 i 6 klasy to będzie ciężko z dobrą wydajnością. Jest jeszcze co robić przy żywieniu i genetyce, ale raczej tych 8,5 tys od krowy nie przeskoczę. Taki plus, że wet ze mnie za dużo zarobku nie ma. Nawet tych powtórek zacieleń jak na lekarstwo. Kiedyś znajomy się chwalił że wydajność prawie 11tys, ale na weta obliczył że 8tys na miesiąc to ja dziękuję...

Ja mam większość uzytkow zielonych słabych bo są stare i w ekologi. Ziemię w większości 5 klasa. Średnia wydajność 11800 litrów. Aktualnie doje 36 sztuk i mam na odbiór 3100 litry mleka.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    255
1 godzinę temu, piotrek91p napisał:

U mnie też sianokiszonka torfy, trochę lucerny oczywiście wszystko w pryzmie, żywieniowców już nie słucham tylko tak wg wyników mleka sobie koryguje co im dawać, no i już aktualnie udało się przebić 28l od sztuki i z mlekiem są bardzo stabilne tylko co gorsza na stado 32 krów może 7 to krowy cielne a reszta albo ma ruje i ciągle powtórki albo wgl nie mają 😶 wydaje mi się że muszę ziarno qq im dawać jeszcze ale sam nie wiem 

Jeśli nie dajesz to błąd zrób taką rozdojeniówkę dla krów póki się nie zacieli ziarno kuku tłuszcz możesz dać soja ewentualnie jeszcze jakieś witaminy dla takich krów na rozród to już od Ciebie zależy i jeśli krowa nie pokazuje to ustawiaj nie czekaj za długo, to takie rady na ślepo więcej można powiedzieć jak podasz jakieś dokładniejsze wyniki mleka krów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Mleka leją bo pewnie przewaga pasz białkowych. Podejrzewam za wysoki mocznik dlatego problem z zacieleniem. Brak rui to mogą byś problemy z układem rozrodczym. Koniecznie wet z usg i leczenie hormonalne jak potrzeba. Statystycznie to masakrycznie wygląda.

Edytowano przez Troker1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kvl    66

@piotrek91ppewnie mocznik wysoki trzeba by obniżyć, ja bym dorzucił jeszcze jakiś karoten w witaminach, bolusach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

to dobrej oceny sytuacji potrzebna ocena z ,,federacji,,


https://youtu.be/f4ISCqOUdf4 pewnie już gdzieś na podlasiu ,,zalewają,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelmf    237
Troker1979 napisał:

Te pierwiastki wyglądają jak stare wybrakowane krowy(przynajmniej spora ich część).

Krowy może jak by dopasował im żywienie i miały swobodny dostęp do paszy a niebyły by przeganiane przez inne krowy mogłyby się odwdzięczyć, bo chyba potencjał genetyczny tak okiem widać jest. Ale niech się wypowiedzą osoby bardziej znające

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

U mnie już kilku żywieniowców się przewinęło. Teraz mam z josery i jestem zadowolony, krowy ładnie  zachodzą i mleko się trzyma. Nie chcesz nie musisz. ale zadasz pasze, masz program do obliczania dawki. 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matmen    53

Co z jorsery stosujesz do premi na początek laktacji (rozdojeniowej) a co później ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek91p    79

Mocznik jest w granicach 150-180 więc nie zbyt wysoki, w tym roku kiszonka z qq miała 36-37% skrobi więc odpuściłem sobie ziarno z qq, ale jak widać chyba trzeba do tego  wrócić niestety takie problemy z zacieleniami zdarzają się prawie co roku, bo pogłowie rośnie, a ilość kiszonki nie nadąża 😐

Edytowano przez piotrek91p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816
1 godzinę temu, Matmen napisał:

Co z jorsery stosujesz do premi na początek laktacji (rozdojeniowej) a co później ?

Ja robię własna pasze, kupuje tylko dodatki z josery. A energetyczna to tłuszcz chroniony i zmielone ziarno kuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166
piotrek91p napisał:

Mocznik jest w granicach 150-180 więc nie zbyt wysoki, w tym roku kiszonka z qq miała 36-37% skrobi więc odpuściłem sobie ziarno z qq, ale jak widać chyba trzeba do tego niestety wrócić niestety takie problemy z zacieleniami zdarzają się prawie co roku, bo pogłowie rośnie, a ilość kiszonki nie nadąża 😐

ale to mocznik ogólny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelmf    237
piotrek91p napisał:

Mocznik jest w granicach 150-180 więc nie zbyt wysoki, w tym roku kiszonka z qq miała 36-37% skrobi więc odpuściłem sobie ziarno z qq, ale jak widać chyba trzeba do tego  wrócić niestety takie problemy z zacieleniami zdarzają się prawie co roku, bo pogłowie rośnie, a ilość kiszonki nie nadąża 😐

Jak ja wam zazdroszczę niskiego mocznika. Z niskim jest łatwiej podnieść. Ja mam mocznik 370. Podejrzewam że powodem jest przeazowowanie łąk i kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

I sie wczoraj spindoliło. Było chrupie i przednie lozysko poszlo, w srodku 400kg sianokiszonki trzeba było wywalić a tu niespodzianka. Dziś zawiezione do majstra. Ścianka z przodu 3mm juz miala to nic dziwnego ze skręciło się. Ma naprawiać jak  bedzie sens tzn upindolic i dospawac . Chyba że reszta juz bedzie tez lipa. Ciekawe jaki koszt dorobienia nowego walek fi150

20220130_165931.jpg

20220130_165939.jpg

20220130_170221.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166
piotrek91p napisał:

Tak, stado nie jest pod oceną 

wielki minus bo każda krowa jest inna kiedyś miałem krowę co mocznik do 700 podchodził oczywiście nie zacieliła się a średnio było 200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4992
10 minut temu, pawelmf napisał:

Jak ja wam zazdroszczę niskiego mocznika. Z niskim jest łatwiej podnieść. Ja mam mocznik 370. Podejrzewam że powodem jest przeazowowanie łąk i kukurydzy.

Ile sypałeś na te łąki i kukurydzę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek91p    79

W tym roku już nie będziesz musiał się tym martwić 😁chyba że zdążyłeś kupić nawozy po taniości 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelmf    237
Leszy napisał:

10 minut temu, pawelmf napisał:

Jak ja wam zazdroszczę niskiego mocznika. Z niskim jest łatwiej podnieść. Ja mam mocznik 370. Podejrzewam że powodem jest przeazowowanie łąk i kukurydzy.

Ile sypałeś na te łąki i kukurydzę?

Na łąki obornik. Polifoska 8 200kg. Saletra 300 kg I dawka za 2 tygodnie 100kg. II dawka. Kukurydza 300 kg. Mocznika i 3 razy oprysk dolistny po 8 kg. Mocznika


slawek74 napisał:

uu to nie dobrze bardzo wątroba dostaje .... rzepakową dajesz ?

Soji i rzepaku oddawna niedaję. Z treściwej dostają 4 kg osypki. Witaminy drożdże. 1kg. Koncentratu energetycznego. I 1,5 do 2,5 kg. 18% porcjówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

7,5 kg treściwej na najlepszą sztukę to ile ona mleka daje? Moja jakby  tyle dostała to na drugi dzień pewnie by nawet morda nie ruszyła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj