danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

dsbh    1274

Odstawił bym otręby i soję. Ześrutował owies i kukurydzę, siano i ew. witaminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Semie jest super ale trzeba go gotować żeby takie gluty się zrobiły wtedy ochronnie działa na jelita. To co jest w mlekozastępczym może działać odwrotnie. 

Soje bym zostawił ale własną paszę od 2 miesiąca. Od urodzenia owiec i kukurydza w całości i Cj dla cielaków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli w musli się nie pakować? A jak stopniowo zabierać mleko dwa razy dziennie poic przy odstawianiu  czy raz .bo niby jest zasada że powinno ciele zjeść 1 kg paszy dziennie żeby odstawić.

Siemię jest zaparzane a nie gotowane i chyba to bedzie przyczyną 

Zywieniowiec mówił że soja dla cielaków od 3tyg może iść 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ja odstawiam mleko jak jedzą tmr i to kilka kg plus pasza treściwa. Wtedy wiem że nic im nie zabraknie. Pamiętaj to są przeżuwacze samą treściwą daleko nie zajedziesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Pierwsze primo w odchowie cieląt to solidne odpojenie siarą. Siara musi być pierwszy sort, najlepiej od wieloródek, zdrowa nie od zapalonej krowy. Jak dajesz od matki to powinna być ona wydojona max do 4 godzin(najlepiej od razu do 2 godzin bo później traci na wartości). Ja mam zawsze dwie, trzy porcje zamrożone jakby z siarą nie było tip top. Dać tyle ile cielak wypije, nawet 4 l(często wydali po tym smółkę). Od lat nie wiem co to biegunki(chyba że takie z przepojenia) a warunki utrzymania mam przeciętne. 4 -5 dni idzie mleko od matki, przeważnie do miesiąca mieszane napuszczone w trakcie dojenia z rurociągu, a potem do wieku 3 miesiące cielęcia mleko zastępcze z siemieniem lnianym polmass, sano lub piast. Próbowałem różne musli, cjtki ale najchętniej jedzą swoje grubo zmielone zboże(ponoć te kupne lepiej rozwijają żołądki ale jak ich nie jedzą to wątpliwe). no i siano które zaczynają dziubać kilka dni od urodzenia.

Edytowano przez Troker1979
dopiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Mógłbyś dodać jeszcze całej qq, fajnie stymuluje rozwój żołądków. U nas do siary kiedy na oko widać, że jest nie bardzo i nie ma zamrożonej akurat, dodajemy immunoglobuliny z Sano. Jaki polecacie/używacie siaromierz? Chciałbym wiedzieć dokładniej jaką mam siarę do dyspozycji, myślałem o reflaktometrze 🙄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Arek refraktometr wez zamiast siaromierza. Moze sobie Ig z surowicy też badać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Też właśnie refraktometr do mnie bardziej przemawia, chociaż właśnie ze względu na możliwość badania ilości wchłoniętych Ig z siary. Tylko właśnie widziałem na allegro za 7-9 dyszek i nie wiem czy to wgl nie jest jakiś szajs w porównaniu do innych (firmowych) za 400 zł. Zbyt skomplikowane urządzenie to nie jest, więc chyba kupię tego za 90 zł. Używasz może takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to zależy od skali. Ja mam do 35 brixów chyba. kupowalam.za okolo 250zł i rewelacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Dobre refraktometry są w sklepach z akcesoriami piwowarskimi np. browin. Za 180 zł można kupić taki ze skalą 35-40 brix i myślę że będzie jak najbardziej ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteko1    44

Którą dojarkę bardziej polecacie jako nową, DeLaval czy Westfalie?

Edytowano przez barteko1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Na allegro właśnie znalazłem taki do 40 brixów za 70 zł, ale rozmawiałem z kilkoma rolnikami dziś w terenie i mówili, że te tańsze o kant .... można sobie 🤣 zamówiłem za 200 zł i zobaczymy jakie będą efekty. W sumie to by wystraszyła skala do 20, ale takich nie ma nigdzie 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

chyba żartujesz? do 20? to co Ty chcesz mierzyc ? 🤪 u mnie czesto 30brixow sięga siara 🤔🤔🤔🤔

7 godzin temu, barteko1 napisał:

Która lepsza z nowych: DeLaval czy Westfalia?

a co autor miał na myśli????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteko1    44
17 minut temu, Paulina1985 napisał:

a co autor miał na myśli????

Zmieniłem formułę pytania, może teraz jest bardziej oczywista. Chcę kupić dojarkę i nie wiem jaką firmę wybrać. Nie rozumiem sieci dealerskiej DeLaval, bo na stronie są oni wypisani, lecz są to osoby prywatne i nie wiem czy oni przyjeżdżają, wyceniają i wysyłają do centrali zamówienie czy co? Westfalia ma jakąś siedzibę w Radziejowie, lecz do nich mam 100km, a do przedstawiciela delaval 20km.

Edytowano przez barteko1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak zadzwonisz do dilera Delaval ze swojej okolicy to wyjaśni, bo rzeczywiście nie wszyscy projektują i montują, dadzą namiar na tego co ogarnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71
Paulina1985 napisał:

chyba żartujesz? do 20? to co Ty chcesz mierzyc ? 🤪 u mnie czesto 30brixow sięga siara 🤔🤔🤔🤔 Hahaha dobra czasami nie ogarniam 🤣 mam przed oczami cały czas taką tebelke z książki i tam jest właśnie napisana ile % brixów to Ig w surowicy 🤷‍♂️ i tam jest chyba do 12%, nigdy nie badałem jeszcze siary w takim urządzeniu, stąd takie głupoty wychodzą 🤣pewnie bym się zdziwił po zbadaniu pierwszej siary jak powiedzmy wyszło by 30, a do tej pory myślałem, że 20 to max 🤣🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

😁  no tak, z surowicy to może być, ale siara to minimum 21%brix😜

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RusiL    303

dorosłe sztuki muszą być trzymane 30 dni po złożeniu wniosku o dopłaty, cielaki do skończenia 6 miesięcy życia jeśli się nie mylę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Winnetou    367
19 minut temu, RusiL napisał:

 cielaki do skończenia 6 miesięcy życia jeśli się nie mylę.

Aleś przyjebał, jak Lewandowski w poprzeczkę😂👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RusiL    303

nie jestem Alfa i omega,a skoro się mylę to może mi powiesz kolego jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Winnetou    367

Krowy w wieku od dwóch lat 30 dni

Bydło -czyli także cielęta- do dwóch lat też 30 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj