danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Porażenie nerwu, powinna dostac witaminę B1 zdaje się i przeciwzapalne albo steryd. 5 dni to sporo jak dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zajrzeć w racice też nie zaszkodzi. 

Miałem jedną z taką nogą to wet powiedział że nie ma sensu jej leczyć, zaraz na co inne wyjechała. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566
16 godzin temu, leszek1000 napisał:

ok 

No własnie gorączka kilka dni trwała a cała flaszka poszła. Już krowie lepiej ale kasa poszła a efekt taki sobie. 

Musze samemu się za to zabrać. Bo za darmo nikt nie przyjedzie. Eh szkoda, że nie możemy mieć na stanie rzeczy. 

Jak mi przy 25 krowach ponad 1tyś na leczenie wychodzi to trochę jest. 

ja tam zawsze coś tam na zapas mam i sam podaje(przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, antybiotyk na pazury, macice np pałeczki, efficur, kroplówki: wapno, glukoza). Mam też 25 krów i jak jest dobrze to pół roku nic nie jest potrzebne. Chyba że w koszta liczymy  drinki poporodowe, bolusy, antybiotyki na zasuszenie. Moim zdaniem to nie koszty leczenia a zapobiegania no ale są z tym że jak nie dopuścimy do problemów to krówka odda z nawiązką.

3 godziny temu, Takisobierolnik napisał:

ja mam ponad 70 krów i maksymalnie na weta wydam 2 tyś 

34 litry średnio od krowy 

somatyka  180 

okres miedzywiecieleniowy 390

kwestia dobrego żywienia  

okres okołowycieleniowy to od wycielenia do wycielenia? 390 to to 11 miesięcy dojenia i 2 zasuszenia plus minus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Przyjmij, że ciąża trwa 280 dni. Czyli zostaje 110 dni między poprzednim porodem a zacieleniem. Średnio to ładny wynik. Ja mam ambicję zejść znowu poniżej 100 dni do zacielenia. Wraz z przekroczeniem 11 tys jest co raz trudniej😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Mam pytanie. Mamy 5 szt jałówek do krycia . Wiek 13-17 miesięcy. Co można zrobić aby ich poruszyć. Są ciche ruje by były sprawdzane usg albo nie regularne. Kiedyś @rolstudent  polecał dawać 1kg rzepaku + witaminy . Stosowaliśmy to już kiedyś na innej grupie i udało się po zacielać. Było ciężko ale jakoś daliśmy radę. Stosujemy takie dodatki paszowe jak Pro spezial ( i to właśnie jego dawaliśmy z tym rzepakiem)  dajemy również dla krów betalac i metamax. Może właśnie zamiast pro speziala zastosowac jeden z tych dwóch dalej wymienionych? Poniżej wstawiam składniki poszczególnych dodatków

https://iv.pl/images/77aa220154e68e6eb123fefb8c633ce0.jpg
https://iv.pl/images/62950f6ce5d277a1c1cc88005eb7b361.jpg
https://iv.pl/images/4dec7b49d0113b01922b7a80eb1aa2e3.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

myślałem w bardziej łagodny sposób , ale może i to dobry pomysł. Tak też zrobiliśmy kiedyś jedną sztukę, ale już nie pamiętam czy jest w stadzie czy nie. Dzięki :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@poziomka ten problem masz juz co najmniej pol roku chyba jak nie wiecej, wywal je na dwór, daj jakiegos beta karotenu jak slawek mówi. A jak trzeba to na hormonach kryć. Nasze dostaja sianokiszonke ze slomą i mają ruje...

Badales w kierunku BVD ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184

w środę wkładkę jałówce wet założył bo się,,zatrzymała'' zamiast załapać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supersebusiek    327
1 godzinę temu, poziomka napisał:

Mam pytanie. Mamy 5 szt jałówek do krycia . Wiek 13-17 miesięcy. Co można zrobić aby ich poruszyć. Są ciche ruje by były sprawdzane usg albo nie regularne. Kiedyś @rolstudent  polecał dawać 1kg rzepaku + witaminy . Stosowaliśmy to już kiedyś na innej grupie i udało się po zacielać. Było ciężko ale jakoś daliśmy radę. Stosujemy takie dodatki paszowe jak Pro spezial ( i to właśnie jego dawaliśmy z tym rzepakiem)  dajemy również dla krów betalac i metamax. Może właśnie zamiast pro speziala zastosowac jeden z tych dwóch dalej wymienionych? Poniżej wstawiam składniki poszczególnych dodatków

https://iv.pl/images/77aa220154e68e6eb123fefb8c633ce0.jpg
https://iv.pl/images/62950f6ce5d277a1c1cc88005eb7b361.jpg
https://iv.pl/images/4dec7b49d0113b01922b7a80eb1aa2e3.jpg

To jak widzisz ,że była krew to odlicz sobie od tego dnia 3 dni i będziesz wiedział kiedy miała ruję wtedy dodaj do tego 21 dni i będziesz wiedział kiedy będzie następna , włożysz ręke w tym dniu i sprawdzisz czy jest śluz i ruja , po co odrazu walić hormony wystarczy trochę pomyśleć .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I co mu da to, ze włoży rękę jeśli sam nie kryje? jesli nie wie jak macice wyczuć, chociaż  czy jest flak czy tega?...w wieku 17miesiecy na hfa to pózno. Na naukę i zabawę w masowanie macicy byl czas 3 mies temu. No, ale co kto uważa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supersebusiek    327
4 minuty temu, Paulina1985 napisał:

I co mu da to, ze włoży rękę jeśli sam nie kryje? jesli nie wie jak macice wyczuć, chociaż  czy jest flak czy tega?...w wieku 17miesiecy na hfa to pózno. Na naukę i zabawę w masowanie macicy byl czas 3 mies temu. No, ale co kto uważa. 

A dlaczego 17 miesięcy to późno my kryjemy w 18 -19 , w Jastrzębcu w gospodarstwie technologicznym kryją w 24-25 miesięcy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wprowadź byka i będzie po problemie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
41 minut temu, Supersebusiek napisał:

A dlaczego 17 miesięcy to późno my kryjemy w 18 -19 , w Jastrzębcu w gospodarstwie technologicznym kryją w 24-25 miesięcy .

yyyyy...nooooo....eeee....mało raczej opłacalne tak dlugo trzymać jałową sztukę. U mnie jak niecielna 20miesiecy to już raczej do wyjazdu. 

@Supersebusiek a nie Ty byleś zwolennikiem SanoAgrarInst. i ich krycia w 11stym miesiacu? 🤔🤔 moze cos pomyliłam 🤦‍♀️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
3 godziny temu, Supersebusiek napisał:

A dlaczego 17 miesięcy to późno my kryjemy w 18 -19 , w Jastrzębcu w gospodarstwie technologicznym kryją w 24-25 miesięcy .

Mnie się średnio w 23 mies cielą, bo jest to ekonomiczne. Póżniej to porażka. Dodatkowy rok chowania, to strata 2-3 tys na sztuce😓

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supersebusiek    327
2 minuty temu, slawek74 napisał:

Wiem😀 właśnie moje teraz jedzą z torfu

A moje jedzą to całe życie aż do ocielenia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Przezuwaczka jakie dajesz witaminy dla jałówek. Ja często wchodzę do okólnika i sprawdzam ogony. Jak widzę śluz to wołam brata i sprawdza. 

Są na luzie, a też niektóre mają utajnione ruje 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566
17 godzin temu, przezuwaczka napisał:

Przyjmij, że ciąża trwa 280 dni. Czyli zostaje 110 dni między poprzednim porodem a zacieleniem. Średnio to ładny wynik. Ja mam ambicję zejść znowu poniżej 100 dni do zacielenia. Wraz z przekroczeniem 11 tys jest co raz trudniej😅

aha, dzięki bo myślałem że 390 to taki bardzo średni wynik. Nie liczę tego ale w tamtym roku przez zacielania w 4-6 miesiącu to biedowałem przez pół roku i do teraz konsekwencje. Odpukać w tym roku krówki idą regularnie nawet po miesiącu z kawałkiem. Może będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, damiano12332 napisał:

To lepiej sprzedac taka na mieso za 3 tys. a kupic sobie za 8000 juz cielna?

zależy jakie masz stado. Jeśli to jest sztuka, ktora tylko stoi od dwoch lat i pozostaje nadal niecielna to ekonomicznie uzasadnione jest ją sprzedać, a w jej miejsce postawić jałowkę niskocielną (i to nie jest na pewno 8tysięcy...) lub pierwiastkę już dającą mleko.

Co nie zmienia faktu, że najlepiej mieć taki zasób jałówek aby nie trzeba było kupować tylko uzupełniać braki swoimi i mieć NADstan, bo nie ma takiego gospodarstwa, ktoremu rodzi się tyle samo, odchowuje tyle samo, zaciela tyle samo i trwa tyle samo do sprzedaży w 6laktacji 😁 

My brakujemy srednio 10 jałowek w roku (nie zacielone), przyznaję się bez bicia. Natomiast rodzi się miesiecznie około 12-15jałówek i tyle samo miesięcznie zostaje cielnych. W przypadku mniejszych gospodarstw moim zdaniem krycie nasieniem seksowanym jest konieczne, aby zapewnić sobie ten nadmiar i możliwośc brakowania raz na jakiś czas, do tego IDEALNY odchów i szybkie pokrycie 🤷‍♀️ Wiadomo, ze obory nie są z gumy i lepiej zeby 25miesieczna sztuka była krową dającą mleko, a nie jałowką niecielną, ma już "pracować" na odchów kolejnych jałówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj