danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

slawek74    12159

może w końcu deszcz spadnie i coś się zbierze najwyżej nie sprzedam nadwyżki🤔🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olcia252    2
Dnia 10.04.2020 o 13:48, przezuwaczka napisał:

Po czym to oceniasz?

Mnie jak się wydaje, że coś jest dobrze, to zawsze ocena z mleka ściąga na ziemię. 

Mało informacji nam dałaś.

Mleko średnio 26 na dzien, srednia wydajność 7400, białko 3,31%, mocznik 194, z łożyskami, odpukać nie ma wielkich problemów, sporadycznie u którejś zatrzymanie jest, zacielenia gdzie 38-42 dzien po wycieleniu, bo jest pewnosc ze poluje, dostaja kiszonke, trawy, troche sruty jęczmiennej, iatminy jakie wet poleci, stado ogolnie nie jest mocno problemowe na szczescie, te zacielenia tylko męczą bo skutecznosc słabo wychodzi 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Witam. 

Posiadam stado 15 krów mlecznych, mieszanki różnych ras. Wydajność mnie bardzo nie zadowala. Od 12 krów mam w tej chwili 350 litrów mleka na 2 dni. Czym ją poprawić? Jeśli chodzi o żywienie to: 

-sianokiszonka z młodych traw, 

-słoma owsiana około 4 kg dziennie ( 2 kg  na dzień i 2 na noc żeby nie miały pusto w korytach)

-śruta około 4-5 kg na sztukę, 

-wysłodki toffi 2 kg na sztukę.

Jeśli chodzi o śrutę to skład wygląda tak na 1 tonę paszy:

250 kg otręby pszenne, 

305 kg mieszanka zbożowa,  

100 kg żyto, 

150 kg jęczmień ozimy, 

100 kg kukurydza mielona, 

25 kg śruta rzepakowa, 

25 kg śruta sojowa,

20 kg kreda pastwena, 

25 kg witaminy.

Kukurydzy w tym roku niestety brak, bo w tamtym roku pierwszy raz posiałem i niestety dziki załatwiły mi całe pole. Czym jeszcze podnieść wydajność do tych 18-19 litrów od sztuki?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Z treściwych tylko trochę śruty jęczmiennej czyli ile? Jak na wydajność 7400 to mało białka jakoś? Nie dajecie jakiejś pełnoporcjówki czy rzepaku chociaż? Też doję 20 szt i kiedyś z braku wiedzy insyminatora pogoniłam. Drugi się obronił robiąc badania na IBR i BVD😉 i wprowadzając szczepienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

dejmian podaj chociaż ogólny skład mleka. Mocznik,białko,tłuszcz. Bo na ślepo nikt ci nie doradzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Mocznik 156, tłuszcz 3,9 A białko 3,3. Stado 2 sztuki wycielone miesiąc temu, 1 w styczniu, 2 w grudniu, 2 w listopadzie,  1 w październiku, 4 we wrześniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

4 kg słomy na sztukę? Jak nie brakuje Ci sianokiszonki to zejdź ze słomy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

krowy jadą na deficycie białka i energii. Rozważ zakup wyslodek kiszonych ,kukurydzy itp i tresciwą powyżej 20% białka a nie ok 15% 🙈

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Czyli jeśli dam 10 kg wysłodki buraczane z balota to wydajność powinna się poprawić? Nad tresciwą też sam myślałem tylko czy lepiej zrobić ją samemu czy kupić gotowy granulat i jeśli granulat to z jakiej firmy polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

@marcinffff jaką np polecasz? Tylko nie chce od razu brać jakiejś za 1500-1600 Tylko jakąś za 1200-1300 żeby nie rwać się od razu na głęboką wodę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Agrocentrum, cargill, biofeed i de heus. Jeśli chodzi o inne to gdybym poszukał to też by się coś znalazło tylko do tych wymienionych u góry mam po prostu najbliżej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Zacznij od dbania świeżo wycielonych, te wszystkie to jeśli sie nie rozdoiły to i już ich nie rozdoisz, a nawet jeśli to nie tyle ile powinny. 

Tej śruty na te litry dajesz bardzo dużo, więc trawa chyba wcale młoda nie jest i stare łąki, albo tej trawy bardzo mało dajesz 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Wiem że żywienie nie jest idealne Ale winę widzę w  dolewie ras mięsnych w moich krowach, i to nawet w dość sporym dolewie gdyż prowadzę gospodarstwo dopiero od 1,5 roku A to jest zbyt krótko żeby poprawić genetyke.

Edytowano przez dejmian90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Było to napisać na samym początku. Z tego to Ty mleka nie nadoisz 

Krzyżówki z mięsnymi, pewnie już zacielone to one mają w naturze że poczują cielaka i mleko ginie, ładowanie im paszy w dodatku treściwej to tylko koszty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Takich krzyżówek jest już tylko 5 sztuk, reszta to krzyżówki hf×rw i w nich jest już lepiej ale szału to one nie robią. Dla przykładu podam wydajność krzyżówek z mięsnym to około 18-22 litrów po wycieleniu,  a mlecznych to już 26-28, a nawet mam 2 sztuki co potrafią dać nawet 32 litry przy opisanym żywieniu. A czy dla tych świeżo wycielonych dodanie 1 kg ziarna kukurydzy było by dobrym rozwiązaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

No to jak ci 32l doją to tragedii nie ma. Jak będzie kiszonka z kuku,wysłodki  to się poprawi. 

Nie ma co kupować paszy i kasę tracić. Jak już to lepiej własną mieszankę poprawić. 

Przy średniej wydajności 20l nie warto gotowej paszy kupować. No chyba że mało zboża masz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Dzięki za pomoc. Po tym całym koronawirusie planuje też iść na kurs inseminacyjny, więc genetyka też powinna się poprawiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184

kurs to podstawa teraz. sam mialem 20szt jak robiłem to mówili po co to potrzebne na takie stado. teraz niewyobrazam sobie aby ktoś mi przyjeżdżał i zacielał. nie dość że jalowek więcej to i lepiej się doją.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184

ja robilem kurs w konradzie bo mialem blisko i tam pierwsze slomki bralem z kontenerem. potem to juz wws genomix alta teraz tez z konrada bralem troche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

Też muszę energetyczną dokupić, a od lat jest ten problem, że w okolicy nie ma cukrowni. Najsensowniejszym rozwiązaniem chyba będą wysłodki suszone z agsolu, we wtorek poczta polska powinna przywieźć melasę I dwa big bagi na początek 😁

Edytowano przez lusjan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dejmian90    159

Dzisiaj, aby podtrzymać tradycję świąteczną jałówka miała ruje i dostała buhaja Lewy.😁 Już czwarte święta po kolei krowa lub jałówka była zacielana.😊

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj