danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

czesio1612    102
3 godziny temu, poziomka napisał:

@Paulina1985  u nas tata kiedyś chyba źle skręcił bo wylądował na chodniku poza kanałem.

@Adamqq3  u nas idzie ogon na sztorc i poskrom


Mam pytanie bo ktoś tu kiedyś pisał , że sprawdza dwa razy bydło na cielność (myślałem sobie po co ? )skoro stwierdzi wet cielność po 2 miesiącach to wszystko ok aż do wczoraj jak przeprowadziliśmy jałówkę "wysoko cielną z kojca od jałówek do obory daliśmy kexton a tu krwawienie, mówię do taty dzwon po weta bo coś nie halo może roni czy co. Przyjechał patrzy pusta. Moje pytanie w jakim czasie sprawdzacie w którym miesiącu.


Drugie pytanie ostatnia sztuka z rogami w stadzie rozwaliła róg. Spadł jej nie wiem jak to się fachowo nazywa nazwę to rogiem i to pod spodem zostało, tak jak by róg tylko mniejszy o połowę, zrusza to wali się krew. Tata obandażował jej to szmatą ale jej to się nie podoba i wali łbem i dalej krwami wet zostawił jakieś psiukadło ale kij ono warte, można coś zrobić?  Dodam , że sztuka cielna

Ja badam na 6-8 tygodni i potwierdzam drugi raz 5 miesiąc, jak potwierdzałem w 4 to miałem takie przypadki o których napisałeś. Róg zostaw, krew zaschnie, przestanie lecieć samo

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Nowy zasuszeniowy z Trouw jest lepszy niż stary. Wypróbowałam i mogę z czystym sumieniem polecić. Ma więcej gorzkich. Widać po wybrzydaniu, ale tak ma być.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mari885    22

Witam.Chcialem sie zapytac jak rozwiazana macie produkcje tresciwych dla bydla,chodzi mi uzywany sprzet do tego(srutowniki gniotowniki)? jak z wydajnoscia i wygoda pracochlonnoscia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
10 godzin temu, danielhaker napisał:

Jak się nazywa?

Wyrzuciłam już opakowanie i nie pamiętam nazwy, ale podejrzewam, że starego już nie ma, skoro nowy ma lepszy skład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
1 godzinę temu, mari885 napisał:

Witam.Chcialem sie zapytac jak rozwiazana macie produkcje tresciwych dla bydla,chodzi mi uzywany sprzet do tego(srutowniki gniotowniki)? jak z wydajnoscia i wygoda pracochlonnoscia?

U mnie kosz zasypowy + srutownik ssaco/tloczacy + mieszalnik pionowy. Tresciwa dla mlecznych, opasow i trzody. W ten sposob raczej wygodnie, bo z normalnym srutownikiem albo bez mieszalnika to sie raczej bys zajechal i do tego wszelkie dodatki typu 5-10kg raczej slabo rozmieszane.

Mam tez gniotownik, ale raczej juz nie uzywam, bo jest nie podlaczony do tego zestawu i trzeba recznie to wrzucac do mieszalnika i odrazu widac roznice w "pracochlonnosci"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Stary lidermix zas był beznadziejny. A tak w ogóle to były w nim sole? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
12 minut temu, mari885 napisał:

jaka roznica w jakosci paszy pomiedzy gniotnikiem a srutownikiem?

Ciezko mi jednoznacznie stwierdzic i zalezy co masz na mysli "jakosc paszy". Gniotownik kupilem, bo krowy moim zdaniem byly podkwaszone. Jakas polowe ziarna meczylem sie gniotownikiem, ale jakis super efektow z tego nie bylo, wiec wrocilem do wygody srutowania. Chociaz jakbym mial gniotownik podlaczony jakos do tego zestawu, to pewnie bym nadal czesc ziarna gniotl.

P.S

Jak szukasz gniotownika to mozemy sie dogadac :) Chociaz nie wiem, czy nie zostawic go dla cielat, bo ladne platki "musli" robi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6897

A dawno się zmienił? Bo był kiedyś Lidemix KWZ którego później chyba wycofali a wszedł ZAS. Ja aktualnie daję z Wipaszu (podobno Trouw Nutrition dla nich produkuje) bo nie mieli u dostawcy dostawy z Trouwa a mam jeszcze do przemycenia nieszczęsną Prenatę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

Z tym uwalonym rogiem mój weterynarz po obcięciu rogów zakładał gumę do uszczelnienia słoików, krew nie popłynie, tylko trzeba pamiętać o niej, żeby nie wrosła. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Ja bym zostawił ten róg w spokoju. Jakby coś złego się działo to monitorował ale nie ma sensu tego obcinać. Samo się zagoi tak jak u tej na zdjęciu. Też się krew lała a krowa była w ciąży i normalnie donosiła.

15803829975931530668715.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Mam jaloszkę ok. 5 miesięcy i ma przewlekły kaszel juz był u niej Weterynarz i dawał jakiś antybiotyki. Później dostawała jeszcze amoksycyline i tez jej nie pomogło. Może jakiś inny antybiotyk jej podać? Czy może to już jakieś przewlekłe zmiany w płucach ? Co byście doradzili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odrobaczyć 😁😁😁😁😁😁

A jeśli nie to dwa tygodnie po ostatnim leczeniu pobrać wymaz z nosa albo tchawicy i dobrać leczenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Sama stoi czy z innymi? Jak z wentylacją u niej w kojcu? Ja miałem przypadek że nie wyrzuciłem obornika od cielaka pare dni tylko nowej słomy dorzucałem i kaszel mu się zrobił i to taki głęboki że gardło rozrywało wręcz a zrobiło się od amoniaku i wszystkich tych złych gazów, przy codziennym sprzątaniu nie ma się do czego przyczepić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

lubię odrobaczać 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ robak Twój wróg 🤷‍♀️ 

A zauważyles, ze na drugim miejscu napisalam o wymazie z nosa???.🤣 więc jednak nie tylko odrobaczyć.

A ja się mogę wytłumaczyć dlaczego z tymi robakami...bo wielkie grono hodowców robi to źle, albo wcale🙄🙄🙄  

Ja sie przeraziłam jak mi tasiemiec krowe zjadł 🙄 

 

Zapomnialam dodać : 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
3 minuty temu, Paulina1985 napisał:

lubię odrobaczać 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ robak Twój wróg 🤷‍♀️ 

A zauważyles, ze na drugim miejscu napisalam o wymazie z nosa???.🤣 więc jednak nie tylko odrobaczyć.

A ja się mogę wytłumaczyć dlaczego z tymi robakami...bo wielkie grono hodowców robi to źle, albo wcale🙄🙄🙄  

Ja sie przeraziłam jak mi tasiemiec krowe zjadł 🙄 

 

Zapomnialam dodać : 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

A czym najlepiej odrobaczać cielęta od 3 tygodni do 2 miesięcy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja się nie wypowiadam, chłopcy się ze mnie smieją 😭😭😭😭 

EDIT @norbert098  ja nie odrobaczam takich maluchów. Pierwsze odrobaczenie około 3miesiąca produktem MaximecPlus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ja jak zbiorem chęci na odrobaczanie to zawsze jakiś weterynarz, zootechnik albo żywieniowiec mi je rozwieje 🤷 każdy mówi, że stado nie jest zarobaczone 🤔 

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Każdy robi jak uważa. Chyba jesteś na tyle doswiadczony, że wiesz czy stado jest chociazby narażone na pasożyty. 

Posiewy z kału nie zawsze wychodzą, bo w jakichs stadiach pasożyty nie są wykrywalne o róznych porach roku. Ja w tym roku zrezygnowalam z posiewu ( w tamtym robilam ). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ja w tej kwestii w ogóle nie jestem doświadczony, jedynie Kamionkowa przerażała na wykładach z zoologii swoimi opowieściami. 😲

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na moje to wszystko co wychodzi na dwór, wybieg czy pastwisko, jest narażone na pasożyty.

  Zawsze odrobaczaliśmy, ale od kilku lat dywanowo (wszystko na raz) i tylko tak jest skutecznie. Kiedyś odrobaczalam krowy w momencie zasuszenia. Przeraziłam się jak jedna sztuka chudła chudła, niby zdrowa, jadla "pelną gębą",jakieś sluzowki białe zaczynała mieć, w koncu decyzja o sprzedaży, przed samochodem kupę zrobiła to piękny książkowy tasiemiec...🤦‍♀️ 

Inni niech sobie robią jak chcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj