danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
slawek74    12183

może mieć coś uszkodzone krew na to zbadać jakoś to się nazywa kiniazyna czy jakoś tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

No widać że tył słabuje to przyczyna może być w urazie po porodzie u mnie kiedyś było tak że kilka dni po porodzie nie chciała wstać krew do badania pobrana przed daniem czegokolwiek w żyłe pierwiastki wszystkie w normie i wet podejrzewał uraz na tylne kończyny po porodzie tylko że odezwalo się później 

@Paulina1985 zapraszamy do dyskusji 🙋‍♂️

Edytowano przez michalcium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Problem w tym że 3 dnia jeszcze stała i dostała antybiotyk bo widziałem że ma zapalenie i teraz nawet uboju z konieczności nikt mi nie zrobi 

wody zbytnio nie  pije ale mleka wypije 20l dziennie . Jednej kończy się karencja zaniosłem i wypiła 

Ale codziennie będziemy ją podnosić może jak karencja minie to powiatowy zgodzi się na ubój z  konieczności albo uśpienie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ale dałem jej tubki i domięśniowo penicilin 

2 dnia już po południu nie mogła wstać akurat był wet żeby łożysko wyciągnąć .dostała kroplówki i za godzinę sama wstała 

3 dnia wstawała ale coś nie chciała jeść. I 4 już nie mogła wstać. Została podnoszona ale zrobiła krok i się obaliła. Poszły kroplówki ale nic nie pomogły 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

Już parę ładnych lat temu miałem zaleganie na zapalenie u jalowki rano mleka +/- 18 L a wieczorem gorączka 42 stopnie i wstać nie chciała mleka 2 litry dojona na podnosniku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

U mnie takie dwa trafunki ostatnio .  U pierwszej staneły nerki,  konsultowało się 3 lekarzy , lecz nie potrafili jej pomóc...

I dziś rano druga krowa dostała antybiotyk zasuszeniowy, za krótki czas zaczeła kopać krecić się , następnie telepało nią, srom spuchł i zrobiła się mokra. Szybko zadzwoniłem do weta, stwierdził uczulenie na penycylinę i kazał podjechać do lecznicy po leki. Szybko podaliśmy i przeszło. Całe szczęście ,że zasuszamy krowy rano , to spokojnie to zauważyłem, gorzej jakby było to wieczorem to pewnie poszłaby na zmarnowanie, bo w drugiej oborze..

Edytowano przez Primula94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, leszek1000 napisał:

A u mnie krowa nie wstaje. Zbadany poziom wapnia, fosforu i magnezu i nie jest tak źle. 

Dostała kroplówki ale nic nie pomogło. O dziwo w 3 dniu nie wstała. 

No ale takie rzeczy się zdarzają. Tylko co mogło być przyczyną. wątroba ? krowa już ma 5 laktacje 

zrób wyniki wątrobowe z krwi. Ja dziś miałam usg kilku krów watroby w 5 i 6 laktacji? bo antybiotyk wychodzi w mleku po 30 dniach laltacji., zaje...fajna sprawa. Minuta i wiadomo co sie dzieje. Krowa nie ma zapalenia wymienia? gorączki? je? pije? jaka kupa?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Pewnie wątroba ale na to leku tylko jakieś wspomaganie które też dostała. A na wątrobę to gdzie można zbadać do labolatorium ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

pewnie otłuszczona bo krowa była trochę przy kości ale nie aż tak 

Już wcześniej pisałem że bardzo mało je ale kupę robi. Z testu na ketozę nic nie wyszło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
13 minut temu, leszek1000 napisał:

Pewnie wątroba ale na to leku tylko jakieś wspomaganie które też dostała. A na wątrobę to gdzie można zbadać do labolatorium ? 

jasne. lekarz niech pobierze krew. To, ze krowa jest zatuczona nie oznacza, ze musi miec stłuszczenie. My dziś robiliśmy USG kilku spaślakom jak pisalam i wątroby piękne. Nasza przyczyna niby antybiotyku w mleku to pleśń (grzyby) w kiszonce. Metabolity mykotoksyn mocno kumulują się w tłuszczu i stąd podobno u tych krów wychodzą substancje, które hamują,bo ciągle cos tam się dzieje w organizmie. Lekarz polecił podanie jakiegokolwiek antybiotyku dowymieniowego. bedę testować.

Leszku jeśli wątroba walnięta to trzeba uciekać z nią. Leki jak vetahepar tylko watrobę dobijają (tez teraz się tego dowiedziałam od tej koleżanki lek.wet. ktora.robila USG wątroby). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256
7 minut temu, leszek1000 napisał:

pewnie otłuszczona bo krowa była trochę przy kości ale nie aż tak 

Już wcześniej pisałem że bardzo mało je ale kupę robi. Z testu na ketozę nic nie wyszło 

Ile karencji antybiotyk? Jakiś mocny poszedł? Ja ostatnio miałem sytuacje krowa 3 laktacja, 4 miesiące po porodzie, bydłowała, przebryknęła ze swojego stanowiska na koleżanki a że koleżanka sporo od niej większa to jej tam nie dała rządzić, efekt krowa się poobijała rano przeprowadziłem na swoje miejsce po dwóch dniach tylne nogi jak banie w okolicach ud, wet przyjechał rąbnął jej przeciwbólówke i w tym momencie mi siadła na nogi, w poniedziałek ubita z konieczności... Podnosiłem ją pare razy i nic z tego, karencja 4 dni a z krowy zeszło pare ładnych kg i kulsy poobijane od tego podnoszenia, także moja rada jak krótka karencja to z nią uciekaj, jak 2 tyg czy ile to uśpij ją w cholere i nie męcz i siebie i jej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

Antybiotyk z pleśni jak najbardziej znajomy kiedyś  bez leczenia antybiotykiem miał to w mleku krowy zasuszane bez tubek i nagle z mleczarni że antybiotyk najpierw szok potem szukanie przyczyny i wyszlo że przez kiszonki nadpsute dziwne że nie wywali zapalenia przez to tylko antybiotyk w mleku wykazuje🙄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Też bylam zdziwiona, ale niestety tylko taka jest możliwość, wsparta przez lekarza. Tym bardziej, że wątroby w stanie b.dobrym po 4-5 laktacjach. Zamowiony juz podobno jakiś środek, tylko nie wiem czy na bazie bentonitu czy ki grom. jak przyjedzie to wam powiem i ocenicie czy to dobre 🤷‍♀️

A sianokiszonka za sucha, nie zakisila się , pomimo duzego odrzucania wszystko idzie wgląb a pogoda nie sprzyja (cieplo, wilgotno) 😪 

Wyniki na mykotoksyny z sianokiszonki dopiero za jakies 10 dni, ale srodki jadą 🤷‍♀️ zawsze coś 😪

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Leszek a mierzyles temperaturę?

Ja miałem podobnie jak Ty najpierw zaleganie po porodzie (jałówka i olbrzymi cielak) dostała od weta co mogła dostać i pozostało podnosić. Potem pojawił się problem z pobieraniem paszy. Okazało się że dostała zapalenia płuc. Dostała leki i wyszła z tego sama na 4 nogach.

@Paulina możesz powiedzieć co wyszło z tych badań bo u mnie też ostatnio długo antybiotyki w mleku.

Już doczytalem

Edytowano przez Pablo16

Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Pablo16 jak wspominałam jeśli nie masz problemów z wątrobami to raczej będzią to mykotoksyny z paszy (podobno szczegolnie ich metabolity kumulują się w tłuszczu, więc u krow otluszczonych). Przypuszczalnie podanie w 4 ćwiartki antybiotyku moze pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale nie próbowałam. Jutro u jednej zastosuję taką kurację i wtedy zobaczymy. Tylko czy taka kuracja bez tego srodka na mykotoksyny ma sens? 🤷‍♀️ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj