danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
GrzesiekAgro    288

@danielhaker

Może za mocno wchodzisz z treściwymi , jałówki to delikatne stworzenia łatwo przykwasic, jak widać ,ze mało pobiera i dół po lewej stronie zapadnięty , to ostrożnie z pasza treściwa. Najlepiej jak staruje na mocnej paszy energetycznej , takiej , mocno skoncentrowanej.

2 tyg to za mało na wprowadzenie qq. Ja czasami wprowadzam na to co krowy jedzą 2 MSC wcześniej, i nie ma problemów.

Edytowano przez GrzesiekAgro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CCCP    10
32 minuty temu, Thomas2135 napisał:

Co daje Ci mycie po korekcji

A co daje mycie zębów przed jedzeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

po  kilku latach kupiłem do odrobaczania bydlaków vanbazen  bo ostatnio stosowałem inwektryne lub jakoś tak i pytanie bo kiedyś wet .mówił żeby vanbazen wlewać rano na czczo , na opakowaniu nic nie pisze i w necie też brak tego typu sugesti , a wiec czy dać rano na czczo czy to obojetne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863
15 minut temu, CCCP napisał:

A co daje mycie zębów przed jedzeniem?

A co daje mycie rąk po jedzeniu?

 

@zkordalski Jeśli się potwierdzi, to będzie już 6 przypadek w tym roku. Za każdym razem kał jest bardzo rzadki. U mnie wysłodki też dostają przed wycieleniem, ale tylko tak na czubku szufelki aby się przyzwyczaiły

@GrzesiekAgro Treściwą (22-23% BO) rozpoczęła od 0,7kg do 1kg dziś + premię (kukurydza + soja + tłuszcz) od 0,9kg do 1,8kg dziś. 2 tygodnie, bo trochę przegapiłem jej termin...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Dobrze pamiętam , że masz krowy na luzie? Może to kwestia , zajadania i trzeba wycielone oddzielić.Mniejsze grupy zrobić. Powiem Ci , że są obory na wolno ,i  jałówki ,krowy, przed ocieleniem  jakiś czas po , w stanowiskach są . Tak słyszałem od weta, bo sobie nie radzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Wysłodki w tmr 8-10kg plus wysłodki suche 1,5kg do paszowozu  na krowę i nie miałem trawieńców. Musisz poszukać jakieś fachowca. Może dobry weterynarz albo prawdziwy żywieniowiec. Jakiś jest problem że tyle trawieńców się pokazało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
38 minut temu, Dodi napisał:

A jeśli tak to czego może takim sztukom brakować? 

Zarobaczone i  niedożywione. Zdrowa jałówka dobrze żywiona ma pełny głęboki brzuch, ale nie wisi jak na 10 letniej chabecie. Jest powiedzmy taki podciągnięty. Słowami trudno mi opisać. To od razu widać. Długa stojąca sierść świadczy o zarobaczeniu. Polecam preparaty wlewowe Valbazen i Vermitan. Resztę doczytasz niżej.

23 minuty temu, CCCP napisał:

A co daje mycie zębów przed jedzeniem?

Jak Ci przyjadą obsraną klatką i sprzętem, który aż kipi od paciorkowca, gronkowca i innego cholerstwa a krowy po takiej wizycie lawinowo złapią zapalenia to zrozumiesz co daje dezynfekcja przed. Chcę tylko zwrócić uwagę na problem, żeby ustrzec innych.

20 minut temu, jarecki napisał:

po  kilku latach kupiłem do odrobaczania bydlaków vanbazen  bo ostatnio stosowałem inwektryne lub jakoś tak i pytanie bo kiedyś wet .mówił żeby vanbazen wlewać rano na czczo , na opakowaniu nic nie pisze i w necie też brak tego typu sugesti , a wiec czy dać rano na czczo czy to obojetne ?

Od lat odrobaczam Valbazenem lub Vermitanem i nigdy żaden lekarz nie zwrócił uwagi na porę podawania. Cielęta dostają w mleko porcję a starsze sztuki dużą strzykawką do pyska. Nigdy nie było problemów i żadnych dziwnych reakcji. Iwermektyna o ile nie podrobiona do dziadostwo. Każdy to daje, bo wystarczy strzał i podane, problem z bani, ale tylko pozornie. Na część pasożytów działa, ale cała reszta zżera nosiciela. Podajesz odpowiednią dawkę i osłabiasz pasożyty a te zaczynają się zbierać  w jednym miejscu i blokują jelita. Są zawiesiny odrobaczające do wstrzykiwań, ale trzeba wiedzieć co i czym zwalczać.  Valbazen, Vermitan to najskuteczniejsze rozwiązanie i działa lepiej niż jakikolwiek wstrzykiwany. Jak Cię stać to możesz zamiast wlewowego kupić preparat do polewania grzbietu Epizero lub Eprinex, itp. Wlewowe karencję mają 3 dni i kosztuje 200 zł za litr a do polewania nie mają karencji, ale kosztują ok 500 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1358

Przesunięcie przed wycieleniem to bardzo dziwna sprawa przynajmniej ja się nie spotkałem. Ja na problem z brakiem apetytu po porodzie co w dalszej perspektywie skutkuje ketoza bądź przesunięciem stosuje wlewki stimudigest x2 pierwszy 24 godziny po porodzie następny 48 godzin po pierwszej wlewce i działa jak narazie w laktacje wchodzą dużo lepiej i dużo mniejszy spadek masy po wycieleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Mnie też wydaje się to dziwne  niemożliwe, bo w krowie jest ciasno przed porodem. Bardziej wygląda to na niestrawność. Ja swoje teraz trzymam na słomiastej dawce do końca i tmr krowi dostają w małych ilościach posypany na słomiany. U mnie i krowy i jałówki przed porodem są żywione jednakowo. Dostają też minerały z Josery  dla zasuszonych. Twoja raczej się zakwasiła trzeba Veta do zbadania.

Edytowano przez Krowiarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

U mnie po ostatnio krowa która zasuszylem, dostała takiej biegunki że Ho Ho. Oczywiście przeszła z tmru na słomę i sianokiszonkę. Na pasku standardowo nic nie wyszło. Płuca wymię, wszystko w porządku, ale dostała antybiotyk, preparaty na biegunkę i przeszło 🤷 

@danielhaker Może ma jakieś zapalenie? Płuca, wymię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thomas2135 napisał:

1 godzinę temu, farmersNHtd95d napisał:

Nie wtedy robiła inna firma. Po korekcji myjka i piana aktywna cały poskrom a tarczę i noże spryskiwali preparatem dezynfekcyjnym.

To wszyatko po korekcji? Co daje Ci mycie po korekcji i jaką masz pewność, że myli przed przyjazdem? @kr9292 miał chyba inną ekipę od niego, mniej dokładną.

Jeśli tak zrobili u mnie to i napewno wcześniej robią. U paru znajomych też robi Daniel ewentualnie chłopaki od niego i sa zadowoleni. Kolega @rolstudent też korzysta z usług Daniela i jest zadowolony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440
8 godzin temu, Adamqq3 napisał:

Ja brałem to g*wno przez miesiąc i powiem tak zachwalali ze mleko sie podniesie ze parametry pójdą w górę a efekt byl taki ze mleko spadlo a parametry poszly w gore ( 3 krowy konczyly laktacje) a cena 1300 zl a śruta rzepakowa u nas 1080 wiec szkoda kasy.  

No nie wiem, zależy jeszcze co konkretnie brałeś i jak dawkowałeś. Ja też nie jestem przekonany do końca ale zamówiłem po 500kg na próbę protina fat(z NASION soi i amirap efekt czyli jakas rzepak z większą ilością bialka chronionego. Parametrowo to wygląda spoko, ja nie liczę że nagle będę miał po tym samym koszcie więcej mleka bo nie jestem aż tak naiwny. Liczę że może będzie więcej energii w dawce i mniej mocznika w mleku przy tych samych kg zadanej paszy(zbiorczo 3,2 białka w mleku ale niektóre mają nawet 2,8% przy moczniku 270... ostatnio 2 sztuki poroniły w 2 miesiącu ciąży przez to). Dodawałem wysłodki ale raz że nie chcą ich żreć to eszcze są kure*ko drogie, tyle co dobra pełnoporcjówka. A po samym suchym mielonym ziarnie kukurydzy nie było efektu. Więc zobaczymy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Jak dla mnie mocznik 270 jest jak najbardziej ok. A bialko niskie tj mowisz trzeba dolozyc im energii. 

Ja mam caly czas mocznik 250-300 i zadnych poronien nie ma, kryja tez sie mozliwie nawet  te 50+. Z tym ze bialko trzyma sie 3.4-3.6

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440

Jak ktoś ma w miarę ogarniętą sytuację to nie ma się co obawiać, u mnie niestety jest lipa i muszę kombinować. Wysłodki tofi są teraz drogie i nie zdają u mnie egzaminu, sucha kukurydza też bez rewelacji więc spróbuję w akcie desperacji tego zubra. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta82    298
9 godzin temu, Paulina1985 napisał:

Po pierwsze nie masz czystej krowy JE.

Po drugie chodzi mi o mięsność.

Po trzecie w mleku są nie takie złe, ale charakter...dziwny...😅

Po czwarte w mieszankach z innymi rasami i owszem jesli chodzi o miesnosc. A Ty ta krowę 3letnią na co trzymasz?

To jest moja pierwsza krowa z dolewem JE. Zostawiłem ją tyko dlatego, że ma bardzo łagodny charakter. Trzymam krowy na mleko w sprzedaży bezpośredniej (4 sztuki). Jedyną jej wadą do tej pory było tylko to, że jej ciąża trwała 307 dni.  Ja jestem zwolennikiem małych cieląt przy porodzie. Nie znam się na mięsności (EUROP). Byki 50% JE po krowach z dolewem BBB AR CHF w wieku 24 miesięcy osiągały wagę 720-750 KG.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prost    0

mocznik 270 jak najbardziej w porządku, kiedyś wyczytałem że dopiero poziom około 400 może powodować zamieranie zarodków i gorsze zacielenia także poronienia na 99% miały inną przyczynę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12080
Krowiarka napisał:

Mnie też wydaje się to dziwne  niemożliwe, bo w krowie jest ciasno przed porodem. Bardziej wygląda to na niestrawność. Ja swoje teraz trzymam na słomiastej dawce do końca i tmr krowi dostają w małych ilościach posypany na słomiany. U mnie i krowy i jałówki przed porodem są żywione jednakowo. Dostają też minerały z Josery  dla zasuszonych. Twoja raczej się zakwasiła trzeba Veta do zbadania.

u mnie zimą krowa miała przemieszczenie w 8 miesiacu ciąży już mnie takie rzeczy nie dziwią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Właśnie miałem na myśli Twój przypadek, bo Robert też mi o tym mówił

Na razie suchą sianokiszonkę widzę że trochę je, kukurydzy trochę podłubała, może po prostu lekka niestrawność spowodowała ten rzadszy kał. Zobaczymy jak będzie jutro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1358

Ja miałem przypadek ostatnio biegunki u krowy po wycieleniu dość ostro ją wzięło dostała leki od biegunki i na oczyszczenie organizmu z toksyn pomoglo a prawie 2 dni nic do pyska nie wzięła dziś doi 40 na dobę także bądź dobrej myśli;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@hobbysta82 tak :) ja trochę podśmiechujki sobie robię z JE :) mają one w czystej rasie jakiś swój urok, ale ja mam srednie z nimi doswiadczenia, w stadzie było ich okolo 10sztuk, i zawsze jakieś odfiziowanie byly, kilka wielbicielek mleka z wiadra (doslownie we wiadrze z mlekiem nurkowały), kilka obsysających inne krowy, reszta jak się czegoś przestraszyła to stawały jak wryte, ni to przesunąć ni przeciągnąć 😅 100krów a tylko kilka bylo takich oszolomków znacznych😅 co do mieszanek nie wiem nie znam się 😁 

7 godzin temu, danielhaker napisał:

Jak dwie jałoszki to ok. W przypadku byczka i jałoszki w 99% jałoszka nie będzie cielna

Obawiam się, że mam do czynienia z kolejnym przemieszczeniem... ręce opadają. Tym razem jałówka wysokocielna, na dniach się ocieli.

Od kilku miesięcy na samej sianokiszonce + słoma w stanowiskach, 2 tygodnie temu dostała kexxtone i wprowadzona kukurydza od 10kg do 20kg stopniowo zwiększana + treściwe, a zmniejszyłem sianokiszonkę żeby chętniej jadła kukurydzę. Od kilku dni apetyt mocno spadł, a dziś w kanale rzadki kał. Nosz k%^$^wa...

Przed wycieleniem krowy (jalowki) zawsze mniej jedzą,szczegolnie te na dniach cielące się. zaczelabym sie martwic jesli przestanie w ogóle jeść. Przemieszczenie trawieńca jest możliwe na kazdym etapie ciąży niestety, ale dlaczego uwazasz, ze mialaby je mieć? rzadki kał...wysikałeś ją? masz paski na pH? teraz nawet lepiej jak jest lekko podkwaszona. Kał jest wodnisty? pienisty? ciemny? smierdzący? nie oczekuj, ze bedzie miala kał jak krowy w zasuszeniu a'la koń :) nie ma temperatury? nie ślini się? dajesz gliceryne czy melase do tmru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20
11 godzin temu, Krowiarka napisał:

Żeby jałówki nie były kałduniate to nie można cieliczkom dawać siana. Tez kiedyś takie miałam. Teraz mam na odpajalni od 30 dnia życia i granulacie. Potem suchy TMR i słoma ze ścielenia. Pod koniec odpajania zaczynają dostawać siano i TMR od krów i wyglądają jak modelki. 9_9

U nas idzie swoje mleko do tego od razu woda w wiadrze + musliny i po jakimś czasie siano. następnie po około  3 miesiącach dostają wóz dla jałówek ten od wszystkich  6 kg qq i 15 kg trawy do tego dosypujemy do 10 kg qq takim do roku czasu czyli dostają około 16,17 kg q i 15 kg trawy taką proporcję, nie które są ładne i żebra są widoczne a nie które to takie brzuchy widac, może dla tego, że nie w pełni hf 100% i dla tego ? a kuku ma parametry
0fceedefff69a1b55a0894881a78720d.jpg
 

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@Smoka zadajesz bardzo ogólnikowe pytania, jakbyś niewiele wiedział, czy dopiera planował hodowlę. Na tym nauka polega, żeby się pytać. Co masz dostępne i ile dajesz swoim krowom? Napisz to wtedy może ci coś pomożemy.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj