danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Primula94    373

:)

IMG_20180319_115253.jpg

A co powiecie na to, wzielem 2 woreczki i juz dzis poszla pierwsza dawka w starter :)

Edytowano przez Primula94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7219

Jaka macie organizację pracy w oborze? Czy przejdzie taka opcja najpierw dojenie potem qq i treściwa? 

Umnie przed 6 sianko i ścielenie, potem qq i treściwa, idę do opasow i młodzieży dać, za ten czas sobie podjedzą i przed 7 dojenie. Ok południa sianokiszonka i do wieczora. Wieczorem to samo na koniec sianokiszonka, z obrządku wracam po 20 i tu jest problem bo trochę za pozna pora żeby gdzieś wyskoczyć na zabawe. Co byście powiedzieli jakbym zmienił najpierw dojenie potem pasza? Wtedy w  sobote sobie ten raz w tyg wcześniej iść dac jeść wydoić i byłbym godzinkę do przodu 😊 

Wydaje się może glupota, ale nie chce sobie odmawiać tej chwili przyjemności przez krowy, bo często się odechciewa ruszać gdziekolwiek o tej porze. 

A sezon tuż tuż 😁


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

u mnie jest to tak ustawione:

  1. 6.30 dojenie
  2. po dojeniu kuku i treściwa
  3. około 8.30 sianokiszonka
  4. koło południa dokładka
  5. godzina 16 kuku i treściwa
  6. godzina 17.30 dojenie i sianokiszonka na noc

o godzinie 19 jestem wolny od roboty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Sianokiszonka dla krów, zaraz po niej dojenie. 

Po dojeniu qq i treściwa dla wszystkich 

W południe sianokiszonka dla wszystkich 

Wieczorem dojenie, zaraz po nim qq i treściwa dla wszystkich, + sianokiszonka dla jałówek

Rano 5-9, wieczorem 16-20. 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7219

Godzina różnicy między udojami? Nic się nie dzieje? U mnie godzina różnicy to potem spadek

To tylko ja taki pokemon że qq i treściwa przed udojem 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

U mnie staram się doić 5 i 17, ale to przeważnie jest +/- 30 min. Na wolnostanowiskowej z robotami też się nie doja punktualnie co do minuty co dzień tak samo. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37
58 minut temu, pedro2 napisał:

Godzina różnicy między udojami? Nic się nie dzieje? U mnie godzina różnicy to potem spadek

To tylko ja taki pokemon że qq i treściwa przed udojem 

nie tylko ty :) u mnie:
5:30-sianokiszonka,zrzucanie obornika, wyciaganie
6:30-dojenie
koło 8 kukurydza z pełnoporcjówką
13-sianokiszonka+pełnoporcjowa
17-kukurydza+pełnoporcjowa,obornik
18:30 dojenie
koło 20 żonka idzie dawać sianokiszonke i pełnoporcjówkę, ja z racji tego że doje więcej krów kończe doić i zaczynam myć wszystko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7219

Ja też czasami jak robota poza domem czy wyjazd to po śniadaniu sianokiszonke rozdam, ale wolę żeby qq wyczyściły wcześniej. Niektóre raczą się do południa


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

mam dla was lepsza propozycje doimy 5-17. do jutra jeszce mozna zlozyc wniosek na mgr i proponuje kupno wozu paszowego i mieszanie po rannym dojeniu + wozek paszowy i na 18 bedziecie w domu. Pasza 24 na h dostepna dla krow + tresciwa kilka razy na dobe w malych dawkach. Wam zostaje podgarnianie kiedy macie czas:)   kilka lat temu tak zrobilem i sa efekty , jedne z nielicznych inwestycji ktore zwracaja sie bardzo szybko i korzysta sie z nich przez 366 dni w roku

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
5 godzin temu, wojtazz napisał:

120zl woreczek 4kg. Dawkowanie 20g na dobe.

To dość drogo wychodzi. 20g to tyle co 66g betalacku jak mi się nie pomyliło w obliczeniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37
5 godzin temu, zetorr6441 napisał:

mam dla was lepsza propozycje doimy 5-17. do jutra jeszce mozna zlozyc wniosek na mgr i proponuje kupno wozu paszowego i mieszanie po rannym dojeniu + wozek paszowy i na 18 bedziecie w domu. Pasza 24 na h dostepna dla krow + tresciwa kilka razy na dobe w malych dawkach. Wam zostaje podgarnianie kiedy macie czas:)   kilka lat temu tak zrobilem i sa efekty , jedne z nielicznych inwestycji ktore zwracaja sie bardzo szybko i korzysta sie z nich przez 366 dni w roku

Jak dojdę do 25 dojnych to na pewno kupię ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pedro kup ten paszowóz i nie zdawaj śmiesznych pytań. Chyba duży z Ciebie chłopiec i potrafisz sobie czas zorganizować.;) Późno doicie. U mnie jak mleczarka odbiera mleko 6:20 to to wstaje się o 4:00. Jak odbierali o 5:00 to wstawało się o 3:00-3:30. 4-6 h snu wystarczy i cały dzień można sobie rozplanować bez pośpiechu. Mam dużo roboty w obejściu i mimo wozu wracam do domu ok 21.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

U mnie 3:30 wstaje rano. Dojenie potem karmienie. Siano sruta.

Przed 10 sianokiszonka sruta

14:30 to samo

16:00 dojenie, jesli zjadły to dokladam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Ktoś już zaczął temat z wozem, a ja mam inne pytanie. Na uwieziowej oborze wam krowy nie leja wody z poideł w tmr/pmr? U mnie to dość kłopotliwe... Wcześniej miały poidla od strony legowisk, ale zmieniłem i dałem na stół (teraz suche legowiska, mniej słomy, zdrowotność lepsza), ale za to korytarz paszowy mokry, dając aktualnie ręcznie 3 razy dziennie nie jest to jakieś kłopotliwe bo jak zjedzą to dopiero zaczynają pić i rozlewać. A mając wóz paszowy i sypiąc paszy na cały dzień, myślę że u niektórych sporo by było do wywalenia z racji zalania woda.

Przez to aktualnie odpuściłem temat z wozem paszowym, do czasu obory wolnostanowiskowej, chyba że macie jakieś pomysły jak temu zaradzić? 

Poidla mam te zwykłe, najprostsze z językiem 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2200

  Najprościej to zmniejszyć ciśnienie wody,mają czas., Chyba że upierdliwe i jęzorami wychlapują,to choć weż a wodę zamykaj. Starsze poidła miały głębsze miski i było trochę lepiej.A może rozmowa,,pogadaj z nimiO.o;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@pedro2 jak na krowiarza to przy późno zaczynasz u mnie dzień zaczyna się o 5:00 a kończy o 16:00 z wyjątkiem prac w polu 

@damianzetor9540 właśnie że nie bo ok. 70% krów to chodzi z zegarkiem w ręku...;-) problem z nisko wydajnymi i tymi które nie tolerują robota 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja tez na wniosek prow zrobiłem mega rewolucję bo przestawianie krowy na wolnostanowiskowa na drugi rok i napisałem woz paszowy i zbiornik w tym roku a za 2 lata galę udojowa i stacje paszowa. Myślę że to dużo ułatwi mi pracę bo teraz wszystko ręcznie.  Co do zadawania paszy to zawsze pierwsza kuku idzie na to pasza tresciwa i wyjadają wszystko. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
9 minut temu, kizak napisał:

  Najprościej to zmniejszyć ciśnienie wody,mają czas., Chyba że upierdliwe i jęzorami wychlapują,to choć weż a wodę zamykaj. Starsze poidła miały głębsze miski i było trochę lepiej.A może rozmowa,,pogadaj z nimiO.o;)

Właśnie językami wychlapują, a miski dość głębokie, kiedyś miałem o wiele płytsze ale przy zmianie poideł z legowisk na stół założyłem nowe z głębszymi miskami z nadzieją że to coś da a tu nic z tego. :D

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12192
damiamzetor trochę rozlewają ale nie wszystkie mimo to wóz paszowy to bardzo trafna inwestycja która poprawia zdrowotność , wydajność , usprawnia prace w oborze a najwięcej odciąża ręce i kręgosłup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zależy co jedzą. Jak rok temu była sianokiszonka z trawy i kukurydza to nie piły tyle i nie chlapały a w tym większość koniczyna to więcei piją i chlapią. Nie mam płytek na stole jeszcze i co zrobiłem nowe żłoby to na świerzo mi beton kopytami wydrapały. Kwasy też niszczą. W tym roku płytki położę to łatwiej będzie czystość utrzymać. Nie jest tego dużo, bo najgorsze jest to co wdepczą ki w ten beton i zleją wodą. Rok temu była to taczka śmieci i piachu na kilka dni, tydzień a teraz ze 2-3 taczki na tydzień. Ja dajesz z pryzmy to prezycyjnie dawkujesz i dasz tyle, żeby zjadły do czysta a przy belach różnych jak nie dzielisz to dostaną więcej raz, drugi nie wyjedzą i wtedy pojawia się problem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Wóz dobra sprawa ale człowiek sie rozleniwia...;) współczuje tym co prawie cały dzien w oborach siedzą.U mnie jak pasza namieszana dzień wcześniej-to rano przejazd i dojenie- w miedzy czasie pasze rozdaje tam gdzie nie przejade plus tresciwe ok 2godz komplet i do domu. Jak mieszam rano to schodzi sie pół godz dłuzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj