Zaloguj się, aby obserwować  
wielkopolska02

Ilość krów na 1 ha pastwiska

Polecane posty

Hej chciałbym hodować krowy rasy SM, LS. Będą one cały rok na pastwisku. Ale nie wiem ile moge mieć ich na 1 hektarze? Będą one dokarmiane całorocznie (paszą,sianem,kiszonką).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

To zależy, czy chcesz być konwencjonalny, czy ekologiczny bo normy się różnią - spytaj doradcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabaz    98

Chyba 2 do 3 sztuk na ha. Inaczej zdeptają trawę. Inaczej się nie da, chyba że wypas kwaterowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale jakąś szopę im będziesz stawiał? Odsadki też cały czas będą luźno chodziły po łące? Wszystko razem, mamki, cielaki odsadki jałówki?

Gdzieś czytałem że LS mamki to 2 szt /ha. Ale jak to przeliczyć gdyby wszystko razem to nie mam zielonego pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiata z blachy przeciw deszczem i wiatrem. Matki same a opasy i cielaki do obory.
chciałem dać na 1 hektar 10 matek.Mam takie głupie umiejscowienie że przez 3,4 hektara łąki oddzielają tory (obok domu i obory 1h a za torem 2,5
tory są wzniesone na 2-3 m i nic niewidze za nimi jak bym dał tam matki porwali by ? (oczywiście ze 2 razy dziennie byłbym u nich)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Pewnie do tego masz dodatkowe łaki na siano i kiszonke to wtedy mozesz wypasac i 20 szt na hektarze oby ci tylko paszy starczylo. Bo jesli nie to nawet 3szt nie utrzymasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Pamiętaj że jesienią z tej łąki będzie jedno wielkie błoto Nie wiem w jaki sposób ludzie utrzymują dużo sztuk pod chmurką cały rok ale sądzę że to się uda tylko na sporym pastwisku bo inaczej wszystko zdepczą i będzie samo błoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

lepiej to przerob jakas stodole, i tam trzymaj caly rok  , trawe to zdepcza , poniszcza a tak to  skos na sianokiszonke i bedzie wiecej paszy


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też tak myślałem na przerobieniem stodoły na obore i zamykaż na zime. wtedy nie wydepczą.
opłacało by mi się trzymać10 matek i od nich cielaki hodować do około 24 miesięcy?
Mam 4 ha łąki ponad 8 ornych
starczy paszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylip    45

Stada w zimie nie warto trzymać na pastwisku, bo tylko go zniszczą. Po za tym podczas wycieleń trzeba im jednak zapewnić pomieszczenie w którym będzie sucho i bez przeciągów.

Jeżeli chodzi o powierzchnię gruntów ornych to powinna wystarczyć na 10 mamek i przychówek na opas, ale łąk będzie mało. Na tyle sztuk potrzeba conajmniej 4 ha pastwiska i tyle samo łąk z których zostanie zebrane sianio i sianokiszonka. Na ornych 2 - 3 ha kukurydzy na kiszonke, a reszta to zboża na pasze i może jakieś strączkowe ok 2 ha (łubin, groch, bobik) w celu uzupełnienia białka w dawce. Ktoś pisał o bezproblemowym dokupieniu paszy, szczególnie w tym roku :unsure:

Czy sie opłaca? Jeżeli to bydło czystorasowe to i ceny za opasy są wyższe. Ja za cięzkie opasy limiusine dostaję już od 3 lat w zasadzie stałą cenę 9zł brutto za kg żywca. Roboty i paszy tyle samo co z mieszańcami, a kasa w kieszeni większa. Na razie idzie na tej hodowli coś zarobic pod warunkiem dbania o stado i dobrą jego zdrowotność oraz własciwą organizację pracy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

sylip masz jakies konkretne wyliczenia, mógł bys się nimi podzielic? Bo niektórzy twierdzą że przy 10 szt to się w ogóle nie opłaci i zostaje tylko obornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to czyli tak po waszych wypowiedziach stwierdzam ze : bydło czystorasowe w ilości 10 matek i 10 cieląt razy 2 bo te roczne też opłaca się trzymać. ;) Planuje wyprowadzać matku na marzec-październik na 1ha łąki za oborą i dokarmiać je. A bydło na cały czas w oborze. Zostaje mi 3 i troche łąk na siano ,kiszonke i ponak 8 na zboże więc zasieje ze 2 h żyta na kiszonke a reszte na pasze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

obora p na matki ma 14x7 a po środku jest przejast 3 m
z przedniej bramy do obory dałbym koryta a z tylnich wywalał bym obornik i je wypędzał na łąke
co sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

a stado już masz ? bo 10 krów i byk będzie kosztowało 60 tyś a pierwsze pieniądze jeśli chcesz trzymać 24 miesiące dostaniesz za niecałe 3 lata. więc proponuje przemyśleć ten krok. a hodować można także byczki kupowane.

na taką mała ilość łąk nie wiem czy opłaca się wypuszczać krowy

cała zaleta bydła mięsnego ma polegać na tym że chodzi ono po pastwisku je sobie trawkę pije woda a rolnik minimalizuje nakłady i czas pracy.

dla bydła miesnęgo trzeba mieć warunki i być pasjonatem hodowli w innym wypadku mija się to z celem

20 sztuk na 1 ha to raczej można na czas wyrzucania obornika wyganiać bo zdepczą to w tydzień

 w sumie można to trzymać na tym hektarze ale cały czas będziesz karmił

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

temat równiez ciekawy jak określenie ile zboza z 1 hektara :P

jeśli chcesz  wypasać!! to 2-3szt.

jak chcesz dokarmiać non stop tak jak pisałeś 10szt/ha

Ja mam 1szt/ ha i w suszy wypas jest wystarczający a relnie patrząc wszystko zależy od stanu TUZ i sam to musisz ocenić kondycje łaki/ pastwiska.

 

Ogólnie jak bym sobie na Twoim miejscu odpuścił bo widze ze nie masz nawet zielonego pojecia ;p 

Domniemam ze nie masz tych szt. wiec jak chcesz zacząć? Masz kilkadziesiąt tys. i nie wiesz co zrobić? 

 

Krótko i na temat sasiad ma duzo szt. i wielkie gówno zarazem ,upadków masa. Uroki trzymania pod wiatami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylip    45

sylip masz jakies konkretne wyliczenia, mógł bys się nimi podzielic? Bo niektórzy twierdzą że przy 10 szt to się w ogóle nie opłaci i zostaje tylko obornik.

 

Takich konkretnych wyliczeń tylko dla tego działu produkcji nie robiłem, bo w gosp. są jeszcze śwwinie oraz uprawy polowe tj warzywa czy buraki cukrowe, ale do tego roku utrzymywałem własnie stado wielkości 10 krów mamek (ze względu na dotację), teraz chce troszkę zwiększyć pogłowie. Nakładów na produkcję bydła jest sporo, ale tak ze wstępnych wyliczeń wychodził mi zysk na takim stadzie w granicach 10 tys zł rocznie (nie mylić z dochodem), do tego obornik zostaje co pozwala trochę zaoszczędzić na nawożeniu mineralnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

U mnie niestety nie ma możliwości ogrodzenia łąki większej jak pół hektara. I też jak kiedyś coś będe kombinował to zamierzam za MR zakupić stado z 5 mamek i 5-10szt młodych. I też chce je puścić na łąkę, jak bym się dogadał z sasiadem to może zamienilibyśmy się stronami i dał by mi tą po mojej stronie a on miałby moją po swojej wtedy hektar by był. Nie chce przerabiać stodoły na stajnie ponieważ to za duże koszty mam tylko 1 wjazd stodoła nie jest przelotowa, stajnia starego typu mała ciasna i niska całkowicie odpada. Oczywiście łąka pełnila by funkcje zagrody nie pastwiska. Pola u moim rejonie coś znajde bez problemu z 15ha mógłbym uzbierać w ciągu 2 lat i to spokojnie. I jak myślicie wszystko trzymać na zewnątrz czy wganiać młode to stodoły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

temat równiez ciekawy jak określenie ile zboza z 1 hektara :P

jeśli chcesz  wypasać!! to 2-3szt.

jak chcesz dokarmiać non stop tak jak pisałeś 10szt/ha

Ja mam 1szt/ ha i w suszy wypas jest wystarczający a relnie patrząc wszystko zależy od stanu TUZ i sam to musisz ocenić kondycje łaki/ pastwiska.

 

Ogólnie jak bym sobie na Twoim miejscu odpuścił bo widze ze nie masz nawet zielonego pojecia ;p 

Domniemam ze nie masz tych szt. wiec jak chcesz zacząć? Masz kilkadziesiąt tys. i nie wiesz co zrobić? 

 

Krótko i na temat sasiad ma duzo szt. i wielkie gówno zarazem ,upadków masa. Uroki trzymania pod wiatami 

Więc mając 9 ha pola przeciętego na pół niziną w której jest łąka i podczas roztopów płynie woda i w razie co można wykopać staw w którym ciągle będzie woda, z zadrzewieniem i to wszystko tuż za swoim gospodarstwem, lepiej było by założyć na całości porządną łąkę i luzem hodować całe stado ekspansywnie, luzem hodować tylko mamki, a w normalnym budynku odsadki karmić intensywnie, wszystko hodować w normalnej bukaciarni, a na tym polu pozyskiwać paszę z uprawy kukurydzy i traw?

 

Ilość jaka by mnie interesowała wstępnie to 20-30 mamek. Tak aby co rocznie upaść 20 odsadków.

 

  bez-tytulu-pole.jpg?1448408644

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slaszmh9014    0

Jak mają dostęp na łące do wody i cienia to tylko kopa w tyłek im początkiem maja i niech stoją tam do kiedy to będzie możliwe możesz im jesienią dowozić karme na tą łąke. Trzymanie w obrze w lecie to większy nakład pracy i pieniędzy i czasu. Karmienie , scielenię, sprzątanie. woda pasza no i robota tylko obornika z tego przybya ;) a zimą to obowiązkowo do obory żadne proste wiaty bez ścian czy trzymanie na łące bo tylko poligon zrobią z łąki i będą chorować z zimna mokra i wiatru. A na 9ha 15 matek spokojnie utrzymasz a nawet ponad 20 z dokarmianiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez Rzodkiewka
      Witajcie
      szukam przydomowego pastwiska do wynajęcia, dla dwóch koni. Najchętniej w kujawsko-pomorskim.
      Wysokość comiesięcznej opłaty do uzgodnienia.
      Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi !!!
       
    • Przez Rzodkiewka
      Witajcie ,
      szukam łąki z wiatą, na wynajem,dla dwóch koni, najlepiej w kujawsko-pomorskim.
      Wysokość comiesięcznej opłaty do uzgodnienia.
      Z góry bardzo dziękuję za propozycje !
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez MacRolMF
      Witam ile potrzebuje hektarów i czego na 18 krów plus młodzież

      Z góry dzięki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj