Polecane posty

TheMariko12    437

Witam

Mam pytanie dotyczące siewu trawy na koszenie na bele sianokiszonki.

Z racji, że opłacalność zbóż staje się coraz to bardziej mała, zastanawiam się, nad zmienieniem uprawy ze zbóż na sprzedaż bel sianokiszonki.

Czy taka koniczyna czerwona z lucerną byłaby w stanie urosnąć, na 5 lub 4 klasie ? Czy wogóle byłoby cokolwiek do skoszenia ? Jak to wygląda ze strony osób, które tym się zajmują ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

Na 4 klasie spokojnie. Na 5 też się uda tylko jak przyjdzie suchy rok to plon będzie słaby. W obu przypadkach najważniejsze jest wapnowanie i nawożenie. Wiadomo,że na gorszych stanowiskach trzeba będzie częściej odnawiać uprawę. Po paru latach orzesz i siejesz jakieś zboże, które będzie bardzo dobrze plonować na takim stanowisku a po zbiorze zboża znów możesz siać mieszanki na sianokiszonki.

Dużym plusem słabszych gleb jest to,że nawet w tak mokre lata jak ten rok na takich gruntach nie ma problemów z wjazdem ciężkimi maszynami. Nie topi się prasa ani później laweta z belami tak jak na lepszych glebach czy łąkach.

Edytowano przez extrabyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Ja mam mieszankę lucerny i koniczyny na 4 klasie, skosiłem w tym roku 4 pokosy ale pierwszy zbyt późno, PH delikatnie za niskie, na wiosnę poszło 250/ha polifoski 6, pod 2 i 3 pokos po 200 polifoski 6, pod 4 nic nie dawałem, koniczyna siana w ubiegłym roku na wiosnę, plon kolejno z 1.7 ha to 36,20,15,13, ogólnie to duża konkurencja chwastów w porównaniu z zwykłymi trawami, dodawałem zakiszacz. Sądzę że bez problemu tą jakość paszy można by było sprzedać za 100zł/bela

Edytowano przez kierowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

a powiedzcie mi kiedy najlepiej posiać koniczynę ? na wiosnę czy zimę i czy są jakieś np, opryski na zielsko ?

Oraz jaki byłby najlepszy przedplon pod koniczynę ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

Teraz to już i tak nie posiejesz więc pozostaje wiosna. Nie wiem ile masz ha pod tą uprawę ale jeśli jest tego trochę to warto posiać kilka mieszanek w tym też coś z trawami. To zmniejszy ryzyko wpływu jakiś tam niekorzystnych warunków pogodowych na późniejszy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

I tak jak będę siał to dopiero na kolejny sezon czyli 2019, a w 2018 chciałbym pola przygotować pod koniczynę,  dlatego pytałem o jakiś dobry przedplon, jeśli na tym lepiej bym wyszedł, to nawet byłbym w stanie wszystkie swoje pola tym obsiać oprócz tych najgorszych klas.


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Planowałem na tym polu posiać mieszankę, , ale jeszcze pomyslę. 


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276

można posiać mieszankę z domieszką traw z koniczyną za jednym razem lub wsiać ok miesiąc po siewie zboża.plon ziarna może będzie słabszy ale po zbiorze zboża nie musisz uprawiać pola ,słoma zostaje na paszę lub ściółkę , a do jesieni skosisz jeszcze na sianokiszonkę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Polecam po pierwsze siew lucerny / koniczyny bez zboża, a z dodatkiem osłony w postaci życicy westerwoldzkiej w typie poplonowym tj. konkretnie Futtertrio z DSV.

Siew najlepiej wiosną, ale jesienią tj. optymalnie max do końca sierpnia też może być. Ważne aby była wilgoć i przy siewie powiedzmy koniec lipca/początek sierpnia przekosić użytek aby odbił na zimę i na wiosnę był już czysty tj. bez z lub małą ilością chwastów :)

Z praktyki na słabsze gleby (oczywiście nie skrajnie słabe i niezakwaszone!) polecam mieszankę motylkowych Country 2056 (lucerna+ koniczyny). Daje sobie doskonale radę.

Z koniczyn zachęcam do nie kupowania szajsu po kilka zł za kilogram. Warto zapłacić więcej i wybrać np. koniczynę Milvus z DSV (do tego jest zaszczepiona Rhizobium). Ja uprawami tą odmianę na największej części areału (solo i w mieszankach np. Country 2055) i przetrwała każdą zimę, rewelacyjne plony. Na jednym polu mam najdłużej bo już 5 lat. Żadna "zwykła" odmiana tyle nie wytrzyma...


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez wojtas007
      Witam mam pytanie co może być przyczyną nierównej odległości posianego ziarna kukurydzy...dodam że wysiewa dobrze ilość ziaren tyle ile ustawie tylko odległości nierówne. Siewnik Gaspardo st300
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich forumowiczów, i bardzo proszę o podpowiedź
      Redliny pod marchew formowałem 27 kwietnia. Maszyna której używam do formowania jest dość prymitywna wobec czego musiałem przed formowaniem zastosować deszczowanie. Mokra ziemia podczas formowania dość mocno się zbiła. Siew nasion nastąpił dzień później czyli 28 kwietnia, jednak w tym miejscu napotkałem dość nieoczekiwane problemy. Pierwszym błędem było to że ustawiłem moim zdaniem trochę za płytki wysiew (na około 1 cm), poza tym podczas wysiewu redliny były na wierzchniej warstwie bardzo  wilgotne w związku z czym mechanizm który odpowiada w siewniku za zakopywanie  nasion nie do końca sobie z tym radził i w wielu miejscach rowki pozostały nie zakryte. Tyle rowków ile mogłem zakopałem motyką. Na drugi dzień zastosowałem zabieg herbicydowy mieszaniną Racer 2,5l/ha+ Ipiron około 800ml/ha. Myślę że dałem stanowczo za dużą dawkę jak na tak płytki siew.
      Dzisiaj 5 maja (7 dni od siewu) odkopywałem nasiona w paru miejscach i zupełnie nie widać po nich żadnego kiełkowania . We wierzchniej warstwie redliny gdzie znajdują się nasiona jest na tą chwilę dość sucho.
      W programie ochrony roślin można przeczytać że środka RACER nie powinno się stosować przy siewie płytszym niż 2 cm.
      Marchwią zajmuję się dopiero 2 sezon więc stąd moje pytanie.
      Bardzo proszę o wasze opinie czy to normalne i wystarczy poczekać, czy brak oznak wschodzenia marchwi może być spowodowany tym że uszkodziłem nasiona niewłaściwie stosując środki ochrony roślin?
      Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za każdy komentarz


    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj