Polecane posty

Ostrit    0
Zakłady chemiczne są tak rozwinięte ze jak glifosad zniknie to wynajdą jakąś alternatywę. Poza tym trwa proces, odwołają się i znowu mają kilka lat na produkcję :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

a słyszałeś o takich zabiegach jak podorywka, bronowanie,kultywatorowanie? trza się przyłożyć do uprawy a nie rypać wszystko na skibę i płakać bo perz... Albo talerzówka i heja..... mnie śmiech ogarnia jak widzę te maszynę w perzowisku i płaczącego gościa, który już nic nie zbiera bo perz...

W czystym polu porządny gruber po żniwach, orka jak należy i perzu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    370
@lukbold chciałbym zobaczyć jak radzisz swoimi metodami z kilku, kilkunastolentnimi ugorami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

tez chetnie popatrzyłbym jak doprowadzasz wieloletni ugor do stanu uzywalnosci bez glifosatu. czasy zniszczenia perzu poprzez "zmeczenie" byly dawno temu i raczej nie wróca, kiedys słyszalem o czlowieku ktory postanowil zwalczyc perz czysto mechanicznie, efekt był taki że aż żaden


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie dramatyzuj. Kiedyś kultywator, brona, widły do wynoszenia z pola, spalanie. I tak kilka razy aż pole czyste. Się dało, nie mówcie że się nie da. A na kilkuletni ugór nie wchodzi się z pszenicą. A np. z kukurydzą gdzie bez glifo da się rade perzowi. Na następny rok groch. A zboże za jakiś czas gdy dziada wytępimy.

Na piaszczystych perz słabo rośnie ale też nie posiejemy tam grochu, więc inne mniej wymagające typu łubin aby móc zwalczyć jakiś tam potencjalny perz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Sie dało oczywiscie, tylko ze teraz nikt tak nie  robi, każdy wygodny. Na swoim przykładzie i areale jaki mam to powiem tylko że nowa działka + sianie roślin takich jak kuku czy gryka robi mi problem, bo po kilka ton nikt nie przyjedzie a skupów nie widać, a chętnie bym je wrzucił w płodozmian :( a tak to był glifosat, łubin, jednoliścienne i pole czyste pod zbożowe


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

JA tam jestem za ograniczeniem wszelkiej chemii w rolnictwie na całym świecie. Albo przynajmniej aby uprawy traktowane chemią zakazać wpuszczać do UE.

I mniej roboty by człowiek miał, bo mniejszy areał pola w stanie był by uprawić jak widłami musiał by perz wynosić, ale więcej pieniędzy, czasu i zdrowia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

zdrowie zyskane na odpuszczeniu chemii stracisz na wynoszenie perzu widłami z pola. Glifosat stosowany na ugory nie jest niczym złym


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No teraz to powiedziałeś. Nie poznaję cie normalnie... Jak chemia może być lepsza od ruchu pracy mięśni aktywnego trybu życia?

Lepsze siedzenie w ciągniki i zajadanie chemii od normalnego wysiłku fizycznego dla całej partii ciała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054
Heh masakra z wami... Nawet nie wiecie gdzie gościu chce stosować ten glifosat ale zaraz trza wymyślać historie o ugorach... Tak to się można czepiać każdego o wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
31 minut temu, damianzbr napisał:

No teraz to powiedziałeś. Nie poznaję cie normalnie... Jak chemia może być lepsza od ruchu pracy mięśni aktywnego trybu życia?

Lepsze siedzenie w ciągniki i zajadanie chemii od normalnego wysiłku fizycznego dla całej partii ciała?

@damianzbr a gdzie ja napisałem że chemia jest lepsza od ruchu? chodziło mi o ciężką pracę fizyczną, a nie  o "pracę mięśni przez 2-3 godzinki dziennie" widziałem wystarczająco dużo rolników , którzy większość pracy zastępowali pracą fizyczną, bo szkoda było paliwa żeby rozsiać nawóz więc heja, ręcznie, a na stare lata już tak kolorowo nie jest niestety.

@lukbold

dobrze że Ty wiesz kto i w jakim celu stosuje glifo :)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

lukbod żadna maskara przyłączyłem się do rozmowy w momencie gdy była mowa o sposobach zwalczania perzu.

Matey ci rolnicy to raczej nie są zmęczeni życiem od wysiłku fizycznego a od bezpośredniego kontaktu z tym nawozem, czy ciągłym przebywaniem w budynkach gospodarczych bez właściwej wentylacji.

Zobacz jak zdrowi ludzie żyją w puszczach amazonia, azja. Pracują ręcznie, śpią mało a zdrowi jak ryby, bo syntetyka tam nie dotarła i ich nie truje.

A to że szkoda paliwa dla człowieka który danego dnia już wystarczająco się napracował i już powinien odpocząć ale dalej idzie i ręcznie sieje to też faktycznie dobre nie jest. Jednak lepsze od kwadratowych ziemniaczków czy podejrzanie okrągłych pomidorków i świnek które mają coraz bielsze bez smaku mięso.

 

Koniec off top. Zapasu glifo nie ma co robić, jest mnóstwo nawet chemicznych środków które pozwolą zwalczać perz. Wystarczy głową ruszyć, zasiać odpowiednie odmiany, A przede wszystkim nie dopuszczać do rozmnażania perzu na polach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

ja nie pytam o techniki walki z perzem i sam wiem najlepiej jakei mam pola i że mechanicznie tego nie da się usunąć, bo nie wrócę do czasów jak to było jeszcze pgr-owskie pole i 80tki orały a 3p jeździły na ukos i ściągały ten perz a te pole zawsze było zielone takie poole i już, ugór po sąsiedzku to się sieje perz, i koniec tematu i z radami o mechanicznym usuwaniu to sobie jeszcze odchwaszczanie w przenicy zrobcioe mechaniczne, babka mi opowiadała że kiedyś tak ludzie robili, dziś glifosad jutro opryski na chwasta nam zabiorą, a wy się cieszcie bo bez chemi

 

to wracając do tematu czym będziemy pryskać od perzu jak nie będzie glifosadu? czy siejąc łubin i po oprysku afalonem dyspersyjnym doglebowo posiewie zniszczy perz, bo niby perz też niszczy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Afalon w sprzedaży tylko do końca grudnia. Także wiecie. Zróbcie sobie zapasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

hehehe to jakie brony kupić do tego odperzania ;)_ myślałem o takich ząb 20 bo to chyba lepiej powyciąga jak agregat, to jak radzicie koledzy co macie doświadczenie w mechanicznym usuwaniu perzu ;) pytam poważnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Niebawem cofniemy się do motyki i koników lub wołów bo ciągniki i maszyny też trują środowisko paranoja, z drugiej zaś strony gdyby taki glifosat był stosowany bardziej do zwalczania chwastów było by pół biedy z truciem żywności, no ale ludzie stosują do desykacji zbóż które są przeznaczone do karmienia zwierząt lub na przetwory spożywcze dla ludzi i też takie larum  jest podnoszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

''Koncern BASF podpisał w pażdzierniku umowę przejęcia znacznej czesci aktywów firmy BYAER z sektorów nasiennictwa i herbicydów nieselektywnych.Bayer zamierza zbyć te aktywa w związku z toczącym się procesem przejmowania firmy Monsanto . Kwota nabycia gotówkowego wynosi 5,9 mld euro.Aktywa podlegające planowanemu przejęciu obejmuje globalną działalnośc Bayera w zakresie nieselektywnych herbicydów na bazie glufosynatu amonowego skomercjalizowanego pod marka LIBERTY ,BASTA i FINALE ''  . Tak więc był rundup z Monsanto  będzie z Bayera.(a niby mówili jakies bajki o o chronie środowiska czy że jest tam rakotwórczy czy coś) a porostu  BAYER nie umiał sprzedać swojego droższego produktu to trzeba było lobbowac aby wycofać produkt firmy konkurencyjnej

Edytowano przez leonardo111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro
59 minut temu, Wojtek026 napisał:

hehehe to jakie brony kupić do tego odperzania ;)_ myślałem o takich ząb 20 bo to chyba lepiej powyciąga jak agregat, to jak radzicie koledzy co macie doświadczenie w mechanicznym usuwaniu perzu ;) pytam poważnie

Ja pamiętam jak to się robiło za dzieciaka (czyli jakieś 30 lat temu) Po podorywce kultywator z broną a potem grabienie "pająkiem" na wałki i palenie.... I tak kilka razy a perz i tak był... Jedyny efekt to urobiona czteroosobowa rodzina...

Rozumiem, że skoro UE zabroni nam stosowania glifosatu to zabroni też importu żywności z krajów w których można stosować glifosat....Bo tak to jest bez sensu, jedynie obniża konkurencyjność europejskich rolników zwłaszcza w kontekście podpisanej umowy CETA. Taki prosty przykład, buraki cukrowe u nas odchwaszczane metodą trzy zabiegową gdzie same herbicydy kosztują ok 800zł/ha a w Kandzie czy USA buraczki GMO i jeden zabieg glifosatem za ok 100 zł/ha... I weź tu konkuruj...  My będziemy ograniczać ŚOR a i tak będzie nas zalewać chemiczna żywność z poza UE....

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Już od dawna są w Uni różne sorty i my jesteśmy w tym gorszym sorcie chociażby z wysokością dopłat, a teraz kolejne z różnicowania będą robione w tych sortach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

UE dużo bardziej szkodzi niz glifosat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Departament    266

Co za naród... jedni uzależnieni od gorzały, drudzy od fajek a inni wychodzi na to że i od Roundupu :D mam nadzieje, że dzięki temu konkurencja na rynku spadnie i w końcu za zboże dostane jak należy. Rozumie że ten cały zakaz obejmie całe UE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

no i co ? myslisz ze jestes cwany ? :) 

powiedz to farmerom z USA to bedą płakac ze smiechu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Departament    266

A to mało mord do wykarmienia sprowadziła Makrela? absolutnie niczym się nie przejmuje... byle całe UE przynajmniej w tym zakresie gadała jednym głosem to i nic sprowadzać z USA nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

ozborn dokładnie :D

,CETA nam się wkrada ,a za jej plecami NAFTa  ,i po co tu pieprzyc o konkurencji i godnym wynagrodzeniu ,

Departament ,zostaw w spokoju tych naszych wielbicieli trunków ,,dzieki nim chociaż rynek gorzelniany idzie

a wycofanie glifosu ,to jak powrót do motyki i cepa ,to że jest nadużywany to jedno ,lecz  wycofanie go spowoduje spadek jakości zbóż ,począwszy zachwaszczenia kończąc na przerostach i podniesieniu kosztów produkcji

czytając mądrali kilkuhektarowych  śmiać mi sie chce ,ręcznie pole odperzac :P,to zapytam idziemy z postępem ,czy się cofamy ?I niech mi nikt nie pieprzy o chemii i jej szkodliwości ,bo chemia zaczyna sie dopiero od przetwórców w produktach gotowych do spożycia :tw_angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro
44 minuty temu, Departament napisał:

Co za naród... jedni uzależnieni od gorzały, drudzy od fajek a inni wychodzi na to że i od Roundupu :D mam nadzieje, że dzięki temu konkurencja na rynku spadnie i w końcu za zboże dostane jak należy. Rozumie że ten cały zakaz obejmie całe UE?

 

18 minut temu, Departament napisał:

A to mało mord do wykarmienia sprowadziła Makrela? absolutnie niczym się nie przejmuje... byle całe UE przynajmniej w tym zakresie gadała jednym głosem to i nic sprowadzać z USA nie będzie

Tylko, że UE podpisuje nowe umowy handlowe i sprowadza żywność z państw w których legalnie stosuje się środki które u nas dawno wycofano. A że są to wielokrotnie tańsze środki od tych które my możemy stosować to powiedz jak z nimi chcesz konkurować??? Jak ma konkurować rolnik europejski z rolnikiem ukraińskim, kanadyjskim czy amerykańskim jak ma kilkakrotnie droższe środki produkcji? Poza tym glifosat nie jest jedyny, Wycofane będą kolejne substancje:

Fungicydy: triazole (cyprokonazol, difenokonazol, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol, tetrakonazol, epoksykonazol), benzimidazole (tiofanat metylowy), dikarboksyamidy (iprodion), ditiokarbaminiany (tiuram), imidazole (procholoraz), pikoksystrobina.

Insektycydy: pyretroidy (beta – cyflutryna, deltametryna, esfenwalenat, lambda-cyhalotryna), neonikotynoidy (chlotianidyna, tiametoksam), chloronikotynyle (imidachlopryd, tiachlopryd), spirodiklofen.

Herbicydy: acetamidy (dimetanamid –P), aminofosfoniany (glifosat), arylofenoksykwasy
(fluazyfop – P butylu), pochodne kw. piryd. (chloropyralid, pikloram), fluursulfuron metylowy, linuron.

Wycofujemy??? OK. Ale nie sprowadzajmy żywności z państw w których można te substancje stosować!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj