Ferdek07

Sprzęgła przeciążeniowe wom-u

Polecane posty

Ferdek07    75

http://www.allegro.pl/item982630133_sprzeglo_przeciazeniowe_wom_tarczowe_1200nm.html

Czy stosujecie takie sprzęgła do jakich maszyn czy są potrzebne czy nie, w jakich maszynach, chyba najbardziej to w dużych kosiarkach rotacyjnych? Czy takie sprzęgła są trwałe i moc sprzęgła 900Nm to do jakiej mocy ciągnika czy zapotrzebowania mocy maszyny jest dostosowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidM    1

Ja mam takie sprzęgło przy aktywnym agregacie uprawowym i jego zastosowanie tam jest jak najbardziej uzasadnione. Dzięki niemu zbytnie zagłębienie agregatu, bliskie spotkania z kamieniami itp sytuacje nie zagrażają przekładni agregatu ani ciągnikowi. Wartości momentu obrotowego jakie powinno przenosić takie sprzęgło zależy od tego do jakiej maszyny chcesz je zastosować i zapewne takie informacje znajdziesz w jej dokumentacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Trwałe jest to urządzenie, jakiej mocy masz to sprzęgło i jakie zapotrzebowanie brony na moc? Czy do maszyn o zapotrzebowanie około 70km to takie sprzęgło 900Nm nie jest za mocne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@Ferdek07 tu masz wszystko dokładnie objasnione http://www.sipma.pl/dokumentacja/katalog_walow_i_cz_zamiennych.pdf

 

900 Nm to potężne sprzęgło :). Ja stosuję różne typy sprzęgieł: cierne (agregat uprawowy, rozsiewacz) kierunkowe (rozsiewacz nawozów) sprzęgło przeciążeniowe promieniwe (agregat), naprawdę przydatne urządzenie, zwłaszcza w agregatach aktywnych, przy rozsiewaczach bardzo chroni skrzynię przekładniową. jednak podstawa to regulacja i dbanie o nie.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

@deer ale te sprzęgła cierne to trwałe urządzenia są? jakiej mocy sprzęgło do maszyn 70km?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Twoje Lamborghini ma ok 300 Nm, na wałku WOM będzie miał max ok 700 Nm, także takie sprzęgło to gruba przesada. Jak już koniecznie musisz stosować sprzęgło to o momencie mniejszym niż moment obrotowy przekaźnika, inaczej to nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jak to wyliczyłeś że na wałku wom będzie 700nm jeśli na silniku jest 300Nm? według tego katalogu na stronie sipmy wychodzi mi że ma 900Mn ale mniejsza o to, czy takie sprzęgło miało by zastosowanie w prasie zwijającej, czy rozrzutniku, bo jeśli już doszło by do przeciążenia to sprzęgło będzie się ślizgać i koniec, więc tego typu sprzęgło miało by zastosowanie chyba tylko w kosiarce rotacyjnej do rozbujania i tych bronach aktywnych i glebogryzarkach bo jak zacznie się ślizgać to można spłycić,

a do kosiarki rotacyjnej jeśli wałek wom zaleca producent 540Nm to czy takie sprzegło ma być dokładnie takiej mocy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Proste obliczenie, załóżmy, że przy 1800 obr silnik ma 250 Nm. Wałek WOM ma wtedy 540 obr. Przekładnia wynosi 1800/540=3,33. Mnożysz moment silnika przez przekładnie i masz moment na WOM- 250x3,33=832(podane wartości są przypadkowe).

Dużo maszyn ma wbudowane sprzęgła przeciążeniowe, więc nie ma potrzeby dublowania zabezpieczeń. Sprzęgło to coś w stylu bezpiecznika, jak ma chronić wałek to musi być od niego słabsze :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ferdek pomnóż max Mo silnika przez przełożenie przekładni WOM to ci wyjdzie :)

 

no ale moc na wom jest niższa niż na silniku są straty na skrzyni biegów :)

Niby nie potrzebne, ale np. w takiej kosiarce rotacyjnej 2,1m jak zaryje w ziemie bębny staną i albo silnik zadusi albo na paskach się poślizgnie a na takim sprzęgle by mogło się uślizgnąć do momentu aż się cofnie, tak samo przy rozbujaniu kosiarki, niby wałek wom ma 540 Nm do kosiarki rotacyjnej 2,1m ale nawet taki wałek aż trzeszczy gdy rozpędza taką kosiarkę 6tka, ktoś na af ma sprzęgło takie przy kosiarce i bardzo dobrze się sprawdza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

w kosiarkach pottingera są sprzęgła na wałkach chyba we wszystkich modelach, przydaje się to bo tak jak @Ferdek mówisz jak zaryjesz to Ci przeskoczy i się ślizga a wtedy spokojnie można cofnąć i od nowa zacząć


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proste obliczenie, załóżmy, że przy 1800 obr silnik ma 250 Nm. Wałek WOM ma wtedy 540 obr. Przekładnia wynosi 1800/540=3,33. Mnożysz moment silnika przez przekładnie i masz moment na WOM- 250x3,33=832(podane wartości są przypadkowe).

 

A skad takie wzory wziałeś?

 

Racja dobrze gadasz tylko troche od du.y strony to ująłeś.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Widzisz gdzieś błąd? Pominąłem straty, ale poza tym jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Fajnie to wszystko wyliczyliście że 900Nm mam na wałku, dobra ale z takim sprzęgłem 900Nm to za pewnie szybciej zadusi się silnik niż zadziała to sprzęgiełko na womie, takie sprzęgiełko na wom marzy mi się do kosiarki rotacyjnej, tylko jakiej mocy to dobrać? Bo mam teraz "sprzegło" na paskach klinowych i w ten sposób że jak kosiarka zaryje to paski się palą, jak kosiarka była nowa i paski napięte kilka razy mf zdechł a raz ukręciło jeden bęben i teraz zastanawiam się jakiej mocy to sprzęgło z wałkiem wom kupić czy takie około 380Nm czy mocniejsze a i to sprzęgło ma być też do kosiarki 1,85m i nie chce żeby nie było za słabe ale i nie za mocne,

Czy w ogóle ktoś kto zainteresował się tym tematem ma takie sprzęgło i użytkuje to jak się to reguluje i jak długo tarcza wytrzymuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@Ferdek07 tak mnie ujęły Twoje problemy że postanowiłem Ci pomóc :P.

 

900Nm to do maszyny co ma ciągłe zapotrzebowanie na moc przy 540 obr/min ok 50 km.

Także na oko podejrzewałem że wystarczy 380Nm ale poszperałem w necie i okazało się że się pomyliłem... o 20 Nm :D. Idealne sprzęgło do Twej kosiarki powinno byc nastawione na 400Nm. Wystarczy wejść na stronę samaszu http://www.samasz.pl/samasz/pl/oferta/kosiarki-bebnowe/bebnowe-tylne .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Już wcześniej zaglądałem na stronę samaszu, zastanawiające że te 400Nm to jest i dla 1,65m i dla 1,85m, nastawić to można trochę regulować te tarcze, ale czy ktoś ma takie coś, użytkuje ktoś takie sprzęgło,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Można nastawić siłę na sprzęgle regulując uciąg sprężyn.I za mocne sprzęgło można zluzować sprężyny. To sprzęgło cierne to działa na zasadzie sprzęgła w ciągniku tylko że docisk jest ze stałą siłą i nie można go rozłączyć chyba że rozkręcisz sprzęgło. Rozkręcając lub skręcając sprężyny zmieniasz siłę zadziałania sprzęgła. W mniejszych sprzęgłach jest po jednej tarczy w większych 2 lub 3 tarcze. No i jak przy zwykłym sprzęgle można je spalić. Miałem raz taka przypadłość jak zapiałem bronę rotacyjną do dużego ciągnika i wpuściłem artystę na ciągnik co nie zwrócił uwagi że ciągnik ciężej idzie tylko gaz w podłogę :P i jechał tak kilka minut. Ale szybko je zregenerowałem - pasowały okładziny hamulcowe od bizona. Także jak ślizgac się będzie przez kilkanascie sekund to sie nie powinno nic stać.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

@Deer i śruby na sprężynkach na tym sprzęgle nie mają żadnych przeciwnakrętek, czy blaszek zaginanych, to się po prostu nie rozkręci w robocie? montujesz to sprzęgło przy ciągniku czy maszynie? regulujesz to sprzęgło na wyczucie tak, a fabrycznie to moc tego sprzęgła jest dużo niższa od mocy ciągnika czy porównywalna?

 

http://www.allegro.pl/item985576318_wom_sprzeglo_walek_odbioru_przekazania_mocy.html

co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Ferdek weź pod uwagę że te 400 czy 540 Nm tyczy się wałka tzn jego wytrzymałości (takie są w ofercie producentów) a nie nastawienia siły rozsprzęgania :D

Czyli jak Masz 540 Nm wałek to sprzegło musisz nastawić na mniej .

 

Właśnie może ktoś ma takie cuś przy kosiarce pomaga przy rozruchu bo (mam 2,1 bębnową ) ciągnik przydycha i dymi :):P a czy przy pracy zadziała wątpię talerze rozpędzone swoją siłą (prędkością) raczej nie staną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

no raczej staną, nie raz mi się to zdarzyło w takich przypadkach jak, ciągnik grzęźnie i z koleiny błoto dostaje się na talerz i hamuje, ale to jeszcze rozpędem pujdzie, wielokrotnie zaryłem odkaszając od rowów, a nawet na łące gruntowej była taka nierówność jak uskok no i kosiłem łąkę do połowy i przy nawrocie bębny wbiły się po prostu w ziemie i zatrzymały się a ciągnik przydusiło, więc tych przypadków dużo się przytrafia, jak w starej famarolce było 3 paski klinowe a w obecnej są bardzo luźne nic się nie dzieje bo ślizga się na paskach w takich sytuacjach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartone    0

Witam koledzy mam lampo 70 i nie działa mi sprzęgło cierne na wałku wom przy maszynie. Tzn. Dusi mi ciągnik, czy źle podłączyłem ? Sprzęgło powinno być po stronie maszyny czy ciągnika ? Czy to bez znaczenia? Może sprzęgło jest za wytrzymałe ? Nie chcę go rozkręcać bo nie wiem czy je złoże wygląda na weltershreid z dużą buła czyli są 2 lub 3 tarcze . Co sprawdzić jak je wyregulować ma ktoś doświadczenie ? Bd wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868
Napisano (edytowany)

Po co  dublować zabezpieczenia, z tego co pamiętam to w niej za przekładnią masz już fabryczne zabezpieczenie przeciążeniowe - śruba ścinana.

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz320    5
5 minut temu, Pigmei napisał:

Po co  dublować zabezpieczenia, z tego co pamiętam to w niej za przekładnią masz już fabryczne zabezpieczenie przeciążeniowe - śruba ścinana

I co troche śrubę zmieniać? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
    • Gość
      Przez Gość
      Czy ktoś wydzierżawił grunty pod fotowoltaike? Szukam informacji czy to opłacalne, jakie mogą być problemy i czy umowy są faktycznie takie piękne i przejrzyste. W tygodniu było już dwóch przedstawicieli chętnych na dzierżawę ziemi.
    • Przez AgroJacek
      Witam wszystkich miłośników ciężkiego sprzętu rolniczego!
      Zwracam się do Was z dość specyficznym zapytaniem – od dłuższego czasu rozglądam się za ciągnikiem Kirowiec K-700 i chciałbym dowiedzieć się, gdzie najlepiej poszukiwać ofert sprzedaży tego typu maszyny. Może ktoś z Was niedawno przechodził przez proces zakupu i może podzielić się doświadczeniem? Interesują mnie zarówno oferty z drugiej ręki, jak i możliwe źródła, gdzie można znaleźć sprawdzone egzemplarze w dobrym stanie technicznym.
      Szczególnie jestem ciekaw:
      Czy są jakieś strony internetowe, aukcje online lub fora, które specjalizują się w sprzedaży ciągników rolniczych i mogą mieć w swojej ofercie K-700?
      Jakie sklepy lub komisy rolnicze w Polsce mogą posiadać takie ciągniki?
      Czy istnieją grupy na portalach społecznościowych lub aplikacje dedykowane sprzedaży używanego sprzętu rolniczego, które mogłyby być pomocne w moich poszukiwaniach?
      Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady, które przybliżą mnie do zakupu tego legendarnego ciągnika.
      Z góry dziękuję i pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj