saszeta

Gęstość sadzenia ziemniaków

Polecane posty

pawelec    89

na 75 nie ma absolutnie zadnego problemu. trzeba jedynie raz dobrze ustawic i jazda.

na 90 nie widzialem. kolega @yarecki12 mówił że swego czasu probowal anną na 90, dalo sie ale to bardziej zabawa niz wydajne kopanie.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

rozstaw kół to najprostsza rzecz, liczysz i rozsuwasz. Jak prosto posadzisz i prosto obsypiesz redliny, to po poszerzeniu kombajnu nie bedzie zadnych problemow z kopaniem w 75cm. A co niektorzy pytaja sie czy mam z tym problem bo u nich cos nie teges z tym ;)

sadze gruse z talerzami z tyłu, i na 75 musze kazdorazowo zostawiac odstep ziemi na przejazd formownicy (bo nie ma bruzdy), aby miedzy nimi bylo caly czas 75. Z radlami jest prosto, wjezdzasz w bruzde i jazda. WIec tak naprawde to czy anna bedzie ogarniała redliny na 75, zalezy juz od tego jak posadzisz i ufromujesz redliny. Pozniej nawet jak dobrze ustawisz kombajn i ciagnik, a spieprzyles sadzenie i formowanie, to musztarda po obiedzie.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

e tam :lol: . U mnie zawsze jest krzywo a na 75 się kopie bez problemu. Najwyżej pierwszy przejazd( jak od środka się kopie) czasem się schrzani ale wystarczy pod włos tą redlinę przejechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja nie mam dużo ziemniaków więc kopiemy lewatorówką ( świnką ) .Sadzimy sadzarką polską łopatkową , jest tam na kołach 3 regulacje , sadzę na srodkowej.Nie wiem bo nigdy nie mierzyłem odległości ziemniaka od ziemniaka ale myśle że koło 30 cm.Nie jestem doświadczonym rolnikiem i nie mam tyle pola co koledzy tutaj więc ten hektar czy góra 2 jak się sadzi ziemniaka to jak zjedzie cała rodzina to się pomalutku wyzbiera :rolleyes: Rozdzieli się na poletka i da się rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    52

Panowie a jaka byłaby najlepsza odległość przy sadzeniu sadzeniaka w rozstawie rzędów 80cm ,ziemniak ma być do sprzedania 5+lub 6+, nie zależy mi na sadzeniaku aby go dużo było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sulos    135

koledzy czy jak rozstawie na 70 cm to wykopie mi ziemniaczki elewatorową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348
Napisano (edytowany)

Panowie, kiedyś ktoś dodawał tabelkę gęstości dla S211. Nie moge jej znaleźć. Podrzuci ktos?

okey, znalazłem, moze komuś się przyda
1079jl1.jpg

A przy okazji zapytam na jakich ustawieniach sadzicie?

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Dla porównania dodam tabelę grimme 

 

d68911bece0ae048.jpg

 

Ja sadzę 230 - 250 tyś łodyg na ha.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

ja w tym roku po raz pierwszy sadze na rozstaw 75cm i odległość w rzędzie 24cm z przeznaczeniem na skrobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

To że sadzisz na 24 nic nie mówi bo nie nie napisałeś jaki był kalibraż sadzeniaka.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Ja mam większośc sadzeniaka 35-55, sadzarka na 70cm. Co ile powinienem ustawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

A jaką obsadę chcesz docelowo?


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348
Napisano (edytowany)

przeznaczenie jadalny odmiany vinety i jelly wiec nie wiem jaka powinna byc obsada - jakieś 40-50tys roślin.

@mikad; czy termin 2 maja mam już traktować jako opóźniony i liczyć się ze spadkiem plonu? Dla naszego regionu niby III dekada kwietnia optymalny ale ciągle było zimno.

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Ilość roślin to pojęcie względne, ja obliczam obsadę łodygami bo ich liczba jest zależna od wielkości sadzeniaka a każda łodyga jest niezależną jednostką produkcyjną. Przeciętnie dla ziemniaków jadalnych jest to 200 tyś na ha. Przyjmując że kalibraż 40-45 daje średnio 3,8 łodyg głównych a rozstaw rzędów u Ciebie wynosi 70cm zagęszczenie 200 tyś uzyskasz sadząc co 27cm.

Spokojnie możesz sadzić nawet w przyszłym tygodniu, szczególnie jelly która ma raczej ciężkie wschody i potrzebuje ciepłej ziemi. W tej chwili mam na termometrze 2,3 stopnia, chyba przymrozi.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

panowie a ma ktoś tabelę do sadzarki Spomasz żary S 206. Są tam 2zębatki z przodu i 5 zębatek z tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Panowie na jaką gęstość ustawić sadzarkę przy kalibrze sadzeniaka 35-40mm i rozstawie rzędów 70cm? 24cm nie będzie za gęsto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Głębokość sadzenia - średnica sadzeniaka + 2 cm.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja sadze gdzieś na 10cm głębokości.Rozstaw radlic 63cm.

1ha -około 2500kg sadzeniaka, zależy jaki gruby......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Kolega pytał o głebokość sadzenia a nie ile ziemi nasypać na sadzeniak w czasie formowania redliny.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj