saszeta

Gęstość sadzenia ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
saszeta    164

Co ile cm sadzicie ziemniaki?w zeszłym roku posadziłem kawałek według książki.ale nie wiem ile ton by weszło na ha.ja sadzę średnio co 30 zależy jaki kaliber.a koleś znowu sadzi takie 3 cm co 35 to wydaje mi się że trochę za rzadko.bo potem to bulwy takie narosną jak pastewne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baza18    9

ziemniaki sadziłem w tym roku tak jak i w ubiegłych co +/-30 cm. :) ja jestem zadowolony ;]


Baza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo +/- 30 cm :) i Też jestem zadowolony z plonu;D


Mocy dostarczają: -Massey Ferguson- & -Case- & -U-R-S-U-S-!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Już sadziliście? My dopiero w sobote 1.04.10. A odległość to ochodzi o ustawienie na maszynie tak? Unas co roku z kawałka pola nawet nie 0,5ha przyczepe mała może z 2tony - te liczy podaje na oko, bo nie wiem ile tak dokładnie, ale dla całej rodziny starcza na cały rok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

co 21 cm to sadzeniak 3-4cm?książka tak podaje.a sadzarka czeska?ja zacząłem tak sadzić w zeszłym roku ale po kilku przejazdach ustawiłem na 25.całe szczęście bo wineta na 21 porozpychała kopce.a w tym roku chce 3,5-4,5 sadzić na 28.a 4,5-6 na 35.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Tylko ze u mnie sadzerka była wspólna i byłą troche dobita, około 10-15% nie sadziła (łapki nie łapały sadzeniaków) w tym roku kupiłem sadzarkę i chciałem sadzić na 25 cm, ale nie mam zębatki 35 zębów i bede musiał przerobic tą co ma 40 zębów bo chyba juz kupic takich nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a ja mam 35 a potrzebuję 40.mam zrobioną na kołach od corsy i teraz rozstaw się nie zgadza jak w oryginale.ale mam też drugi komplet kół i opony są większe.muszę sprawdzić jaka na tych większych będzie gęstość sadzenia.a w razie czego mogli byśmy się zamienić bo faktycznie nie idzie dostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a w ogóle może ktoś wie z praktyki albo ma instrukcję bo chciałbym się dowiedzieć jak ustawić zębatki w czeskiej żeby były rozstawy 21,25,30,35,40.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dzięki wielkie.patrzyłem na sadzarki na allegro ale akurat tego nie widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mówiąc co ile sadzicie od siebie ziemniaki w rzędzie koniecznie musicie podawać dla jakiego rozstawu rzędów (62,5 67 75 90 cm) bo najważniejsza jest obsada roślin na pow. 1ha i z tego co pamiętam to wynoszą one dla sadzeniaków o kalibrarzu 35-55 odpowiednio:

60-80 tys. roślin przy produkcji nasiennej,

45-60 tys. roślin dla odmian wczesnych zbieranych na wczesny zbiór,

40-50 tys. roślin dla ziemniaków jadalnych i przemysłowych,

30-45 tys. roślin dla ziemniaków przeznaczonych na frytki i chipsy.

Ja sadzę (75cm) nasienne co 17cm co daje obsadę 78tys/ha i przemysłowe co 25cm co daje obsadę 53tys/ha Ogólnie to zasada im chcemy więcej drobnych ziemniaków uzyskać tym gęściej sadzimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a jeszcze szczegółowiej to zależy od ilości pędów.bo mały sadzeniak ma mniej pędów jak duży.ale ja pytałem jak w praktyce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Tego akurat nie wiem ale słyszałem że tej sadzarki do ręki niewolno brać.


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Bo niszczy sadzeniaki, i sadzi strasznie niedokładnie , ile w tym prawdy to nie wiem bo takiej nie użytkowałem nigdy ale w moich stronach jak ktoś taką miał to szybko ją sprzedawał.


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ja sadzilem nią kilka lat i za ta cene nie jest najgorsza. Mialem plony 40t i wiecej. Daje rade.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmax    1

Kolega lukasx21 ma rację. Daj sobie spokój z tą sadzarką. Chyba że sadzisz 0.5 ha. Po pierwsze może i sadzi w miarę dokładnie ale sadzeniaki niszczy strasznie. O sadzeniu większych sadzeniaków możesz zapomnieć (nie dość że połowa spadnie z kubełka to jeszcze co któryś tam zmiażdży). Po drugie oferuje rozstaw max 67.5 cm a w dzisiejszych czasach standardem jest minimum 75 cm (plon o niebo lepszy, mniej sadzeniaków potrzebujesz na 1 ha a redliny dłużej trzymają wilgoć) Po trzecie to Twój wybór, ale na twoim miejscu kupiłbym używaną sadzarkę s211 z remprodexu, którą posiada szereg różnego rodzaju ustawień i regulacji. Ja taką posiadam i mogę każdemu polecić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek1425    3

panie dmax nie masz pan racji bo po co w grządka ma trzymać wilgoć jak ziemniak lubi sucho z resztą przekroj go sobie na pół i dotknij palcem i napisz tu co czujesz a i jeszcze w kombajnie (Anna Z-645) lemiesz nie ogarnie 75 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

anna ogarnia nawet 90cm ale to juz ekstremum ;) wiec nie pisz bzdur.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie wiem jak to kopać na 90 bo kół tak się raczej nie rozsunie. Ale redlinę weźmie. Na 75 bez żadnego problemu. Chyba że Z-645 różni się od Z-644

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z tego co pamiętam anna nie radziła sobie już z redlinami 75cm, ale moja pamięć może być zawodna w tym względzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj