krzysiekfarmer5

jaki jęczmień jary wybrać

Polecane posty

RafaKdziela    443

Damian na jesień będziesz siał jęczmień jary ? Ja na pewno mogę polecić Elle i Irona .Iron jest bardzo dobrym jęczmieniem ,ale na moje Ella jeszcze lepiej .O ile ziemia jest w miarę w kulturze i o uregulowanym ph .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Damian na jesień będziesz siał jęczmień jary ? Ja na pewno mogę polecić Elle i Irona .Iron jest bardzo dobrym jęczmieniem ,ale na moje Ella jeszcze lepiej .O ile ziemia jest w miarę w kulturze i o uregulowanym ph .

 

Nie troche zle napisłem chodzilo mi ze teraz musze nawozic pole obornikiem przyorac i na wiosne przedsiewnie polifoske 6 200kg/ha i 200kg mocznika/ha

Ok a co powiesz o nawozeniu ? moze cos zmienic ? jakie ty stosujesz dawki nawozenia jeczmienia jarego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Koniecznie mocznik zmień na inny nawóz .Może być saletra ,lub saletrzak itp .Polifoska jest droga też bym siał inny nawóz .Ja sieję ok 170-180kg jęczmienia na hektar.


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Koniecznie mocznik zmień na inny nawóz .Może być saletra ,lub saletrzak itp .Polifoska jest droga też bym siał inny nawóz .Ja sieję ok 170-180kg jęczmienia na hektar.

 

 

Masz racje droga polifoska a na co bys ja zamienił ?

Tak ale saletra czy saletrzak maja jakby nie było mniej azotu niz mocznik fakt ze mocznik sie pozniej rozkłada a saletra i saletrzak wczesniej wiec musiałbym kupic i psiacwiecej saletry a ona tez tania nie była

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Mocznik jesd dobrym nawozem przedsiewnym. Po wymieszaniu z glebą nie ma strat N. Azot w tym nawozie jest najtańszy, no nie wiem jak wychodzi z RSMu ale na pewno tańszy jak z saletry i dużo tańszy niż z saletrzaku. Zanim mocznik będzie dostępny dla rośliny minie trochę czasu ale zanim posiane ziarno wzejdzie i roślina będzie miała więcej jak 3 liście też minie trochę czasu a wtedy mocznik będzie dostępny. 

Polifoska to nawóz NPK jest droga ale ważne ile kosztuje potrzebny składnik. Nie zawsze nawóz tańszy ale mniej skoncentrowany wychodzi tanie bo trzeba wysiać go więcej. Trzeba wszystko przeliczać na cenę składnika a nie na tonę nawozu. W tym roku pod jęczmień siałem fosforan amonu i sól potasową bo wychodziło najtaniej, w podobnej cenie wychodził jakiś nawóz import ze wschodu.

Jak u ciebie z siarką i magnezem bo nie piszesz nic o tych składnikach?

Ja sieję 150kg jęczmienia ale to zależy od odmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

U mnie z siarka raczej ok

Mam na tym kawałku co chiłbym zasiac jeczmien taki pasek 4m na 15m gdzie brakuje magezu ale wszystko wraca do normy jak opryskam roslinki mikroelementami i siarczanem magnezu bo jak nie opryskam to widac ze na ym pasku sa roslinki ubozsze i mniesze

Własnie ja zawsze przedsiewnie daje tlko i wyłacznie mocznik jedynie na przenzyto wczesna wiosna sletre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Kolego Gwozd i tu robisz kilka błędów w obliczeniach w cenie składników w nawozach .Po pierwsze nic nie piszesz ,że mocznik zakwasza glebę i wcale ten azot w perspektywie czasu nie będzie taki tani .Po drugie liczysz tylko P i K w nawozach wieloskładnikowych ,a gdzie reszta ,magnez ,siarka ,etc ?

W każdym razie ten nawóz ze wschodu jest nic gorszy od polifoski a mocniejszy i tańszy 200 zł na tonie .Przynajmniej u mnie .Efekty po nim są w mojej galerii :-)

 


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie rozumiem o co chodzi z mocznikiem i perspektywą czasu. Saletra też zakwasza glebę jak każdy nawóz azotowy a trzeba pamiętać że saletrzak to saletra z wypełniaczem dolomitem. Nic nie zastąpi wapnowania. Zresztą z pH nie mam problemów. 

Nie uważam że ten nawóz ze wschodu jest zły ale nie zastosowałem go dlatego że i tak musiałbym dołożyć fosforu bo na większości pól mam niski poziom fosforu a wysoki potasu. Jeżeli chodzi o magnez to też mam niski poziom i dałem 100kg siarczanu magnezu granulowanego

W zeszłym roku plon 6t na stanowisku po pszenicy ozimej gleba III klasy, w tym roku tak "na oko" o 0,5t mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Dla mnie najlepszy jęczmieniem jakim kiedy kolwiek miałem jest SOLDO :)

Przewyższa wszystkie jęczmienie , we wszystkim , które siałem w poprzednie laty.

Stanowisko po pszenicy 1xN około 300kg/ha , bez ochrony grzybowej , 1x na chwasty i wydał 6ton , siany 200kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

u mnie tak samo Soldo bije w plonie wszystkie poprzednie odmiany które wcześniej siałem i puki co nie zmieniam na nic innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Dla mnie najlepszy jęczmieniem jakim kiedy kolwiek miałem jest SOLDO :)

Przewyższa wszystkie jęczmienie , we wszystkim , które siałem w poprzednie laty.

Stanowisko po pszenicy 1xN około 300kg/ha , bez ochrony grzybowej , 1x na chwasty i wydał 6ton , siany 200kg/ha

Przy 300 kg N na hektar i przy siewie 200 kg to ten jęczmień chyba leżał plackiem jak po wałowaniu ciężkim walcem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No ekonomiczny jest. Zżarł 50kg N na tonę plonu. Pewnie miał 18 białka i ze 40 glutenu  B)

 

6 ton jęczmienia jarego na stanowisku po pszenicy to zdażało się po 120kg N i siewie 150kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Przy 300 kg N na hektar i przy siewie 200 kg to ten jęczmień chyba leżał plackiem jak po wałowaniu ciężkim walcem

Raczej dał 300 kg nawozu a nie czystego składnika. Nie wyobrażam sobie wysiać prawie tony np saletry na raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
situ14    35

Jaki jęczmień jary polecicie do mieszanki zbożowej jarej pszenica jęczmień owies? Owies będzie gniady a pszenica albo nawra albo arabella. Klasa gleby IVab 

Edytowano przez situ14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
situ14    35

Flavour mam w czystym siewie bardzo dobra odmiana bardzo wydajnie i stabilnie plonuje tylko jest niska. Polecano mi Penguin ale nic o nim nie wiem. Chodzi mi o zawartość białka bo ma to być pasza dla opasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
situ14    35

@donweter1989 W lokalnym składzie. W tym roku nie ma jeszcze oferty na odmiany jęczmienia.

W tym roku będzie z centrali penguin do mieszanek, eunova, iron, ella do czystych siewów i swój materiał flavour.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj