martinezo

Czym konserwować maszyny po zakończonym sezonie?

Polecane posty

martinezo    41

Witam.

Zwracam się z pytaniem, jakim środkiem lub olejem konserwujecie swoje maszyny po zakończonym sezonie??

Wiadomo, że najpierw trzeba maszynę dokładnie umyć, ale jak już wyschnie to stosujecie jakąś powłokę ochronną np. z jakiegoś oleju?? jeśli tak to, proszę o wskazówki jaki środek najlepiej zabezpiecza przed korozją elementy robocze i lakier maszyny (pomijamy olej przepracowany).

Pozdrawiam użytkowników ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Oczywiście możesz zakonserwować swoje maszyny normalnym, nowym olejem (obojętnie jakim). Przeważenie rolnicy robią to olejem spalonym (przepracowanym) gdyż najtaniej to wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6530    1

Ja swoje maszynki:rozsiewacz do nawozy,rozrzutnik,pług zawsze po sezonie wysmarowuje olejem nie przepalonym ;)


widły 50zł, śipa 40zł ,wyrzucanie obornika bezcenne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

też myślałem nad zwykłym olejem np. silnikowym nie przepracowanym, ale wydaje mi się on zbyt gęsty, myślałem, że używacie może jakiegoś specjalnego (o wiele rzadszego od zwykłego silnikowego) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

Ja maszyny myje dokładnie myjką a potem kompresor + ropownica.Mieszam olej(hipol) czysty na pół z ropą i tym każdą maszynę spryskuję.Po tym zabiegu są jak nowe wiele lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ciekawa propozycja, chyba też tak zrobię, wezmę najtańszy czysty olej i rozrzedzę go olejem napędowym ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin    3

Brzmi ciekawie tylko należy pamiętać o omijaniu takim specyfikiem elementów gumowych maszyn....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja maszyny myje dokładnie myjką a potem kompresor + ropownica.Mieszam olej(hipol) czysty na pół z ropą i tym każdą maszynę spryskuję.Po tym zabiegu są jak nowe wiele lat.

Dokładnie tak samo robię, nawet podwozie CAT'a smaruję w ten sposób, najtańszy olej plus ropa i sprężarka z ropownicą !

Ale u mnie wszystkie maszyny idą pod wiatę, nawet w sezonie staram się na noc je wstawiać po pracy no chyba że w usłudze pracujemy 24 h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek12    0

Nie ja zabezpieczam maszyny przepracowanym olejem ale robie też Tawot-em ale najczęściej robie to Farbą podkładową oczywiscie wszyskie maszyny mam przed zabezpieczeniem są gruntownie wyczyszczone


ŻyJ SzybKo, Umrzyj Młodo..Zostaw Atrakcyjne Zwłoki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Właśnie przepalony olej wytwarza jakieś pierwiastki siarkę chyba , które przyspieszają korozję zamiast ją powstrzymać.

 

 

Ta to jakim cudem jak po zimie jade orać to tylko butem przetre jeszcze nie użyty pług i nie ma żadnej rdzy a stoi kilka miesięcy po chmurką?


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Głównym zadaniem ochrony maszyn jest zabezpieczenie przed korozją części maszyn, z chemicznego punktu widzenia zabezpieczamy przed utlenianiem się stali ;) my od kilku lat stosujemy tylko czarny chlorokałczuk, puszka to koszt około 20 zł i na cały sezon starcza. Nasze maszyny stoją pod wiata ale jak mówi tata warto je nawet pomalować, bo od pierwszego wjazdu w nowym sezonie w pole robią idealnie swoją robotę, bo nie mają szorstkiej powierzchni pokrytej rdzą. ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UrsusCzesio wyczytałem to w pewnym wydaniu Top Agrar i w moim przypadku muszę się z tym zgodzić bo u mnie po smarowaniu pługa przepalonym olejem i tak rdzewieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

A u mnie na 3 skibowym tak odkładnie rzemieślnicze a na 2 skibowym nowe odkładnie UG nie. Więc od stali chyab też zależy. Zachodni rozsiewacz też nie rdzewieje ;)


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

widzę, że dyskusja dotyczy przede wszystkim części roboczych (lemieszy, odkładnic, redlic itp), mnie natomiast chodziło również o inne elementy maszyny, które nie mają kontaktu z glebą, a np. ulegną lekkiemu uszkodzeniu poprzez otarcie lakieru. W tym przypadku nie chciałbym malować tego miejsca bo efekt estetyczny jest kiepski. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a ja się nie bawię w "efekt estetyczny".

Podkładówka i koniec. Sprzęt ma pracować a nie wyglądać. Z racji że czasem coś jest remontowane to pociągne cały element odpowiednią farbą (np robiliśmy przedni napędu w 10145 to po umyciu wszystkiego pomalowałem ten napęd jak trzeba).

Natomiast ubytki np z otarć podkładówka lub jakaś inna która wiem że nie odpadnie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ta to jakim cudem jak po zimie jade orać to tylko butem przetre jeszcze nie użyty pług i nie ma żadnej rdzy a stoi kilka miesięcy po chmurką?

No dla mnie to tez jest zagadkowe. Niby przepalony źle działa, ale jak się wcale nie posmaruje to jest jeszcze gorzej. Zauważyłem z własnych obserwacji.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

olej przepracowany jest szkodliwy dla środowiska, my też używamy "przepału" i nie ma problemu z korozją, jeżeli chodzi o smar (towot) to potrafi spłynąć pod wpływem temperatury i zabezpieczenia wtedy brak. Ale najlepszym zabezpieczeniem jest garaż brak wilgoci = brak rdzy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

Nic się nie dzieje z elementami gumowymi po konserwacij ropa + olej.To mięszanką spryskuje nawet ciagniki.Wszystkie maszyny stoją w garażu zimą i nie tylko.Ciągniki to nawet całym rokiem dzięki czemu nie płowieją.Tej metody konserwowania pare lat temu nauczyłem się w Niemczech u rolnika który zarazem powiedział mi jak dbacie tak macie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

Ja konserwuje maszyny przepalonym olejem np. 2 litry przepalonego oleju i 2 kg smaru robi się masło i nie ma mowy że deszcz to zmyje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Właśnie przepalony olej wytwarza jakieś pierwiastki siarkę chyba , które przyspieszają korozję zamiast ją powstrzymać.

 

Ja zawsze konserwuję przepracowanym olejem siewnik zbożowy (w środku), rozsiewacz do nawozu oraz elementy robocze takich maszyn jak pług itp. i nigdy nie zauważyłem aby coś rdzewiało od tego, a mało tego uważam że jest to najlepsze zabezpieczenie na korozję. Kilka osób z tego się śmiało, że brudzę tylko maszyny, ale w tym czasie co wytrzymał mój np rozsiewacz nawozów (na areale ponad dwukrotnie większym od nich), oni zmienili już taką maszynę na nową trzykrotnie (bo nie chciało się brudzić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Fakt maszyny się "brudzą" ale nie konserwowane rdzewieją (jak nie brud to rdza), jak komuś przeszkadza ten "brud" to niech przed wyjazdem umyje i po problemie ale korozji brak co jest ważne w przypadku maszyn.

 

Kolega kupił rozsiewacz rok po nas i dziś jest już malowany i nadal jest skorodowany a nasz tylko "brudny".


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samczyk1991    83

Ja też konserwuje murzynkiem (olej przepalony), kompresor + ropownica. Kilka lat temu tak zakonserwowałem spód przyczepy, na mokry olej kurz osiadł, najlepsza konserwacja, dziś troszkę ją prętem zdrapałem, zero rdzy ;[

Oczywiście maszyny maluje farbą, ale części robocze maluje murzynkiem ;)


Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1250

ja konserwuje el. robocze mieszanina olej zuzyty+opał/ropa czasem smar, zeby byl gesty, ekologiczne to nie jest bo wywozi sie w pole troche tego...


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MFargo
      Witam poleci ktoś zamienik oryginalnego filtra paliwa do claasa ? 
      2008r
    • Przez artur04c
      Witam
      Czy stosował ktoś olej do skrzyni MANNOL Multifarm STOU 10W-40 chcę zrobić jako zastępczy fusch agrifarm 10w40, ale może ktoś ma doświadczenie z mannol ?
    • Przez seba2017
      Witam. Chciał bym przejść na jeden olej we wszystkich ciągnikach  ( starszych) bo teraz używam w każdym inny. Firma wykonująca remont silnika polecała mi Mobil Delvac 15w40 lub lepszy. Zauważyłem że polski olej Platinum Ultor Plus 15w40 ma te same klasy jakościowe  API: CI-4/CH-4/CG-4/ SL/ SJ    w ACEA też podobnie: E7/ E5 /E3/B4 /B3 /A3. Czy będzie różnica w ochronie silnika w ciężkiej pracy w wysokiej temperaturze stosując jeden i drugi olej. Jeżeli byłaby podobna jakość to wybrał bym polski olej z racji patriotyzmu zakupowego. O różnicę w cenie mi nie chodzi. Jakie jest Wasze zdanie: nie będzie za dużej różnicy między tymi olejami czy Mobil jest zauważalnie lepszy ?
    • Przez Kartoflorz
      Witam, mam taki problem może dla niektórych bzdura a konkretnie, czy mogę mieszać olej Stou z Utto??? Konkretnie chodzi mi o to czy do oleju Agrol Stou Plus mogę dolać Platinum Utto  - miejc docelowe przekładnia (skrzynia Zetor Forterra).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj