Zaloguj się, aby obserwować  
snopek4

Zamierzam trzymac krowy mleczne

Polecane posty

jan2130    17

Witam panowie ja powiem tak ja wole pracowac przy 2000 swin niz przy 20 krowach i wiem co mowie znajomi maja bydło wszystkiego ze 100 sztuk to wstaja o 4:15 i robia do ciemnej nocy :D


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Ja sie na krowach nie znam, ale Snopek powiem Ci tak nie zniechęcaj sie tylko powoli sobie zacznij gospodarzyć :D Mowisz, że masz 50ha plus dzierżawy?? Gdybys na takiej powierzchni siał zboża to przecież bedziesz sobie z tego całkiem całkiem żył :D ? Gdy bedziesz juz wiedział dokładnie ile masz średnio zysków w 1 roku to wtedy twoje obliczenia beda maiły sens :) musisz miec czysty rachunek żebys wiedział ile mozesz inwestować i jakie kredyty mozesz brać :) Ja z tatą mamy ok.4 ha mamy na tym troche zboża, a reszta to ziemniaki i warzywa w tej chwili tata dorabia sobie dorywczo, a ja po szkole (ok 15:00) zajmuje sie tym całym bandzajem, wiedomo ze ja przyjdzie czas na zbiór to nie bede robił sam tylko z nim :) i jakoś sobie radze a mam 17 lat :) Ja osobiści tez myśle o młodym rolniku ale musisz mieć wykształcenie żeby dostać (jestem w trakcie nauki w technikum ogrodniczym) i kupic za to jakis nowy ciagnik. Powoli powiekszamy areał i jak skoncze szkołe to myśle o tym na poważnie!! Nie chgodzi o to żebyś siedział dzien i noca i chrował jak wół na to bedzie jeszcze czas :) Masz 18 lat musisz miec równiez czas na to żeby z kolegami pogadać, poimprezować żone sobie znaleść itp. Według mnie masz dobre plany tylko musisz je bardziej rozłożyć w latch np. 10lat :) Wtedy bedziesz zdrowy, szczęśliwy itp. a z 50 ha bedziesz sobie spokojnie żył :D Nie biez tego do siebie co napisałem, rób jak uważasz :) Pozdrawiam i zycze dobrego wyboru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Hehe widzę, że tu dużo "młodych rolników" :D Musisz robić wszystko na spokojnie bez nerwów, a na pewno Ci się uda :)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

wiem wiem o tym wszystkim ale na samym polu to nie bardzo

widze ze duzo jest przeciw krowom ale ja po pierwsze je lubie tez chyba wazne i nie musi byc tak ze jestes uwiazany choc jest to prawda ale trzeba z czegos zrezygnowac

ja chce zostac na wsi bo tu jest moje zycie a i nie wyobrazam sobie zycia bez pracy na roli fajnie zabrzmialo

ja wiem ze to co zamiezam nie jest idealne ale ja to stwozylem sam przez kilka dni i wieczorow wiec spytalem sie o wasze zdanie dzieki za otrzezwienie ale teraz prosze o pomoc

bo ja to chce zrealizowac serio a przy 15 krowach to roboty zbytnio nie ma

i nie straszcie mnie ze w nocy trzeba wstawac (mialem swinie )i wiem co to znaczy

a mam 18 lat pelen zapalu jestem itp

a czy nie jest tak ze borac mlodego rolnika mowie ze uzupelnie wyksztalcenie (ide na akademie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Ja również jestem za hodowlą krówek mlecznych. Może i trzeba latać nocami, siedzieć ciągle w domu, chodzić punktualnie aby je wydoić i nakarmić, ale nie przesadzajmy. Jak dostana godzinę później czy wcześniej jeść to nic im się nie stanie. Poza tym jak masz 50 ha to na pewno zatrudniasz przynajmniej jednego pracownika i zawsze jak wypadnie ci jakaś imprezka albo wesele to możesz go zawołać. W porównaniu z trzodą przynajmniej cena mleka jest bardziej ustabilizowana i wiesz mniej więcej na czym stoisz. Powodzenia :D .


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Tylko zagadka jest z tą kwotą mleczną.. Może być tak, że za 5 lat to w ogóle zlikwidują, a ceny mleka polecą :). Ale skoro nie na mleku to na czym ? Tak czy siak, pomysł dobry :D


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Za 5 lat to mleko mogą z Chin importować :D


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Hehe, nie wiadomo co tam wymyślą. Ale tak sobie pomyślałem jeszcze wieczorkiem nad tym to stwierdziłem jednak, że ten pomysł jest dobry. Weźmie kredyt pokupuje to wszystko, co krówkom nie zbędne i wtedy będzie zarabiał na mleku. A tak to weźmie kredyty, kupi troche ziemi czy tam sprzęt i nie będzie pewnego zarobku. Do tego jakby jeszcze trzymał mięsne to by biznes się kręcił. Ja bym już działał :D


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2
Też się z tym zgodze no ale wiadomo rolnictwo to nie praca za biurkiem.

 

hehe rolnictwo to nie praca za biurkiem :) prawda to jest ale powiem Ci że od małego pracowałem z rodzicami na gospodarstwie a po studiach zacząłem pracować za biurkiem jako informatyk (już 3 latka). Wszystko ładnie pięknie, czyściutko, 8 godzin zrobisz swoje i wolny jesteś, weekendy wolne, święta wolne. Ale jak wysiedzieć w pracy wiedząc że w polu robota, że szykują się do wyjazdu kosić czy jeszcze coś innego - nie da się :D Mimo ciepłej posadki przy komputerach zamierzam zostać na gospodarce a nie za biurkiem. Z tym że przejść z obecnego kierynku mlecznych (12 krówek) na mięsne - na tyle sztuk na ile pozawalają nasze hektary.

Co do tematu - nie będę Ci odradzał bo mleczne to dobry i dochodowy kierunek ale na pewno nie od razu będziesz zarabiał. Jeśli zaczynasz od początku to będziesz musiał dużo kasy wyłożyć, dużo się natyrać i długo czekać aż krowy zaczną zarabiać - oczywiście w pierwszej kolejności muszą się spłacić aby zaczęły zarabiać. No i jak już ktoś wcześniej napisał - jeśli nie masz kogoś do pomocy (choćby brata czy ojca) kto mógłby Cie zastąpić na kilka dni to zapomnij o wakacjach, imprezach itp :)

powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maly091   
Gość maly091

a ja mam takie pytanko.jezeli bym mial krowy mleczne (10 sztuk) to ile bym mial kasy miesiecznie za mleko i po wszystkich oplatach??mleczarnia daje zaluzmy 1 zl za litr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
a ja mam takie pytanko.jezeli bym mial krowy mleczne (10 sztuk) to ile bym mial kasy miesiecznie za mleko i po wszystkich oplatach??mleczarnia daje zaluzmy 1 zl za litr.

to zależy ile ci te krowy mleka dadzą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Myślę, że na jakąs impreze to może przyjść kumpel i Ciebie wyręczyć, a potem jakoś mu się odwdzięczymy :) No ale nie wiem czy na imprezy chodzimy co tydzień. No ale wiadomo, krowa to nie chomik, że jej się nasypie jedzenia i pojedzie na 2 tygodnie i wróci :D


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maly091   
Gość maly091

no powiedzmy ze krowa daje 600-700litrow miesiecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

czyli jak krowa daje mleko przez te 300 pare dni to czyli tak 10 miesięcy to te 650x10miesięcyx10krów/12miesięcy w roku x 1zł za litr=ok5416zł miesięcznie

ładnie się liczy tylko w rzeczywistości może być trochę inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Ale nawet jeżeli miało by wyjść te 5 tys. to już jest pieniądz (dla mnie przynajmniej), bo jak teraz utrzymujemy się tylko ze zbóż a tu było by 5 tyś. miesięcznie :D. Przydała by się maszynka do robienia pieniędzy tak na inwestycje w gospodarstwie :). A jeszcze mam pytanie : UE daje jakieś dofinansowania do nowych obór, sprzętu? Czy dalej UE daje pieniążki na płyty obornikowe ? Pozdrawiam.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maly091   
Gość maly091

a co z kosztami ile trzeba odjac od tych 5416zl miesiecznie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@jaro nawet 5100

@Matey narazie kasy żadnej niema i nie wiem kiedy będzie bo sam czekam na ruszenie PROW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

koszty na utrzymanie zwierząt i prowadzenie działalności czyli np. światło, woda środki czystości, pasze, paliwo, itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

no nie mogę. Ludzie co wy piszecie, jaka maszynka do robienia pieniędzy !!!!!!!!!!! powiedzmy że mleczarnia płaci 1 zł (jak już wcześniej ktoś napisał) to z tej złotówki możesz wziąść do kieszeni ileś tam groszy - dokładnie nie wiem ale to chyba nawet nie jest 10 groszy. Gdzieś jest wątek o opłacalności produkcji mleka to można poczytać. Jasne jest to dochodowe ale nie piszmy że "będę miał 5 czy ileś tam tyś" Fakt te pieniądze będziesz miał ale wirtualnie bo w rzeczywistości ich nie masz - masz ten malutki procencik jaki Ci zostaje z tej złotówki.

ps: Matey policz jeszcze raz. Ilość mleka dziennie od krowy x powiedzmy 305 dni x jakieś 9 groszy = wynik to jest to co masz w kieszeni (hmm tylko czy nie powinno być razy 7-8 groszy ??)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

"maszynka do robienia pięniędzy" napisałem z żartem..... -.- Tak najlepiej nie mieć hodowli, mieć 10ha, żyć na kredyt i będzie fajnie. Ale ja myśle tak, żeby chociaż NIEWIELKIE zyski czerpać... a nie cały czas dokładać ... Doskonale wiem, że trzeba płacić rachunki itp. to żadna nowość


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2
Tak najlepiej nie mieć hodowli, mieć 10ha, żyć na kredyt i będzie fajnie.

Poczytaj inne moje posty. Gdzie tylko mogę to wypowiadam się że rolnictwo jest opłacalne i jak się ma możliwość to należy inwestować a zawłaszcza krowy mleczne. Ale jestem przeciwny "suchym" wyliczenią własnie takim jak zrobiłeś Ty. Jeśli juz chcemy wiedzieć jakie to przynosi zyski to róbmy jakiś biznesplan itp. I z całym szacunkiem ale z 10 ha też można żyć nie przymierając głodem - może nie z bydła ale są przecież inne gałęzie produkcji jak choćby truskawki, maliny itp.

Jeszcze raz to powiem - rolnictwo jest opłacalne - jak dysponujesz jakąś gotówką na start, jesteś gotów na codzienne dojenie rano i wieczorem, masz cierpliwość aby czekać na zwrot gotówki to ja Cie nawet będę namawiał do tego ale musisz sobie uświadomić ile tak naprawdę kasy zostaje Ci ze sprzedanego litra mleka i do tego tyczyła się moja poprzednia wypowiedź.

Najtrudniejszy jest początek - ale to chyba w każdej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    893

Nie chodzi mi tutaj w szczególnośći o Twoje posty, ale czytałem kilka podobnych tematów, i jakieś 80% odradza hodowli (dużo pracy, brak świąt itp.) A dla mnie to nie jest przeszkoda. Co do biznes planu to sie zgodzę. Jeszcze mam troche czasu, żeby sobie wszystko przemyśleć. A wiesz może (http://www.agro-projekty.pl/strony/katalog/b15/b15.htm) jest podany cennik i jest napisane iż kosztuje 1464 zł brutto. To za metr kwadratowy tak ?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

hmmm ktos kiedyś wyliczył ze aby mleko było połacalne cena musi byc ponad 70gr za litr...chyba to czytałem w Hoduj z głową....druga sprawa rolnictwo jest bardzo opłacalne, jeśli ma ktoś troche głowy i pomysłu mozna naprawde z tego zrobic dobry interese...wracajać do tematu....przy krowach najwiecej kasy pochłonie kunpno kwoty mlecznej, stada oraz postawienie jakiegoś budynku....druga sprawa do produkcji zielonek wystarcza podstawowe maszyny np kosiarka, zgrabiarka, rozsiewacz, 2 ciągnik jakaś przyczepa do zielonek (taniej jak prasa) i pług agregat i siewnik...to wszystko mozna kupic tani na allego lub jakis innych stronach....a co do ha, można sie postarac o jakąs dobra i pewna dzierzawe i można robić


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj