Zaloguj się, aby obserwować  
snopek4

Zamierzam trzymac krowy mleczne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
snopek4    4

wiec jak w temacie a oto moja sytuacja ocencie i zaproponujcie z gory thx

wiec mam 18 lat i niedlugo zamierzam przejac gospodarstwo jakies 50ha plus dzierzawy i na poczatku mialem zamiar chodowac byki tak z20 ale pomyslalem ze nie glupio by bylo trzymac krowy i mam taka stara obore

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=17841

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=17378

ma wymiary 18x4,5 i policzylem ze na stanowisko potrzeba 1,2 no i wyszlo 15krow mi to odpowiada

a teraz dalej jak ja sobie przyszlosc maluje

wziolbym mlodego rolnika 50000tys jest cos takiego znajomi mowia ze jak by mi ojciec przepisal ziemie a maszyny nie to mogl bym od niego je kupic fikcyjnie i od tego dostac ilus % zwrot czy to prawda wiec zakladajac ze mniej wiecej bym go dostal drugie 50000tys to juz bym mial 100000tys wiec na przerobke to jakies 40tys by poszlo i obora glancus cycus

teraz na 15 krow trzeba 105000kg kwoty mlecznej przy 7000 na krowe rocznie to daje liczyc po 1zl za kg 105000 a z tamtego by mi zostalo 60000 wiec do splacenia by bylo 45000 ale krowy no wlasnie jak lepiej czy kupic duze jalowki czy od zaufanego goscia kupic male jaloszki i odchowac tak by byly gotowe na obore mam gdzie

bo jesli nie to drugie 105000 za krowy liczac po 7000

co wy na to wszystko czy to jest mozliwe do realizacji i czy dam rade

dodam ze cielaki bym odchodowywal sam jeszcze 20 szt

i mam chetke na 10ha gosc sprzedaje po 16tys\ha to daje 160000tysi z tamtego 45000 razem okolo 200000tys duzo troche i sie boje troche

jak to powiazac i czy moja koncepcja jest dobra co wy na to wszystko

a moze dac sobie spokoj

jeszcze tak podliczylem ze dziennie bym oddawal okolo 300l z tego nie wiem jak w lubelskim z mlekiem liczylem po 0,90gr\l

to mi wychodzilo270zl dziennie a rocznie 98550 a na miesiac 8000 niech by zostalo 2000 miesiecznie to bym to chcial przeznaczyc na splate kredytu wiec rocznie 24tys wiec kredyt rzedu 200000 bym splacil w 8 lat wiec nie jest tak zle

czy moje wyliczenia sa mozliwe

mlody jestem i mam male zludzenia i watpliwosci tego wszystkiego

ale jak ten plan wam sie podoba co wy na to prosze o odpowiedz i jakby co korekte

dzieki wielkie za rozwianie watpliwosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Ja na twoim miejscu kupiłbym na samym poczatku ziemię. A krowy to lepiej kupić bezpośrednio od hodowcy (bez żadnych pośredników). Wtedy za jedną sztukę zapłaciśz ok 4000zł (oczywiście już zacieloną). Nanieś korektę na wydajność swoich muciek: 7000l od sztuki osiągnąć przez początkującego hodowcę to nie lada sztuka. Na początek policz 5000l od sztuki. Wtedy musisz kupić 15*5000l=75000l kwoty mlecznej. Płacić 1zł za kwotę nie bardzo się opłaca (krowy ponad rok musisz doić za darmo). Jak się dobrze rozejrzysz to za kwotę zapłacisz ok 70-80gr (może się zdarzyć, że i mniej np. my w kupowaliśmy za nie więcej niż 40gr :D ) I musisz jeszcze pamiętać, że na początku dopóki nie odchowasz własnych jałówek, może być konieczny zakup kolejnych na remont stada (czasami się zdarza, ze w ciągu roku nawet 25% stada trzeba wymianić z powodu równych chorób, upadków itp.)

Teraz nanieś korektę na swoje obliczenia i napisz ile lat musisz spłacać kredyt (myślę, że jak będziesz jako tako gospodarzył to 20% dochodu będzie stanowił zysk) :D

P.S. nie wiem jak to jest z tym młodym rolnikiem - czy nie jest wymagane wyksztłcenie rolnicze (wtedy sytuacja sie komplikuje, bo ając 18 lat raczej nie skończyłeś żadnych studiów :D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

jesli hciałbys kupic nawet fikcyjnie maszyny od swojego ojca to podastawowym warunkiem aby kwalifikowaly sie na zwrot jest to by nie byly starsze niz piec lat w innym wypadku nici z zwrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

uważaj abyś nie przekombinował. na papierze to wszystko ładnie wygląda ale na dłuższą metę to możesz się przejechać. co do krów to myślisz że od 15 krów będziesz dawał cały czas 300l mleka dziennie? oj chłopie jedź lepiej do anglii i nie zawracaj sobie gitary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@wojtas masz rację na papierze zawsze wszystko ładnie wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
Ja kwote mleczną sprzedałem za 30gr za kg a ty masz zamiar dac 1zł??

szkoda ze nie mieszkasz na podlasiu bo po takiej cenie to kupiłbym z 50000kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

no ja liczylem tak na oko a w anonsach to od 0.30 do 1zl sie ceny wachaja

jak narazie mi nikt niepomaga tylko zebym dal spokuj chyba chcecie mnie od interesu odegnac

pomocy please

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2239

No ale mozna chłopakowi pomóc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ja osobiscie sie na tym nie znam!!!!!Bo krów masowo nie hoduje!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

Co ja bym dał żeby w moim regionie była kwota mleczna po 0.30zł :D - marzenia. Powiem ci, że lepiej sie tak nie napalaj na tak szybkie rozwijanie gospodarstwa. Lepiej powoli a bezpiecznie :D . Mam nadzieje, że wszystko ci sie uda. Pozdro.


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam Snopek4 gratuluje optymizmu i zapału do pracy oby tak dalej a co do krów to wes sie jeszcze zastanów czy tak wrto zaczynac chodowle od zera ja to bym ci radził przerobic ta szope na byki wsadzisz se tam 20byków to lepiej wyjdzesz niz na krowach ale to jest tylko moje zdanie :D byki unas po 4.80+vat to sobie przekaukuluj


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

na byki to ja mam oborke 23 stanowisk a te na krowy chcem 15 krowek bym mial swoje byki mleko dla kupionych no i staly dochod co sie liczy zapalu troche jest jak sie ma 18 lat no i trzeba cos robic zeby sobie zyc srednio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

Panowie, podobno w tym roku nie będzie kar za przekroczenie kwoty mlecznej :D

 

Nie na 100 % ale jest szansa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczo    20

No to w końcu jakaś pozytywna wiadomość:D


Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek4    4

robertbara ty jestes doswiadczony w krowach co myslisz o moich planach

czy to prawda ze maja zniesc limit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Nie no nie przejmuj się, oni tak gadają bo konkurencji pewnie nie lubią hehe. Musisz się zorientować na 100% z wszystkim itp. I wtedy możesz policzyć znowu. Ja na Twoim miejscu bym inwestował, bo tylko czas tracisz :D powodzenia.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

o jakiej konkurencji wy gadacie .!!! jak ma odbiorcę to niech sobie i milion litrów produkuje. no dobra , trochę cię trzeba uświadomić co to jest hodowla krów mlecznych . po pierwsze gdzie kupisz te o wydajności 7000l. jałówki?- różnie z nimi bywa , może z tych 15 -5 będzie miało taką wydajność. no i brakowanie , po roku zostanie ci ze 12 , mastitis ,następna "dobra "sprawa choroby metaboliczne błędy żywieniowe i wiele innych "zalet". ty usiadłeś przy stoliku i policzyłeś ile ci co miesiąc wpadnie na konto ,he he he . jak ja bym miał 18 lat to bym walił takie coś. także moja rada z pierwszego posta to nie żart. u nas jest dwóch takich gości co to ich ojcowie nie mogli się doczekać strukturalnej i czym prędzej przepisali gospodarkę na swoich 18-letnich synów. chodzą teraz jak wykastrowani. jeden mógłby wyjechać do stanów bo ma tam sporą rodzinę ale musi siedzieć i robić na tych kilku hektarach. tak samo drugi zamiast gdzieś wyjechać buja się władymircem po wiosce.motto na dziś- krowy na księżyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Człowieku, jak ktoś ma chęci to niech robi ?. A ty go na starcie skreślasz. Skąd wiesz może akurat mu wszystko pójdzie po maśle... Znam WIELE młodych ludzi co chcą zostać na wsi i tu robić.. To w takim razie powiedz mi czemu większość gospodarst inwestuje, a nie sprzedaje wszystko i wyjeżdża do miasta .. :|


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

"per aspera ad astra" jak mówi madre przysłowie. Nie ma nic za darmo. Pewnie, ze może i najrozsądniej byłoby sprzedac wszystko i i wyjechac do USA ale "tylko szczury uciekają z tonącego okrętu".

Jednak zgadzam się, ze przy krowach to lekko nie będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

ja sam mam sporo krówek , ale zaczynać od zera i w dodatku w wieku 18 lat? chłopie krowy mleczne to dobrowolne więzienie. nie ma świąt , imprez , wesel ,wyjazdów. przychodzi pora udoju i nie ma że boli. następna rzecz porody, środek nocy ,święto czy coś innego musisz cały czas czuwać. najlepsze jest jak zjedzie się rodzinka ( tak jak dzisiaj) słoneczko grill a ty do krówek. tak więc ja tam nikogo nie zniechęcam ale ......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

@wojtas-jakbym miał napisać o tym czym są krowy -to użyłbym dokładnie tych samych słów :D-i można sobie pisać o organizacji,pracownikach itp,itd-a rzeczywistość jest dokładnie taka jak piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

@jaro i @wojtas mają racje... ja sam nie ma krówek, ale mieszkam na podlasiu i to w rejonie gdzie mleko jest "intrafnym" biznesem. wszystko co mówicie jest własnie prawda. sam zaobserwowałem ze obowiązki zaczynaja sie od najmniejszego stada, jezeli ejst zorganizowana rodzina to w miarę "zdrowego rozsadku" mają do 40krów i jesczze zyją w mniejszym "biegu", ale tych co wybudowali nowe duże obory i żałuja znam coraz wiecej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Też się z tym zgodze no ale wiadomo rolnictwo to nie praca za biurkiem.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj