andzin

Przechowanie ziemniaków

Polecane posty

mikad    1134

To akurat pakowana jest Vineta. Ogólnie nie nadaje się do mycia bo ma szorstką skórę ale można poprawić jej wygląd poprzez polerowanie oraz mały kalibraż. Drobne ziemniaki mają delikatniejszą skórkę i lepiej się polerują. Ja pakuję 35-60 i takie ziemniaki wyglądają ładnie w paczce jak jest ich więcej. Planuję zmienić odmianę na jakąś gładką. W czerwoną siatkę idzie jeszcze Bellarosa. Najtańszym opakowaniem jest siatka klipsowana, ja pakuję w tym roku w girsac taki jak pakuje się pomarańcze. Koszt pakowania to tajemnica, opakowanie jest dość drogie ale też paczka takich ziemniaków nie jest tania. Zdjęcia przechowalni wrzucę jak odbiorę jeszcze trochę ziemniarów bo nic nie będzie widać.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja mam dwa kolejne pytania o bardziej ogólnym charakterze i proszę Was o odpowiedź:

- jaki jest najlepszy (tani, wygodny i wydajny) system wentylowania pryzmy ziemniaków, nie mam kanałów wentylacyjnych w przechowalni i sypię pryzmę na palety (co powoduje problemy z użyciem podbieraka - szczególnie przy wysokiej pryzmie) stalowy kanał jest niestety za drogi, stąd zastanawiam się nad użyciem węża drenarskiego - tylko nie wiem w którym kierunku go układać, największa pryzma ma u mnie wymiary 20x9m z ograniczonym dojściem wyłącznie od jednej strony i to tej wąskiej, pozostałe są mniejsze, ale z równie ograniczonym dostępem - wskażcie mi proszę w jaki sposób mogę ten problem dobrze rozwiązać,

- jaki jest koszt zautomatyzowanych urządzeń pakujących (interesują mnie opakowania 2,5-15kg) - w sposób szczególny zależy mi na minimalizacji zapotrzebowania na siłę roboczą (bo tejże brak), Mikad ma rozwiązanie, które bardzo mi się podoba, a w Bednarach w 2011 roku widziałem jakiś polski wynalazek za ok 30 tys zł, tylko nie mam pewności czy to była kompletna instalacja, wskażcie mi proszę przykładowych producentów i konkretne modele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Co do wentylacji porozmawiaj z @Pawelcem, on w tym roku sypał dużą i wysoką pryzmę a do wentylacji użył bodajże 2 Europalety zbite ze sobą W kształcie " A" i z tego zrobił tunel pod ziemniakami i w to dmuchał :P myślę ze lekko rozjaśniłem sprawe.

 

Co do pakowania firma DOMASZ:

http://allegro.pl/wagoworkownica-pakowarka-do-warzyw-domasz-we-30-i2226568032.html

http://allegro.pl/show_item.php?item=2224208359

i tu coś droższego bo aż 60 tyś.

http://allegro.pl/show_item.php?item=2226568034

Edytowano przez limusine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

najwieksza pryzma u mnie to 15x7m wys ok 3m. Obecnie zostało moze 20%. I teraz widac juz wyraznie kiełki na bulwach. Jedyna wentylacja jaka byla to rząd palet ustawionych w srodku jedna za drugą(tunel) zbitych w 'domek'. Nad tunelem bulwy czyste, bez kłów, po bokach troche porosniete. W tym roku zrobie cos innego, lub ustawie 2 tunele. Nie dmuchalem niczym, nie wiedzialem co kupic tak na szybko wiec odpuscilem zeby nie robic dodatkowych kosztow. W tej komorze jest jedynie 6 otworów w scianie fi 15cm, w trzech są wentylatory, w pozostalych klapy uchylne. Gdy bylo -30 musialem troche dogrzewac. Teraz temp dochodzi do 7-8st. Izolacja jest widocznia nie wystarczajaca.

I tez szukam jakiegos prostego taniego rozwiazania lepszej wentylacji. Czy to jest bardziej wina nie dmuchania na pryzme, czy brak dostatecznej wentylacji na górze.

 

limusine, wydaje mi sie ze @kissmy chodzi bardziej o cos takiego:

Edytowano przez pawelec

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Ta waga nie nadaje się do małych porcji. Jej dokładność to ciężar ostatniego ziemniaka. Boczna mała taśma do doważania ma szeroko rozstawione klapki i nawet jak będzie ważyć mały kaliber to będzie brać po dwa. Producenci tych wag podają że można nią ważyć od 1kg ale nie podają jaka będzie nadwaga w takiej porcji a już w tym roku przy wielkich ziemniakach to masakra. Zaszywarka na pierwszy rzut oka jest ok. trochę wolna w porównaniu do mojej. Jest to spore usprawnienie i przyśpieszenie pakowania porównując do ręcznego ale coś za coś, worek 15 kg na roli kosztuje dwa razy tyle co normalny.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

mikad, sam kompletowales linie do pakowania? czy kupiles na gotowo?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki za odpowiedzi, jeszcze chyba pomęczę się jeden sezon i kupię tylko klipsownicę, bo dwutaśmową wagę z koszem posiadam, pozostaje tylko problem wentylacji dla moich pryzm 2,5 -3m kanał zbity z palet może być za wysoki (chyba, że zastosowałbym trzy taki rzędy), także w dalszym ciągu pozostaje na etapie rozważań teoretycznych- w każdym razie palety to już nie na mój kręgosłup

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Sam kompletowałem. Pakowaniem ziemniaków zajmuję się już ponad 15 lat. To są okrutnie drogie urządzenia i nie stać mnie na nowe. Dla przykładu podam że sama waga nowa kosztuje od 40k euro a gdzie jeszcze zaszywarka, klipsownica, taśmociągi, polerka, suszarka, stoły. To jest waga z kombinowanym systemem ważenia i nadwaga nie przekracza 2% wagi nominalnej obojętnie czy ważę drobiazg jak sadzeniaki czy same 80mm.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzejson    0

kontynuując wątek zaczęty przeze mnie, ale zamknięty

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/50870-przechowywanie-ziemniakow-jakie-parametry-psycho-fizyczne-piwnicy/

 

zapytam jeszcze raz

 

"w związku z tym chciałbym się Was zapytać czy orientujecie się empirycznie, lub widzieliście jakieś opracowania naukowe na temat optymalnych, najlepszych parametrów dla takiego pomieszczenia? najprawdopodobniej najbardziej istotnymi parametrami są wilgotność, temperatura takiego pomieszczenia i światłość.

 

jestem w stanie zainwestować w różne, drobne urządzenia, które poprawią w/w parametry pomieszczenia, tylko aktualnie nie mam pojęcia jakie wartości tych parametrów powinny być, aby ziemniak i inne "przeżył" jak najdłużej."

 

dzięki za porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

dzisiaj otworzylem kopiec z sadzonkami. przezimowalo 99%. 1% to jak co roku zawsze sie zdazy ze byl slabszy i odpadl. tylko zaskoczylo mnie ze kielki juz byly nawet takie po 5-10 cm a zawsze dopiero zaczynaly kielkowac jak otwieralem o tej porze ziemniaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

dzejson - aby poprawić parametry psychofizyczne piwnicy małym kosztem - proponuje nabyć parę plakatów , dobre stereo do tego jakiś telewizor, no i prenumerata pisemka dla dorosłych- to się psychika ziemniakom nie pogorszy podczas leżenia w piwnicy ............. a serio jeśli chodzi ci o warunki przechowywania to nie są stałe - ziemniak najpierw się osusza - później goi później schładza , przechowuje - a na końcu można kondycjonować - każdy z tych etapów ma inne warunki (wilgotność przewiew i temperatura, i co2) dodatkowo temperatura zależy od odmiany ziemniaka i jej późniejszego wykorzystania (chipsy frytki ok 8-10 stopni zależnie od odmiany, jadalne na brudne 3-4 , jadalne na mycie i sadzeniaki 2-3 stopni - piękna gładka skórka ale wymagają kondycjonowania ,a sadzeniak może być słodki ) wilgotność nie powinna przekraczać 95% ale też nie mniej jak 90. co do ilość powietrza potrzebnego do wymiany co2 i suszenia to są różne teorie - a wszystko zależy od wysokości pryzmy. znając podstawowe wymogi zastanów się czego potrzebujesz aby je spełnić - w piwnicy problemem jest wentylacja - i jej kontrola zatem ciężko będzie ci tanim kosztem poprawić warunki przechowalnicze - na pewno skoro mówisz o naświetleniu to musisz je zlikwidować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzejson    0

@szarywilk

 

dzięki serdeczne za krótkie wprowadzenie.

załamałeś mnie poziomem skomplikowania procesu. :(

może ja jednak powinienem sobie znaleźć inne hobby :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dzisiaj otworzylem kopiec z sadzonkami. przezimowalo 99%. 1% to jak co roku zawsze sie zdazy ze byl slabszy i odpadl. tylko zaskoczylo mnie ze kielki juz byly nawet takie po 5-10 cm a zawsze dopiero zaczynaly kielkowac jak otwieralem o tej porze ziemniaki

u mnie wręcz przeciwnie. Zawsze długie kły a teraz dopiero oczka. Boki pomarzły i pewnie dlatego szybko nie kiełkowały bo długo chłodno było w kopcu bo mróz siedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@pawelec a jaką wilgotność i temperaturę masz w przechowalni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

temp 6-7, wilg 92-93


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W żelaznej mają kanały i jak spada wilgotność to wlewają wody w kanały i tłoczą przez nie powietrze do środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

A co myślicie o wtłaczanu powietrza z studni?? jest zimne i wilgotne. U mnie w przechowalni jest już 10 stopni i w te słoneczne dni podnosi się pomału i zastanawiam się co zrobić, bo ziemniaki kiełkują i nie ładnie wyglądają w workach.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jakie maszyny skutecznie usuwają kiełki? u mnie szczotki ani sortownik rolkowy nie dają sobie rady z krótkimi kiełkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Dobrze usuwa szczotkarka z krótkim włosem i wysokimi obrotami. Najprostszy sposób na obłamanie krótkich kiełków to przesypać z bigbaga do bigbaga.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avens    14

Mógłby ktoś się wypowiedziec na temat środków typu StopKiełek etc?

 

Też mam na tą chwilę problem ze zbyt wysoką temperatura (10-15C) w mojej przechowalni, a tego typu środków nigdy nie miałem przyjemności używac, gdyz nie nastawialem sie nigdy na trzymanie ziemniaka do czerwca ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

słyszalem ze pozniej sadzeniaki z tej partii nie nadają sie do sadzenia - słabe kiełkowanie. sam tego nie sprawdzałem. tylko zasłyszane. niech ktoś mądrzejszy sie wypowie.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na krótkie kiełki istotnie wystarczą szczotki tudzież samo przesypanie, ale z większymi jest już problem i to nie mały, stop kiełek ma za długi okres karencji, ale już luxan grostop 300HN (miałem ofertę za 1400zł na 600t) ma tylko 14 dni karencji, problemem jest wyłącznie aplikacja - aerozolowanie na gorąco (nie wiem z jakim wiąże się kosztem - temat ogarną fachowcy od gazowania zbóż i tępienia gryzoni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

z czego robicie kanały wentylacyjne prowizoryczne ? macie kontakty do tanich i dobrych gotowych z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

postaw europalety pod skosem zaparte o siebie i masz tunel. Ja układam palety na leżąco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj