andzin

Przechowanie ziemniaków

Polecane posty

andzin    20

Jak tam u was przechowały się ziemniaki. Gdzie mieliście składowane kopce, piwnice, przechowalnie. Jakie odmiany. Bo u mnie irga średnio nie najlepiej. Piszcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor1992    0

U mnie wszystkie odmiany bardzo dobrze przezimowały a miałem trochę w piwnicach( berber, krasa) a resztę w kopcach (tajfun, denar, roko, irga, weloks) na następny rok kopcy nie będę przykrywał ziemią tylko zamiast niej będzie na słomę położona folia.


Zetor siła i tradycja na polskiej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

U mnie w kopcach to jeszcze nie wiem bo jeszcze do kopców nie zaglądałem ale ja juz od 8 lat nie przykrywam ziemia tylko słaona i folia. W przechowalni w stodole to zmarzło mi około 300kg ziemniaków ale to z mojej winy bo koo słupa miałem żle zakryte słoma i tylko w tym jednym miejscu przemarzło, miałem też około 5 ton w piwnicy i też dobrze przeleżały dopiero teraz zaczynaja puszczać kiełki odmiana to wineta.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Na słomę folia przecież mogą się zaparzyć. Przez folię nie przechodzi powietrze i nie będą odparowywać. Tak mi się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

nie ma z tym problemu, bo przed pierwszymi przymrozkami (w zeszłym roku 10 grudnia) zdejmuje wilgotną słomę z góry kopca i kładę nową suchą i wtedy zakrywam juz pożądnie na zimę. Przez tyle lat jeszcze mi sie nie zdażyło żeby sie zaparzyły. A jezeli chcesz to na wierzchu przecinasz filie kładiesz w to miejsce cały snopek i masz odparowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ja jeszcze nie odkrywałem.w tym tygodniu będę.ale wyciągałem ręką przez otwory którymi odprowadzałem powietrze ze środka na jesień to wyglądają na dobre.mają zaczątki kiełków.mam tylko sadzeniaki w kopcach.18 ton.i chyba trochę dokupię w tym tygodniu kwalifikatu.---

dzisiaj 31.03 przebrałem 3 tony lorda.odpadu może ze 100 sztuk.kiełki ładne.jutro ruszam z denarem.a potem wineta.mam nadzieję że wszystkie będą takie jak lordy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Jak macie murowane przechowalnie to jak wygląda u was wentylacja w zimie?? Bo zastanawiam się czy włączać wentylator czy zamknąć i nie otwierać do wiosny.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

jaka macie wilgotnosc powietrza w przechowalni?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

U mnie jak narazie jest ok. Ziemniaki przechowuje w dużej piwnicy.Problem pojawia się gdy jest ciepło na dworzu,wtedy musze dbać o wentylację. Odmiany Denar, Tajfun i Jelly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jak wyglądają u Was ziemniaki? dzisiaj rozmawiałem z klientem, który twierdził, że w okolicy wypadło dużo kopców nie tylko ze względu na mróz ale również ze względu na jakość towaru (niedostateczna kontrola temperatury) i ku mojemu zaskoczeniu zaczął się ruch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

byłem tydzień temu w jednej z podkarpackiej wsi, gdzie kombajn do ziemniaków na podwórku było widać częściej niż samochód. Mam tam znajomego, akurat pakował 500 szt 15kg po 5zł, mniejsze partie po 6zł. Twierdzi, że co najmniej 30% przechowywanych w okolicy zbiorów przemarzło i zainteresowanie wzrosło. Ludzie już nie chcieli inwestować w dogrzewanie i ziemniaki poleciały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

a umnie irga leży w piwnicy narazie zdarzają sie symboliczne przypadki zgniłych a pozatym wytrzymała mrozy bo mam w środku ocieploną ściany i sufit 5cm styropianu plus siatka i klej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

u mnie teraz w przechowalni temp. 1'C, przy tych dużych mrozach musiałem je dogrzewać trochę. Chyba w 2 workach na samej górze kilka ziemniaków zmarzło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

a umnie irga leży w piwnicy narazie zdarzają sie symboliczne przypadki zgniłych a pozatym wytrzymała mrozy bo mam w środku ocieploną ściany i sufit 5cm styropianu plus siatka i klej

 

5 cm styropian i nie przemarzło ?

a ściany jakie grube ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Ja tez mam 5 w scianie i jak przechowalnia jest pelna to nie było problemu ale wentelatory chodzily 24na dobe.

W kopcu jak i w przechowalni wszystko ok


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja mam przechowalnie z Siporeksa 25cm + cegła od środka i rogi mi przemarzły ale tam na szczęście już nie było ziemniaków. A w mrozy też dogrzewałem piecykiem gazowym. Byłem na rynku wczoraj to chyba tylko ja i kilku innych miało ziemniaki niezmarznięte a tak to jak ludzie nosili to już lało się od spodu. A w tym roku będe własnie ocieplał steropianem z zewnątrz i sufit muszę lepiej ocieplić.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Umnie przechowalnia górą cały czas była otwarta nawet jak w nocy było minus 27. Było za ciepło i trzeba było wilgoć wyganiać bo się na suficie skraplało. Załadowane 550 ton luzem, ściana z płyty prefabrykowanej ocieplona 15 cm styropianem, sufit płyta osb ocieplona 15 cm wełny.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@mikad jaki masz system wentylacyjny? gdzie umieszczone są wloty powietrza i wentylatory mieszające powietrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Wentylacja podłogowa. 12 kanałów i tyle samo wentylatorów tłoczących bezpośrednio do kanałów. Kanały co 2 metry. Klapy czerpne na ścianach wyloty na szczytach. Pryzma 5 metrów wysoka. Ziemniaki leżą w drewnianym ażurowym boksie można je obejść dookoła tam także znajdują się wentylatory. Dla szybszego przetłaczania powietrza na górze zostaną w następnym sezonie zamontowane wiatraki wyciągowe w wyrzutniach.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

profesjonalnie, ale mam jeszcze dwa pytania jaką wydajność i moc mają wentylatory tłoczące powietrze w pryzmę (każdy z 12) oraz na jakiej wysokości nad gruntem znajdują się czerpnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Klapy czerpne na wysokości ok 150 cm nad gruntem. Tutaj niestety nie było możliwości wyboru bo budynek pierwotnie miał inne przeznaczenie i został adaptowany na przechowalnię, stąd też te wyrzutnie w szczytach i brak komory ciśnieniowej. Wentylatory 0,75kW każdy, wydajność max 11 000 m3 na godzinę ale wydajność należy liczyć przy odpowiednim dla danej pryzmy ciśnieniu. Tak więc u mnie 8 000 m3 na godzinę przy sprężu 150 Pa. Jeżeli będziesz kupował wentylatory to wołaj wykres wydajności i ciśnienia. Wszystkie chodzą tylko po wykopkach w czasie osuszania i schładzania pryzmy przez jakieś 2 tygodnie. Potem w zależności od potrzeby co drugi albo wcale. Klapy czerpne od strony zachodniej skąd wieją wiatry więc samoczynna wentylacja załatwia sprawę w dużej mierze.

Poza tematem:

Krótki filmik z pakowania ziemniaków w mojej galerii.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

a u mnie jak nigdy w zadnym roku ok 30%w kopcu myszy pogryzly nie wiem jakim cudem zgnity zdarza sie jeden na 100 sie trafi. i z jednej strony kopca ok 30 ziemniakow mialem zmarznietych ale moze temu ze ten kopiec byl lekko przykryty bo caly czas go otwieralem jak chcieli kupic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

niestety każdy kolejny sezon wiąże się z nowymi anomaliami, mikad super masz tę linię pakującą, więc pomęczę Cię jeszcze trochę, będę wdzięczny za wskazanie jaki masz koszt skonfekcjonowania 1t ziemniaków w te 2,5kg siatki jak na filmiku, jakie produkujesz odmiany i jeśli jest taka możliwość to wrzuć proszę jakieś zdjęcia swojej przechowalni do galerii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj