andzin

Przechowanie ziemniaków

Polecane posty

Daro44    56

Nic tych rzeczy, tylko to że albo: 1. słaba ziemia na której rosły  albo 2. Za dużo azotu w nawozie w stosunku do potasu. Ja w tym roku dałem potas na równi z azotem albo ciut wiecej anieżeli  azotu i pyrki nie sinieją. Mam pewna odmiane której nawożenie potasem było odpowiednie względem azotu i wys temp. w piwnicy i niskie na przechowalni no nić nie ma wpływu na smak i ciemnienie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Jaka odmiana?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Odmiana Vineta.
@Daro44: sytuacja pojawiła się niedawno więc nie wydaje mi się że ma to związek z nawożeniem. Długo ziemniaki były w porządku.
Jutro dobiore się do tych z kopca, też Vineta i zobacze czy też będą ciemniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Nawożenie, to może się własnie pojawiać po jakimś czasie przechowania a czasem tez i od razu na ziemniakach z pola. Mi w tamtym roku w czerwcu stare ziemniaki nie siniały które przez cały okres przechowywania były nieźle molestowane przez działanie temperatur różnych. No żaden inny czynnik tak nie wpływa jak nawożenie. Za dużo azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Policzyłem ilośc NPK i w czystym składniku dostały ok N:140kg P:60kg K:170kg Mg:50kg Wiadomo plus zasoby z ziemi. Jednak z drugiej strony susza też nie pozwoliła pobrać w 100% tego co wysypałem więc trudno jest dokładnie ustalić ile faktycznie przyjęły.
Nie mniej jednak odmiana Jelly która w charakterystyce potrzebuje mniej azotu traktowana była jednakowo i żadnych przebarwień nie zauważyłem.
Swoją drogą dziś ugotuję te "ciemniejące" Vinety bo na dobrą sprawę osobiście ich nie sprawdzałem (smakowo na obiad wybieram właśnie Jelly).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

oznaką ciemnienia może być źle zbilansowane nawożenie czyli w twoim wypadku zbyt mała dawka K a nie za duża N 


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ale to by wyszło dopiero po kilku miesiącach przechowywania?
Bardzo sie nie przejmuje bo gdzieś na pewno je opchnę. To tylko jakieś 50t.

A na przyszłość, wiem że odbiegam od tematu, w czym najlepiej podawać potas, Korn Kali? Wszystkie polifoski od razu podnoszą ilość fosforu który nie jest potrzebny w takich ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Fosfor jest potrzebny i go trzeba dać sporawo bo jest w małym % wykorzystywany. Polifoska 5 ale 4 tyg przed sadzeniem bo zawiera chlor. Korn kali nie polecane bo zawiera sód. A wogóle najlepszy jest patent kali bezchlorkowy ale wysoka cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Który tasmociąg jest lepszy do załadunku naczep? łapatkowy gumowy czy łopatkowy PCV? a może gumowy sierżant/choinka?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Zależy na co ten ziemniak jest przeznaczony, bo jak na skrobię to nawet załadunek cyklopem nie będzie miał większego znaczenia. Jeżeli natomiast będzie przeznaczony do spakowania a co gorsze do mycia to najlepszym rozwiązaniem jest taśmociąg z zabierakami w kształcie V, ziemniaki lecą równym strumieniem i najmniej się obijają. Klapki poprzeczne przy większej prędkości taśmy zarzucają ziemniakami na końcu taśmy nadając im sporą prędkość co powoduje obicia nawet przy małych spadkach. Przy jednej jak i drugiej taśmie musisz mieć składany rękaw kaskadowy. Pcv bardziej trwała ale robi się twarda w niskich temperaturach.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Zapytam z innej beki ale ciągle w temacie przechowywania ziemniaków.

Nie wcisnę wszystkiego na przechowalnie więc potrzebuje część "zmagazynować" w kopcach. Zawsze okrywałem warstwą słomy i na to ziemia potem czarna folia budowlana. Ostatni sezon nie chciało mi się męczyć z zakrywaniem ziemią i dopakowałem grubo slomy i na to folia. Ale budowlana wydała mi się za cienka więc kupiłem folie kiszonkarską.

http://www.scandagra.pl/upload/file/oleje_i_smary_ulotki/Ulotka_GREENLINE__www.pdf

Temperatury jak wiemy w lutym dosyć mocno spadły i ziemniaki od dołu prawie do połowy kopca przemarzły. Wiadomo tylko wierzchnia warstwa. Ale to nie tylko u mnie bo słyszałem ze u wielu w kopcach pomarzły.
Jednak gdzie miałem inne pryzmy przykryte zwykłą budowlaną folią (wydawałoby się cieńszą) przezimowały bez większych strat.

I tak się zastanawiam czy to czysty przypadek czy ta folia kiszonkarska działa jak folia aluminiowa do pieczenia ze jedna strona przepuszcza ciepło inna nie. Nie wiem.

W tym roku zastanawiam się co robić. Szkoda jej wywalać bo za rolkę zapłaciłem prawie 700zł. Ale jak znowu mają kartofle polecieć to wole zakryć zwykłą budowlaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Kolego ja tak już robie kilka lat . Grubo słomy i na to folia zwykła kiszonkarska i obłożyć oponami i zero problemów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Zapytam z innej beki ale ciągle w temacie przechowywania ziemniaków.

 

Nie wcisnę wszystkiego na przechowalnie więc potrzebuje część "zmagazynować" w kopcach. Zawsze okrywałem warstwą słomy i na to ziemia potem czarna folia budowlana. Ostatni sezon nie chciało mi się męczyć z zakrywaniem ziemią i dopakowałem grubo slomy i na to folia. Ale budowlana wydała mi się za cienka więc kupiłem folie kiszonkarską.

 

http://www.scandagra.pl/upload/file/oleje_i_smary_ulotki/Ulotka_GREENLINE__www.pdf

 

Temperatury jak wiemy w lutym dosyć mocno spadły i ziemniaki od dołu prawie do połowy kopca przemarzły. Wiadomo tylko wierzchnia warstwa. Ale to nie tylko u mnie bo słyszałem ze u wielu w kopcach pomarzły.

Jednak gdzie miałem inne pryzmy przykryte zwykłą budowlaną folią (wydawałoby się cieńszą) przezimowały bez większych strat.

 

I tak się zastanawiam czy to czysty przypadek czy ta folia kiszonkarska działa jak folia aluminiowa do pieczenia ze jedna strona przepuszcza ciepło inna nie. Nie wiem.

W tym roku zastanawiam się co robić. Szkoda jej wywalać bo za rolkę zapłaciłem prawie 700zł. Ale jak znowu mają kartofle polecieć to wole zakryć zwykłą budowlaną.

i już wiesz dlaczego tak się stało?   faktycznie folia kiszonki  działa jak aluminium? ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czeslawik    0

Przyłączam się do tematu i proszę o poradę. Niestety z przyczyn losowych w tym roku nie mam odpowiedniego miejsca do przechowana  ziemniaków w okresie zimowym, dlatego pomyślałem, żeby kupić agrowłókninę okryciową zimową 50g i trzymać je na zewnątrz. Jak myślicie, czy będzie to wystarczające, aby ziemniaki nie zmarzły? Nie wiem czy ma to znaczenie, ale odmiana ziemniaka to irga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Co sądzicie o możliwości przechowania ziemniaków zimą w kontenerze/ izotermie z ciężarówki??? Postawiłbym go w wybranym miejscu na płytach betonowych, ewentualnie obłożyłbym go słomą w kostkach w celu dodatkowej warstwy izolacyjnej, proszę o opinię.


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

Zamgławiał ktoś z was komory przeciw kiełkowaniu? Chodzi mi o preparaty na bazie chloroprofanu.

Chciałbym zagazować jedną komorę 160 - 200t i nie wiem jak mam się do tego zabrać. Ziemniaki leżą na pryzmie  2,5m lecz nie ma żadnych kanałów wentylacyjnych. Komora jest nieduża i wypełniona po brzegi, z 40 cm od stropu. 

Na wszystkich preparatach tego typu jest napisane aby wymusić wentylacje z obiegiem wewnętrznym. U mnie jest to niemożliwe i pytanie czy warto dmuchać między pryzmą a stropem, czy mgła przeniknie wewnątrz pryzmy?  Czy da to zamierzany efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122
Dnia 15.11.2017 o 17:08, Mathieu92 napisał:

Co sądzicie o możliwości przechowania ziemniaków zimą w kontenerze/ izotermie z ciężarówki??? Postawiłbym go w wybranym miejscu na płytach betonowych, ewentualnie obłożyłbym go słomą w kostkach w celu dodatkowej warstwy izolacyjnej, proszę o opinię.

Podbijam, czy to się uda ?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Zalezy pewnie od zimy .

U mnie ziemniaki leżą na ziemi przykryte tylko folią do tej pory bo zimy nie ma - w sloneczne i wietrzne dni je odkrywam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Witam. 

Przymierzam się do zakupu skrzyniopalet na ziemniaki. Zastanawiam się nad wymiarem 120x120cm i 140 wysoka, albo 160x120cm i 105 wysoka. I ta i ta ma taką samą pojemność, obydwie będą mi pasować do przechowalni, jedynie w transporcie tych szerokich mniej załaduje. 

Jakie macie doświadczenia w skrzyniopaletach? W której ziemniaki mogą się lepiej przechowywać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damii1    62

Niższa jest lepsza bo nie ma tyle obic i do wywrotu na wózku lepsza z wysokimi będziesz miał większy problem. Wiem bo mam takie i takie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

160x120cm i 105 wysoka  - najlepsza skrzynka do przechowania, wchodzi akurat tona ziemniaków, niska, stabilna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5

Mam pytanie co do wysypywania skrzyniopalet z czym to robicie?. chce w tym roku czesciowo przejsc na skrzyniopalety a mam tylko tura z paleciakiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj