andzin

Przechowanie ziemniaków

Polecane posty

Camry    52

ściany i dach dwuspadowy wszystko od środka jest zamknięte pianą ,dodatkowo pod wylewkę także zostało rzucone 3cm piany,nie wiem czy dobrze rozumiem ale pianka na dach?jakby to wyglądało na zewnątrz?na zewnątrz miał iść styropian 5 ze względu na elewację aby budynek ładnie wyglądał ale między 5 a 10 nie było zbyt dużej różnicy w cenie,cała inwestycja poszła na dofinansowanie z ARiMR modernizacja gospodarstw rolnych

Edytowano przez Camry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

a to zrobiłeś komorę gazoszczelną? Czy tylko wywaliłeś pieniądze co inny by lepiej wykorzystał? Samo10 cm piany mrozu nie puści przy pustej komorze i ścianach z płyty obornickiej a nie murowanej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    52

zgadza się powstała komora gazoszczelna ,dziś są przechowywane ziemniaki ,za jakiś czas może coś innego?może i wywalenie pieniędzy ale koniec końcem źle nie wyszło w każdym razie opłaciło się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja też mam zrobioną taką przechowalnię zrobioną ze starego budynku, ocieplone jest to styropianem, 2 ściany na zewnątrz, dwie ze środka. Wilgoć też się trafia, po tych mrozach co były woda się trochę skraplała. Otworzyłem ostatnio okno aby powietrze się wymieniło i wszystko wyschło, nie wiem czy dobrze ale efekt jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

ja chcę postawić nową przechowalnię, konstrukcja stalowa i ściany z płyty wielowarstwowej, wewnątrz pianka, zda to egzamin, nie będzie wilgoci? mróz nie przejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Prometeusz@ nie przejdzie mróz. Ja mam przechowalnie też z płyty warstwowej 10 cm i są nią okryte ściany i dach, konstrukcje mam stalową ocynkowaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Chciałem ocieplić od środka bo mniejszy metraż, od zewnątrz będe musiał lecieć pod dach czyli dodadkowe 2 metry wysokości a to już spory wydatek. Cała obora bez przyległego garażu( którego nie będe ocieplał ) ma wymiary 10 na 8 także troche styropianu pójdzie, chociaż jak będe chciał trochę zaoszczędzić a poźniej mi mróz wejdzie i pare ton pójdzie na gnój to i tak strata.

 

Ocieplaj zewnątrz, ja też mam ocieploną wewnątrz i jest żle raz że jak się wózkiem widłowym jężdzi to wystarczy chwila nie uwagi żeby rozpruć styropian widłami, dwa kubatura ci się zmniejsza (niby nie dużo ale ja przez to ocieplenie skrzyniopalety muszę układać w rządku w taki sposób że 3 daje po szerokości a jedną po długości a gdyby było ocieplone zewnątrz dawał bym wszystkie po szerokości i nie musiał bym się tyle namanewrować i nakombinować wózkiem jak teraz) trzecia sprawa to myszy które strasznie lubią "ryć" sobie korytarze w styropianie...


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prometeusz mróz nie przejdzie a co do wilgoci to zależy jaką będziesz miał w tej przechowalni wentylację. Ja osobiście już bym nie budował przechowalni do sypania towaru na pryzmach tylko komory próżniowe do skrzyniopalet. Wg mnie jest to najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

Prometeusz@ nie przejdzie mróz. Ja mam przechowalnie też z płyty warstwowej 10 cm i są nią okryte ściany i dach, konstrukcje mam stalową ocynkowaną.

 

10 cm wystarczy? myślałem o 16 cm pianki, drzwi też masz z płyty warstwowej?

a ziemniaki trzymam w skrzyniopaletach gdyż w moim przypadku to najmniej pracochłonne rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

przy zapełnionej przechowalni mróz nie przejdzie przez 8 cm pianki. Przy pustej 10 cm. 10 cm pianki=16cm styropianu. Ja mam 8cm pianki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a czy przy płycie warstwowej nie macie problemów ze skraplającą się wodą? ja mam płytę z 15 cm styropianu na dachu i strasznie mi się skrapla na niej woda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

saszeta ale ty masz ścianę tylko z płyty o grubości 8 cm? Czy masz płytę przykręconą do muru?

do muru jak to można nazwać murem. Grubość12 cm czyli na jedną cegłę. Dlatego że nie mam całej płyty obornickiej tylko samą piankę ze środka. A do czegoś trzeba było uczepić. Ale znajomy ma tylko 8 cm płyty

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

10 cm wystarczy? myślałem o 16 cm pianki, drzwi też masz z płyty warstwowej?

a ziemniaki trzymam w skrzyniopaletach gdyż w moim przypadku to najmniej pracochłonne rozwiązanie

 

Tak z pewnością wystarczy 10 cm tej płyty. Drzwi są z firmy beditom nie wiem dokładnie z czego są wykonane. Ziemniaki przechowuję w skrzyniopaletach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Od jakiej temperatury ziemniaki robią się słodkie,wiadomi że jak przemarzną ,ale jak z temperaturą +1 lub +0,5 .W przechowalni lorda mam +1,5 i zastanawiam się kiedy podnieść temperaturę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

poniżej 2 stopni jest niebezpiecznie - jeśli cały dłuższy czas miałeś taka temp.to jak masz zamiar zacząć sprzedawać -2 tygodnie w 10-12 stopniach i na handel, pamiętaj że nie za długo mogą być w 12 stopniach bo zaczną rosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Jeśli podniosę temperaturę to max do3,5-4 stopni,jest to towar przebrany jesienią poworkowany po 15,7 kg i od razu do sprzedaży w lutym i marcu ,więc bija się kiełkowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

moim zdaniem to juz skrajne worki masz słodkie,w srodku pryzmy powinno byc ok


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Dzisiaj jadłem i nie były słodkie,temperaturę zawsze sprowadzam do 2-3 stopni bo najgorsze jak zaczną kiełkować.Podniosłem temperaturę gazową dmuchawą ,wystarczyło kilkadziesiąt minut

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemniaki powinno się przechowywać właśnie w temp 2 stopni. Ale Ja osobiście kilka lat temu miałem wsypane ziemniaki do nie ocieplonej hali, na dworze była temp ponad -20 stopni a w hali mi spadała do 0 stopni i nic im się nie stało. Nie były słodkie ani nie zaczęły gnić. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanrat    0

Witam. Temperatura przechowywania ziemniaków zależy od ich przeznaczenia. Dla sadzeniaka optymalna to 3 stopnie, dla jadalnego 4 - 4,5, natomiast dla przetwórstwa ( frytki, chipsy ) min. 8 stopni - naturalnie w tym przypadku trzeba zabezpieczać przed kiełkowaniem. Krótkotrwale ( kilkudniowe ) obniżenie temperatury pon. 2 stopnie przy ziemniaku jadalnym nie ma wpływu na smak, przy długotrwałym - trzeba by podgrzać do 12 - 15 stopni przez tydzień co najmniej. Ja staram się nie dopuścić jadalnego ziemniaka poniżej 4 stopnie - przechowuję w skrzyniopaletach, pakuję mechanicznie bezpośrednio przed sprzedażą - ew. małe kiełki nie stanowią problemu dla szczotkarki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staz007    0

Witam, pracuję dla holenderskiej firmy budującej przechwalanie do ziemniaków i poszukujemy właśnie w Polsce producenta przyzwoitych skrzyniopalet do ziemniaków....czy znacie jakiś robiących skrzynie na eksport????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Wiesław Nowakowski Lutówko.

 

Przepraszam. To jest miejscowość Więcbork.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Dan-Bór


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj