Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnikk16    0

Tak jak w temacie czyli co hodować bydło czy świnie. Ja hoduje świnie ale teraz chyba się nie opłaca hodować świnek bo za 1kg u nas kosztuje 3,30 + Vat 7%. odpiszcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shreku94    0

Lepiej hodować bydło mięsne jest dobra cena i jest najlepiej opłacalne a świnie to teraz tanio płaca i według mnie się nie opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Wszyscy się na mięsne przerzućcie to zobaczymy jaka będzie cena za 4-5lat lat nowe stada zaczną sprzedawać opasy :)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Średnio byk rośnie 2 lata a świnia parę miesięcy... Za to świnie fundują nam nie lada huśtawkowe cenową. Osobiście wolałbym hodować i świnie i bydło.


ArturKowalewo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Post wiele wnosi do tematu. Jak jesteś nastawiony na świnie to się tego trzymaj. Jak cena będzie szła w dół to sprzedaj prosięta lub ich nie kupuj tylko sprzedaj zboże.

Z drugiej strony w europie brakuje 100 tyś sztuk bydła mięsnego na obój rocznie


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian7245    0

Mój sąsiad hoduje świnie pod firme i nic go nie obchodzi pasze mu przywiozą weterynarz przyjeżdża co jakiś czas po padłe tez przyjeżdżają on tylko pasie i naściela mu się opłaca ładną kasę za to dostaje i co jakiś czas premie. Ma coś ok 1000 sztuk a na początku miał 500.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Wiadomo przecież że im większa hodowla tym większa kasa :) oczywiście jeśli wszystko dobrze się układa.

Ja bym jednak został przy obecnej hodowli jeśli możesz to zwiększ obsadę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marciniak    8

Owszem przy dzisiejszej cenie za świnię to nie powojujemy ale nie rezygnowałbym z chowu. Hoduje świnki 100 przez rok i muszę powiedzieć gdyby nie świnie to byłoby nie ciekawie. Co do bydła to na bykach jest kasa ale dopiero po 2 latach mam aktualnie 7 na stanie i kupiłbym jeszcze byczki.


...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Power    1

Żeby opłacało się hodować bydło mięsne musiałbyś trzymać przynajmniej 40 sztuk, przekalkuluj sobie ... , jestem osobiście za bydłem mięsny. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Na 4-6 ha czy może 5 to wiele nie utrzyma. Poza tym Po co Ci 3 tematy o tym samym :)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Żywiec wieprzowy czasami jest po 5zł/kg czasami po 3zł/kg więc gdybyś rozplanował sprzedaż na kilka rzutów rocznie to ta średnia 4zł/kg myślę że by Ci wyszła. Druga sprawa czy masz maciory i własne zboże. Kupowanie prosiąt i karmienie ich paszą pełnoporcjową z zakupu przez cały cykl to zysk mizerny albo i na minusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

A ile on zboża wyprodukuje na 5 ha. 25 ton? Więc dużo nie utrzyma. Ale zawsze coś. Bo z samego zboża to nie wyżyje.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wszyscy się przerzucą na bydło to zobaczycie jaka będzie cena;PP ja hoduje świnie bo cena prędzej czy później pójdzie w górę. Choćby 1 kg kosztował 4 zł to się bardzo. Ja je hoduje i nie zamierzam się na nic innego przerzucać, ponieważ zboże jest tanie a mam go dużo. Takie jest moje zdanie :) :)


Mocy dostarczają: -Massey Ferguson- & -Case- & -U-R-S-U-S-!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

Czy hodować bydło czy świnie? Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć zależy czy masz dużo łąk lub pola czy więcej pracy chcesz wkładać czy mniej, jakie warunki masz, modernizacja ile będzie konszowała będziesz się martwił ceną byki stoją przez ok. 1.5r a świnię ok. 5-6 miesięcy cena się waha, teraz jest zboże tanie to możesz zrobić zapas i trzymać świnię bo byki też pójdą w dół bo teraz nawet nie chcą kupować, cena świń raczej w wakacje idzie do góry


kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Theprzemo205    24

Witam! nie wiem czy dobry dział ale jak coś to proszę o przeniesieni. A wiec tak zastanawiam się nad hodowlą byków a dokładnie buchajów. obecnie posiadam lochy sztuk dwie gdyż dopiero zaczynam. Posiadam 6h ornego zero łąk. myślę nad zakupem około 4 byczków zamiast świń. Czy to dobry pomysł? Dlaczego byki?, dlatego ze dookoła gospodarstwa jest dużo tzw dzikich łąk z których mógłbym zbierać pasze. Moje pytanie jeszcze jedno. Czy pomieszczenie 25m2 wystarczyło by na te 4 sztuki lub może na więcej czy mniej. oczywiście bydło było by uwiązane. Nie wiem czy wyraziłem sie jasno ale jak cos to pytajcie i pomóżcie.

 

Połączone

Edytowano przez razor275
Dublowanie tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moje zdanie na twój problem jest takie że świnie to wiesz trzymasz pół roku a byka to jednak te dwa lata musisz mieć , cena skacze bo skacze na oby dwa towary , ale jak na małą ilość to byki są lepsze niż trzoda , no i łatwiejsze w utrzymaniu , łąki mówisz dzikie są ale są to siano jako takie można mieć , pochodzić też może , z tym pomieszczeniem to w zupełności starczy , ja mam ciaśniej poustawiane ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jonek132    0

świnie się nie opłacają bo trzeba się przy nich nachodzić, a pieniądze żadne. ubój rytualny i cena w dół. jak dla siebie to jedną- dwie można trzymać ale na zarobek to nie.

a jeśli chodzi o budynek to wszystko zależy jakiego jest kształtu i jak są ułożone stanowiska wewnątrz. według przepisów krowa mleczna potrzebuje ok 2,5-3m kwadratowego, byki może troszkę więcej. no ale musisz rozplanować żeby nie chodzić przy nich jak w centrum handlowym na wyprzedaży :D

a jak kupisz kiedyś pole, zrobisz dobrą pasze to zwiększysz stado, a jak byś miał świnie to tylko premixy i pasze z zakupu... to bez sensu ;)

trzymając jednego byka (800kg) lepiej wyjdziesz niż trzymając 3 tuczniki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

A niby przy czym ma się u świni nachodzić? Raz na dzień wsypiesz paszę do karmika i więcej prosiaków nie widzisz...

Co do opłacalności to są całe obszerne tematy na ten temat i tam możecie sobie poczytać co i jak.

Zresztą przy tej ilości to opłacalność i tak podobna będzie. Chociaż mi przyjemniej się przy bysiach robi :D

 

Dlaczego byki?, dlatego ze dookoła gospodarstwa jest dużo tzw dzikich łąk z których mógłbym zbierać pasze.

Tych dzikich łąk to chociaż właścicieli znasz i będzie się szło dogadać z dzierżawą?

Bo niby dzikie ale jak tkniesz bez pozwolenia to jakiś właściciel zawsze się znajdzie i problemy z tego same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Theprzemo205    24

Budynek to jest 5x5 .A rozmieszczenie to takie ze byki by staly w czterech kontach krotko mowiac i w Najprostrzy sposob. A ile macior bym mogl chodowac Na tej powierzchni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

świnie się nie opłacają bo trzeba się przy nich nachodzić, a pieniądze żadne. ubój rytualny i cena w dół. jak dla siebie to jedną- dwie można trzymać ale na zarobek to nie.

a jeśli chodzi o budynek to wszystko zależy jakiego jest kształtu i jak są ułożone stanowiska wewnątrz. według przepisów krowa mleczna potrzebuje ok 2,5-3m kwadratowego, byki może troszkę więcej. no ale musisz rozplanować żeby nie chodzić przy nich jak w centrum handlowym na wyprzedaży :D

a jak kupisz kiedyś pole, zrobisz dobrą pasze to zwiększysz stado, a jak byś miał świnie to tylko premixy i pasze z zakupu... to bez sensu ;)

trzymając jednego byka (800kg) lepiej wyjdziesz niż trzymając 3 tuczniki ;)

Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd, krowa powyżej 500kg jak i jałówka >7 miesiąca cielności potrzebuje min 5m2 hodowana luzem w kojcach grupowych i min 165x115 cm na stanowisko. Bydło opasowe potrzebuje sporo mniej miejsca. I co ma się ubój rytualny do świń? Na opasa >450kg wymagane jest min 2.5m2 ale jakoś ciężko mi wyobrazić sobie 10szt w kwadracie 5x5m :wacko:

Edytowano przez pawel885

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jonek132    0

Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd, krowa powyżej 500kg jak i jałówka >7 miesiąca cielności potrzebuje min 5m2 hodowana luzem w kojcach grupowych i min 165x115 cm na stanowisko. Bydło opasowe potrzebuje sporo mniej miejsca. I co ma się ubój rytualny do świń?

 

 

paweł885- wiem że krowa potrzebuje 5m kwadratowych luzem ale nikt tu nie mówi o chowie luzem tylko chów na uwięzi więc potrzeba mniej miejsca. i właśnie jeśli mniej miejsca to można utrzymywać wiecej sztuk, wszystko zależy od możliwości budynku inwentarskiego.

a to ma do świń że itak ta cena jest niska za kg żywca a przy tym ,,uboju rytualnym" cena spadła jeszcze bardziej. i jeszcze ten ,,pomór świń" z ukrainy to już całkiem. bydło można trzymać dłużej i czekać na lepszą cene a świnia tucznik nie lubi długo żyć więc nie pisz że wprowadzam ludzi w błąd.

 

romek6340- kolego, raz dziennie nie wystarczy dać żeby był efekt. świnia żeby dobrze rosnąć i się tuczyć musi mieć pożywienie cały czas dostępne, wtedy jest żywienie efektywne- chyba że ktoś woli żywić w trybie ekstensywnym no to raz dziennie dać i świnia niech robi co chce, nie?

ja jestem bardziej przekonany do byków, lepsza cena za żywiec, mniejszy koszt chowu i tuczu, pewny zarobek ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez burtek
      Witam serdecznie,
      w swoim nabytym nie dawno gospodarstwie posiadam 3 duże psy (dwa bernardyny i jeden owczarek niemiecki). Psiaki karmie resztkami z jedzenia, chlebem oraz kupuje im kości z mięsem z masarni. Chciałbym jeszcze kupić im karmę, aby poprawić ich wygląd. Jaką dobrą i tanią karmę polecacie dla psiaków? Jak Wy karmicie swoje psy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj