Gość Profil usunięty

Edward Gierek

Polecane posty

rafal13113    144

99% inwestycji jest trafiona, bo za prywatną kasę. Ty własnych pieniędzy też nie wyrzucisz w błoto. Za komuny państwowe znaczyło tyle samo co niczyje i gó..o obchodziło komunistycznych watażków co się wybuduje, wazne było aby było duże.

 

 

nie żyłem w tamtych czasach więc nie mam poglądów kiedy było lepiej bo jak możne oceniać coś czego się nie przeżyło a zna się tylko z opowiadań ale radzę ci kolego z tymi inwestycjami z Gierka sprawdz ile poszło kasy bo chyba ci się o jedno zero poprzestawiało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

fajny artykuł, może trochę stary ale dobrze obrazujący sytuacje http://www.gazetafinansowa.pl/index.php/wydarzenia/kraj/2232-caa-polska-yje-na-kredyt.html

to ja przytoczę co zawdzięczamy tak naprawdę Gierkowi: "Lata 70. XX wieku były dla Polski latami kryzysu gospodarczego, spowodowana budową "drugiej Polski". Braki w zaopatrzeniu sprawiły, że najpierw żywność, a następnie inne artykuły jak buty czy papierosy, zostały objęte reglamentacją. Kupić je można było na kartki w małych ilościach. Półki sklepowe przez wiele lat świeciły pustkami, można było znaleźć jedynie kaszę i ocet. Po pozostałe produkty ustawiały się kolejki, niekiedy dzień i noc czekających na dostawę towaru. Światełko w tunelu starano szukać się wprowadzając Stan Wojenny, jednak gospodarka odżyła po zmianach ustrojowych w Polsce po 1989 roku." i tak oto Towarzyszowi Gierkowi upadł w Polsce komunizm i za to należy mu się pomnik :)

@ rafal13113 jakie zero i w czym???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

wiele kierunków na uczelniach technicznych, oczywiście są rejony Polski gdzie i takie studia niewiele dadzą :) 5 kolegów ze stancji po polibudzie znalazło pracę zaraz po studiach... oczywiście wyjechali z Lublina :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

jakoś dziwnym trafem 40 milionowy naród żył samym octem i kaszą i na dodatek chodził boso. Dzisiejsza propaganda sukcesu za wszelką cenę próbuje uświadomić jak wtedy było źle a jaki teraz jest dobrobyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

to ja przytoczę co zawdzięczamy tak naprawdę Gierkowi: "Lata 70. XX wieku były dla Polski latami kryzysu gospodarczego, spowodowana budową "drugiej Polski". Braki w zaopatrzeniu sprawiły, że najpierw żywność, a następnie inne artykuły jak buty czy papierosy, zostały objęte reglamentacją. Kupić je można było na kartki w małych ilościach. Półki sklepowe przez wiele lat świeciły pustkami, można było znaleźć jedynie kaszę i ocet. Po pozostałe produkty ustawiały się kolejki, niekiedy dzień i noc czekających na dostawę towaru. Światełko w tunelu starano szukać się wprowadzając Stan Wojenny, jednak gospodarka odżyła po zmianach ustrojowych w Polsce po 1989 roku." i tak oto Towarzyszowi Gierkowi upadł w Polsce komunizm i za to należy mu się pomnik :)

@ rafal13113 jakie zero i w czym???

 

Nie lata 70 tylko dokładnie psuć zaczęło się od 1976roku a to jest różnica a kryzys nie był tylko w Polsce ale i na całym świecie.

 

Gierek w porównaniu do swoich poprzedników, prowadził politykę komunistyczną połączona ze wzorcami zachodnimi, jako jedyny polepszył stosunki z Watykanem, w latach 1970-1976 w Polsce dużo się zmieniło na lepsze, gdy by ZSRR nie "doił" nas tak to by mogło być jeszcze lepiej, i nie mówmy ze Gierek był aż tak zły, jak na tamte czasy zrobił bardzo dużo, dziś nie jest wcale lepiej jesteśmy psami UE i USA, gdzie tylko jakiś większy zakład to właściciel Niemiec, państwo nie ma pieniędzy na leczenie obywateli, ale oczywiście najlepiej jest zgonić wszystko na komunistów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

a w telewizji w "Dzienniku Telewizyjnym" mówili że kryzys to był tylko w zepsutych krajach kapitalistycznych :)

Na zachodzie w sklepach był nie tylko ocet i kasza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Telewizja kłamie :) tak jak w dzisiejszym kryzysie niby Polska jest na plusie, a mamy ponad 700mld długów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

@zenek gierek prowadził politykę gospodarczą podobną do współczesnych CHIN tylko że na MINI SKALE I NA KRECHĘ a do obywateli IDENTYCZNĄ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Telewizja kłamie :) tak jak w dzisiejszym kryzysie niby Polska jest na plusie, a mamy ponad 700mld długów.

 

Wzrost PKB, a dług publiczny się łącza i jedno drugiego nie wyklucza. Niemcy maja większy dług, USA i wiele wiele innych krajów, oczywiście przeliczeniu na głowę mieszkańca. Z Polska nie jest tak tragicznie :)

a Polski dług nie wynosi ponad 700mld, tylko ~`680 730 000 000 zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@zenek gierek prowadził politykę gospodarczą podobną do współczesnych CHIN tylko że na MINI SKALE I NA KRECHĘ a do obywateli IDENTYCZNĄ

 

 

 

tak z tym się zgadzam ale to tylko gospodarczą politykę a ogólna to z zachodu trochę też wziął.

 

@bogdan nie bądźmy aż tak szczegółowi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

ale te licencje na przykład które wzięli były przestarzałe :)

pewnie KTOŚ się na tym obławiał , zgadnij kto :)

a powiedz mi czy wolisz buty te z KRAJU ŚRODKA czy POLSKIE :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

buty mi są bez różnicy, nie zwracam uwagi kto je produkował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal13113    144

no faktycznie zmianie systemowi zawdzięczamy hiperinflację dzięki której wzbogacili się ci co mieli odłożone pieniądze na ksiązeczkę a ludzie którzy inwestowali i mieli pobrane kredyty inwestycyjne bankrutowali, całe późniejsze utrzymanie państwa odbywało się na zasadzie sprzedać to co czerwoni zbudowali dzięki temu większość polskich zakładów upadło, ale dzisiaj resztki gierkowskich pozostałości są sprzedawane, tylko co jak wszystko sprzedadzą już zapowiadają podwyższenie wieku emerytalnego obniżenie rent, emerytur i świadczeń socjalnych, służba zdrowia umiera jedynie owsiak kupuje tam jakiś sprzęt bo państwa nie stać, a puste pułki kolego b0gdan pojawiły się w 1976 roku w czasie fali strajków gdyż nierobą nie chciało się robić i nie miał kto produkować towaru z tond zniesławione kartki na wszystko, a i jak dobrze uważałeś na historii to wszelkie strajki po 1976 roku opierały się tylko i wyłącznie na postulatach politycznych nigdzie nie wspominano o podwyższeniu pensji i innych świadczeń materialnych więc chyba materialnie ludziom nie było tak źle, a dzisiaj ciągle mamy strajki o podwyższenie pensji :) nie jestem za tamtym ustrojem bo uważam że pewne rzeczy były wręcz głupie ale nie wciskajmy kitu ludziom że gierek zadłużył państwo i to wszystko przez niego bo on zainwestował i dzięki temu nasze władzę miały co sprzedawać aby to państwo mogło istnieć bo z czego

 

sorry za wykład ale jak widzę jak tu jeden kolego próbuje pisać historię na nowo to mi klawisze z klawiatury spier....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

ja tam tej historii się nie uczyłem :)

ale jak pisałem wiem jak było-PAMIĘTAM :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a o kogo Ci chodziło jeśli można wiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

@rafal co do tej hiperinflacji to wydaje mi się że trochę coś pokręciłeś ale z całą resztą się zgadzam. Komuna nie była ustrojem idealnym ale czy demokracja jest idealna? (Podobno nie wymyślono nic lepszego) Od siebie tylko dodam że Polska po II wojnie była państwem które najbardziej ucierpiało w jej wyniku( straty szacowane na 16 miliardów $ podczas gdy pozostałe państwa biorące w udział w wojnie ok 50 miliardów $) Większość wykształconych ludzi straciło w czasie wojny życie, a mimo to udało się jakoś tą naszą Polskę odbudować i jakaś zasługa tego ustroju niezaprzeczalnie w tym jest.


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal13113    144

inflacja w 1990 roku wyniosła 585,8%, przy czym oprocentowanie kredytów w ciągu JEDNEGO MIESIĄCA podnosiły się nawet o 140% co doprowadziło do prawdziwego szoku na rynku i destabilizacji całkowitej, ale oczywiście wszystkiemu była winna komuna której nigdy nie było bo był socjalizm :)

nie jestem za tamtym ustrojem a nawet jestem przeciw niemu żeby nie było ale nie wszytko było złe, tak samo jak teraz nie wszystko jest dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

no faktycznie zmianie systemowi zawdzięczamy hiperinflację dzięki której wzbogacili się ci co mieli odłożone pieniądze na ksiązeczkę a ludzie którzy inwestowali i mieli pobrane kredyty inwestycyjne bankrutowali, całe późniejsze utrzymanie państwa odbywało się na zasadzie sprzedać to co czerwoni zbudowali dzięki temu większość polskich zakładów upadło, ale dzisiaj resztki gierkowskich pozostałości są sprzedawane, tylko co jak wszystko sprzedadzą już zapowiadają podwyższenie wieku emerytalnego obniżenie rent, emerytur i świadczeń socjalnych, służba zdrowia umiera jedynie owsiak kupuje tam jakiś sprzęt bo państwa nie stać, a puste pułki kolego b0gdan pojawiły się w 1976 roku w czasie fali strajków gdyż nierobą nie chciało się robić i nie miał kto produkować towaru z tond zniesławione kartki na wszystko, a i jak dobrze uważałeś na historii to wszelkie strajki po 1976 roku opierały się tylko i wyłącznie na postulatach politycznych nigdzie nie wspominano o podwyższeniu pensji i innych świadczeń materialnych więc chyba materialnie ludziom nie było tak źle, a dzisiaj ciągle mamy strajki o podwyższenie pensji :) nie jestem za tamtym ustrojem bo uważam że pewne rzeczy były wręcz głupie ale nie wciskajmy kitu ludziom że gierek zadłużył państwo i to wszystko przez niego bo on zainwestował i dzięki temu nasze władzę miały co sprzedawać aby to państwo mogło istnieć bo z czego

 

sorry za wykład ale jak widzę jak tu jeden kolego próbuje pisać historię na nowo to mi klawisze z klawiatury spier....

czyżby ktoś z Twojej rodziny był komunistycznym aparatczykiem, bo chyba nie zaznałeś w swoim najbliższym otoczeniu czegoś takiego jak prześladowania. Skoro tak dobrze było w PRL-u to wyprowadź się na Kubę tam mają taki ustrój który Ci odpowiada. To Ty kolego chcesz wybielać komunistów i pisać historię od nowa. Szkoda że nie żyłeś w tamtych czasach, może jak by Ci ZOMO połamało parę kości, za to że chciałbyś trochę wolności, to myślał byś inaczej. (nawet mi się zrymowało :) )

Za takie pieniądze które na kartce papieru dzielił Gierek można by było wybudować dwa razy więcej, gdyby wszyscy nie kradli, można by później produkować więcej, ale w tych gałęziach gospodarki które gwarantowały by zbyt, a nie tylko puste miejsca pracy.

Pieniądze to nie wszystko, tylko motłoch ceni sobie dobra materialne ponad wolność...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal13113    144

przede wszystkim kolego nie zamierzam nikogo wybielać bo czerwone zostanie czerwone a jakbyś czytał uważnie co napisałem to byś wiedział że w cale nie podoba mi się tamten system poczytaj uważnie co napisałem wyżej bo nie lubię się powtarzać a jak byś chciał wiedzieć to w mojej rodzinie nie było i nie ma żadnego komunisty ja też nim nie jestem a ojciec swego czasu był nawet w opozycji, jednak lubie być obiektywny i przyznaję że nie wszystko było złe w tamtym systemie tak samo jak ten system nie jest w cale ideałem i pewne rzeczy są w nim do d... ,powiedz kolego b0gdan co ludzi bez wykształcenia, nie mających stałej pracy i żyjących na skraju ubóstwa jest ważniejsze wolność czy warunki do normalnego życia a nie wegetacji

zgadzam się z tobą że nie można zabierać ludziom wolności ale nie zgadzam się z tobą że tamten system nie zbudował nic dobrego bo zbudował za pieniądze na kredyt ale zbudował i przynajmniej przez ileś lat nasze państwo prywatyzując tez zakłady często sprzedając za bezcen miało się z czego utrzymać, a tym samym kredyty gierkowskie dzieki prywatyzacji tego co zbudowano w latach 70 były i jeszcze są podstawą dla pensji naszych posłów i innych gadów, czyli pieniądze które gierek pożyczył nasze państwo a w tym i posrednio i my wszyscy przejedliśmy więc nie piep.... farmazonów że gierek zadłużył państwo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

jeśli ktoś bierze kredyt na ciągnik 300KM mając 50ha, to postępuje rozsądnie? Nie. Zbankrutuje i tak było z Państwem Polskim... zbankrutowało, przestało spłacąć swoje długi i z 20 mld zrobiło się 70 mld. Wierzyciele zredukowali nam dług, a my teraz sprzedajemy teraz ten ciagnik 300KM, bo to nam zostało :)

Mieszkasz w zachodniopomorskim zapewne widzisz inwalidów społecznych takich jakimi są pracownicy dawnych PGR, czy oni potrafią normalnie pracować? Bo ja widzę w mojej okolicy takich ludzi jako siedlisko nieróbstwa, pijaństwa i złodziejstwa (są oczywiście wyjątki). Nasz kraj zepsuł komunizm, bo dlaczego inne kraje równie dotknięte wojnami, jak Korea, Hiszpania potrafiły zdecydowanie szybciej się rozwijać niż Polska z Gierkiem który "trochę" pożyczył ale za to ile wybudował...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

Dlaczego każdemu który widzi jakieś plusy tamtych lat od razu zarzuca się bycie jakimś UB-kiem, SB-kiem czy tan jeszcze czymś. Powiem na przykładzie swojej rodziny dziadek za czasów stalinowskich siedział w pudle za niewywiązywanie się z obowiązkowych planów dostaw. Później przyszła odwilż gospodarstwo przejął ojciec i nie będąc w PZPR ani w żadnej innej organizacji potrafił zbudować fajne gospodarstwo tylko i wyłącznie dzięki swojej pracy powstały między innymi garaże 30x10m. obora 35x12m. podniósł piętro na starej parterówce, dokupił ziemi, mało tego stać było go na nowe 330 i potrzebny sprzęt. Dzisiaj ma 60 lat jest wrakiem po latach wyszła harówa ponad siły ale może każdemu śmiało spojrzeć w twarz i powiedzieć że można było coś uczciwie osiągnąć. Dzisiaj zapieprzam 10x tyle co on i mam 10x mniej powiem taki przykład latem zeszłego roku zerwało mi dach właśnie z garażu 300m2 budynek był ubezpieczony i ile dostałem od ubezpieczyciela?.....2500zł starczyło na 100m2 a resztę może przykryje tą wspaniałą wolnością. Sorki za przydługą wypowiedz ale na koniec powiem tak że za tamtych czasów jak ktoś chciał się czegoś dorobić to się dorobił, dzisiaj dorobi się najwyżej garba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

dokładnie jest tak jak pisze @binek

teraz rolnik ma robic tak duzo ze bedzie robił pod siebie z przerobienia a tych na górze i tak to nie obchodzi, kiedys z kilku hektarów mozna było utrzymac rodzine i dorobic sie czegos, a teraz fascynuje was branie kredytów i chwalenie sie na AF jakie to kto ma sprzęty? moge sie założyc ze nie jeden ma tyle długu ze nie spi po nocach.

szczerze mówiąc to wolałbym dostac pałą przez głowe i miec spokój niz włoczyc sie po sądach o byle co i byc oskarżanym o nic w tym policyjnym panstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Szkoda że nie żyłeś w tamtych czasach, może jak by Ci ZOMO połamało parę kości, za to że chciałbyś trochę wolności,

jakby sie nie szukało wolności na ulicy to by się nie dostało, dziś co jest lepiej? Policjant w biały dzień zostaje zabity na ulicy, i to jest wolność kiedy boisz się wyjść z domu, za komuny chociaż było wiadomo ze jak byłeś przeciwko PRL to mogłeś dostać, a dziś nic nie robisz i też możesz dostać.

Popieram kolegów @binek i @tommy66692, jak ojciec sprzedał tonę trawy to kupił c330 prosto z ursusa, jeszcze się farba kleiła, dziś za tą trawę to można sobie kupić ale jedynie pług używany do tego ciągnika.

Może i za komuny było mało żywności ale była dobra żywność, dziś kupiłem 0.5kg kiełbasy tej droższej oczywiście, nie dało się jej zjeść, jak przekroiłem ją w środku były widoczne skórki z innych kiełbas, najprawdopodobniej przeterminowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj